Samorządowe Przedszkole nr 64
Menu
Strona głowna  /  Aktualności  /  ZDROWE BUFECIKI
ZDROWE BUFECIKI
data dodania: 2017-03-04 19:09:03

W naszym przedszkolu kładziemy duży nacisk na prowadzenie zdrowego stylu życia pod hasłem ZDROWY PRZEDSZKOLAK. Podejmujemy w tym zakresie wiele różnych działań, aby uświadomić dzieciom, że to co jemy wpływa w dużym stopniu na nasze zdrowie i samopoczucie. W każdej grupie funkcjonują tzw. ZDROWE BUFECIKI, do których dzieci mają dostęp w ciągu całego dnia pobytu w przedszkolu. Znajdują się w nich "zdrowe przekąski", takie jak: suszone przez nas jabłka i banany, rodzynki, żurawina, morele, pestki dyni i słonecznika, migdały, orzechy. Dzięki temu dzieci uczą się wybierać produkty bogate w wartości odżywcze. W bufecikach znajdują się również przyprawy: tymianek, oregano, bazylia, cynamon, które dodajemy do naszych posiłków.
 

Dzieci wspólnie z paniami zakładają tzw. zdrowe ogródki, w których sadzą cebulkę i pietruszkę; sieją zioła  oraz hodują kiełki: brokułów, rzodkiewki, słonecznika i inne. Nasze ogródki oprócz tego, że pięknie wyglądają, to  witaminy w nim wyhodowane są dodatkiem do naszych codziennych potraw.
 

W naszym przedszkolu dbamy o to, aby dzieci piły zdrowe napoje. Przedszkolaki mają dostęp do wody mineralnej w dowolnym czasie, kompoty nie są dosładzane, herbata słodzona jest miodem lub daktylami, a w okresie jesienno-zimowym do herbaty dodajemy imbir, co chroni dzieci przed infekcjami.
 

Nauczyciele w poszczególnych grupach organizują tzw. zdrowe dni lub warsztaty kulinarne: Dzień dyni, Dzień buraka, Dzień jabłka, Dzień kiwi i wiele innych. Podczas takich zajęć dzieci dowiadują się o właściwościach odżywczych i zdrowotnych warzyw i owoców. Przedszkolaki zamieniają się w kucharzy i z pomocą dorosłego przygotowują zdrowe ciasta, ciasteczka, desery i energetyczne napoje.
 

Jadłospisy w naszym przedszkolu zawierają wiele posiłków bogatych w wartości odżywcze dostosowane do potrzeb żywieniowych dzieci  zgodnych  z wytycznymi Sanepidu. Zupy gotowane są na wywarze mięsno-warzywnym, posiłki zawierają małe ilości soli, a do smaku doprawiane są ziołami i przyprawami (np. kurkuma, imbir, majeranek, zioła prowansalskie, ziele angielskie, liście laurowe itp.). Bardzo często dzieci jedzą pieczywo żytnie, orkiszowe, razowe oraz różne pieczywo chrupkie np.: ryżowe. W jadłospisie naszego przedszkola często znajdują się: nabiał, ryby, kasza, ryż, makaron pełnoziarnisty, owoce, surówki warzywne oraz różnego rodzaju pasty: serowo-rybna, jajeczna oraz pasty z soczewicy. Na podwieczorki robimy krem czekoladowy z kaszy jaglanej, jogurty własnego wyrobu itp.
 

Na stronie internetowej naszego przedszkola znajduje się gazetka zdrowotna dla rodziców, która zawiera bardzo wiele ciekawych informacji na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych różnych produktów żywnościowych wraz z przepisami kulinarnymi.

Zachęcamy do przeczytania!


 
Drodzy Rodzice!
Pamiętajcie!

 

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”
(ujemne cechy nabyte w młodości nie dają się później wykorzenić.)

 

Bardzo prosimy o utrwalanie zdrowych nawyków waszych dzieci,
które staramy się wyrabiać w naszym przedszkolu.
Bo przecież, nie ma nic cenniejszego niż życie i zdrowie.

 


Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

    

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz słowo: auto