To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  Aktualności  /  OJCZYŹNIE ŚPIEWAMY - Święto Niepodległości
OJCZYŹNIE ŚPIEWAMY - Święto Niepodległości
data dodania: 2019-11-11 11:15:29

101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, to powód do przypominania, czym jest dla NARODU niepodległość i jak wielką cenę musieli zapłacić nasi przodkowie, by ją dla nas odzyskać.


Starszaki wyraziły to śpiewając pieśń p.t.: „ Niepodległość”

 

Niepodległość - trudne słowo.

Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
 Tak to słowo - bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz –
 to na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.


Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce, ptaka szczęśliwego.


Czasem ktoś Ci nie pozwoli cieszyć się swobodą
i zamieszka bez pytania w twoim kraju z tobą.
Potem bardzo się panoszy, rządzi i wymaga.
Wreszcie mówi, że tak lepiej, że tobie pomaga.


Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.

 

Te wymowne i wzruszające słowa, w przepięknej aranżacji instrumentalnej wywarły ogromne wrażenie na dzieciach i uczestniczących w naszej uroczystości gościach, odpowiedziały bowiem na najważniejsze pytanie o sens dbania o suwerenność, ale także przypomniały, że ktoś dla nas tę niepodległość wywalczył. Dlatego w hołdzie walczącym za naszą wolność na przestrzeni wieków żołnierzom – dzieci przygotowały tradycyjne pieśni żołnierskie i patriotyczne. Pieśni, które towarzyszyły naszym oddziałom rozsianym po świeci, zagrzewały do walki i podtrzymywały ducha nadziei, jednoczyły w poczuciu przynależności narodowej. Całość naszej uroczystości miała charakter przeglądu, zadaniem grup było zaprezentować pieśń patriotyczną w swojej aranżacji ruchowo tanecznej, przy zachowaniu sensu i wymowy utworu.


O ocenę wrażenia artystycznego prezentowanych przez dzieci utworów poproszone zostało jury w składzie: pani dyr. Dorota Kaleta, pani dyr. Agnieszka Wójtowiec, oraz gość specjalny Żołnierz Wojska Polskiego, starszy sierżant- pan Tomasz Szewczak.


Maluszki zaprezentowały pieśń „ Łączko, łączko” o tęsknocie żołnierza za swoją Ojczyzną: łąką, polem, wodą i ogrodem. Zilustrowały ją ciekawym układem rytmiczno tanecznym.
Następnie wystąpiła
grupa druga z pieśnią „ Pierwsza kadrowa”- i naprawdę radowało się serce i dusza, patrząc jak pięknie śpiewali i maszerowali w czwórkach.
Grupa trzecia „wbiegła” na scenę z pieśnią na ustach „Ułani, ułani”, znakomicie oddając charakter i energię zawartą w słowach i melodii.
Dzieci z grupy czwartej wybrały pieśń nostalgiczną „Rozszumiały się wierzby płaczące”- w tej pieśni ważny jest każdy wers, ważne by wybrzmiał, byśmy zrozumieli czym była tęsknota żołnierza za domem i czym jest obowiązek względem ojczyzny – poradziły sobie z trudnym zadanie minimalizując ruch sceniczny i kładąc nacisk na piękny śpiew.
Jako ostatnia wystąpiła
grupa piąta z pieśnią „Rozkwitały pąki białych róż”, to pieśń o tęsknocie dziewczyny za ukochanym, trudna w swej wymowie, ponieważ  kończy się tragicznie. Tutaj pieśni towarzyszył taniec, który podkreślał tęsknotę i smutek płynący z utworu.

Wszystkie grupy pięknie wywiązały się z zadania, a nasze zacne jury wręczyło grupom dyplomy uznania. Podkreślili i docenili to, że przedszkolaki w swoje występy „włożyły całe serce” i tym samym w uroczy dla siebie sposób oddały hołd walczącym za naszą WOLNOŚĆ żołnierzom.
Naszą uroczystość zakończyliśmy optymistycznie i dumnie, śpiewając:


Flaga biało-czerwona na wietrze roztańczona,
niosą ją polskie dzieci, a orzeł nad nimi leci

Przed nami szeroko otwarta, przyszłości czysta karta,
a Bóg, honor i Ojczyzna, to nasza ojcowizna!


W ręce każdego dziecka powiewała biało – czerwona flaga, a na scenie wartę honorową pełnił żołnierz ze swoim synem Karolem
i reprezentującym starszaki Antosiem.


Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za uświetnienie naszej uroczystości, rozmowę z dzieciakami i pamiątkowe zdjęcia.
 

opisała: Elżbieta S., Sylwia Ż.

 

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz słowo: auto