Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  GRUPA I
GRUPA I

GRUPA I
 

Idziemy do przedszkola

przedszkole już nas woła.

Lalki, misie, klocki lego,

a więc rękę daj kolego!

Poskaczemy, pośpiewamy,

dobry humor tutaj mamy...

 

 

PAŹDZIERNIK 2021

 

 

 

ZDROWE KANAPKI

warsztaty kulinarne


 

 

 

ŚWIĘTUJEMY URODZINY
 


 

 

POCIĄG URODZINOWY

 

 

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie.
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zajączek i dzieci z uśmiechniętą miną wołają:
Kamilku!... Dziś jest twoje święto!
Prezenty czekają!

 

 

W naszym przedszkolu pielęgnujemy tradycję składania Życzeń Urodzinowych. W naszej grupie w centralnym miejscu umieszczony jest Urodzinowy Pociąg z kolorowymi wagonikami (cztery pory roku: niebieskie, zielone, żółte i  czerwone). W tym roku świętowanie urodzin zaczynamy od października - czerwonego wagonika. To wesołe wydarzenie, które cieszy każde dziecko.  Jest to bardzo wyjątkowy dzień w szczególności dla  jubilata. To właśnie tego dnia dziecko czuje się wyróżnione  i znajduje się  w centrum uwagi.


Dodatkowo przedszkolaki:
 

 • poznają zasady wspólnego świętowania urodzin
 • stosują formy grzecznościowe
 • kulturalnie zachowują się podczas składania życzeń
 • uczą się umiejętności składania życzeń, przełamują barierę nieśmiałości, prawidłowo konstruują zdania
 • okazują wzajemny  szacunek
 • integrują się, odczuwają przynależność do grupy

 

W naszej grupie jako pierwszy w październiku obchodził urodziny Kamilek.

 

Uroczystość  zaczynamy od zaproszenia dziecka do koła, aby czuło się wyróżnione. Wspólnie lub indywidualnie składamy życzenia, uroczyście wręczamy miły upominek i śpiewamy Sto lat! Jubilat częstuje dzieci poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców – symbolicznym czekoladowym cukierkiem.  
 

 


 

 

 

Życzą: Dzieci i Panie z grupy I


Opracowała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 


Człowiek od najmłodszych lat ma ogromną potrzebę zdobywania wiedzy o otaczającym go świecie. Poprzez zmysły obserwuje, nasłuchuje, czuje i smakuje - poznaje świat przyrody ożywionej i nieożywionej. Rolą nauczyciela przedszkola jest rozbudzanie i podtrzymywanie  ciekawości oraz wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, która jest zmienna, barwna i ciekawa.


Podczas spacerów po najbliższej okolicy, wycieczek do parku, lasu, na łąkę, działkę dzieci mogą bezpośrednio zobaczyć i dotknąć darów przyrody, zaobserwować zmieniającą się przyrodę w różnych porach roku. Jednak czasami zła pogoda lub duża odległość, uniemożliwiają zorganizowanie wycieczki. Dlatego też ważnym ogniwem w poznawaniu przyrody jest "kącik przyrody".

 

Najważniejsze funkcje, jakie posiada właściwie każdy przedszkolny kącik przyrody to:

 • dekoracyjna – stanowi tematyczny wystrój sali o każdej porze roku! Doskonale sprawdzą się tu zarówno dekoracje świąteczne, jak i typowo przyrodnicze, uniwersalne dla każdej pory roku.
 • edukacyjna – odpowiednio dobierając elementy dekoracji można poszerzyć wiedzę dzieci na tematy przyrodnicze. Obserwacje i eksperymenty przeprowadzane w kąciku przyrodniczym to świetny sposób na zapoznanie maluchów nawet z niełatwymi tematami.
 • poznawcza – dzieci, które mają do czynienia z roślinami a nawet z małymi zwierzątkami (np. rybki) poznają świat i pielęgnują w sobie szacunek do przyrody. Idealny kącik przyrody to miejsce, do którego maluchy zaglądają z ciekawością i w życiu której mają aktywny udział.

 

W naszym kąciku znajdują się:

 • rośliny doniczkowe
 • okazy przyrodnicze: kasztany, szyszki, żołędzie, jarzębinę, dynie ozdobne,  liście, suche kwiaty, orzechy, nasiona, pestki itp.
 • owoce, warzywa
 • hodowle roślin: cebulka zielona, pietruszka itp.
 • eksperymenty przyrodnicze np.: barwienie wody i powstawanie barw pochodnych, parowanie wody

 

Zgromadzone skarby wykorzystujemy do zajęć i zabaw:

 

 • zabawy tematyczne w kąciku lalek np. kasztany - to ciasteczka, ziemniaczki
 • zabawy dydaktyczne - liczmany do przeliczania, segregowania, klasyfikowania wg różnych cech
 • zabawy konstrukcyjne - tworzenie ludzików, zwierzątek z szyszek, kasztanów, orzechów, żołędzi, patyczków; tworzenie rysunków na dywanie wg wzoru lub własnego pomysłu
 • zabawy badawcze - eksperymenty, bezpośrednia obserwacja, wyciąganie wniosków, wzbogacanie wiedzy i doświadczeń
 • prace plastyczne - łączenie tworzywa przyrodniczego z innymi materiałami plastycznymi (prace płaskie i przestrzenne)
 • warsztaty kulinarne - z owoców i warzyw robienie sałatek, surówek, kompotów, zdrowych chipsów, soków, koktajli, ciast, ciasteczek i pysznych deserów

 

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w naszym przedszkolu. Dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Wzbogacają  wiedzę, słownictwo oraz zaspakajają własną ciekawość. Uczą się opiekuńczości, systematyczności, odpowiedzialności i szacunku wobec przyrody.

 

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wzbogacanie naszego kącika przyrody poprzez przynoszenie różnych skarbów przyrody znalezionych podczas spacerów i wycieczek rodzinnych.

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

SAD
 

w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO

 

 

 


 

 

W dniu 14 października 2021 r. spotkała nas bardzo miła niespodziana z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Już od rana pozytywne emocje towarzyszyły Dzieciom, Rodzicom, Nauczycielom i  Pracownikom obsługi Samorządowego Przedszkola nr 64.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za życzenia, upominki, uśmiech oraz okazany szacunek.  Docenianie naszej pracy, którą wykonujemy z zaangażowaniem, poświeceniem i ogromną radością.

 

Dziękujemy za atmosferę którą tworzycie każdego dnia, nie tylko w Dniu Edukacji Narodowej.

 


Z wdzięcznością - Panie z grupy I (p. Agnieszka, p. Ela, p. Krysia, p. Sylwia)

 

 

 

 

DZIEŃ JABŁKA
 

 

 


MIĘDZYNARODOWY

DZIEŃ DZIEWCZYNEK

 

 


 

Od rana panowała uroczysta atmosfera, chłopcy w tajemnicy przed dziewczynkami uczyli się  dla nich wierszyka:

 

„ Dla Was wszystkie cuda świata

   Dla Was ciepło słonecznego lata

  Dla Was gwiazdki co błyszczą niebie…..” 

 

Dziewczynki pięknie ubrane nie zdradzały oznak oczekiwania, zniecierpliwienia.

Świętowanie rozpoczęliśmy od rozmowy, o tym co ulubią dziewczynki z naszej grupy - wypowiadali się chłopcy,  a każde przypuszczenie chłopców wymagało akceptacji dziewczynek. I tak wyszło nam, że  dziewczynki lubią:

 • Kolor różowy i czerwony
 • Ładne ubranka
 • Kolorowe spinki
 • Długie włosy


Następnie nasi mali dżentelmeni – chłopcy, zapraszali wybraną dziewczynkę, by zajęła miejsce na przygotowanym dla niej krzesełku, by tego dnia to ona była wyróżniona.

 Po wymianie uprzejmości i pokazaniu nam jak siedzą małe damy przystąpiliśmy do wspólnej zabawy integrującej naszą grupę.

A były to:

 • zabawa kołowa „ Moja koleżanko”( podczas której dziewczynki, wskazywały wymieniane w piosence części ciała i wykonywały czynności, o których śpiewaliśmy)
 • zabawy z chustą animacyjną z wykorzystaniem muzyki ( podczas których rozpoznawaliśmy kolory, szybko reagowaliśmy na umówione sygnały i odczytywaliśmy polecenia graficzne)
 • oraz zabawa kasztanami „ kasztankowe odwzorowanki”

Po wspólnej zabawie, chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia i obdarowali je upominkami, oraz medalami.  

Od września jesteśmy razem, wykorzystujemy każdą okazję, by tworzyć dobrą atmosferę i poczucie więzi grupowej – dzisiaj chłopcy doświadczyli miłego uczucia - umiejętności sprawiania przyjemności drugiej osobie. To ważne doświadczenia w życiu małego człowieka.

 

Oisała: Elżbieta Smalewska

 

 

Spotkanie z POLICJANTKĄ
 


 

W dniu 07.10.2021 r.   dzieci z grupy I  uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez panią policjantkę z wydziału Ruchu Drogowego. Głównym celem zajęć było utrwalenie wiadomości z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicy.
 

Przedszkolaki wiedzą:
 

 • na jakim świetle należy przechodzić przez jezdnię,
 • czego nie należy robić na ulicy,
 • do czego wykorzystuje się czerwony lizak,
 • jak wygląda strój policjanta z wydziału ruchu drogowego,
 • kiedy i dlaczego należy nosić kamizelki i światła odblaskowe
 • gdzie i jak należy bawić się bezpiecznie,
 • o  zachowaniu ostrożności w kontaktach z obcymi,
 • do kogo muszą się zgłosić kiedy się zgubią w sklepi e lub na festynie
 • znaczenie gestów  policjanta kierującego ruchem drogowym
 • jakie są  numery telefonów ratunkowych
   

Dzieci  brały czynny udział w spotkaniu. Słuchały, odpowiadały na zadawane  pytania, przymierzały elementy stroju policyjnego. Kierowały ruchem drogowym oraz zaprosiły panią Paulinę do zabawy muzyczno-ruchowej "Kierowcy", która jej się bardzo spodobała.  Na zakończenie dzieci podziękowały policjantce za ciekawe zajęcia i wręczyły drobny upominek. Pani Paulina bardzo dobrze poczuła się w naszej grupie. Obiecała, że niebawem znowu nas odwiedzi i być może będziemy mogli wsiąść do samochodu policyjnego i włączyć syrenę. Czekali na tą wizytę z niecierpliwością:)


Tematyka bezpieczeństwa jest bardzo ważna w wychowaniu przedszkolnym. Poświęcamy jej wiele uwagi, dlatego co roku staramy się organizować spotkania z policją lub ze strażą miejską.


KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE, JAK BEZPIECZNIE ZACHOWAĆ SIĘ!!!


Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

Wycieczka na SKRZYŻOWANIE
 

 

4 października w poniedziałek po teoretycznym przygotowaniu do tematu wyruszyliśmy z przedszkola, aby z bliska obserwować jak pracuje sygnalizator świetlny oraz odszukać dwa ważne znaki drogowe  –„ przejście dla pieszych” i „Agatkę”.

 

Zgodnie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach i zawartą wcześniej umową -  dzieci  założyły kamizelki odblaskowe.

 

Już samo poruszanie się w parach blisko ulicy było dla nas wielkim wyzwaniem, szliśmy powoli w dużym skupieniu, trzymając się prawej strony chodnika.

 

Po odnalezieniu znaków drogowych i zebry – odbyły się  praktyczne ćwiczenia w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię zwartą grupą – oj, było to trudne zadanie dla moich maluszków ! Ale nie poddajemy się w myśl zasady, iż „praktyka czyni mistrza”.

 

Następnie zeszliśmy na pobliskie skrzyżowanie, gdzie pomimo przedpołudniowej pory panował już duży ruch i hałas. Zaobserwowaliśmy pracę  sygnalizatora – ale na przejście tak ruchliwej ulicy nie byliśmy jeszcze gotowi.

 

Do przedszkola wróciliśmy bezpiecznie z przeświadczeniem, że skrzyżowanie to miejsce bardzo niebezpieczne i trzeba trzymać się od niego z daleka, a takie małe skrzaty jak my mogą tam przebywać tylko pod opieką mamy i taty, których trzeba się mocno trzymać za rękę.

 

Opisała: Elżbieta Smalewska

 


  

 


 

WRZESIEŃ 2021
 

 

Zabawy i ćwiczenia ruchowe

w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO
 


Nasze przedszkole w roku szkolnym 2021/22 bierze udział w akcji

Zdrowo i Sportowo.

Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci.

Cele akcji :

 • Aktywne dzieci to zdrowsi dorośli.
 • Aktywność fizyczna zmniejsza otyłość, zapobiega wielu chorobom i poprawia odporność organizmu.
 • Zdrowe nawyki trwają przez całe życie.
 • Aktywizacja ruchowa dzieci to zwiększenie ich pewności siebie, poprawa pamięci i koncentracji.
 • Zajęcia sportowe uczą zasad fair play oraz współpracy w grupie.

 

 

W ramach akcji, będziemy cyklicznie realizować zajęcia sportowe, zaproponowane przez organizatora, a są to  ciekawe scenariusze z propozycjami zabaw i ćwiczeń o charakterze ogólnorozwojowym z zachowaniem wszelkich zasad wychowania fizycznego małych dzieci.

 

Zależy nam na tym, aby dzieci od najmłodszych lat nabierały ochoty i apetytu na zdrowie, żeby ruch i ćwiczenia kojarzyły się z zabawą i przyjemnością.

Za nami już dwa takie zajęcia „ OWOCOWE – ćwiczenia stóp” oraz „MULTISPORT- Siatkówka”

 

Ćwiczymy co piątek  na dużej sali na terenie szkoły, co jest dodatkową frajdą- dzieci idą tam z wielką ochotą, z zaciekawieniem obserwują jakie zabieramy ze sobą przybory do ćwiczeń,a duża bezpieczna sala daje nam szerokie możliwości realizacji ciekawych zajęć!

 

Opisała: Elżbieta Smalewska

 

 


 

 

W dniu 30 września 2021 r. obchodziliśmy w naszej grupie ŚWIĘTO CHŁOPAKA. Ten dzień był szczególny. Chłopcy elegancko ubrani byli wyjątkowo traktowani i prezentami obdarowani. Ale nie tak od razu je otrzymali. Chłopcy najpierw musieli się wykazać przed dziewczynkami.


Wzięli  udział w następujących konkurencjach sportowych:

 

 • przejście przez tunel
 • przejście po "gorących kamieniach"
 • pokonanie slalomu z łyżką na której było jajko
 • przejście przez gumową bramę

 

Oczywiście chłopcy spisali się na medal i w pełni zasłużyli na krawat SUPER CHŁOPAKA. Dziewczynki złożyły życzenia kolegom i wręczyły drobne upominki. Chłopcy przy tym mieli wesołe minki. Ale to nie był koniec prezentów. Chłopcy otrzymali również wyjątkowe kupony. Muszą być szybko zrealizowane żeby każdy z nich był zadowolony.

 


Chłopcy okazali się również dżentelmenami - wszystkie dziewczynki poczęstowali cukierkami.

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

Szukamy JESIENI

spacer po okolicy
 

 

 

27 września w naszej sali zagościła Pani Jesień, przyszła do nas z koszem jesiennych darów i niespodzianką w postaci nowej jesiennej dekoracji. To od niej właśnie otrzymaliśmy zadanie udania się na jesienny spacer po okolicy  w celu sprawdzenia czy  jest już obecna na drzewach i krzewach.

 

To było nasze pierwsze wyjście poza teren przedszkola, dlatego szliśmy w rytm wierszyka para za parą, pilnując swojego kolegi – zadanie trudne, ale my przecież po to chodzimy do przedszkola, żeby uczyć się rzeczy nowych i nabierać nowych umiejętności.

 

Jesień wprawdzie dopiero rozpoczęła swoje panowanie, ale my już dostrzegliśmy jej kolory i owoce na drzewach , udało nam się nazbierać liści, kasztanów, jarzębiny, szyszek i orzechów.

 

Mieliśmy też wielkie szczęście – okazało się, że wiewiórki już wiedzą o jesieni i zbierają zapasy. Obserwacja jak to robią-  była dla nas miłą i ciekawą niespodzianką, zupełnie nie zwracając na nas uwagi – zapracowane zbierały orzechy włoskie i zanosiły je na teren naszego przedszkola – czyżby tutaj mieszkały ??

 

 Nasz kącik przyrody wygląda teraz jesiennie.

 

Prosimy pamiętać o wzbogacaniu go gdy nadarzy się taka okazja podczas jesiennych, rodzinnych spacerów – będzie to frajda dla dzieci i wzmacnianie więzi z przedszkolem.

 

Opisała: Elżbieta Smalewska

 

 

 

 


 

Tego ranka przywitała nas pięknie udekorowana sala.

 

Ciekawość wzbudziły kolorowe baloniki, dzieci od razu zrozumiały, że ktoś ma swoje święto, ale kto - skora żadne z dzieci nic o tym nie wiedziało ??

O pomoc poprosiliśmy naszego MISIA – Maskotkę, mieszkającą na co dzień w kąciku muzycznym ( to on jest dla nas przewodnikiem po przedszkolu, razem z nim poznajemy zasady i uczymy się nowych rzeczy ).

 

Miś wyrecytował nam wierszyk o PRZEDSZKOLAKU, i powiedział, że wszystkie dzieci chodzące do przedszkola mają dzisiaj  20 września swoje święto.

 Bystre MALUSZKI od razu zrozumiały, że to ich święto.

 

A podczas przygotowanych przez panie zabaw, udowodniły, że można ich tak nazywać Przedszkolakami,  nie tylko dlatego, że chodzą do przedszkola. Dzieci sprostały kilku zadaniom:

 

 • Rozpoznały piosenkę zapraszającą  dzieci do pani, potrafiły ustawić się ładnie w kole wiązanym, pociągu i w parach
 • Wykonały muzyczne polecenia, rozpoznając muzykę do marszu, biegu, reagując  na zmianę  tempa w muzyce
 • Umieściły nowe zabawki we właściwych kącikach tematycznych

Wszystkie te zadania pokazały, że Maluszki znają swoją salę, rozpoznają znajdujące się na niej kąciki tematyczne, i reagują na kierowane do nich muzyczne i dźwiękowe polecenia.

 

Z okazji swojego PIERWSZEGO ŚWIĘTA PRZEDSZKOLAKA – usłyszały życzenia od pań i otrzymały indywidualne prezenty: baloniki – myszki  w ulubionym kolorze oraz czarodziejską książeczkę do malowania pędzlem i wodą.

 

To był udany dzień – dzieci dowiedziały się, że są ważne dla swoich pań i dużo już potrafią.

 

Opisała: Elżbieta Smalewska

 

 

 

Pokazowe zajęcia TANECZNE

z panem Krzysiem
 

W dniu 16 września 2021 r. do naszej grupy zawitał pan Krzysztof ze Studia Tańca Kdance. Miał ze sobą biedroneczkę, która przywitała się z maluszkami i poznała ich imiona. Dzieci naśladowały zabawy taneczne prezentowane przez pana Krzysia. Były bardzo zainteresowane, sponatniczne, radosne (chociaż niektóre dzieci były onieśmielone).


Korzyści płynące z zajęć tanecznych:
 

 • doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
 • Rozwijanie sprawności fizycznej i kondycji
 • Rozwijanie poczucia rytmu, płynności i estetyki ruchu
 • Kształtowanie wrażliwości muzycznej i ekspresji twórczej
 • poznanie podstawowych kroków tanecznych (np. walczyk, cza-cza, polka...)
 • rozwijanie umiejętności współpracy z partnerem i w grupie
 • kształtowanie postaw moralnych i społecznych: wytrwałości, systematyczności, szacunku, wyrozumiałości, umiejętności właściwego zachowania się w sytuacji sukcesu i niepowodzeń


Drodzy Rodzice serdecznie zachęcamy do zapisywania dzieci na zajęcia taneczne, organizowane na terenie naszego zespołu. Przy naszej sali znajduje się lista, na którą można wpisać dziecko. Wszystkie informacje otrzymaliście Państwo na indywidualnych karteczkach.
 

Zajęcia taneczne ruszają już od 4 października 2021 r.

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

Kochane Dzieci

Drodzy Rodzice

 

Zbliża się czas naszego spotkania, na który nie możemy się już doczekać. Wiekszość z Was poznałyśmy w czerwcu na zajęciach adaptacyjnych. Mamy nadzieję, że nas pamietacie oraz naszą piekną żółto-niebieską salę z kolorowymi kącikami i zabawkami.

 

Pewnie początek roku będzie dla Was trudny, ale zrobimy wszystko, abyście poczuli się w NASZYM przedszkolu jak w domu. Zapewne w Waszej adaptacji pomogą również kochani Rodzice!

 

 

PAMIĘTAJCIE!!!

..... gdy w środę do nas przyjdziecie:

 

-  półeczki w szatni znajdziecie

szybko rodziców pożegnacie- mocnego buziaka Im dacie

na salę z uśmiechem wejdziecie i we wspólnej zabawie chętnie udział weźmiecie

 

Dajemy Wam słowo, że w przedszkolu będzie wesoło.
Tak nas polubicie, że następnego dnia chętnie do przedszkola wrócicie!!!

 

Pozdrawiamy Was  bardzo serdecznie

- panie z GRUPY I (p. Agnieszka, p. Ela, p. Krysia, p. Sylwia)

 

 

 

 

DZIECIĘCE ZABAWY

 

 

 

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Pojawia się ona już bardzo wcześnie, bo w okresie niemowlęcym. To dzięki zabawie dzieci w przyjemny sposób poznają otaczający je świat. Zabawa pomaga im rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo i duchowo. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi. Wyrabia w dziecku charakter i nastawienie do świata. Zabawa powinna być kreatywna, by wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

 

Wyróżniamy zabawy:

 

1. Manipulacyjne

Uczą panowania nad własnym ciałem. Pojawiają się najwcześniej. Polegają na manipulowaniu przedmiotem w różny sposób, oglądaniu, lizaniu, ssaniu, przekładaniu z ręki do ręki, wkładaniu i wyjmowaniu, turlaniu itp. Tego typu zabawy mają na celu poznawanie właściwości przedmiotów: kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Dziecko manipulując przedmiotami angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe oraz złożone ruchy rąk. Ten etap stanowi podstawę dla późniejszych, bardziej skomplikowanych zabaw.

 

2. Konstrukcyjne

Pobudzają wyobraźnię. Zabawy konstrukcyjne ćwiczą sprawność manualną dziecka oraz rozbudzają jego kreatywność. Polegają na budowaniu, wytwarzaniu czegoś nowego.  Zabawy tego typu doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy. Wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi, uczą obserwacji. Najpopularniejszą zabawką konstrukcyjną są klocki. Przy ich pomocy dziecko buduje swoją własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię oraz w znacznym stopniu wspiera rozwój poznawczy. Każda konstrukcja jest niepowtarzalna i daje dziecku wiele radości.
W połowie 3. roku życia dziecko potrafi zbudować już wieżę z 8 klocków. Gdy kończy 3 lata, buduje trójwymiarowe budowle wykorzystując do tego co najmniej 10 klocków. Natomiast dziecko 4–letnie tworzy już niezwykle pomysłowe i oryginalne konstrukcje.

 

3. Tematyczne

Uspołeczniające. W tego rodzaju zabawach dziecko naśladuje czynności zaobserwowane w swoim otoczeniu. Często nie potrzebuje nawet do tego zabawek, bogata wyobraźnia pozwala dzieciom na dokładne udawanie wykonywania pewnych charakterystycznych dla danej roli czynności. Najistotniejszą cechą tej zabawy jest jej temat, dzieci bawią się w coś: dom, sklep. U najmłodszych dzieci często tematyka ogranicza się do jednego elementu, np. gotowania obiadu. Ważnym składnikiem zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi lub dialogi, podejmując dwie role jednocześnie. Zabawy tego typu są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, gdyż scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne. Tego typu zabawy dzieci z reguły inicjują same.

 

4. Rytmiczno-ruchowe

Ćwiczą sprawność i wzmacniają siłę. Zabawy te są naturalną aktywnością każdego dziecka i zaspokajają potrzebę ruchu. Dzieci ćwiczą swoją sprawność, zręczność, siłę, szybkość, poczucie rytmu. Jeśli zabawa przyjmuje formę zawodów sportowych, uczy dzieci zdrowej i przyjemnej rywalizacji oraz wzmacnia wiarę w siebie. Najpopularniejszymi zabawami ruchowymi są gry w piłkę, taniec, skakanie, wspinanie się czy berek.

 

5. Badawcze

Zaspokajają naturalną ciekawość świata. Zabawy tego typu są wynikiem naturalnej dziecięcej potrzeby poznawania otaczającego je świata. Dzieci wykonują rozmaite doświadczenia na różnych materiałach czy zabawkach. Te zabawy pozwalają dziecku w przyjemny sposób odkrywać i uczyć się.

 

6. Dydaktyczne

Mają wartości kształcące. Tego typu zabawy są celowo organizowane przez dorosłych w celu wpojenia dzieciom nowych umiejętności i przekazania wiedzy o świecie. Dzieci starają się skoncentrować uwagę na postawionych im zadaniach, usiłując poprawnie rozumować, dokonując analizy i syntezy, wyróżniają i porównują cechy różnych przedmiotów.

 

Musimy pamiętać, że każe dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dla dzieci w tym samym wieku różne zabawy mogą być atrakcyjne, łatwe bądź trudne. Zawsze starajmy się dopasować gry do upodobań i zdolności naszego dziecka i pamiętajmy, że nauka poprzez zabawę ma być przede wszystkim przyjemna dla dziecka.

 

Patrycja Łuszcz-Dajerling
http://dziecisawazne.pl/6-typow-zabaw-jak-poprzez-zabawe-wspierac-rozwoj-dziecka/

 

 

KĄCIK LOGOPEDYCZNY

 

TRZYLATEK - MOWA

 

 • Dziecko trzyletnie – to mały człowiek, który komunikuje się werbalnie.
 • Wypowiada ok 1500 słów, buduje zdania proste, dwu- trzy – wyrazowe
 • Próbuje też powtórzyć i zapamiętać proste wierszyki oraz piosenki.
 • Wypowiada samogłoski : [a o e u i y ] oraz spółgłoski  [m   n   ń   b   p   t  d   k   g    l ł  ś  ź   ć  dź   f   w  h ]
 • Mowa trzylatka powinna być już rozumiana przez osoby trzecie – spoza najbliższego otoczenia dziecka. To najbardziej miarodajny test – czy nasza pociecha wymaga wsparcia logopedycznego.
 • Trzylatek to również dziecko, które potrafi również wykonać podstawowe czynności higieniczne, samodzielnie je i pije z kubka.
 • Jeździ na rowerku trzykołowym; stoi przez chwilę na jednej nodze; buduje wieżę z 8 – 9 klocków; rysuje koło i krzyżyk; rozpoznaje kilka kolorów.
 • Trzylatek jest gotowy na podjęcie próby rozłąki na czas pobytu w przedszkolu, zabawy i integracji z innymi dziećmi. To człowiek, z którym "można pogadać".


Małgorzata Rucka - logopeda

 

 

 

 

 


 

 

 


 


Ostatnia aktualizacja: 2021-10-26