To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  GRUPA I
GRUPA I

GRUPA I
 

Idziemy do przedszkola

przedszkole już nas woła.

Lalki, misie, klocki lego,

a więc rękę daj kolego!

Poskaczemy, pośpiewamy,

dobry humor tutaj mamy...

 

 

 

STYCZEŃ 2020
 

 

 

GRUDZIEŃ 2019

 

                                                                                           

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
 

 

 

W dniu 4 grudnia 2019 r. maluszki i średniaczki  miały powitać w naszym przedszkolu ważnego Gościa - ŚWIETEGO MIKOŁAJA z dalekiego kraju.  


Od samego rana nie mogliśmy doczekać się tego ważnego spotkania. Dzieci odświętnie ubrane udały się  na salę numer 8, gdzie obejrzały krótką inscenizację  pt.: "W noc Świętego Mikołaja" w wykonaniu dzieci z grupy III. Dzięki starszym kolegom i koleżankom dzieci poznały historię Mikołaja oraz tradycję obdarowywania prezentami.


Nagle od sali odtworzyły się drzwi, w których stanął Święty Mikołaj. Dzieci powitały go z wielką radością i  zaprosiły na scenę, aby mógł odpocząć po  dalekiej podróży.
Dzieci z wszystkich grup przygotowały dla Mikołaja niespodzianki artystyczne: zaśpiewały, zagrały, zatańczyły i pięknie wierszyki wyrecytowały.


Maluszki i średniaki zaprezentowały  piosenkę pt. "Święty Mikołaj" wraz z grą na instrumentach (dzwoneczki, kastaniety, tamburyna, bębenki, trójkąty):


1. Pędzą, pędzą białe sanie
po srebrzystych szlakach.
Wiozą, wiozą Mikołaja
dookoła świata.

 

Ref. Samochody, misie,
klocki, piłki, lale -
dzisiaj każde dziecko
podarek dostanie.

 

2. Żeby wszystkie dzieci w świecie
były uśmiechnięte,
sam Mikołaj dziś przyjedzie
do ciebie z prezentem.

Ref. Samochody, misie...

 


Mikołaj wszystkie występy nagrodził gromkimi brawami oraz słownymi pochwałami. Na zakończenie  podziękował dzieciom za piękne prezentacje artystyczne, zadał kilka ciekawych zagadek oraz porozmawiał chwilkę z nami. Wręczył dzieciom upominki, zaprosił do wspólnych zdjęć na których były same wesołe minki.

 

Okazało się, że to nie był koniec niespodzianek. Gdy wróciliśmy do naszej sali zobaczyliśmy duży worek na środku dywanu. Kiedy ten Mikołaj go zostawił? Wszyscy się zastanawiali. Pani Agnieszka rozwiązała czerwoną kokardę i dzieci po kolei wyciągały z niego kolorowe zabawki, które na dobre zamieszkają w naszej sali. Mikołaju! Obiecujemy, że będziemy je szanowali i po skończonej zabawie na półeczki odkładali.


Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 


 

 

 

 

 

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
 

 


 

 

2 grudnia braliśmy udział w Świątecznych warsztatach z Panią Dianą, na których wykonaliśmy ozdoby choinkowe.

 

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Dawniej sama choinka była prezentem dla dzieci, a radością jej ubieranie. Jednak jeszcze kilkaset lat temu w Polsce nie było zwyczaju dekorowania choinek.

 

Zanim pojawiła się choinka, jej funkcję pełniła podłaźniczka, czyli jodła zawieszona u sufitu wierzchołkiem w dół lub gałęzie które trzeba było ściąć wczesnym rankiem w dzień wigilijny.  Gospodarz, który pierwszy wniósł ją do izby, mógł liczyć na wczesne i obfite plony.

 

Ozdoby z papieru pojawiły się dopiero pod koniec XV w. Były to własnoręcznie wykonywane zabawki z bibuły, kolorowych papierków oraz z  piórek, wydmuszek, słomy, kłosów zbóż itp.  Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki.

 

W Polsce zwyczaj ubierania choinki pojawił się dopiero na początku XIXw. i przywędrował do nas z Niemiec. Pierwsze bombki choinkowe, w Małopolsce zwane bańkami, pojawiły się w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy. Z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i żołnierzy

 

Tym razem i my przystąpiliśmy do samodzielnego wykonania ozdób choinkowych. Ozdoby, które wybraliśmy były bardzo pracochłonne dlatego spędziliśmy sporo czasu nad ich wykonaniem. Efekt końcowy był niesamowity powstały piękne: aniołki, wiewiórki, gwiazdy, pawie oczka, pierniczki, łańcuch choinkowy. Te cudeńka z pewnością ozdobią nasze domowe choinki.

 

Wesołych Świąt!

 

 

   

 

   

 

 

 

LISTOPAD 2019
 


 

 


 

 

W dniu 29 listopada 2019 roku dzieci z grupy I uczestniczyły w zabawie andrzejkowej prowadzonej przez wodzireja - pana Radka. Przedszkolaki w pięknych andrzejkowych strojach udały się do sali numer 8, która na ten dzień zamieniła się w zamek czarodzieja.


Pan wodzirej zaprosił dzieci do różnych zabaw i wróżb andrzejkowych:


- "Powitanie" - zabawa muzyczno-ruchowa
- "Na wyspach Bergamuta" - zabawa taneczna do piosenki z Akademii Pana Kleksa
- "Kaczka Dziwaczka" - zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki
- "Karty - niespodzianki" - wróżba andrzejkowa
- "Pociągi" - zabawa muzyczno-ruchowa. Poruszanie się po sali w rzędach, w rytm muzyki
- zabawy taneczne do muzyki disco wg pomysłów dzieci


Po tak fantastycznych tańcach i zabawach nastąpiła przerwa na słodki poczęstunek, przy pięknie przystrojonym stole. Wzmocnieni i pełni energii udaliśmy się na drugą część andrzejkowych zabaw:


- "Boogie woogie ahoj" - zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki. Poruszanie różnymi częściami ciała
- "Hej, ho, żagle staw" - zabawa muzyczno - ruchowa do piosenki żeglarskiej
- "Taniec w parach" - konkurs. Wybranie najlepszych par tanecznych, wręczenie nagród (lizaki)
- "Ciasteczka z wróżbą" - wróżba andrzejkowa. Losowanie rureczek z karteczką, odczytywanie wróżb
- zabawy taneczne do muzyki disco wg pomysłów dzieci
- "Pociągi" - zabawa muzyczno-ruchowa na pożegnanie. Poruszanie się po sali w rytm muzyki, w różny sposób


Ależ to była świetna zabawa! Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich aktywnościach proponowanych przez wodzireja. Po powrocie do sali zrelaksowaliśmy się podczas  wierszyka - masażyka pt.: Czarownica. Następnie dzieci pokolorowały obrazek przedstawiający czarodzieja - wodzireja. Czyżby to był pan Radek?


Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 


 

 

 

 

 


 

 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

 

 

W dniu 28 listopada 2019 r. odbyły sie w naszej grupie wróżby i zabawy andrzejkowe. Na wstępie dzieci musiały wypowiedzieć zaklęcie i złożyć dary (kolorowe żetony), żeby przenieść się do krainy magii i czarów. Następnie  zatańczyliśmy taniec "Kłaniany" witając się wzajemnie. W dalszej części zajęć czarodziej zaprosił dzieci do wiersza pt. "Staropolskie obyczaje", który przybliżył im zwyczaje andrzejkowe.


Andrzejkowe święto
jest bardzo lubiane,
wróżby i zabawy
wciąż praktykowane.

 

Chłopcy i dziewczęta
razem sie zbierają
do białego rana
tańce urządzają.

 

Lecz w zwyczaju polskim
dawniej tak nie było,
andrzejkowe święto
dziewczętom służyło.

 

Zbierały się panny,
wróżby uprawiały,
przyjaciela swego
w ten sposób szukały.


A gdzie byli chłopcy?
Również się bawili,
tylko nieco wcześniej,
w święto Katarzyny.


Po wierszu dzieci wraz z czarodziejem rozmawiały na temat zwyczajów ludowych "Andrzejki i Katarzynki" obchodzonych dawniej i dziś. Przedszkolaki dowiedziały się, że obecnie obchodzone są tylko andrzejki i w tym czasie chłopcy i dziewczęta wróżą i bawią się wspólnie.


Pierwszą wróżbą w jakiej dzieci wzięły udział były talerzyki z ukrytymi obrazkami, np.: mikrofon - zostaniesz dziennikarzem lub piosenkarzem, książka - zostaniesz słynnym naukowcem. Następnie za pomocą czarodziejskiego zaklęcia: Czary - mary, mary - sowa. Pobawimy się w zaczarowane słowa, dzieci zostały zaproszone do zabawy muzyczno-rytmicznej "Epoi - tai - tai". W celu rozwijania dziecięcej wyobraźni przedszkolaki odgadywały andrzejkowe symbole znajdujące się na obrazkach, które bardzo wolno wysuwane były z dużej koperty. Skojarzeń pojawiło się bardzo wiele.


Jednym z symboli znajdujących się w kopercie była cyfra 7 - kojarząca się ze szczęściem. Dzieci zostały zaproszone to zabawy muzyczno-ruchowej Klanzy "Magiczna liczba siedem". Następnie każdy przedszkolak wylosował  karteczkę z cyferką od 1 do 7 i usłyszał znaczenie wylosowanej cyfry, to znaczy wróżbę. Wypowiadając kolejne zaklęcia dzieci  zatańczyły "Walczyka ze zmianą pary" oraz "Labadę" - śmieszny taniec.

 

Na zakończenie czarodziej zaprosił dzieci do kolejnych wróżb: "Zapałki", "Buty" oraz "Lanie wosku". Każdy przedszkolak zabrał do domu figurkę woskową i wspólnie z rodzicami miał odczytać przepowiednię.


Czary – mary, wosk się pali
i dotyka klucz ze stali.
Wosk się leje, w wodę wpada,
Przyszłość twoją przepowiada.

 

PRZYSŁOWIA I POWIEDZENIA związane ze Św. Andrzejem

 

•    Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
•    Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
•    Na świętego Andrzeja trzeba kożucha dobrodzieja.
•    Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
•    Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
•   Jeżeli na św. Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
•    Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

 


Opisała: Agnieszka Wójtowiec
 

 

 

 


 

 

WYCIECZKA DO KUCHNI

 

Znalezione obrazy dla zapytania kucharka obrazki

 

17.11.2019 r. dzieci z grupy I odwiedziły kuchnię, która znajduje się w naszej szkole. 

 

Przedszkolaki obserwowały panie kucharki podczas pracy – ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykorzystywane przez nie urządzenia elektryczne (np.: mikser, robot kuchenny, maszynkę elektryczną, piekarnik, kotły na zupę, lodówkę, zamrażarkę...)

 

Dzieci miały okazję zobaczyć wielkie garnki oraz różne przybory kuchenne.  Nazywały oglądane urządzenia i porównywały je z tymi, które mają w swojej kuchni w domu. Zwróciliśmy uwagę również na charakterystyczny strój  ochronny pań (fartuszek, czepek).

 

Przedszkolaki przyglądały się jak powstaje pyszny obiad- bardzo lubiane przez dzieci naleśniki z serem i polewą truskawkową. Dzieci zostały zachęcone przez panie kucharki do spożywania posiłków i próbowania różnych nowych potraw.

 

 

Celem wycieczki było zapoznanie z pracą kucharki oraz dostrzeganie roli urządzeń gospodarstwa domowego w ułatwianiu pracy ludziom.

 

Opisała: M.P

 

 

 

 
 

 


 

 

WARSZTATY CERAMICZNE

 

Znalezione obrazy dla zapytania lepienie z gliny rysunek

 

 

Dnia 15.11.2019 w naszej grupie odbyły się warsztaty ceramiczne. Zajęcia prowadziła pani Elżbieta z pracowni ceramicznej Angoba z Krakowa.

 

Prace wykonywane są etapami według instruktażu prowadzącego. Wymagają uważnego słuchania poleceń i wykonywania ich w określonej kolejności i tempie.

 

Przedszkolaki uwielbiają zabawy z gliną. Zgniatanie, formowanie wałeczków, ślimaczków oraz kuleczek sprawia im wiele radości. Ozdabianie wzorami rysowanymi patyczkami czy odbitymi przez plastikowe nakrętki jest również frajdą. Łączenie elementów za pomocą wody i pędzla to również atrakcja dla przedszkolaków.

 

Podczas warsztatów wykonaliśmy cudowny świąteczny dzwoneczek. Gdy usłyszymy jego dźwięk to będzie sygnał, że Święta już tuż tuż…;-)

 

 

Zabawy z gliną mają na celu rozwijanie sprawności manualnej dziecka oraz wyobraźni.

 

Opisała M.P

 

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY CZYTELNICZE

 

 

8.11.2019 r. w naszej grupie odbyły się warsztaty czytelnicze z ,,Rodzicem z pasją” panią Anią  pt. ,,Tajemnice Australii”

 

Były to bardzo ciekawe zajęcia podczas których przedszkolaki mogły dowiedzieć się wiele na temat zwierząt, roślin, ludności oraz ciekawych miejsc w Australii. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w proponowanych przez panią Anię zabawach.

Wiele radości sprawiła im podróż z mapą i naklejanie na niej obrazków charakterystycznych dla tego kontynentu (koala, kangury, palmy, kaktusy itd.) Niezwykłe zwierzęta poznaliśmy oglądając i dotykając obrazki z  książki, nazywaliśmy rzeczy z których zostały wykonane, porównywaliśmy ich wygląd z naturalnymi zdjęciami.  Ponadto układaliśmy wspólnie domino ze zwierzętami, które możemy spotkać w tamtym regionie.  

 

Mama Michałka przeczytała nam dwie cudowne książeczki pt. ,,Koala, który się trzymał” oraz ,,Nie chcę być duży”, które pokazały przedszkolakom, że nie należy się obawiać nowych rzeczy  i odważnie kroczyć do przodu podejmując nowe wyzwania.

 

 

Na sam koniec wykonaliśmy z gazet ciekawą  pracę plastyczną pt. ,,Miś koala”

Dzieci otrzymały w prezencie kolorowanki, które zabrały do domu.

 

Bardzo dziękujemy pani Ani za cudowne zajęcia i zaangażowanie. Czekamy na kolejnych Rodziców, którzy też będą chcieli się z nami podzielić swoimi pasjami ;-)

 

Opisała: M.P

 

 

 

 

 

 

 

Dziś mali patrioci ojczyźnie śpiewają
Kochać ją, szanować sercem przyrzekają.
Cieszymy się, Polsko, z twojej wolności,
Wspólnie świętujemy Dzień Niepodległości.  

 

 

W dniu 6 listopada 2019 r. dzieci z grupy I uczestniczyły w uroczystości związanej z obchodami 101 rocznicy odzyskania niepodległości pod hasłem: OJCZYŹNIE ŚPIEWAMY! Gospodarzami uroczystości były starszaki z grypy IV i V, a honorowymi gośćmi pani dyrektor ZSP nr 5 Dorota Kaleta oraz żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia w Krakowie - pan Tomasz - tata Karola z grupy V. 

 

Przedszkolaki poprzez śpiewanie hymnu narodowego, piosenek o Polsce, pieśni patriotycznych wraz z interpretacjami ruchowo-tanecznymi, recytację wierszy, oddały hołd tym, co walczyli za naszą Ojczyznę.


Nasza grupa zaprezentowała pieśń pt.: Łączko, łączko zielona wraz układem tanecznym:


Łączko, łączko, łączko zielona!
Hej, łączko, łączko, łączko zielona!
Któż cię łączko będzie kosił,
gdy ja będę szable nosił?
Łączko, łączko, łączko zielona!


Pole, pole, pole szerokie!
Hej, pole, pole, pole szerokie!
Któż cię pole będzie orał,
gdy ja będę maszerował?
Pole, pole, pole szerokie!

 

Ogród, ogród, ogród różany!
Hej, ogród, ogród, ogród różany!
Któż tu będzie ogrodnikiem,
Jak ja będę wojownikiem.
Ogród, ogród, ogród różany!

 

Naszą uroczystość uświetnił występ zawodowego żołnierza, który wraz z dziećmi wyrecytował wiersz Władysława Bełzy - Katechizm polskiego dziecka oraz opowiedział nam o stroju wojskowym galowym.


Na zakończenie wszystkie grupy otrzymały z rąk pani dyrektor i żołnierza dyplomy za piękne występy, które zostaną umieszczone przy salach przedszkolnych.

 

Cele uroczystości:

 

 • kształtowanie postaw patriotycznych
 • rozwijanie poczucia przynależności narodowej
 • poszerzanie wiedzy na temat własnej Ojczyzny
 • rozumienie doniosłości świąt państwowych

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK 2019

 

 

 

Udział w konkursie

O ZIELONEGO SMOKA

 

 

 

 

W dniu 18 października 2019 r. dzieci 4-letnie z naszej grupy,  po raz pierwszy wzięły udział w IX Małopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zabaw Ludowych O ZIELONEGO SMOKA, zorganizowanym przez Ośrodek Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie, os. Górali 4.


W przeglądzie uczestniczyło 6 przedszkoli z Krakowa i innych miejscowości. Nasza grupa zaprezentowała kołową zabawę ludową ze śpiewem: CHODZI RÓŻA PO GANKU, którą mogliście Państwo zobaczyć w czerwcu 2019 r. podczas uroczystości z okazji Dnia mamy i Taty:


Chodzi róża po ganku, po ganku
W lilijowym wianku, w lilijowym wianku.
Różowy kwiat na jej głowie
ma kwiatuszki jak jej dobrze,
w lilijowym wianku.


A komuż mam się ukłonić, się ukłonić.
W lilijowym wianku, w lilijowym wianku.
Różowy kwiat na jej głowie
ma kwiatuszki jak jej dobrze,
w lilijowym wianku.


A koguż mam pocałować, pocałować.
W lilijowym wianku, w lilijowym wianku.
Różowy kwiat na jej głowie
ma kwiatuszki jak jej dobrze,
w lilijowym wianku.


A z kimże mam potańcować, potańcować.
W lilijowym wianku, w lilijowym wianku.
Różowy kwiat na jej głowie
ma kwiatuszki jak jej dobrze,
w lilijowym wianku.


Dzieci zaprezentowały swoje zdolności wokalno-taneczne w różanym kole. Ich występ był cudowny. Został przez jury doceniony - zdobyliśmy III MIEJSCE. Dzieci bardzo się cieszyły, że jedziemy na konkurs. Jesteśmy z nich bardzo dumne!!! Potrafiły odnaleźć się w nowej sytuacji, w nowym miejscu i wykazały się dużą kulturą w miejscu publicznym.


Był to niestety ostatni Przegląd o Zielonego Smoka, którego pomysłodawcą i prowadzącą przez wiele lat była pani Ewa Borgosz. Podziękowaliśmy jej gromkimi brawami i wręczyliśmy jej od naszego przedszkola dużą, czerwoną różę. Była Bardzo wzruszona.


Mamy jednak nadzieję, że tak wartościowy konkurs, pielęgnujący głównie krakowskie tradycje ludowe powróci!!!

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty o WARTOŚCIACH

w Bibliotece Kraków Filia 49

 

 

 

 

W piękny jesienny dzień przedszkolaki z grupy I powędrował do Biblioteki na oś. Tysiąclecia w Krakowie. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach o wartościach.

 

Pani prowadząca zajęcia przybliżyła nam wartość dobra na podstawie opowiadania  zawartego w ,,Wielkiej księdze o emocjach”

 

,,W trzeciej części  tej książki zatytułowanej  - "Do innych" - znajdują się pomysły, które pozwolą dzieciom polepszyć stosunki z innymi osobami: z rodziną, grupa przyjaciół ze szkoły, z osiedla czy miasteczka. Z opowieści dzieci dowiedziały się, jak się zachowywać, aby relacje z otoczeniem były jak najlepsze”

 

Dzieci zapoznane zostały z pojęciem empatii na bazie opowiadania o winogronach, które były przekazywane między członkami rodziny.

Aby pełniej zobrazować to trudne pojęcie pani przygotowała dla nas miskę z winogronami, która wędrowała między dziećmi podczas czytania książki. Nie obyło się również bez degustacji owoców.

 

Przedszkolaki również uczestniczyły w rozmowie z której dowiedziały się w jaki sposób możemy okazywać dobro innym  ;-) Pojawiło się wiele ciekawych pomysłów: uśmiechem, przytulaniem, wspólną zabawą, miłym słowem, dzieleniem się zabawkami. Lista była tak długa, że na pewno każdy  z nas wybierze coś dla siebie ;-)

 

Dzieci uczestniczyły w zabawie  słownej ,,Powiedz coś miłego koleżance lub koledze” ucząc się w ten sposób dostrzegania pozytywnych cech w innych.

 

Na koniec przedszkolaki z papieru kolorowego wyczarowały ,,Serduszko dobroci” które zabrały do domu aby ofiarować najbliższym.

 

Podczas zajęć dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o wartościach oraz rozwijały zainteresowania czytelnicze.

 

Zachęcamy aby wzbogacić swoje domowe biblioteczki o książkę M. Strzałkowskiej ,,O wartościach- czyli rady nie od parady”

A to jeden z wierszy w tej książce…

 

Jak dobrze być dobrym

 

Jak dobrze być dobrym

Na co dzień i do święta

I myśleć o innych

I dbać o zwierzęta,

mieć oczy otwarte

i słuchać serduszka

bo ono nie kłamie

gdy szepcze do uszka.

 

Choć nie ma co marzyć

I liczyć na cuda,

Że w życiu bez przerwy

Być dobrym się uda

Lecz warto spróbować

Choć troszkę. Dlaczego?

Bo w życiu nad dobro

Nie ma nic lepszego.

 

Opisała: M.P

 

 

 

Wycieczka do Gruszowa

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

 

 

 

 

W dniu 8 października 2019 r. dzieci z grupy I uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego "Pod Gruszą" i wzięły udział w ścieżce edukacyjnej OD ZIARENKA DO BOCHENKA.

 

Kiedy dotarliśmy na miejsce, z wielkim uśmiechem przywitała nas gospodyni i zaprosiła do swojego domu. W wielkiej jadalni zjedliśmy nasze bułeczki, napiliśmy się wody i trochę odpoczęliśmy po podróży.


Kiedy nabraliśmy energii pani gospodyni zabrała nas na warsztaty pod hasłem "Od ziarenka do bochenka". Opowiedziała nam dokładnie z czego powstaje mąka (oglądaliśmy ziarenka pszenicy, stare żarno w którym mieli się ziarno na mąkę). Następnie podała nam przepis na ciasto chlebowe i wręczyła nam słomiane misy z gotowym ciastem. Każde dziecko z kawałeczków ciasta wykonywało różne figurki, które później zostały włożone do dużego pieca chlebowego.


W dalszej części wycieczki, udaliśmy się na zwiedzanie sadu oraz ogrodu warzywnego. Dzieci zobaczyły jabłonie, na których były dorodne jabłka, grusze i krzewy z malinami. Grządki z warzywami: kapustą, burakami, cukinią, dynią, marchewką, pietruszką. Następnie pan gospodarz przejechał traktorem przez pole i za pomocą obrotowej kopaczki wykopał nam pełno ziemniaczków, które zbieraliśmy do dużych skrzyń. W nagrodę za ciężką pracę każdy mógł sobie wybrać najpiękniejszego ziemniaka, który zostanie upieczony w ognisku. Odwiedziliśmy również łaciatą krówkę, która pasła się tuż obok. Była bardzo ładna, spokojna i pozowała nam do zdjęcia:)


Po wykopkach zostaliśmy zaproszeni na słodkie naleśniki z serem i jabłkami oraz ciepły kompocik. Ale były smaczne!


Nie tracąc czasu po ciepłym posiłku udaliśmy się do lasu. Pani gospodyni pokazała nam warstwy lasu, piękne, wysokie drzewa, paśnik do którego w zimie przychodzą głodne zwierzęta.


Wracając z lasu pan gospodarz zabrał nas do stodoły w której było pełno siana i słomy. Usiedliśmy w kręgu na dywanie z siana i gospodarz przyniósł nam króliczki i kotka Łatka. Wszystkie dzieci mogły zwierzątka dotknąć i pogłaskać. Ale było radości!
Tuż obok stodoły była stajnia. Mogliśmy do niej zajrzeć i zobaczyć pomieszczenia dla zwierząt. Dzieci spostrzegły, że kilka zwierząt jest na podwórku za specjalną siatką. Podeszliśmy do nich bliżej. Zobaczyliśmy kury, kaczki, kozy, owce i baranki. Gospodarz pozwolił nam je nakarmić chlebem. Były bardzo wdzięczne! Dzieci mogły również pogłaskać kurczątko, które w swych rękach trzymał gospodarz.


Po tak licznych wrażeniach udaliśmy się do altanki, gdzie czekały już na nas gorące ziemniaczki z ogniska. Wszystkim bardzo smakowały!


No cóż, wszystko co dobre szybko się kończy! Podziękowaliśmy gospodarzom za ciepłe przyjęcie, ogromną wiedzę i zdobyte doświadczenia. Każdy na pożegnanie otrzymał jabłuszko z sadu oraz figurkę z ciasta (samodzielnie wykonaną).


Dzieci spisały się na medal podczas wycieczki. Były bardzo aktywne. Wykazały się dużą kulturą, cierpliwością oraz znajomością zasad bezpieczeństwa.

 

Drodzy Rodzice, pokazujcie dzieciom świat przyrody w różnych porach roku. Zabierajcie swoje pociechy w różne miejsca: do parku, do  lasu, na łąkę, na wieś. Nawet najpiękniejszy film, czy ilustracja nie zastąpi bezpośredniego obcowania z naturą.


Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

 

 

CHIPSY JABŁKOWE

 

 

Wniosły dzieci z sadu,
koszyk przepełniony,
jabłek żółtych, jabłek krasnych, jabłuszek zielonych...


W pierwszym tygodniu października została zrealizowana tematyka "Jesień w sadzie".  Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat owoców - ich wyglądu, budowy oraz wartości odżywczych. Przedszkolaki wybrały się do sklepu, żeby kupić pyszne polskie owoce: jabłka, gruszki i śliwki. Po dokładnym ich umyciu kosztowały kolorowe witaminki i opisywały swoje doznania: dotykowe, zapachowe i smakowe.

 

W kolejnym dniu dzieci samodzielnie kroiły jabłka i wkładały do specjalnej suszarki, która zamieniła je w jabłkowe chipsy. Pyszne przekąski będą często gościły w naszym zdrowym bufeciku. Dzieci w każdej chwili będą mogły nasypać sobie je do miseczki i ze smakiem zajadać.


Ale smaczna, ale zdrowa
To przekąska nasza nowa.
My owoce chcemy jeść
Słodyczom mówimy  - cześć!!!

 

Zachęcamy wszystkich rodziców i dzieci do robienia domowych chipsów. Pyszne są nie tylko z jabłek, ale równie z gruszek i bananów.

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

 

Wycieczka do SKLEPU

 

                                                       

 

Kolejny październikowy tydzień to pora w naszej grupie na poznawanie skarbów jesieni – owoców. Przy tej okazji dzieci z grupy I odwiedziły pobliski sklep owocowo-warzywny. Tam przedszkolaki rozpoznawały i nazywały warzywa i owoce. Zwróciły uwagę na różnorodną  kolorystykę i wielkość. Dzieci zapoznały się z pracą sprzedawcy. Ćwiczyły umiejętność zakupu produktów: wybór, zapytania o cenę, podawanie odpowiedniej ilości ( na sztuki?  czy  na wagę?). Podczas wyprawy zakupiliśmy różne owoce, które degustowaliśmy w przedszkolu.

 

Wycieczka miała na celu zachęcenie dzieci do próbowania i spożywania owoców i warzyw, które są źródłem wielu witamin ;)

 

Opisała: M.P.

 

 

 

 

 

WRZESIEŃ 2019

 

 

 

WYCIECZKA DO PARKU

 

 

 

 

   Dnia 23.09.2019  r. dzieci z grupy I udały się do pobliskiego parku w poszukiwaniu ,,Jesieni” która właśnie się pojawiła w naszym kalendarzu.

 

  Dzieci podziwiały otaczającą nas przyrodę i zadawały  wiele istotnych pytań. Zbierając liście i żołędzie poddaliśmy się spontanicznej zabawie. Dzieci nazywały wybrane drzewa  oraz porównywały ich wygląd. Zwróciliśmy uwagę na charakterystyczne liście i owoce, dokonaliśmy podziału na drzewa iglaste i liściaste, wskazywaliśmy różnice i podobieństwa.  Szukaliśmy przedstawicieli zwierząt: mrówek, pająków, ptaków itp.  Przedszkolaki bawiły się podrzucając liście: dębów, klonów, brzozy i  patrzyły jak wirują w powietrzu. Dzieci dotykały, przytulały i sprawdzały jaką fakturę ma kora różnych drzew.

 

Każdy przedszkolak wędrował po parku z wiadereczkiem do którego zbierał ,,jesienne dary” Zgromadzone skarby zostały umieszczone w naszym kąciku przyrody i będą nam służyć do zabaw.

 

Podczas wycieczki odnaleźliśmy jesień w spadających  liściach z drzew, różnych darach (kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębina, grzyby) oraz w jesiennych barwach, które zaczynają się pojawiać w przyrodzie.

 

W najbliższym czasie jeszcze odwiedzimy park, aby sprawdzić czy jesień na dobre zagościła u nas i pomalowała wszystkie drzewa na piękne kolory ;-)

 

Opisała. M.P

 

 

 

 

 

 

 

 

Człowiek od najmłodszych lat ma ogromną potrzebę zdobywania wiedzy o otaczającym go świecie. Poprzez zmysły obserwuje, nasłuchuje, czuje i smakuje - poznaje świat przyrody ożywionej i nieożywionej. Rolą nauczyciela przedszkola jest rozbudzanie i podtrzymywanie  ciekawości oraz wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, która jest zmienna, barwna i ciekawa.

 

Podczas spacerów po najbliższej okolicy, wycieczek do parku, lasu, na łąkę, działkę dzieci mogą bezpośrednio zobaczyć i dotknąć darów przyrody, zaobserwować zmieniającą się przyrodę w różnych porach roku. Jednak czasami zła pogoda lub duża odległość, uniemożliwiają zorganizowanie wycieczki. Dlatego też ważnym ogniwem w poznawaniu przyrody jest "kącik przyrody".

 

Najważniejsze funkcje, jakie posiada właściwie każdy przedszkolny kącik przyrody to:

 

•    dekoracyjna – stanowi tematyczny wystrój sali o każdej porze roku!
•  edukacyjna – odpowiednio dobierając elementy dekoracji można poszerzyć wiedzę dzieci na tematy przyrodnicze. Obserwacje i eksperymenty przeprowadzane w kąciku przyrodniczym to świetny sposób na zapoznanie maluchów nawet z niełatwymi tematami.
•  poznawcza – dzieci, które mają do czynienia z roślinami a nawet z małymi zwierzątkami (np. rybkami) poznają świat i pielęgnują w sobie szacunek do przyrody. Chętnie do niego zaglądają i o niego dbają.

 

W naszym kąciku znajdują się:

 

 • rośliny doniczkowe
 • okazy przyrodnicze: kasztany, szyszki, żołędzie, orzechy, nasiona, pestki, kamyczki, muszelki, patyczki itp.
 • owoce, warzywa
 • hodowle roślin: mięta, bazylia, cebulka zielona, pietruszka itp.
 • eksperymenty przyrodnicze np. parowanie wody, topnienie lodu, rozpuszczanie się niektórych substancji: soli, cukru, barwienie wody i powstawanie barw pochodnych,


Zgromadzone skarby wykorzystujemy do zajęć i zabaw:

 

 • zabawy tematyczne w kąciku lalek np. kasztany - to ciasteczka, ziemniaczki
 • zabawy dydaktyczne - liczmany do przeliczania, segregowania, klasyfikowania wg różnych cech
 • zabawy konstrukcyjne - tworzenie ludzików, zwierzątek z szyszek, kasztanów, orzechów, żołędzi, patyczków
 • prace plastyczne - łączenie tworzywa przyrodniczego z innymi materiałami plastycznymi (prace płaskie i przestrzenne)
 • warsztaty kulinarne - z owoców i warzyw robienie sałatek, surówek, kompotów, zdrowych chipsów, soków, koktajli, ciast, ciasteczek i pysznych deserów


Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w naszym przedszkolu. Dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Wzbogacają  wiedzę, słownictwo oraz zaspakajają własną ciekawość. Uczą się opiekuńczości, systematyczności, odpowiedzialności i szacunku wobec przyrody.

 

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wzbogacanie naszego kącika poprzez przynoszenie różnych skarbów przyrody znalezionych podczas spacerów i wycieczek rodzinnych.

 

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

 

 

 

 

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

 

 


 

 

Wrzesień to miesiąc w którym przedszkolaki poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu jak i na drodze. W związku z realizowaną tematyką ,,Uliczne sygnały"  wybraliśmy się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie.

 

Celem wycieczki było obserwowanie ruchu drogowego, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, przejścia dla pieszych oraz poruszających się pojazdów.

 

Dzieci ćwiczyły także umiejętność prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni. Wycieczka podsumowała wiedzę dzieci na temat ważnego dla wszystkich bezpieczeństwa.

 

W przedszkolu dzieci utrwaliły zdobyte wiadomości podczas krótkiego ,,quizu” za co otrzymały ,,Medale z Zebrą”.

 

Teraz każdy przedszkolak już wie jak prawidłowo przechodzić przez ulicę.

 

Opisała: M.P

 

 

 

 

 


 

 

 

DZIECIĘCE ZABAWY

 

 

 

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Pojawia się ona już bardzo wcześnie, bo w okresie niemowlęcym. To dzięki zabawie dzieci w przyjemny sposób poznają otaczający je świat. Zabawa pomaga im rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo i duchowo. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi. Wyrabia w dziecku charakter i nastawienie do świata. Zabawa powinna być kreatywna, by wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

 

Wyróżniamy zabawy:

 

1. Manipulacyjne

Uczą panowania nad własnym ciałem. Pojawiają się najwcześniej. Polegają na manipulowaniu przedmiotem w różny sposób, oglądaniu, lizaniu, ssaniu, przekładaniu z ręki do ręki, wkładaniu i wyjmowaniu, turlaniu itp. Tego typu zabawy mają na celu poznawanie właściwości przedmiotów: kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Dziecko manipulując przedmiotami angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe oraz złożone ruchy rąk. Ten etap stanowi podstawę dla późniejszych, bardziej skomplikowanych zabaw.

 

2. Konstrukcyjne

Pobudzają wyobraźnię. Zabawy konstrukcyjne ćwiczą sprawność manualną dziecka oraz rozbudzają jego kreatywność. Polegają na budowaniu, wytwarzaniu czegoś nowego.  Zabawy tego typu doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy. Wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi, uczą obserwacji. Najpopularniejszą zabawką konstrukcyjną są klocki. Przy ich pomocy dziecko buduje swoją własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię oraz w znacznym stopniu wspiera rozwój poznawczy. Każda konstrukcja jest niepowtarzalna i daje dziecku wiele radości.
W połowie 3. roku życia dziecko potrafi zbudować już wieżę z 8 klocków. Gdy kończy 3 lata, buduje trójwymiarowe budowle wykorzystując do tego co najmniej 10 klocków. Natomiast dziecko 4–letnie tworzy już niezwykle pomysłowe i oryginalne konstrukcje.

 

3. Tematyczne

Uspołeczniające. W tego rodzaju zabawach dziecko naśladuje czynności zaobserwowane w swoim otoczeniu. Często nie potrzebuje nawet do tego zabawek, bogata wyobraźnia pozwala dzieciom na dokładne udawanie wykonywania pewnych charakterystycznych dla danej roli czynności. Najistotniejszą cechą tej zabawy jest jej temat, dzieci bawią się w coś: dom, sklep. U najmłodszych dzieci często tematyka ogranicza się do jednego elementu, np. gotowania obiadu. Ważnym składnikiem zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi lub dialogi, podejmując dwie role jednocześnie. Zabawy tego typu są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, gdyż scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne. Tego typu zabawy dzieci z reguły inicjują same.

 

4. Rytmiczno-ruchowe

Ćwiczą sprawność i wzmacniają siłę. Zabawy te są naturalną aktywnością każdego dziecka i zaspokajają potrzebę ruchu. Dzieci ćwiczą swoją sprawność, zręczność, siłę, szybkość, poczucie rytmu. Jeśli zabawa przyjmuje formę zawodów sportowych, uczy dzieci zdrowej i przyjemnej rywalizacji oraz wzmacnia wiarę w siebie. Najpopularniejszymi zabawami ruchowymi są gry w piłkę, taniec, skakanie, wspinanie się czy berek.

 

5. Badawcze

Zaspokajają naturalną ciekawość świata. Zabawy tego typu są wynikiem naturalnej dziecięcej potrzeby poznawania otaczającego je świata. Dzieci wykonują rozmaite doświadczenia na różnych materiałach czy zabawkach. Te zabawy pozwalają dziecku w przyjemny sposób odkrywać i uczyć się.

 

6. Dydaktyczne

Mają wartości kształcące. Tego typu zabawy są celowo organizowane przez dorosłych w celu wpojenia dzieciom nowych umiejętności i przekazania wiedzy o świecie. Dzieci starają się skoncentrować uwagę na postawionych im zadaniach, usiłując poprawnie rozumować, dokonując analizy i syntezy, wyróżniają i porównują cechy różnych przedmiotów.

 

Musimy pamiętać, że każe dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dla dzieci w tym samym wieku różne zabawy mogą być atrakcyjne, łatwe bądź trudne. Zawsze starajmy się dopasować gry do upodobań i zdolności naszego dziecka i pamiętajmy, że nauka poprzez zabawę ma być przede wszystkim przyjemna dla dziecka.

 

Patrycja Łuszcz-Dajerling
http://dziecisawazne.pl/6-typow-zabaw-jak-poprzez-zabawe-wspierac-rozwoj-dziecka/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2019-12-29