Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA III

GRUPA III

 

MARZEC

KONKURS MIĘDZYPRZEDSZKOLNY

MAM TALENT - ŚPIEWAM W JĘZYKU OBCYM

W pierwszych dniach marca nasze przedszkole po raz kolejny brało udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wokalno – Językowym „MAM TALENT – ŚPIEWAM W JĘZYKU OBCYM” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 82 w Krakowie.

W tym roku Przedszkole nr 64 reprezentowała cała nasza grupa z piosenką „Five little snowmen”. Podczas występu dzieci samodzielnie śpiewały w języku angielskim oraz ilustrowały ruchem treść piosenki opowiadającej o pięciu bałwankach. Jury konkursu oceniało znajomość tekstu wykonywanej piosenki, dobór repertuaru, poprawność muzyczną, poprawność językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Występ naszej grupy został oceniony bardzo wysoko i zdobyliśmy I miejsce. Wykonawcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, między innymi takie, które uatrakcyjnią naukę języka angielskiego.

Pięknie dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniach do konkursu :)

Dziękujemy także organizatorom za zaproszenie do udziału w konkursie, a naszym młodym artystom serdecznie gratulujemy!!!

Opisała: Katarzyna M.-K.

LUTY

SENSORYCZNA MATEMATYKA

- REALIZACJA ZADAŃ V MODUŁU

PROGRAMU KREATYWNA MATEMATYKA

 

W lutym w ramach kolejnego modułu programu KREATYWNA MATEMATYKA nasze przedszkolaki poznawały i utrwalały cyfry za pomocą zmysłów, przede wszystkim dotyku.

Realizując zadania modułu „Sensoryczna matematyka” dzieci wraz z rodzicami przygotowały karty sensoryczne z poszczególnymi graficznymi odpowiednikami liczb. Każdy otrzymał do domu konturowe cyfry, które należało wykleić dowolnym materiałem przestrzennym. Powstałe pomoce wykorzystaliśmy do tworzenia ścieżki sensorycznej, określania wrażeń dotykowych, utrwalania kolejności cyfr przy zapisie od 1-10, przyporządkowania cyfrze odpowiedniej ilości elementów.

Drugim zrealizowanym zadaniem było ćwiczenie zapisu poszczególnych cyfr. Dzieci wodziły palcem po śladach, a następnie odwzorowywały kształt cyfr na tackach wypełnionych piaskiem, mąką i kaszą kuskus. Konstruowały również symbole graficzne liczb z ziaren kawy.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

STYCZEŃ

PŁASZCZ DLA KSIĘŻYCA

- WARSZTATY Z CYKLU BAŚNIE ŚWIATA

31 stycznia odbyło się w naszej grupie kolejne spotkanie z Panem Krystianem Truchalskim z cyklu „BAŚNIE ŚWIATA”. Tym razem dzieci wysłuchały bardzo ciekawej polskiej bajki „Płaszcz dla Księżyca”. Bohaterem jest krawiec, który marzył o tym, aby uszyć płaszcz dla Księżyca. Nie było to jednak proste, bo przecież Księżyc jest raz chudy jak rogalik, a innym razem okrągły jak bułeczka. Pokonał wiele przeszkód, ale w końcu jego marzenie się spełniło. Przykład Krawca pokazał nam, że warto marzyć i nie należy się zniechęcać trudnościami, bo wspaniale jest, gdy marzenia się spełniają.

Przedszkolaki z wielką uwagą i zaciekawieniem śledziły losy krawca z baśni.  Każde dziecko podczas opowieści miało możliwość aktywnego uczestnictwa poprzez poruszanie się do rytmu wygrywanego na bębnie. Własnoręcznie szyło płaszcz dla Księżyca posługując się igłą plastikową i nitką z włóczki.

Podczas warsztatów jak zwykle panowała wesoła, radosna a zarazem tajemnicza atmosfera. Dziękujemy Panu Krystianowi za bardzo inspirujące zajęcia i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania.

Opisała: Elżbieta B.

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI

DNIA BABCI I DZIADKA

Dnia 30.01.2024 r. odbyło się w naszej grupie długo oczekiwane wydarzenie. Do przedszkola przybyli specjalni Goście, właśnie tego dnia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w sali nr 1, gdzie jak prawdziwi aktorzy dzieci z grupy III zaprezentowały przedstawienie pt. „Hej kolęda! Na krakowską nutę”.

W rozśpiewanym programie przedszkolaki przedstawiły historię narodzenia Pana Jezusa, w iście krakowskiej oprawie. Pięknie i odważnie śpiewały przyśpiewki i wytańczyły regionalne figury tańców krakowskich. Oczywiście w przedstawieniu nie zabrakło też wierszy i piosenek, w których dzieci wyznały swoim Babciom i Dziadziusiom jak bardzo ich cenią i  kochają.

Na koniec występu dzieci wręczyły miłym Gościom własnoręcznie przygotowane prezenty; kwiatki ze zdjęciem oraz serca ozdobione techniką decoupage. Tradycyjnie dla gości przygotowano słodki poczęstunek.

Babciu! Dziadku!

Kochamy Was całym sercem

I radości chcemy dać Wam jak najwięcej.

Nasze buzie uśmiechnięte

Dziś życzenia ślą przepiękne

Żyj Babuniu, żyj Dziadziuniu latek sto!

Przedszkolna uroczystość związana z obchodami Dnia Babci i Dziadzia jest okazją do zaprezentowania przez dzieci swoich umiejętności, przełamywania nieśmiałości związanej z publicznymi występami. Jest również okazją do kultywowania tradycji, pogłębiania więzi rodzinnych. A co chyba najważniejsze, dzieci uczą się okazywać swoim najbliższym szacunek, wdzięczność i miłość.

Cieszymy się, że uroczystość się udała i bardzo dziękujemy za pomoc w jej przygotowaniu Rodzicom.

Opisała: Katarzyna M.-K.

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS

- REALIZACJA ZADAŃ IV MODUŁU

PROGRAMU KREATYWNA MATEMATYKA

W miesiącu styczniu dzieci rozwiązywały zagadki i łamigłówki wykorzystując różne patyczki.
Z zapałek układały cyfry wg podanego schematu i rozwiązywały zagadki typu: przesuń jeden patyczek w cyfrze 9 i utwórz cyfrę 6.  Wykorzystując kolorowe patyczki lub klocki kreatywne dokładnie odwzorowywały wybrany wzór. Dzieci tworzyły układanki płaskie oraz 3D. Miały również czas i przestrzeń do układania własnych kompozycji. Jednym z nich było tworzenie karmnika w 3D z klocków „Patyczków”. Zabawa z kształtem skupiała mocno uwagę dzieci, pobudzała do logicznego myślenia i rozwijała orientację przestrzenną.

   

Opisała: Elżbieta B.

ARCHITEKTURA WNĘTRZ - MOZAIK

- WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE MIASTO

 

26 stycznia przedszkolaki z grupy III miały okazję uczestniczyć w kolejnych warsztatach architektonicznych projektu MIASTO. Tym razem prowadząca zajęcia – pani Ewa przybliżyła dzieciom technikę dekoracyjną, jaką jest MOZAIKA. Znana od starożytności metoda zdobienia polega na układaniu ornamentu lub obrazu z małych elementów (np. kamyków, szkiełek czy ceramiki).

Na początek uczestnicy warsztatów mieli możliwość obejrzeć fotografie przedstawiające przykładowe zastosowania mozaiki w architekturze dawnej, jak i współczesnej. Wspólnie ustalaliśmy też, w jakich miejscach możemy spotkać tego typu dekory.

Następnie dzieci wzięły udział w zabawie „Kto szybciej ułoży mozaikę”. W trzyosobowych zespołach odtwarzały przedstawioną na mniejszym obrazku kompozycję, układając kolorowe puzzle piankowe. Wszystkie zespoły wykonały zadanie prawidłowo, jednak te, które najlepiej współpracowały oraz wykazały się najlepszą spostrzegawczością i refleksem osiągnęły najlepszy czas.

Na koniec zajęć przedszkolaki samodzielnie tworzyły mozaiki z plasteliny. Powstały prawdziwe dzieła sztuki.

Z niecierpliwości czekamy na kolejne ciekawe i kreatywne zajęcia z panią Ewą.

Opisała: Katarzyna M.-K.

POMAGAMY PTAKOM

W drugim tygodniu stycznia realizowaliśmy temat związany z dokarmianiem zwierząt zimą. Był to idealny czas na poznanie takich zagadnień biorąc pod uwagę nagły atak zimy. Gdy na dworze śnieg i niskie temperatury bezbronne ptaki i zwierzęta szczególnie potrzebują ludzkiej pomocy.

Na początek realizacji tej tematyki dzieci poznały różne gatunki ptaków zimujących w naszym kraju. Aby lepiej zgłębić przyswajane treści czytaliśmy utwory literackie, śpiewaliśmy piosenkę o ptakach, przeglądaliśmy książki i albumy oraz zdjęcia i ilustracje. Przedszkolaki obejrzały również filmy edukacyjne „Dużo krzyku przy karmniku” oraz „Leśniczy - przyjaciel lasu”. W tym tygodniu powstały również urocze sikorki, wykonane z papieru, które zamieszkały w karmnikach zbudowanych przez dzieci z różnorodnych klocków.

 

Przedszkolaki zdobyły także wiedzę na temat sposobu dokarmiania ptaków. Dowiedziały się jakie produkty będą dla nich odpowiednie, a które mogą ptakom zaszkodzić. Wykonaliśmy również przekąskę dla sikorek ze smalcu i różnych ptasich smakołyków. Wyposażone w wiedzę oraz specjalny ptasi pokarm dzieci z naszej grupy wybrały się do przedszkolnego karmnika, gdzie zostawiły skrzydlatym przyjaciołom ich przysmaki. Zaangażowanie przedszkolaków może świadczyć o prawdziwej empatii i wrażliwości.

Mamy nadzieję, że ptaki będą odwiedzać nasz karmnik, życzymy im smacznego!

Opisała: Katarzyna M.-K.

GRUDZIEŃ

 

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS

- REALIZACJA ZADAŃ III MODUŁU

PROGRAMU KREATYWNA MATEMATYKA

grudniu odkrywaliśmy pojęcia z zakresu geometrii w bezpośrednim działaniu. Dzieci poprzez zabawę rozwijały intuicję geometryczną, poznawały nazwy i wygląd podstawowych figur oraz rozwijały kreatywność. Zajęcia łączyły w sobie różnorodne formy aktywności. Były to zabawy matematyczne, ruchowe oraz prace twórcze. W czasie realizowania zadań z projektu Kreatywna matematyka„Geometria ukryta w zabawie", dzieci:  

  • wykonały pracę plastyczną „Sporty zimowe”, w której podstawowym elementem było tworzenie postaci sportowca z prostokątów i kwadratu,
  • wzięły udział w zabawie „Detektywi”, w czasie której utrwalały nazewnictwo figur geometrycznych, wyszukiwały w najbliższym otoczeniu przedmioty podobne do kształtu danej figury, tworzyły zbiory z figurami i porównywały ich liczebność,
  • tworzyły kompozycje z figur geometrycznych na temat „Świąteczny obrazek”
  • kolorowały ozdobę świąteczną „Bombkę z figurami”

   

Poprzez udział w różnych aktywnościach i zabawach przedszkolaki utrwaliły pojęcia i umiejętności matematyczne związane z figurami geometrycznymi.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

WARSZTATY KULINARNE

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

 

Święta Bożego Narodzenia składają się w wielu tradycji i zwyczajów. Jedna z nich to przedświąteczne pieczenie pierniczków, która sprawia dzieciom wiele radości, i w której bardzo chętnie pomagają. W dniu 18 grudnia wyruszyliśmy do restauracji Rodzinna Siesta w Parku Wodnym, aby wziąć udział w warsztatach pieczenia świątecznych ciasteczek pod profesjonalnym okiem szefa kuchni.  Zabawa kulinarna rozpoczęła się od wykonania głowy Mikołaja z biszkopcika, muffinki i  bitej śmietany, którą potem przedszkolaki z ogromnym apetytem zajadały.

Gdy już dzieci zaspokoiły swoje apetyty przyszedł czas na pieczenie pierniczków. Każdy etap warsztatów sprawiał małym kucharzom wiele radości. Najpierw przedszkolaki poznały wszystkie składniki ciasta piernikowego i czynnie uczestniczyły w jego wyrabianiu. Potem  już samodzielnie rozwałkowywały przygotowane ciasto i wykrawały przeróżnymi foremkami przyszłe słodkości. Następnie układały swoje ciasteczka na blachach, a panie zanosiły do upieczenia w restauracyjnej kuchni. Gdy pierniczki były już upieczone, przyszła pora na ich dekorowanie. Sprawiło to dzieciom również ogromną radość. Każdy z wielkim zaangażowaniem ozdabiał swoje ciasteczka, lukrem oraz kolorowymi posypkami. Po skosztowaniu wypieków zostały one spakowane i każde z dzieci otrzymało swoje słodkości, aby podzielić się nimi ze swoją rodziną.

To były wspaniałe zajęcia. Wracaliśmy do przedszkola zmęczeni pracą, ale pełni satysfakcji.

Dziękujemy Pani Adriannie, mamie Julki z grupy II, za zaproszenie i zorganizowanie warsztatów.

Opisała: Elżbieta B.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

OZDOBY CHOINKOWE  i  ANIOŁKI 

Dnia 12 grudnia odbyło się w naszej grupie kolejne spotkanie z panią Dianą, znawczynią polskiej historii, sztuki i tradycji ludowych. Tematem warsztatów były bożonarodzeniowe zwyczaje związane z choinką i dekorowaniem domu na święta. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą prezentację, o tym jak kiedyś przygotowywano się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci poznały dawne zwyczaje i sposoby zdobienia domów, w szczególnym świątecznym okresie. Jak nasi przodkowie my także podczas zajęć stworzyliśmy własnoręcznie choinkowe ozdoby; lampion, aniołka, rozetkę i renifera.

Działania podjęte podczas warsztatów przyniosły dzieciom wiele radości i satysfakcji. Z pewnością wykonane prace będą piękną ozdobą Waszych domów i zawisną na świątecznym drzewku.

Z początkiem grudnia powstały również inne świąteczne dekoracje, urocze anioły z masy solnej, które wraz z farbami otrzymaliśmy od mamy naszej Hani. Przedszkolaki malowały i ozdabiały figurki, by móc przystroić nimi domowe świąteczne drzewko.

Pięknie dziękujemy Pani Magdalenie - mamie Hani za możliwość wykonania tak uroczych ozdób.

Opisała: Katarzyna M.-K.

WIZYTA W BIBLIOTECE

W pierwszych dniach grudnia nasza grupa wybrała się z wizytą do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – Filia Nr 49 na os. Tysiąclecia. Na początek Pani Bibliotekarka opowiedziała dzieciom jak funkcjonuje wypożyczalnia książek i jak można korzystać z jej zasobów. Dzieci zwiedzały pomieszczenie biblioteki, poznawały jej rozkład i poszczególne kąciki tematyczne. Miały również możliwość pooglądać niektóre książki. Prowadząca warsztaty przybliżyła dzieciom między innymi postać wybitnej pisarki Astrid Lindgren i opowiedziała jak to się stało, że autorka zaczęła pisać książki. Na koniec wizyty dzieci wysłuchały opowiadania ze znanej serii, pt. ,,Franklin i książka z biblioteki”.

Przedszkolakom bardzo podobała się wizyta w bibliotece. Z pewnością ponownie odwiedzimy jej progi, do czego zachęcamy również Rodziców. Czeka tam na dzieci wiele ciekawych i wartościowych książek.

Opisała: Katarzyna M.-K.

LISTOPAD

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada swoje święto ma najlepszy przyjaciel dzieci – MIŚ. Mimo wielu atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija - tę pluszową przytulankę ma każde dziecko.

W naszej grupie Dzień Misia obchodziliśmy w piątek 24 listopada. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszowe misie opanowały naszą salę. Przybyły ze swymi małymi właścicielami, żeby się bawić i świętować. W tym dniu przedszkolaki zorganizowały dla swoich ulubieńców wiele „misiowych atrakcji". Robiły im poczęstunek, zorganizowały misiowe przedszkole, budowały domki i łóżeczka. Kolorowały portrety niedźwiadków oraz wykonywały „misiowe chorągiewki”. Wszyscy wspaniale uczestniczyli we wspólnej zabawie w misiowej krainie.

W tym wesołym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji. Przedszkolaki poznały też historię powstania kultowego Misia Teddy, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi. Z radością opowiadały  o swoich ukochanych przytulankach, mówiły o misiach z różnych bajek. Uczestniczyły  w zgadywankach, grach, zabawach tanecznych. Była też w tym dniu okazja do ćwiczeń matematycznych.

Dzieci z ciekawością wysłuchały opowiadania „Wyprawa na księżyc” z serii „Przygody Pluszowych Misiów” S. Attmore, w którym to niedźwiadki apelowały, aby dzieci pamiętały do czego służy miś i mniej czasu poświęcały na gry komputerowe.

Kto przytuli w ciemną noc?
Kto ma pocieszania moc?
Kto sekretów mych nie zdradzi?
Kto w potrzebie mi doradzi?

Mój przyjaciel Miś maleńki,
Co przegania wszystkie lęki.

Ważnym punktem tego dnia było rysowanie na temat „Mój miś”, w które dzieci włożyły dużo serca.

Dzień ten był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać je swoim koleżankom i kolegom z grupy.
Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.

Opisała: Elżbieta B.

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS

- REALIZACJA ZADAŃ II MODUŁU

PROGRAMU KREATYWNA MATEMATYKA

 

W listopadzie realizowaliśmy zadania z II modułu Ogólnopolskiego Projektu KREATYWNA MATEMATYKA pt. Matematyka wokół nas. 

Po raz kolejny przedszkolaki miały okazję korzystać ze zgromadzonych podczas spacerów skarbów jesieni. Zostały one wykorzystane do zabaw manipulacyjnych pod hasłem "W rytmie jesieni"

Zadanie pierwsze polegało na sortowaniu materiału przyrodniczego i tworzeniu zbiorów według podanych kryteriów. W zadaniu drugim dzieci wykazały się umiejętnością układania i kontynuowania rytmów tworzonych z jesiennych darów. 

Kolejnym zadaniem pt. "Symetria jesieni" było odtworzenie drugiej połowy liścia naklejonego na kartkę, poprzez dorysowanie brakującego konturu i wykolorowanie go.

Wszystkie wykonane zadania były dla naszych przedszkolaków okazją do ćwiczenia kompetencji matematycznych oraz źródłem świetnej zabawy.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

PAŹDZIERNIK

NAUKOWE PTAKÓW ROZMOWY

- WARSZTATY Z CYKLU BAŚNIE ŚWIATA

W październiku odwiedził naszą grupę pan Krystian Truchalski – pedagog, opowiadacz, terapeuta. Pan Krystian poprowadzi cykl spotkań w formie opowieści muzycznych pt. „Baśnie świata”, podczas których będzie zabierał nas po nieznanych i niezwykłych krainach.

Pierwsze warsztaty pt. „Naukowe ptaków rozmowy” już za nami. Była to amerykańska bajka, w której bohaterami są bocian i kukułka. Bocian poszukiwał przyjaciela, co okazało się nie takie łatwe. Po przejściu przez test przeprowadzony przez kukułkę sam odkrył na czym polega przyjaźń i jakie cechy powinien mieć przyjaciel. Zrozumiał, że warto dwa razy pomyśleć zanim coś się powie i jak ważna jest umiejętność słuchania innych. 

Dzieci z wielkim zaciekawieniem śledziły rozmowy ptaków. Aktywnie uczestniczyły w  warsztatach, aranżowały ruchem fragmenty opowiadanej bajki. Niecodzienne instrumenty wykorzystane podczas opowieści uatrakcyjniały spotkanie i skupiały uwagę przedszkolaków.

Bardzo dziękujemy panu Krystianowi na ciekawe zajęcia i z niecierpliwością czekamy na koleją bajkę ….:)

Opisała: Elżbieta B.

MATEMATYKA W PRZYRODZIE

- REALIZACJA ZADAŃ I MODUŁU

PROGRAMU KREATYWNA MATEMATYKA

W październiku realizowaliśmy zadania z I modułu Ogólnopolskiego Projektu KREATYWNA MATEMATYKA pt. Matematyka w przyrodzie.
Nasze wycieczki i spacery były okazją do gromadzenia jesiennych skarbów, które wzbogacały  kącik przyrody.  Zebrane okazy przyrodnicze oraz te przyniesione do przedszkola przez dzieci, posłużyły nam do realizacji pierwszego zadania z projektu Kreatywna matematyka – „Układanie jesiennych mandali”. Dzieci najpierw poznały czym jest mandala, a następnie w kilkuosobowych zespołach tworzyły własne kompozycje.

Dnia 24 października przedszkolaki z grupy III wyruszyły na jesienny spacer, w czasie którego realizowane było drugie zadanie z projektu Kreatywna matematyka – „Poszukiwacze oznak jesieni". Dzieci  wyszukiwały, liczyły oraz zaznaczały kropkami na karcie ilość zaobserwowanych drzew, zwierząt, obiektów oraz zebranych skarbów jesieni (szyszek, żołędzi, liści). 

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

NAJCIEKAWSZE WIEŻE ŚWIATA

- WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE

           20 października 2023 r. dzieci z naszej grupy wzięły udział w warsztatach architektonicznych projektu MIASTO:
Mali
Inteligentni
Architekci
Szukają
Tworzą
Oglądają.

Na pierwszych zajęciach w tym roku szkolnym, poznaliśmy najciekawsze wieże świata. Pani Ewa, prowadząca warsztaty, pokazywała nam zdjęcia wież, które są w Polsce i takie, które można zobaczyć w innych krajach świata. Zachęcała do wypowiedzi na ich temat. Dzieci poznały wieże nadawcze, telewizyjne, widokowe, kościelne, obronne a także wieże ciśnień. Wieże wzbudzają wiele emocji, są ciekawym elementem architektury, mają też swoją historię:

Polska 
Gliwice, drewniana wieża radiowa z 1935r., nadawcza w czasie II wojny światowej
Kraków - wieża telewizyjna na Krzemionkach
Kraków Łagiewniki - wieża kościelna

wieże ciśnień - wodne, pełniły rolę zbiorników na wodę w razie suszy, pożaru, obecnie przerobione na domy mieszkalne lub restauracje

Japonia - największa wieża świata 634m wysokości w kolorze indygo- tradycyjnego kimona

Anglia- 7 metalowych wież umieszczonych na wodzie do obrony w czasie II wojny światowej

Szkocja - piękna, kamienna wieża obronna a jednocześnie mieszkalna

Przedszkolaki zaciekawione tematem zabrały się do wykonania własnej wieży. Samodzielnie wykonały budowlę z kartonu i ozdobiły elementami architektonicznymi. Były dumne z realizacji swoich projektów.

Opisała: Elżbieta B.

DZIEŃ DZIEWCZYNEK

11 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Tego dnia nasze małe damy, jeszcze bardziej eleganckie niż zwykle, od rana wyczekiwały jakie niespodzianki spotkają je w dniu ich święta. Sądząc po humorach, które wszystkim dopisywały udało się sprostać oczekiwaniom. Wszyscy, nie tylko dziewczynki świetnie się tego dnia bawili. Były specjalne zabawy,  zgadywanki, miłe słówka, tańce, śpiewy i gra, w którą dzieci grały w małych zespołach. Nie obyło się oczywiście bez prezentów. Dziewczynki otrzymały piankowe mozaiki i „dziewczyńskie” labirynty do rozwiązywania. Super niespodzianką były pamiątkowe tulipany, które chłopcy w tajemnicy przygotowywali dla swoich koleżanek i wręczyli wypowiedziawszy zabawne życzenia:

Miłym Dziewczynkom, co swym uśmiechem każdy dzień nam umilają,

Chłopcy z grupy III życzenia dziś składają

Niech wszystko, jak w bajkach się Wam układa,

A z kranu niech płynie czekolada!

Wszystkiego najlepszego Kochane Dziewczynki!

Opisała: Katarzyna M.-K.

WRZESIEŃ

DZIEŃ CHŁOPAKA

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!”

W naszej grupie ten szczególny dzień obchodzony był 29 września. Atrakcji tego dnia nie brakowało. Chłopcy świętowali biorąc udział w licznych konkursach, a nawet przeszli test na Super ChłopakaZostał założony Klub Kandydatów na Super Chłopaków, do którego przystąpili wszyscy chłopcy z naszej grupy wykazując chęci do pokonywania różnych zadań i wyzwań. W czasie konkurencji prezentowali własne talenty i umiejętności.

  • Konkurencja pt. „Zagadkownica” pokazała, że świetnie potrafią rozpoznać różne przedmioty po dotyku.
  • W czasie zbierania małych kulek ciecierzycy rozsypanych po dywanie wykazali się ogromną cierpliwością, a przeliczanie zebranych kulek pokazało, że są świetnymi matematykami.
  • Wykonywanie ćwiczeń sprawnościowych i siłowych to była próba ich wytrzymałości.
  • „Eliksir uśmiechu” polegał na wypiciu soku z cytryny z radosną minką. 
  • W czasie „Próby mądrości” rozwiązywali quiz, w którym wykazali się znajomością zasad savier vivre.
  • Podczas zjadania „Ciasteczek życzliwości” nie wyrosły im ‘ośle uszy’, to znaczy, że nasi chłopcy są mili i uczynni dla innych.

Wszyscy chłopcy zdobyli dyplom „SUPER CHŁOPAKA”!!!

Dziewczynki z okazji Dnia Chłopaka składały swoim kolegom życzenia, śpiewały „Sto lat” oraz wręczały upominki. Były też tańce i wspólne zabawy.

„Na koniec radę Wam dobrą damy, bądźcie na co dzień dżentelmenami!

Dżentelmen-wszędzie jest mile widziany: nie przełazi przez parkany,

przed robotą się nie wzdraga, tam gdzie może, to pomaga.

Pierwszy kłania się znajomym, nie jest psotny i łakomy.

Mówi proszę i dziękuję, zawsze się dobrze zachowuje”

Opisała: Elżbieta B.

WYCIECZKA DO PARKU

Jesień pojawiła się w kalendarzu 23 września. W następnym tygodniu po jej „urodzinach” przedszkolaki z naszej grupy udały się do pobliskiego parku, aby odnaleźć pierwsze oznaki tej pory roku. Piękna pogoda nam sprzyjała. Spacerując alejkami dzieci obserwowały drzewa i krzewy, słuchały ich nazw podawanych przez nauczyciela. Poznały ich budowę (korzenie, pień, korona) oraz badały powierzchnię kory. Oglądały liście i owoce dębu, kasztanowca i klonu. Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z podziałem drzew na: drzewa iglaste i drzewa liściaste. Określały różnice i podobieństwa między nimi.

W czasie przechadzki po parku pojawiły się na naszej drodze wiewiórki, które prezentowały zwinne skoki po gałęziach drzew. Obserwowanie ich przyniosło dzieciom wiele radości. Podczas wycieczki zbieraliśmy żołędzie, kasztany, szyszki i skrzydlaki, którymi przyozdobiliśmy nasz kącik przyrody. Był też czas na bieganie i zabawy.

W czasie pobytu w parku, w otoczeniu przyrody dzieci wzięły udział w zajęciach matematycznych (w ramach projektu KREATYWNA MATEMATYKA) poznając kształt prostokąta. Po dokładnym zapoznaniu się z cechami tej figury geometrycznej dzieci rozpoczęły zabawy w terenie. Wyszukiwały w otoczeniu różne przedmioty, które swoim kształtem przypominają prostokąt. Odrysowywały kredą na alejce kartonowe prostokąty, a potem tworzyły z nich kreatywne obrazki. 

W radosnych nastrojach wróciliśmy do przedszkola z postanowieniem, że do jesiennego parku jeszcze się wybierzemy.

Opisała: Elżbieta B.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy  wrzesień kończy się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola obchodziły swoje święto, gdyż tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszej grupie  zorganizowane zostały tańce i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej, którym towarzyszyła piosenka „Hymn przedszkolaka”. Radość i rozlegający się śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.

Ten ważny dla przedszkolaków dzień był też okazją kształtowania zrozumienia ich własnej indywidualności. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach i talentach. Słuchały historii o tym, co przydarzyło się Vashti i uczyły się, że trzeba uwierzyć w siebie i nie poddawać się w trudnych sytuacjach. Stworzyły „Listę dodającą otuchy”. Wymyślały słowa i zdania, które dodają wiary w chwilach zwątpienia: Dasz radę! Potrafisz! Na pewno ci się uda! Nie poddawaj się! Spróbuj jeszcze raz. Następnym razem będzie lepiej. Trening czyni mistrza. Oglądały obrazki Superbohaterów i rozpoznawały ich Supermoce. Na koniec przedstawiły swoje „Supermoce” rysując symbol własnego talentu.

Życzymy naszym SuperPrzedszkolakom radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech rozwijają się wasze talenty!!! Wasze marzenia się spełniają!!!

Opisała: Elżbieta B.

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

W tygodniu poświęconym bezpieczeństwu, wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, aby utrwalić zdobyte wiadomości oraz obserwować ruch uliczny, sygnalizatory świetlne i znaki drogowe. Przed wyjściem z przedszkola każdy otrzymał kamizelkę odblaskową, aby być lepiej widocznym i bezpiecznym w pobliżu ulicy. Wspólnie pokonywaliśmy różne przejścia dla pieszych, utrwalając prawidłowy sposób przechodzenia na drugą stronę jezdni. Dzieci uczyły się w praktyce jak dbać o swoje bezpieczeństwo i na co należy zwracać uwagę, gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego.

Opisała: Katarzyna M.-K.

WITAMY PO WAKACJACH

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Znów spotykamy się każdego dnia. Mamy nową salę, a także nowych kolegów i koleżanki. A z najstarszymi dziećmi, które były w naszej grupie, a teraz są już w zerówkach, spotykamy się podczas pobytu na placu zabaw. Wiemy już doskonale, że w przedszkolu czeka nas mnóstwo świetnej zabawy, każdego dnia zdobywamy nowe wiadomości i umiejętności.

To będzie świetny rok!