To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  GRUPA III
GRUPA III

GRUPA III

 

 

 

 

 

 

STYCZEŃ

 

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTOŚĆ

Dzień Babci i Dziadka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RODZIC Z PASJĄ

Nasze pasje

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa karnawałowa

 

 

 

 

 

10 lutego w naszym przedszkolu odbył się prawdziwy bal karnawałowy. Przybyła cała plejada bajkowych gwiazd: księżniczki, królewny, wróżki, postacie z krainy lodu, rycerze, piraci, kosmonauci, kowboje i inni super bohaterowie z bajek, że nie sposób wszystkich wymienić.

We wspaniałej zabawie towarzyszyły nam przeboje muzyki współczesnej, filmowej i piosenki dla dzieci. Nie zabrakło zabaw muzyczno - ruchowych oraz wspaniałej zabawy z bańkami mydlanymi :). Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych - chwila relaksu przy wspólnym słodkim karnawałowym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie, bo przecież tak piękne stroje, fryzury i radosne uśmiechy warto zachować w pamięci na długie lata :).

 

 

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych strojów.

 

 

 

 

 

GRUDZIEŃ

 

 

 

 

 

WARSZTATY

Świąteczne pierniki

 

 

 

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia 18 grudnia odwiedziła nas w przedszkolu pani Ela - mama Antosia. Spotkanie poświęcone było rozwijaniu i podtrzymywaniu świątecznej tradycji. Dzieci z dużym zaangażowaniem lukrowały i ozdabiały rożnorodnymi barwnymi posypkami pierniczki. Udekorowane pierniki zostały spakowane, aby ozdabiały stoły wigilijne w domach dzieci.

 

Pani Eli i Antosowi dziękujemy za hojność, poświęcony czas i zaangażowanie. Warszaty były radosnym doświadczeniem i wprowadziły nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

 

 

 

W dniu 4 grudnia 2019 r.  do naszego przedszkola przybył długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci  – ŚWIĘTY  MIKOŁAJ.

W tym roku byliśmy gospodarzami uroczystości, dlatego też pierwsi udaliśmy się na salę numer 8 i podekscytowani oczekiwaliśmy na przybycie wszystkich dzieci oraz najważniejszego gościa - Mikołaja. Poprzez inscenizację pt.: "W noc Świętego Mikołaja", której bohaterami były dzieci (rodzeństwo) oraz  ich zabawki (Lalka, Miś i Pajacyk) przypomnieliśmy naszym młodszym i starszym kolegom i koleżankom o tym, że należy szanować i dbać o zabawki oraz słuchać dorosłych. 
 

Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę:

 

Święty Mikołaj jedzie już do nas,

worek prezentów dla nas ma.

Dzieci już się bardzo cieszą – Co nam da?

Święty Mikołaj jedzie już do nas,

Worek prezentów dla nas ma.

Każdy z nas dziś coś dostanie – ty i ja.

 

i nagle usłyszeliśmy dźwięk dzwonka. Od sali odtworzyły się drzwi, w których stanął Święty Mikołaj. Powitaliśmy go z wielką radością i  zaprosiliśmy na scenę, aby mógł odpocząć po dalekiej podróży.

 

Dzieci z wszystkich grup przygotowały dla Mikołaja niespodzianki artystyczne: zaśpiewały, zagrały, zatańczyły i pięknie wierszyki wyrecytowały. 

Wszystkie występy dzieci Mikołaj nagrodził gromkimi brawami oraz słownymi pochwałami. Na zakończenie podziękował za piękne prezentacje artystyczne a następnie wręczył upominki i zaprosił nas do wspólnych zdjęć.

 

 

Po powrocie na salę, czekała na nas kolejna niespodzianka - worek pełen prezentów -  gry, układanki i zabawki, które wzbogaciły nasze kąciki.

Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za wszystkie dary!

 

 

E.Rosa – Nowak, M.Sowa

 

 

 

 

LISTOPAD

 


 

 

 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

 

 

 

 

„ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ,

CO SIĘ BĘDZIE Z NAMI DZIAĆ”

 

 

 

W dniu 28 XI br. w naszej grupie zrobiło się bardzo tajemniczo, ponieważ  odbyły się wróżby andrzejkowe.

 

W niezwykły nastrój wprowadził nas wiersz D. Gellner pt. „Wieczór Andrzejkowy”.  Następnie dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania  M. Terlikowska „Andrzejki”, dzięki któremu poznały tradycje związane ze świętem św. Andrzeja, patrona dziewcząt.

 

Po tym krótkim wprowadzeniu przedszkolaki zostały zaproszone do lania wosku przez ucho od klucza, który zamyka wszystkie sekrety i tajemnice. Aby wróżba się udała każde dziecko musiało wypowiedzieć specjalne zaklęcie:

 

 

„CZARY – MARY WOSKU LANIE,

CO MA SIĘ STAĆ, NIECH SIĘ STANIE”

 

 

Chcąc poznać, co nas czeka jeszcze w przyszłości wykonaliśmy wiele innych wróżb: kubki przyszłości – jakie czeka nas życie, kim będę - zawody, imiona - poznanie wybranka,  litery – co się wydarzy w najbliższym czasie, wróżenie za pomocą butów.

 

 

To była świetna zabawa, ale wiemy, że wszystkie wróżby należy traktować z przymrużeniem oka…
kto wie, kto wie może część z nich się spełni???

 

Wiele rzeczy zależy od nas samych, warto marzyć i robić wszystko,
aby dążyć do ich spełnienia.

 

 

Opisała: E. Rosa-Nowak

 

 

 

RODZIC Z PASJĄ

 

 

 

25 listopada naszej grupie odbyły się zajęcia edukacyjne z ,,Rodzicem z pasją” panią Madzią – mamą Gosi, nauczycielem przyrody w Szkole Podstawowej. Były to bardzo ciekawe zajęcia podczas których przedszkolaki dowiedziały się wiele na temat owadów, ich przygotowań do nadchodzącej zimy, jak również sposobów pomocy w tym trudnym dla nich okresie.

Podczas spotkania poszerzyliśmy także wiedzę na temat patyczaków oraz mieliśmy możliwość poobserwować ich hodowlę prowadzoną przez naszych rówieśników z grupy IV.

 

Bardzo dziękujemy pani Madzi za interesujące zajęcia i poświęcony nam czas.

 

Czekamy na kolejnych Rodziców, którzy też będą chcieli się z nami podzielić swoimi pasjami ;-)

 

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMNIAKA

Zajęcia otwarte z Rodzicami 

 

 

 

               7 listopada w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców, których głównym punktem programu i atrakcją był ziemniak. Zamysłem zajęć było poznanie się i dobra zabawa, co dzięki podziałowi na grupy i konieczności współpracy udało się zrealizować.

Na początek naszej wspólnej zabawy drużyny podzielone według kolorów wykonały na ziemniaku swój znaczek oraz wymyśliły nazwę i okrzyk bojowy. Następnie Rodzice i dzieci wzięli udział w licznych konkursach zręcznościowych takich jak:

 

 • szukanie ukrytych ziemniaków na sali
 • rzut ziemniakiem do wiaderka,
 • obieranie ziemniaka na czas i na najdłuższą skórkę
 • bieg z ziemniakiem na łyżce
 • wykonanie ziemniaczanych ludków.

 

Wszystkie dzieci zasłużyły na nagrodę i otrzymały medale, następnie udały się do sali na zasłużony poczęstunek.

 

 

         Wszystkim Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie, otwarcie się i wspólną zabawę.

 

 

Opisała: M.Sowa, E.Rosa - Nowak

 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  

"Ojczyźnie śpiewamy..."

 

 

 

6 listopada uczciliśmy 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez uroczystość z udziałem Przedszkolaków i zaproszonych gości. Tym razem nasza uroczystość przybrała postać przeglądu znanych, tradycyjnych pieśni patriotycznych p.t.:  „Ojczyźnie śpiewamy”.

Każda grupa zaprezentowała jedną pieśń patriotyczną.  Gdy przyszła nasza kolej „wbiegliśmy” na scenę z pieśnią na ustach „Ułani, ułani”, znakomicie oddając charakter i energię zawartą w słowach i melodii.

Wszystkie grupy pięknie wywiązały się z zadania, a nasze jury wręczyło grupom dyplomy uznania. Podkreślili i docenili to, że przedszkolaki w swoje występy „włożyły całe serce” i tym samym w uroczy dla siebie sposób oddały hołd walczącym za naszą WOLNOŚĆ żołnierzom.
Naszą uroczystość zakończyliśmy optymistycznie i dumnie, śpiewając:


Flaga biało-czerwona na wietrze roztańczona,
niosą ją polskie dzieci, a orzeł nad nimi leci
Przed nami szeroko otwarta, przyszłości czysta karta,
a Bóg, honor i Ojczyzna, to nasza ojcowizna!


Podczas śpiewu w ręce każdego dziecka powiewała biało – czerwona flaga, a na scenie wartę honorową pełnił żołnierz ze swoim synem Karolem i reprezentującym starszaki Antosiem.

 

Wiemy, że od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się szacunku do symboli narodowych, mowy i uczyć się jak być prawdziwym Patriotą… A przede wszystkim pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie żeby walczyć w obronie Ojczyzny i dzięki którym możemy się cieszyć wolną Polską.

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami !!!

(odsyłamy do przeczytania relacji w wydarzeniach ogólnych)

 

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

"ZAGRAJ W ZIELONE"

 

 

 

29 października czworo dzieci z naszej grupy reprezentowało przedszkole w X Mistrzejowickim Turnieju Ekologicznym  "Zagraj w zielone".  Konkurs odbył się w Klubie Kuźnia.

 

Celem turnieju było:

 • kształtowanie postaw ekologicznych,
 • inspirowanie do samodzielnych działań na rzecz ochrony środowiska,
 • popularyzacja haseł i działanie na rzecz przyrody,
 • nabywanie umiejętności współpracy w zespole oraz zdrowej rywalizacji
 • integracja środowiska lokalnego.

Zadaniem dzieci było rozwiązywanie zagadek i zadań związanych z:

 • ogólnymi wiadomościami dotyczącymi ekologii w życiu przedszkolaków
 • znaczeniem drzewa w przyrodzie
 • wpływem człowieka na środowisko i znaczeniem środowiska dla człowieka
 • recyklingiem

 

Zadania i zagadki dotyczyły tematyki drzewa (korzyści dla człowieka, warunki niezbędne do jego wzrostu). Dzieci miały też za zadanie posegregować skarby jesieni – liście i owoce oraz nazwać drzewa. Zebrane śmieci na leśnej ścieżce posłużyły do ułożenia "ludzika”, któremu nadały imię ,,Segregator”. Oceniany był również plakat oraz hasło – nasz okrzyk: "Buzia wesoła – CHROŃ PRZYRODĘ! – woła".

 

Było dużo zabawy i zdrowej rywalizacji. 
Nasze wysiłki zostały uwieńczone zdobyciem
II miejsca.


 

 

Bardzo Wam gratulujemy :)

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO ARTETEKI

 

 

17 października udaliśmy się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na warsztaty pt. ,,Zróbmy razem arcydzieło – zabawy ze sztuką”. Znajdująca się w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki biblioteka zachwyciła nas przestrzenią oraz bogatymi zbiorami. Są tu E-booki, E-czasopisma, audiowizualna (płyty muzyczne i filmowe), książki, czasopisma oraz bogate zbiory Małopolskiego Studia Komiksu. Jak się okazuje również dzieci w wieku przedszkolnym mogą tu znaleźć coś dla siebie.

Po zwiedzaniu biblioteki wzięliśmy udział w warsztatach w trakcie, których obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat sztuki, a następnie wykonaliśmy swoje dzieła zainspirowane utworem Michała Lorenca ,,Taniec Eleny”.

 

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

 

JESIENNY SPACER DO PARKU

 (16.10.2019)

 

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków.  Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się do nowego parku Reduta. Podczas spaceru podziwiliśmy park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawaliśmy gatunki drzew, owoce i liście. Sprawdzaliśmy jaką fakturę ma kora różnych drzew. Zebrane liście ozdobiły nasz kącik przyrodniczy oraz posłużyły do zabaw i wykonania pracy plastycznej.

 

Położony na Prądniku Czerwonym Park Reduta, który liczy niemal osiem hektarów powierzchni jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się.

 

Postanowiliśmy, że w najbliższym czasie jeszcze odwiedzimy park :)

 

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

 

WARSZTATY KULINARNE 

 

SOK z marchwi i jabłek

 

 

W piątek (4 października) dzieci uczestniczyły w warsztatach podczas których wykonały sok marchwiowo - jabłkowy.

Po omówieniu etapów wykonania soku i zasad bezpiecznego korzystania z sokowirówki,  umyliśmy ręce i z pomocą pań obraliśmy marchewki i jabłka. Następnie pod okiem pani każdy z nas samodzielnie obsługiwał sokowirówkę.

 

Teraz już wiemy, że warto poświęcić trochę czasu na wykonanie takiego soku, który zawiera dużą dawkę składników odżywczych i jest zastrzykiem energii na cały nadchodzący dzień!

 

 

Sok był przepysznynie taki jak ze sklepu!

 

 

Dzieci prosiły o dokładkę. Zatem Drodzy Rodzice, zachęcam do wspólnego przyrządzenia soku w domu.

 

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

NA STRAGANIE

 

 

wycieczka na plac targowy

(2.10.2019)

 

 

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

 

„Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze.”

 

„Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!...”

 

 

Uzbrojeni w nabytą na zajęciach wiedzę o warzywach i owocach wybraliśmy się z wizytą na pobliski plac targowy - Os. Złotego Wieku aby naocznie, (a nie tylko na obrazkach) zobaczyć dorodne plony ziemi. Wyszukiwaliśmy wśród warzyw te, które poznawaliśmy na zajęciach oraz obserwowaliśmy pracę sprzedawcy. Jednakże największą przyjemność sprawiły nam samodzielne zakupy: marchwi i jabłek na sok oraz polskich winogron i słonecznika.

Nasza wizyta na straganie, kulturalne zachowanie i duża samodzielność wzbudziła zdziwienie, jak również i miłe komentarze od właścicieli straganów oraz innych kupujących :)

 

 

Po powrocie do przedszkola w trybie ekspresowym skonsumowaliśmy zakupione na straganie winogrona i słonecznik.

 

Dla niektórych z nas  samodzielne łuskanie pestek słonecznika było nowym doświadczeniem :)

 

 

 

 

 

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

 

WRZESIEŃ 

 

 

 

 

Wycieczka na skrzyżowanie

 

 

 

Wrzesień to miesiąc w którym poznajemy i utrwalamy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu jak i na drodze. W związku z realizowanym tematem kompleksowym BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE - w piątek 27 września wybraliśmy się na pierwszą naszą wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Podczas spaceru obserwowaliśmy ruch uliczny, sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Ćwiczyliśmy prawidłowe przechodzenie przez jezdnię z sygnalizacją świetlną oraz w oznakowanych miejscach bez sygnalizacji. 

Wiemy na pewno, że na drodze musimy być bardzo ostrożni i uważni, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma świateł.

 

Opisała: Magdalena Sowa

 

 

 

WITAJ PRZEDSZKOLE !

 

 

Wrzesień – nowy szkolny rok,
witamy przedszkole, to nasz pierwszy krok.
Nasza pani na nas czeka,
pięknie do nas się uśmiecha.
Kraina przygód się otwiera
i wszystkie dzieci w podróż zabiera.
Teraz codziennie w naszej krainie
nic ciekawego nas nie ominie.
Będziemy śpiewać, czytać, malować,
Bawić się, tańczyć, z klocków budować.
Będziemy lepić z plasteliny ciekawe buźki, wesołe miny.
Będziemy ćwiczyć i podróżować, zwiedzać
i dziecięce marzenia realizować.
Dlatego nic się nie boimy
i śmiało dziś przed naszą panią stoimy.
Niech nas zabierze w tą podróż niezwykłą,
bo rok w przedszkolu minie zbyt szybko.

 

 

Życzymy Wam

 

 

Powodzenia w nowym roku szkolnym,
miłego czasu i wesołej zabawy !

 

 

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-01-25