Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  GRUPA IV
GRUPA IV

 

 

GRUPA IV

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

DZIEŃ DYNI

 

 

 

,,Była sobie wielka dynia, obok dyni wielka skrzynia,

obok skrzyni mały kotek a przy kotku włóczki motek.

Kotek zrobił hop na skrzynię, potem zrobił hop na dynię,

i zamiauczał miał, miał, miał będę tutaj smacznie spał."

                                                                    ( A. Ryba)

 

W październiku realizowana była tematyka związana z darami jesieni. Przy tej okazji zorganizowaliśmy w naszej grupie Dzień Dyni. Przedszkolaki specjalnie na ten dzień założyły ubrania w dyniowym kolorze;-) i przyniosły do przedszkola dynie.

 

Swoje zabawy rozpoczęliśmy od oglądania, porównywania, przeliczania dyń. Przedszkolaki próbowały klasyfikować je do zbiorów biorąc pod uwagę różne kryteria: kształt, kolor, wielkość, ciężar. Zatańczyliśmy również spokojny taniec z dyniowym partnerem. Ponadto przedszkolaki uczestniczyły w zabawach czytelniczych (układały napisy związane z Dniem Dyni z liter, dzieliły wyrazy na sylaby i głoski) oraz w zabawach matematycznych (przeliczanie dyń, dobieranie właściwych cyfr do zbiorów, układanie dyń od największej do najmniejszej). Dzieci podczas zabawy dydaktycznej z obrazkami dowiedziały się również, jakie właściwości zdrowotne ma dynia i jak ją można wykorzystać w kuchni (można z niej zrobić pyszną zupę, konfiturę, ciasto, ciasteczka ;-)) Próbowaliśmy również pestki z dyni, które są doskonałą ,,zdrową przekąską” W tym dniu nie obyło się również bez rywalizacji sportowej. Przedszkolaki rozwijały swoją sprawność fizyczną pokonując ,,Dyniowy tor przeszkód” Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną ,,Dynia z paseczków", która ozdobiła nasz przedszkolny hol.

 

Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się zorganizować drugą cześć- czyli warsztaty kulinarne na których wykorzystamy zgromadzone dynie do przyrządzenia czegoś pysznego ;-)

 

Dziękujemy Rodzicom, za to, że zawsze stają na wysokości zadania choć czas na przygotowanie bywa krótki ;-) Brawo! za przygotowanie dla dzieci kolorowych dyniowych strojów i zakup dyń ;-) Dzięki Waszemu zaangażowaniu nasz dzień w przedszkolu był pełen kolorów, radości i wspaniałej zabawy;-)

 

Opisała: Marta P.

 

 

Propozycja zabawy z dzieckiem w domu z wykorzystaniem masażyku zamieszczonego na stronie  A. Cheręzińskiej -Wspieranie rozwoju dzieci.

 

Dynia – wierszyk -masażyk z pokazywaniem – instrukcja:

 

Rośnie w polu wieeeelka dynia!

(rysujemy dwoma rękami w powietrzu wielki okrąg)

Wciąż policzki swe nadyma, (napełniamy policzki powietrzem)

Rośnie ciężka i pękata, (udajemy, że trzymamy coś ciężkiego)

Już przerosła siostrę, brata. (podskakujemy)

Jej figura nie ma końca, (przykładamy rękę do czoła i rozglądamy się)

Chce wyrosnąć aż do słońca! (stajemy na palcach i wyciągamy ręce jak najwyżej)

Gdy radośnie dynia rośnie, (kucamy i powoli rośniemy – wstajemy i się rozprostowujemy/ rozciągamy)

Wtedy nic jej nie przerośnie! (pokazujemy palcem i głową znak ‘nie”)

To warzywo niesłychane, (udajemy, że trzymamy coś w dłoni)

Zjemy dzisiaj na śniadanie! (udajemy, że zjadamy)

Ale zanim dynię zjemy,

to się nią pomasujemy. ( siadamy i przechodzimy do masowania – dłońmi lub przy pomocy rekwizytu, czyli małej dyni)

Dociskamy, rolujemy, jej fakturę poznajemy. (dociskamy, rolujemy)

Palce, ręce i ramiona, (dotykamy dynią palce, ręce, ramiona

Ciężka dynia przetoczona. (przetaczamy dynię po plecach)

Plecki oraz, co tam chcemy, (stemplujemy/dociskamy dynią miejscowo)

Bo po wszystkim dynię zjemy! (udajemy, że zjadamy)

 

Udanej zabawy!

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK

 

 

 

 

Nie od dziś wiadomo, że zarówno kobiety jaki i małe dziewczynki uwielbiają być obdarowywane komplementami, lubią tańczyć, śpiewać, stroić się…;-) Podążając za tym tropem w naszej grupie 12 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek.

 

Z tej okazji nasze małe damy pojawiły się w przedszkolu pięknie wystrojone. Tutaj czekało na nie wiele atrakcji, wszystko po to aby poczuły się wyjątkowo. Dziewczynki podzieliły się z nami informacjami jaki jest ich ulubiony kolor,  co najbardziej lubią robić, kim chciałyby zostać w przyszłości?  Chłopcy zaś stworzyli listę komplementów uznając ze dziewczynki z naszej grupy są: mądre, piękne, kochane, miłe, wysportowane ….Koleżanki w tym czasie  sprawdzały swoje umiejętności manualne i nawlekały korale na sznurek.

 

Nie obyło się też bez tańców, gdzie młode damy pląsały z kolorowymi serduszkami wraz z chłopcami w rytm muzyki. Dodatkowo w tym dniu podczas zajęć umuzykalniających zorganizowano wiele zabaw, które miały na celu sprawić radość i wywołać uśmiech na twarzach przedszkolaków.

 

Wisienką na torcie był urządzony ,,Pokaz mody" Dziewczynki z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do niego,  szperały pośród sukienek i ozdób z naszej przedszkolnej garderoby, aby wybrać dla siebie najpiękniejszą kreację. Na wybiegu zaprezentowały się cudownie i były nagradzane przez chłopców brawami.

 

Nasi chłopcy jak na dżentelmenów przystało wykazali się kulturalnym zachowaniem- nałożyli na głowy  dziewczynek własnoręcznie wykonane korony, złożyli życzenia: zdrowia, szczęścia, sukcesów, wielu przyjaciół i wręczyli drobne upominki.

 

W tym dniu dziewczynki były bardzo radosne, uśmiechnięte i pełne pozytywnych emocji.

 

Obchodzenie takich świąt jest doskonałą okazją do poznawania siebie nawzajem, wyrażania własnych emocji oraz uczenia się szacunku wobec innych.

 

Jeszcze raz wszystkiego dobrego dla naszych kochanych dziewczynek:

 

Dla Was wszystkie cuda świata.
Dla Was ciepło słonecznego lata.
Dla Was gwiazdki, co błyszczą na niebie.
 Dla Was nutki w ptaszków śpiewie.
Dla Was kwiatki kolorowe.
I marzenia deserowe.

 

 

 

Opisała: Marta P.

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

WYCIECZKA NA STRAGAN

 

 

 

Wraz z nadejściem października w naszej grupie przyszła pora na poznawanie skarbów jesieni –owoców i warzyw. Przy tej okazji dzieci z grupy IV odwiedziły pobliski stragan warzywno-owocowy. Tam przedszkolaki rozpoznawały i nazywały owoce i warzywa. Zwróciły uwagę na różnorodną  kolorystykę i wielkość.

Dzieci zapoznały się z pracą sprzedawcy. Ćwiczyły umiejętność zakupu produktów: wybór, zapytania o cenę, podawanie odpowiedniej ilości ( na sztuki?  czy  na wagę?). Podczas wyprawy zakupiliśmy różne owoce: jabłka, gruszki, śliwki i maliny, które dzieci degustowały w przedszkolu i zabrały też do domu jako zachętę do próbowania i spożywania produktów, które są źródłem wielu witamin ;)  

Wszyscy już doskonale wiemy, że aby być zdrowym nie tylko należy ćwiczyć ale też dbać o właściwą dietę.

 

Opisała: Marta P.

 

 

 

 

WRZESIEŃ

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 

 

30 września odchodziliśmy w grupie święto wszystkich chłopców. Nasi dżentelmeni zadbali aby pięknie wyglądać i założyli odświętne stroje. My zaś przygotowaliśmy dla nich wiele niespodzianek, tak aby każdy poczuł się wyjątkowy.

 

Chłopcy zaś musieli udowodnić, że zasługują na miano ,,Super chłopaka” podejmując rożne zadania. Wśród nich znalazły się:

 

Quiz – sprawdzający wiedzę ogólną oraz znajomość zasad dobrego wychowania

Test sprawności i siły-  tor przeszkód, przeciąganie liny, rzut ciężką piłką

Kreatywność – malowanie własnego portretu

Sprawdzian umiejętności tanecznych – pląsy w szarfach.

 

Każdy z chłopców doskonale poradził sobie z wyzwaniami a dobry humor i uśmiech nie znikał z ich twarzy przez cały dzień. Dziewczynki przygotowały również niespodzianki- stworzyły ,,Listę komplementów” wręczyły chłopcom własnoręcznie wykonane krawaty, oraz drobne upominki. Chłopcy zaś w podziękowaniu za wspaniałe atrakcje obdarowali nas słodyczami.

 

Jeszcze raz składamy naszym chłopcom życzenia, aby byli zdrowi, uśmiechnięci a ich głowy pełne mądrości i ciekawych pomysłów ;-)

 

Opisała: Marta P.

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY W BIBLIOTECE

,,CZYTAMY Z SERCEM

 

 

 

 

28.09.2021r. przedszkolaki z grupy IV wystrojone w czerwone i białe ubranka powędrowały do szkolnej biblioteki. Tam uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panią Jolę w ramach Ogólnopolskiej akcji czytelniczej  ,,Czytamy z sercem” związanej z obchodzonymi świętami: 29 września  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca.

 

Podczas wizyty dzieci poznały dwóch bohaterów- Kotka- który był bardzo sprawny, wysportowany i pełen radości oraz Misia- smutnego, ociężałego z różnymi dolegliwościami. Wspólnie zastanawialiśmy się co było przyczyną złego samopoczucia Misia i w jaki sposób możemy mu pomóc. Okazało się, że Miś zjadł zbyt dużo miodu, co spowodowało silny ból brzucha i serduszka. Przedszkolaki udzieliły Misiowi dobrych rady, żeby dbał o swoje zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie min. zjadanie warzyw i owoców,  codzienną gimnastykę, uprawianie różnych sportów, uśmiechanie się do innych. Za tymi słowami musiała również pójść lekcja gimnastyki oraz tańca do piosenki. Po skończonych zajęciach dzieci miały możliwość wyboru książek ze zbiorów bibliotecznych oraz wypożyczenia ich do sali.

 

Wspólne zabawy stały się doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci oraz promocji zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom układu krążenia.


Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strojów dla przedszkolaków i zachęcamy do czytania dzieciom książek podejmujących tematykę zdrowotną.

 

Opisała Marta P.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze!
Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!

 

 

 

 

 

20 września - to dzień ważny dla wszystkich Przedszkolaków w całej Polsce. Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.     

 

 

Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci z grupy IV świętowały ten dzień wspólną, radosną zabawą:

 

 • rozwiązały zagadkę muzyczną związaną z Dniem Przedszkolaka
 • odszukały ukryte w sali literki i wspólnie ułożyły z nich hasło - DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 • zapoznały się z treścią wiersza pt. ,,W przedszkolu” a następnie chętnie wypowiedziały się na temat własnych wrażeń i przeżyć  związanych z przedszkolem
 • zapoznały się również ze swoimi prawami – tak ważnymi w życiu każdego człowieka – oraz z obowiązkami, czyli „kodeksem dobrego zachowania się”
 • wzięły udział w zabawie ruchowej ,,Każdy przedszkolak wie, jak zachować się”  - dokonywały oceny kulturalnego i nieodpowiedniego zachowania
 • pokonały tor przeszkód
 • wzięły udział w wielu zabawach z chustą animacyjną oraz z balonami
 • wesoło bawiły się przy muzyce,  wspólnie tańczyły  
 • próbowały swoich sił w układaniu jak najwyższej wieży z plastikowych kubeczków
 • wykonały pracę plastyczną – narysowały własny portret pt. ,,Przedszkolak na medal”   

 

     

 

       

 

 

Na zakończenie panie złożyły wszystkim Przedszkolakom życzenia i wręczyły każdemu pamiątkowy medal oraz miłą niespodziankę.   

 

 

 

 

 

 

 

Życzą:

Pani Magda, Marta i Jola

 

Opisała: Magdalena M.

 

 

 

 

 

UDZIAŁ W PROGRAMIE

,,AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA”

        

 

 Grupa IV  bierze udział w jesiennej edycji Programu ,,Akademia Przedszkolaka” organizowanego przez Wydział Sportu UMK skierowanego do najmłodszych mieszkańców Krakowa, tj. dzieci w wieku 5 - 6 lat z oddziałów przedszkoli publicznych i niepublicznych.

 

Cele programu:

 • wzbudzenie zainteresowanie najmłodszych systematyczną aktywnością ruchową,
 • poszerzenie dostępu do zorganizowanych form aktywności sportowej,
 • aktywizowanie działań  sprzyjających rozwojowi fizycznemu, wzmacniających zdrowie i podnoszących  poziom sprawności fizycznej najmłodszych.

          Program realizowany jest w Małej Hali Tauron Arena Kraków ul. Stanisława Lema 7 w Krakowie w terminie:  wrześień 2021 r. –  grudzień 2021 r.

 

          Zajęcia odbywają się  cyklicznie. Program obejmuje cykl  spotkań, w ramach których dzieci będą miały  okazję do rozwijania zainteresowań sportem. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli/trenerów zatrudnionych w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków Zachód.

 

         Ćwiczenia mają charakter:

 • ogólnorozwojowy,
 • zabawowy,
 • rekreacyjny z wykorzystaniem sprzętu sportowego, odpowiedniego do grupy wiekowej uczestników.

 

          Za nami już pierwsze zajęcia podczas których przedszkolaki świetnie się bawiły. Już nie możemy się doczekać kolejnych zmagań sportowych ;-)

 

Wykorzystano materiały:

*Regulamin zajęć sportowo – rekreacyjnych  w ramach Programu  „Akademia Przedszkolaka

 

Opisała: Marta P.

 

           

 

  

 

 

 

UDZIAŁ W AKCJI ,,ZDROWO I SPORTOWO”

 

 

 

 

Nasze przedszkole w roku szkolnym 20201/22 bierze udział w akcji Zdrowo i Sportowo. Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci.  Za pomocą różnych zabaw pokazuje się dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu za czym idzie rozwój ogólnej aktywność ruchowej. Dzieci na własnym przykładzie przekonują się ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, oraz budowanie relacji z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są na podstawie przygotowanych przez  organizatora materiałów.

,,Akcja jest też skierowana bezpośrednio do rodziców. Z całą mocą podkreślany jest fakt, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli. Zatem akcja zachęca do zmiany zachowań nie tylko dziecka, ale całej rodziny czy placówki edukacyjnej.

Po co to robić. Powodów jest kilka. Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak pokazują badania, dzieci, młodzież, a potem dorośli, którzy na co dzień uprawiają sport czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej uczą się lepiej, lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. W większym stopniu akceptują swoje ciało i rozumieją ograniczenia. Wreszcie łatwiej budują relacje społeczne i potrafią się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.

Akcja Zdrowo i Sportowo, to również tematy związane z odżywianiem i odpoczynkiem. Padają w ostatnim czasie mity związane z traktowaniem sportu i ruchu, jako remedium na byle jakie odżywianie. Nie w ilości, a w jakości zarówno ruchu, jedzenia jak i snu, tkwi klucz do zdrowia i radości.”

Za nami już kilka takich zajęć podczas których przedszkolaki doskonale się bawiły i rozwijały swoją sprawność ruchową.

 

 

Opisała Marta P.

 

 

 

DZIEŃ KROPKI

 

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września aż w 108 krajach. Tego dnia przedszkolaki z naszej grupy uczestniczyły w różnych zabawach, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać mocne strony i pobudzać wyobraźnię.

 

Rozpoczęliśmy od prezentacji pięknych kropeczkowych strojów, które przygotowały przedszkolaki z rodzicami specjalnie na tę okazję. Później wysłuchaliśmy opowiadania o małej Vasthi, bohaterce książki pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka  napisanej przez amerykańskiego  pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa. Dziewczynka dzięki malutkiej kropce i mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a, szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Później w zabawach ruchowych urządziliśmy ,,polowanie na papierowe  kropki”- ćwicząc swoja zwinność, szybkość oraz umiejętności matematyczne. Stworzyliśmy ,,Tęczę na talerzu”- wykorzystując w trakcie doświadczenia kolorowe cukierki i wodę. W zabawie plastycznej rozwijaliśmy inwencję twórczą zamieniając kolorowe kropki  w różne przedmioty. Rozmawialiśmy na temat swoich mocnych stron i talentów. Nie zabrakło też zabaw tanecznych  rozwijających koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Na sam koniec zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w kreatywnych zabawach.

 

W takim dniu każdy przedszkolak doskonale się bawił oraz wzmocnił poczucie własnej wartości ;-)

 

Opisała: Marta P.

 


Ostatnia aktualizacja: 2021-10-26