Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA V

 

GRUPA V   

Miesiące - plansze do wydrukowania - Pani Monia 

,,HEJ, NA KRAKOWSKIM RYNKU”

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą

Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.

A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło Babcią być i Dziadkiem.

Babcia i Dziadziuś to osoby, które dla każdego kojarzą się z miłością, bezpieczeństwem i ciepłem rodzinnym. W związku z tym, iż Dziadkowie to jedne z  najważniejszych osób w życiu dziecka, warto a nawet należy pielęgnować więź między nimi. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu organizowana jest uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka podczas której, dzieci mogą wyrazić własne uczucia. Tak było również i tym razem. W dniu 31 stycznia  dzieci z grupy V gościły swoich najważniejszych gości – ukochane Babcie i Dziadziusiów.

Dla zacnych gości mali organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny pod hasłem: ,,Hej, na krakowskim rynku”. Przedszkolaki ubrane w przepiękne, kolorowe góralskie i krakowskie stroje, w zimowym nastroju powitały swoich najbliższych.

Pierwsza część występu związana była z narodzeniem Jezusa. Dzieci zamieniając się w kolędników zaprezentowały swoje umiejętności poprzez recytację wierszy, śpiewając znane kolędy i pastorałki oraz przytupując do muzyki góralskiej. Jak to na kolędników przystało nie zabrakło również gry na instrumentach co symbolizowało nadejście Dobrej Nowiny o narodzeniu Dzieciątka.  Wiele radości zaproszonym Gościom sprawiła również inscenizacja z udziałem: diabełka, aniołków, żaka i  smoka wawelskiego.

Druga część występu poświęcona była Babciom i Dziadziusiom – o nich także były wiersze i piosenki.  Dzieci nie tylko pięknie zaśpiewały ale również i zatańczyły. W cały swój występ włożyły wiele pracy i serca. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w przygotowywania całej uroczystości, chętnie brały udział w próbach oraz szykowały prezenty. Cała ta podniosła atmosfera sprawiała dzieciom wiele radości i dawała wiele satysfakcji. Po udanym występie starszki złożyły Babciom i Dziadziusiom życzenia, odśpiewały ,,100 lat”, wręczyły im przygotowane przez siebie upominki, a następnie wspólnie z nimi zasiadły do stołu. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Natomiast wzruszone twarze Babć i Dziadków pokazały jak bardzo ważne są takie spotkania.

Wszystkim Babciom i Dziadziusiom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia

a zaangażowanym Rodzicom podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak wyjątkowej uroczystości.

Dzieci i Panie z grupy V  

Opracowała: M.M.

 

   

KREATYWNA MATEMATYKA

GEOMETRIA UKRYTA W ZABAWIE

W grudniu dzieci z  naszej grupy zrealizowały III moduł z Projektu Edukacyjnego KREATYWNA MATEMATYKA pt. „Geometria ukryta w zabawie”.

Tym razem celem zajęć było:

- rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej

- doskonalenie umiejętności liczenia w dostępnym zakresie

- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według kształtu

- doskonalenie motoryki małej

- kształtowanie  wyobraźni i rozwijanie kreatywności.

Pierwsze zadanie polegało na wyszukaniu w najbliższym otoczeniu przedmiotów w kształcie figur geometrycznych oraz stworzenie z nich zbiorów.  Dzieci przeliczały elementy w poszczególnych zbiorach, stosowały określenia: mniej, więcej, tyle samo. 

Drugie zadanie to twórcza praca z kształtem, polegająca na wykonaniu prac plastycznych z elementami geometrii:

- dzieci wykonały łańcuch choinkowy

- malowały farbami choineczkę, którą następnie ozdabiały 

 

Dodatkowo przedszkolaki współpracując w małych grupkach wspólnie układały matematyczne mozaiki wg. wybranego przez siebie wzoru. Dzieci pracowały również indywidualnie -  tworząc (na dywanikach)  geometryczne obrazki wykorzystując do tego poznane figury geometryczne.  Na koniec przedszkolaki utrwaliły zdobytą wiedzę nt. znanych im figur podczas zabaw i ćwiczeń  na sali gimnastycznej.

 

Opracowała: Magdalena M.

WARSZTATY Z PANIĄ DIANĄ

,,ŚWIĄTECZNE OZDOBY”

14 grudnia braliśmy udział w Świątecznych Warsztatach z Panią Dianą. Swoją uwagę skupiliśmy na wykonaniu przepięknych świątecznych ozdób. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą zwyczaju obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia wprowadzającą je w temat. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Dawniej sama choinka była prezentem dla dzieci, a radością jej ubieranie. Jednak jeszcze kilkaset lat temu w Polsce nie było zwyczaju dekorowania choinek. Zanim pojawiła się choinka, jej funkcję pełniła podłaźniczka, czyli jodła zawieszona u sufitu wierzchołkiem w dół lub gałęzie które trzeba było ściąć wczesnym rankiem w dzień wigilijny.  Gospodarz, który pierwszy wniósł ją do izby, mógł liczyć na wczesne i obfite plony. Ozdoby z papieru pojawiły się dopiero pod koniec XV w. Były to własnoręcznie wykonywane zabawki z bibuły, kolorowych papierków oraz z  piórek, wydmuszek, słomy, kłosów zbóż itp.  Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki. W Polsce zwyczaj ubierania choinki pojawił się dopiero na początku XIX w. i przywędrował do nas z Niemiec. Pierwsze bombki choinkowe, w Małopolsce zwane bańkami, pojawiły się w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy. Z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i żołnierzy. 

Tym razem i my przystąpiliśmy do samodzielnego wykonania świątecznych ozdób. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Efekt końcowy był niesamowity.  Powstały piękne : aniołki, żabki, dzwoneczki oraz bombki. Te własnoręcznie wykonane cudeńka z pewnością pięknie ozdobiły dziecięce domy. 

 

  

    Wesołych Świąt!

   Życzą Panie: Madzia, Marta, Jola

SPOTKANIE WIGILIJNE

DLA OSÓB STARSZYCH W KLUBIE KUŹNIA 

Święta Bożego Narodzenia to bardzo wyjątkowy i magiczny czas. Przygotowujemy się do nich z wielkim zapałem i entuzjazmem przystrajając domy, przygotowując pyszne wigilijne potrawy. Następnie spotykamy się  z najbliższymi, łamiemy się z nimi opłatkiem, składamy sobie świąteczne życzenia i wspólnie zasiadamy do wigilijnego stołu. W całym tym świątecznym zamieszaniu ważna jest również chwila refleksji – po co to wszystko? Dlaczego się tak dzieje? Co świętujemy? Współczesnemu młodemu człowiekowi często brakuje czasu by dogłębnie przeżyć ten wyjątkowy okres Świąt Bożego Narodzenia.  Czasem jednak warto zatrzymać się i zastanowić nad tym, co tak naprawdę jest ważne.  Wspólne  celebrowanie narodzin Jezusa Chrystusa  i wspólne poznawanie oraz przeżywanie najgłębszego sensu wydarzeń betlejemskiej nocy. Tego szczególnego wieczoru nikt nie powinien zostać sam. Niestety wielu jest ludzi, szczególnie starszych, którzy spędzają Święta Bożego Narodzenia w samotności.  Nasza społeczność przedszkolna jednak o Nich nie zapomina...

Z wielką radością pragniemy poinformować, iż przedszkolaki wraz z Paniami nauczycielkami z grupy V  wzięły udział  w Spotkaniu Wigilijnym organizowanym dla osób starszych. Spotkanie to miało miejsce 12 grudnia 2023 roku  w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im.  C. K. Norwida na os. Złotego Wieku.  Organizatorem była Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice

Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem przepięknie wystąpiły na scenie. W góralskich i krakowskich strojach jako kolędnicy zaprezentowały własne umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Jak to na kolędników przystało nie zabrakło również gry na instrumentach. Przygotowany przez dzieci program artystyczny z okazji Wigilii wzbudził w uczestnikach spotkania wiele emocji. Dzięki dzieciom na wielu twarzach zagościł uśmiech a w oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Wiele radości Seniorom sprawiła inscenizacja z udziałem: diabełka, aniołków, żaka, Smoka Wawelskiego. Po pięknym występnie nastąpiło złożenie życzeń, dzieci otrzymały ogromne brawa oraz zostały obdarowane czekoladowymi smakołykami. 

Wigilia świąt Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym spotkaniu,  które pozostanie w pamięci oraz w niejednym dziecięcym sercu na długie lata. Jesteśmy dumne z tego, że już od najmłodszych lat uwrażliwiamy dzieci na drugiego człowieka okazując mu ciepło, życzliwość i serce.  

To właśnie tego wieczoru,

Gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,

Przy stołach są miejsca dla obcych,

Bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,

Gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,

w serca złamane i  smutne

powoli wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru,

Zło ze wstydu umiera,

Widząc jak silna i piękna

Jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,

Od bardzo wielu wieków,

Pod dachem tkliwej kolędy

Bóg rodzi się w człowieku.

Emilia Waśniowska

Opracowała: Magdalena M. Marta P.

https://panimonia.pl/wp-content/uploads/2017/10/11-listopad.png 

KREATYWNA MATEMATYKA

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS

W listopadzie dzieci z  naszej grupy zrealizowały II moduł z Projektu Edukacyjnego KREATYWNA MATEMATYKA pt. „Matematyka wokół nas”.

Dziecko podczas zajęć :

- dostrzegało, odtwarzało i kontynuowało rytm

- klasyfikowało według różnych cech

- porównywało obiekty oraz dostrzegało ich podobieństwa i różnice

- tworzyło zbiory

- przeliczało obiekty w dostępnym zakresie

- dorysowywało  brakującą część obrazka w oparciu o oś symetrii

Do wykonania ćwiczeń potrzebne były jesienne liście oraz inne dary jesieni.

Pierwszym zadaniem było posortowanie liści i utworzenie zbiorów, każdy według jednej cechy np. według koloru (zielone, żółte, brązowe), rodzaju (liście dębu, liście kasztanowca), wielkości (duże, małe).

Zadaniem drugim było  ułożenie z darów jesieni prostych rytmów np.: kasztan, liść, kasztan, liść.. Zatem dzieci odtwarzały zaobserwowaną regularność. Przedszkolaki układały również trudniejsze rytmy np.: patyk, żołądź, szyszka...a później kontynuowały go.

Wiele radości sprawiła dzieciom praca plastyczna z materiałem żywym pt. ,,Symetria jesieni”.  Zebrane liście przedszkolaki przecinały nożyczkami na pół i przyklejały pojedynczo na kartki papieru.  Zadaniem dzieci było odtworzenie kształtu liścia, z użyciem kredek/flamastrów, plasteliny, bibuły itp. na podstawie jego jednej połówki. Dzieci dorysowywały drugą połowę liścia również z wykorzystaniem Kart Pracy. Zadanie wcale nie było łatwe. Dzieci musiały pamiętać i starać się, aby dokładnie odwzorować drugą część liści. 

Starszaki poprzez udział w zajęciach rozwijały umiejętność skupienia uwagi oraz kształtowały umiejętność szeregowania i klasyfikowania przedmiotów. Dzieci podczas zajęć dodatkowo rozwijały spostrzegawczość, umiejętność różnicowania i logicznego myślenia. Udział w zajęciach plastycznych sprawił, że dzieci miały możliwość rozwijania sprawności manualnej. Było wiele radości, zabawy i nauki.

Opracowała: Magdalena M.

 

“Pełno książek w bibliotece,
A w tych książkach same hece.
Są nowele i bajeczki,
Każda książka z innej beczki.
Wiersze, prozy i powieści –
Tyle tego tam się mieści.
Każdy znajdzie coś dla siebie,
Są tragedie i komedie.
Każda książka coś ma w sobie,
Chętnie autor to opowie.
A i wierszy jest niemało,
Więc przeczytaj sobie śmiało.”

(wiersz M. Szczepańskiej “Wesoła biblioteka”) 

W dniu 16 listopada dzieci z naszej grupy odwiedziły bibliotekę na os. Tysiąclecia (Filia 49). Celem wyjścia było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz kształtowanie poczucia szacunku dla książek. Na wstępie Pani Bibliotekarka opowiedziała dzieciom o tym niezwykłym miejscu, w którym można znaleźć wiedzę, przygodę i rozrywkę. Starszaki dowiedziały się wielu ciekawych informacji np. jak należy zachowywać się w bibliotece, w jaki sposób można wypożyczać książki, co się dzieje w sytuacji, gdy spóźnimy się z ich oddaniem. Dodatkowo Pani Bibliotekarka zwróciła uwagę na to, jak ułożone są książki na półkach, by można było je szybko odnaleźć. Dzieci oglądały różnego rodzaju książeczki począwszy od bajek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników (twarde kartki, dużo ilustracji) do książek przeznaczonych dla dzieci starszych (cienkie kartki, coraz mniej ilustracji a więcej tekstu). Pani prowadząca warsztaty zapoznała dzieci z postacią autorki książek dla dzieci i młodzieży - Astrid Lindgren i opowiedziała przedszkolakom jak to się stało, że w/w autorka zaczęła pisać książki. Przybliżona starszakom została również znana historia o psiej wierności. Dzieci oglądały obrazki przedstawiające pomnik psa o imieniu ,,Dżok”. Wysłuchały również książeczki  pt. ,,Franklin i książka z biblioteki”, dowiedziały się również o różnych rodzajach literatury (literatura piękna, książki popularno-naukowe, lektury, komiksy). Na zakończenie przedszkolaki zwiedziły całą bibliotekę – część dla dorosłych oraz czytelnię. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały od Pani Bibliotekarki małą niespodziankę – zakładkę do książki. Była to miła i niezapomniana przygoda. 

Opracowała: M.M.

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY NA PLAKAT

,,BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”  

                             

W listopadzie dziewczynka z naszej grupy – Marysia wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Samorządowe Przedszkole nr 144 w Krakowie i samodzielnie wykonała plakat pod tytułem: ,,Bezpieczny Przedszkolak”. Konkurs kierowany był do dzieci  w wieku  3-6 lat z przedszkoli na terenie Krakowa. Każda placówka mogła przesłać maksymalnie 4 prace. Marysia reprezentowała naszą grupę i zajęła II MIEJSCE!

Celem konkursu było:

  • kształtowanie postawy i prezentowanie zachowań bezpiecznych w różnych okolicznościach życia
  • poszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze i w najbliższym otoczeniu domu/przedszkolu
  • rozwijanie zdolności plastycznych oraz wyobraźni
  • odkrywanie możliwości plastycznych u dzieci
  • integracja przedszkoli na terenie Krakowa

MARYSIU SERDECZNIE CI GRATULUJEMY!

BRAWO!

Opracowała: M.M.

WARSZTATY ,,HISTORIA GODŁA POLSKIEGO”

„Jedenasty listopada”

Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada.
Tym co zmarli za ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy
wolność – polską mowę w szkole
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Ludwik Wiszniewski 

6 listopada w naszej grupie odbyły się warsztaty pt. ,,HISTORIA GODŁA POLSKIEGO”, które poprowadziła Pani Diana (pracownik Muzeum Krakowa). Dzieci poprzez udział w warsztatach wzbogaciły swoją wiedzę na temat historii powstania państwa polskiego, zapoznały się z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, oraz poznały symbole narodowe i ich znaczenie. Spotkanie z Panią Dianą stało się dla dzieci wspaniałą lekcją patriotyzmu, dzięki której zrozumiały dlaczego zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości jest tak bardzo istotne dla każdego Polaka. Na początku zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą historii godła Rzeczpospolitej Polskiej (jak zmieniał się jego wygląd na przestrzeni wieków), poznały historię Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego  o wolność. Dodatkowo przedszkolaki dowiedziały się ile Polska miała stolic, kim był Józef Piłsudski i co to są Legiony. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przyniesione przez Panią Dianę eksponaty: certyfikaty wraz ze zbiorem monet z Mennicy Narodowej związanych z niepodległością:

  • Symbole narodowe
  • Pieśni Patriotyczne
  • Wielkie bitwy oręża Polskiego
  • Józef Piłsudski "Droga do wolności"

Na zakończenie zajęć dzieci własnoręcznie wykonały Ordery Niepodległości. Po jednej stronie Orderu zauważyć można flagę biało-czerwoną (jako znak suwerennego i wolnego państwa) , po drugiej – orła legionowego, który umieszczony jest na polskiej fladze, gdyż Polska była pod zaborami. Nie istniała na mapach świata i dopiero Legiony pod dowództwem Józefa Piłsudskiego przywróciły Polsce wolność, barwy narodowe i honor Orła Białego.

Dziękujemy Pani Dianie za wspaniałe warsztaty. Dziękujemy za to, że w prosty i przystępny sposób zachęciła dzieci do poznawania historii naszego kraju i przyczyniła się do rozwijania wśród dzieci postaw patriotycznych. Wszystkie przedszkolaki zrozumiały powagę poruszanego tematu i z wielkim zaangażowaniem oraz sercem parę dni później wystąpiły podczas uroczystości z okazji 11 Listopada składając tym samym hołd poległym żołnierzom.

Opracowała: Magdalena M.

 

WARSZTATY

,,ARCHITEKT, KONSTRUKTOR, URBANISTA

– kim są i czym się zajmują?” 

Architekt Kobieta Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RF

W dniu 20 października  nasza grupa uczestniczyła w zajęciach konstrukcyjnych: MIASTO. Warsztaty zorganizowane zostały w budynku Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice i poprowadzone zostały przez Panią Ewę Paluch.

Tematem zajęć było zaznajomienie dzieci z takimi zawodami jak: architekt, konstruktor, urbanista. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w zajęciach, często wypowiadały się na forum, były aktywne co przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy dzieci na dany temat.

Udział dzieci w warsztatach przyczynił się do:

- poszerzenia wiadomości z zakresu architektury, urbanistyki i  planowania przestrzennego

- rozwijania umiejętności współpracy w grupie

- rozwijania wyobraźni przestrzennej

- rozwijania umiejętności manualnych

- zrealizowania własnych pomysłów/projektów

- kształtowania umiejętności kreowania świadomości planowania przestrzennego oraz poczucia estetyki

- kreatywnego spędzenia czasu ze swoimi rówieśnikami

Podsumowując, zajęcia MIASTO są zajęciami konstrukcyjno-plastyczno-architektonicznymi. Przedszkolaki poprzez  zabawę i edukację rozwijały wyobraźnię przestrzenną, uczyły się współpracy w grupie, planowania i konsekwencji w pracy. Dzieci uwrażliwione zostały na otaczającą nas przestrzeń miejską, zabytki oraz nowoczesne rozwiązania budowlane.  

W drodze powrotnej do przedszkola dzieci bardzo chętnie obserwowały otaczający ich świat. Same zwracały uwagę nie tylko na przepiękną jesienną przyrodę, ale również na pobliskie domy, bloki i inne ciekawe budynki dzieląc się ze sobą swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Udział w warsztatach pozostanie na długo w ich pamięci.

Cities GIFs - Get the best gif on GIFER

Opracowała: M.M.

WYCIECZKA NA STRAGAN

ORAZ UDZIAŁ DZIECI W WARSZTATACH KULINARNYCH

,,Chcesz być zdrowy?

Jedz owoce i warzywa
bo owoce i warzywa dobra rzecz!
Jeśli będziesz jadł codziennie,
dobre zdrowie będziesz mieć!

To, że owoce i warzywa są bardzo zdrowe i że powinno się je często spożywać wszyscy doskonale wiemy. Jak zatem zachęcić dzieci do częstego ich kosztowania?  Spróbujmy wspólnie się zastanowić…

Niedawno poruszanymi tematami zajęć w grupie V były tematy pt. ,,Jesień w sadzie” i ,,Jesień na działce”. Dzieci miały możliwość wzbogacenia wiedzy na dany temat poprzez udział w różnego rodzaju zabawach edukacyjnych. Dodatkowo przedszkolaki bardzo chętnie  wypowiadały się  na forum grupy odnosząc się do własnych doświadczeń.

Aby poruszany temat  był dla dzieci jeszcze bardziej atrakcyjny i ciekawy w dniu 17 października wspólnie wybraliśmy się na pobliski stragan owocowo-warzywny. Dzieci miały możliwość zobaczenia na czym polega praca pani sprzedawczyni oraz porównania zdobytej wiedzy na zajęciach z własnymi obserwacjami. Przedszkolaki same zwróciły uwagę na różnorodność barw, kształtów i gatunków zgromadzonych w jednym miejscu owoców jak i warzyw. Dzieci bez problemu poradziły sobie z odgadywaniem wybranych nazw. Na zakończenie wycieczki przedszkolaki samodzielnie dokonały zakupu pamiętając przy tym o zastosowaniu odpowiednich zwrotów grzecznościowych. 

Po powrocie do przedszkola Pani Jola umyła zakupione owoce, następnie dzieci chętnie opisywały ich wygląd, zapach i smak! Dodatkowo przedszkolaki posegregowały owoce i warzywa, przeliczały je, określały czego jest więcej, a czego mniej. Na następny dzień - 18 października przedszkolaki wzięły udział w warsztatach kulinarnych i własnoręcznie przygotowały zdrowe, kolorowe kanapeczki, które z chęcią później zjadły. 

 

Kolejny dzień (19 październik) również poświęcony był warsztatom kulinarnym, by tym razem dzieci mogły dowiedzieć się, jak przygotowuje się kompoty. Wspólnymi siłami udało nam się wykonać kompot z gruszek, jabłek i śliwek.

 

Jak zrobić kompoty na zimę

Podsumowując, wspólne rozmowy z dziećmi, organizowanie im różnego rodzaju zabaw z wykorzystaniem owoców i warzyw czy chociażby zakupy, których może samodzielnie dokonać dziecko to wszystko przyczynia się do zachęcania i utrwalania prawidłowych nawyków żywieniowych. Warto także zachęcać dzieci do pomocy w kuchni i wspólnie w miarę możliwości przygotowywać różnego rodzaju proste i zdrowe posiłki.  Być może, w ten sposób uda się przełamać dziecięcą niechęć do kosztowania nowych smaków , natomiast wspólnie spędzony czas dostarczy wszystkim wiele radości  i satysfakcji. 

Kulinarne ABC ? Dzieci Młodsze ? Kulinarny savoir vivre | przedszkouczek.pl

Opracowała: M.M.

ZAJĘCIA SPORTOWO- REKREACYJNE NA TAURON ARENIE

Dzieci z grupy V biorą udział w jesiennej edycji Programu ,,Akademia Przedszkolaka” organizowanej przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód oraz Wydział Sportu UMK skierowanej  do najmłodszych mieszkańców Krakowa, tj. dzieci w wieku 5 - 6 lat z oddziałów przedszkoli publicznych i niepublicznych.

Cele programu:

  • wzbudzenie zainteresowanie najmłodszych systematyczną aktywnością ruchową,
  • poszerzenie dostępu do zorganizowanych form aktywności sportowej,
  • aktywizowanie działań  sprzyjających rozwojowi fizycznemu, wzmacniających zdrowie i podnoszących  poziom sprawności fizycznej najmłodszych.

Program realizowany jest w Małej Hali Tauron Arena ul. Stanisława Lema 7 w Krakowie w terminie: wrzesień 2023 r.- grudzień 2023 r.

Zajęcia odbywają się cyklicznie według ustalonego harmonogramu. Program obejmować będzie cykl spotkań w ramach których dzieci będą miały  okazję do obcowania ze sportem. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli/trenerów zatrudnionych w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków Zachód.

   Ćwiczenia mają charakter:

  • ogólnorozwojowy,
  • zabawowy,
  • rekreacyjny z wykorzystaniem sprzętu sportowego, odpowiedniego do grupy wiekowej uczestników

Za nami już pierwsze zajęcia  podczas których przedszkolaki poznały zasady bezpieczeństwa i świetnie się bawiły uczestnicząc w wielu zabaw ruchowych. Już nie możemy się doczekać kolejnych zmagań sportowych ;-)

Wykorzystano materiały:

*Regulamin zajęć sportowo – rekreacyjnych  w ramach Programu  „Akademia Przedszkolaka

Opisała: Marta P.

       

ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK

Nie od dziś wiadomo, że zarówno kobiety jaki i małe dziewczynki uwielbiają być obdarowywane komplementami, lubią tańczyć, śpiewać, stroić się…;-) Podążając za tym tropem w naszej grupie 11 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek.

 Z tej okazji nasze małe damy pojawiły się w przedszkolu pięknie wystrojone. Tutaj czekało na nie wiele atrakcji, wszystko po to aby poczuły się wyjątkowo. Dziewczynki uczestniczyły w następujących zabawach:

-rozpoznawały dotykiem i określały ,,Co to za przedmiot ukrył się w torebce?”;

-wyszukiwały na obrazku postacie dziewczynek- pokazując swoją spostrzegawczość;

- segregowały wymieszane koraliki do właściwych zbiorów;

-nazywały zabawki, którymi bawią dziewczynki określając jaką głoskę słychać na początku;

-rzucały piłką do celu.

Nie obyło się też bez tańców, gdzie młode damy pląsały w złotych koronach  w rytm dziecięcych przebojów.

Dodatkową atrakcją były wspólne zabawy z gumą sensoryczną do muzyki ;-)

Wisienką na torcie był urządzony ,,Pokaz mody” Dziewczynki z wielkim zaangażowaniem prezentowały  wylosowane akcesoria: korony, różdżki, korale, okulary …;-) Na ,,czerwonym dywanie” zaprezentowały się cudownie i były nagradzane przez chłopców brawami.

Nasi chłopcy jak na dżentelmenów przystało wykazali się kulturalnym zachowaniem oraz przygotowali własnoręcznie zdobione korony. Następnie złożyli życzenia: zdrowia, szczęścia, sukcesów oraz wręczyli upominki: kreatywne obrazki, medale i słodkości.

W tym dniu dziewczynki były bardzo radosne, uśmiechnięte i pełne pozytywnych emocji.

Obchodzenie takich świąt jest doskonałą okazją do wyrażania własnych emocji oraz uczenia się szacunku wobec innych.

Opisała: Marta P.

KOCHANE DZIEWCZYNKI !

Dla Was wszystkie cuda świata.
Dla Was ciepło słonecznego lata.
Dla Was gwiazdki, co błyszczą na niebie.
Dla Was nutki w ptaszków śpiewie.
Dla Was kwiatki kolorowe.
I marzenia deserowe.

Życzenia składają chłopcy z grupy V oraz panie: Marta, Magda i Jola ;-)

 

JESIENNE ZABAWY Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ

 

Jesienne zabawy to doskonały czas na poznanie naszej pięknej przyrody w różnych kolorach. Była już wycieczka do parku, obserwacja otoczenia, zabawy z materiałem przyrodniczym.

A teraz nadeszła pora na utrwalenie poznanych treści w zabawach z tablicą multimedialną.

W trakcie zajęć dzieci obejrzały filmy edukacyjne pt.  ,,Jesień- dlaczego liście zmieniają kolory?” oraz ,,Jesień z Panem Nauczanką”. Przedszkolaki miały możliwość rozpoznawania, nazywania i wskazywania różnych darów jesieni: liście, kasztany, żołędzie, jarzębina. Dowiedziały się jakie tajemnice skrywa las, jakie zwierzęta go zamieszkują i jakie rośliny można tam spotkać. Zwróciliśmy szczególną uwagę na konieczność poszanowania przyrody i właściwego zachowania się w lesie.  Śpiewaliśmy piosenkę ,,Kolorowa Jesień „ wraz z ilustracją ruchową treści. Podczas zabawy ,,Memory” dzieci odszukiwały dwa takie same obrazki- ćwicząc spostrzegawczość. Zabawa ruchowa ,,Jesienna gimnastyka w podskokach” przypomniała nam zjawiska pogodowe występujące o tej porze roku.

Podsumowując- dzieci z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyły w proponowanych działaniach wzbogacając swoją wiedzę przyrodniczą ;-)

Opisała: Marta P.

Miesiące - plansze do wydrukowania - Pani Monia

DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECI

Serdecznie witamy Was w nowym roku szkolnym, a w szczególności tych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze przedszkolne progi. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci odkryją w sobie nowe zainteresowania, zdobędą nowe umiejętności oraz nawiążą nowe, wspaniałe przyjaźnie. Obiecujemy, że czeka Was rok pełen wspólnych przygód, ciekawych zabaw i wrażeń. Życzymy, aby każdy dzień spędzony w naszym przedszkolu był radosny, pełen słońca oraz bogaty w różne ciekawe doświadczenia. Dzieciom życzymy wielu sukcesów, a Rodzicom owocnej współpracy i zadowolenia.

Panie: Magda, Marta i Jola

STAFF | Aunt Barbara's ABCD

DZIEŃ CHŁOPAKA

29 września odchodziliśmy w grupie święto wszystkich chłopców. Nasi dżentelmeni zadbali aby pięknie wyglądać i założyli odświętne stroje. My zaś przygotowaliśmy dla nich wiele niespodzianek, tak aby każdy poczuł się wyjątkowy.

Chłopcy zaś musieli udowodnić, że zasługują na miano ,,Super chłopaka” podejmując rożne zadania. Wśród nich znalazły się:

-Kto lubi to co ja?- autoprezentacja

-Zagadki -  sprawdzające wiedzę ogólną

-Quiz - rozpoznawanie marek samochodów po znaczkach

-Zabawa z kolorowym kołem - ćwiczenie zwinności i szybkości

-Klasy - test skoczności i koordynacji wzrokowo- ruchowej

-Pudełko sensoryczne - rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku

-Tunel - ćwiczenie sprawności fizycznej

-Zabawa z obrazkami co to za postać? - rozpoznawanie znanych piłkarzy i kolorowanie ich sylwet.

Każdy z chłopców doskonale poradził sobie z wyzwaniami a dobry humor i uśmiech nie znikał z ich twarzy przez cały dzień. Dziewczynki przygotowały również niespodzianki- stworzyły ,,Portrety chłopców” oraz  częstowały cukierkami. Chłopcy zaś w podziękowaniu za wspaniałe atrakcje również przygotowali dla nas słodkości.

Nasi ,,Super chłopcy" otrzymali upominki – zestaw do wykonania figurki dinozaurów lub zwierzątek, dyplomy oraz czekoladki.

Jeszcze raz składamy chłopcom życzenia, aby byli zdrowi, uśmiechnięci a ich głowy pełne mądrości i ciekawych pomysłów ;-)

Dziewczynki z grupy V oraz panie: Marta, Magda i Jola ;-)

Opisała: Marta P.

 

WYCIECZKA DO PARKU

Jesienią w parku (B. Forma)

Jarzębina i żołedzie

w parku pełno jest ich wszędzie.

Zbieraj wszystko do koszyka -

woła Paweł i Monika.

Wiatr powiewa, deszczyk pada,

a tu grad kasztanów spada.

Lecą liście i żołędzie,

śmiechy dzieci słychać wszędzie.

Będzie ludzik kasztanowy,

za nim piesek żołędziowy.

Z jarzębiny koraliki

dla laleczki Weroniki.

 

 Dnia 28.09.2023 r. dzieci z grupy V udały się do pobliskiego parku w poszukiwaniu ,,Jesieni” która niedawno pojawiła się w naszym kalendarzu.

Dzieci podziwiały otaczającą nas przyrodę i  zadawały  wiele istotnych pytań. Zbierając liście i żołędzie poddaliśmy się spontanicznej zabawie. Dzieci nazywały wybrane drzewa i krzewy oraz porównywały ich wygląd. Zwróciliśmy uwagę na charakterystyczne liście i owoce, dokonaliśmy podziału na drzewa iglaste i liściaste, wskazywaliśmy różnice i podobieństwa.  Szukaliśmy przedstawicieli zwierząt: mrówek, pająków, ptaków itp.  Przedszkolaki bawiły się podrzucając liście: dębów, klonów, brzozy i  patrzyły jak wirują w powietrzu. Dzieci dotykały, przytulały i sprawdzały jaką fakturę ma kora różnych drzew. Starszaki z wielkim zaangażowaniem układały kompozycje z liści, patyków i szyszek według własnych pomysłów. Udało nam się dostrzec kilka zwinnych wiewiórek, które harcowały po parku w poszukiwaniu smakołyków.

W tym dniu realizowaliśmy I moduł projektu ,,Kreatywna matematyka” z wykorzystaniem kart ,,Poszukiwacze Jesieni" - na których odznaczaliśmy ilości zaobserwowanych zjawisk, budowli, zwierząt, roślin.

Jesienne zabawy sprawiły dzieciom dużo radości. Zadowoleni z wiadereczkami pełnym jesiennych skarbów wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki...;-)

Opisała: Marta P.

 

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

Wrzesień to miesiąc w którym przedszkolaki poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu jak i na drodze. W związku z realizowaną tematyką wybraliśmy się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie.

Celem wycieczki było: obserwowanie ruchu drogowego, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, przejścia dla pieszych oraz poruszających się pojazdów. Dzieci ćwiczyły także umiejętność prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni. Wycieczka podsumowała wiedzę dzieci na temat ważnego dla wszystkich bezpieczeństwa.

Teraz każdy przedszkolak już wie jak prawidłowo przechodzić przez ulicę :-)

Opisała: Marta P.

 

 

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze!
Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!

 

20 września - to dzień ważny dla wszystkich Przedszkolaków w całej Polsce. Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.    

Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci z grupy V świętowały ten dzień wspólną, radosną zabawą:

  • rozwiązały zagadkę muzyczną związaną z Dniem Przedszkolaka
  • odszukały ukryte w sali literki i wspólnie ułożyły z nich hasło
  • zapoznały się z treścią wiersza pt. ,,W przedszkolu” a następnie chętnie wypowiedziały się na temat własnych wrażeń i przeżyć  związanych z przedszkolem
  • zapoznały się również ze swoimi prawami – tak ważnymi w życiu każdego człowieka – oraz z obowiązkami, czyli „kodeksem dobrego zachowania się”
  • wzięły udział w rozmowie: ,,Każdy przedszkolak wie, jak zachować się”  - dokonywały oceny kulturalnego i nieodpowiedniego zachowania
  • z wielką radością pokonały tor przeszkód
  • wzięły udział w zabawach z chustą animacyjną
  • wesoło bawiły się przy muzyce
  • próbowały swoich sił w liczeniu, rozpoznawaniu literek, globalnym czytaniu
  • rozpoznawały za pomocą dotyku co ukryło się w ,,czarodziejskim" woreczku
  • wykonały pracę plastyczną rysując własny portret - ,,Przedszkolak na medal"

Na zakończenie panie złożyły wszystkim Przedszkolakom życzenia i wręczyły każdemu pamiątkowy dyplom, medal oraz miły upominek i słodką niespodziankę. 

To był wspaniały i wyjątkowy dzień!

Kochane Dzieci

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

Życzymy, aby każdy dzień był dla Was radosny i wesoły a pobyt w przedszkolu stał się wielką, niezapomnianą przygodą.

Panie: Magda, Marta i Jola

Balony GIF na urodziny lub inne uroczystości - 60 GIF-ów | USAGIF.com

Opracowała: Magdalena M.

 

KONKURS PLASTYCZNY

,,KAPELUSZ PANI JESIENI - III EDYCJA"

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zielonej Górze 

Z wielką przyjemnością informujemy, iż dziewczynka z naszej grupy – Kamilka wykonała przepiękną pracę na konkurs plastyczny pt. ,,Kapelusz Pani Jesieni”.           

Konkurs zorganizowany został przez Samorządowe Przedszkole nr 187 ,,Pod Lipami” w Krakowie.

Celem konkursu było: odkrywanie talentów plastycznych u dzieci, integracja przedszkoli na terenie Krakowa, doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi, rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych.

Na konkurs można było zgłaszać tylko prace indywidualne i maksymalnie 2 prace z całego przedszkola. Tym bardziej cieszymy się i trzymamy mocno kciuki za Kamilkę, która reprezentowała starszaki. 

Ogłoszenie wyników przewidziano na dzień 06.10.2023 roku, które widnieć będą na stronie organizatora konkursu www.przedszkole187.e-przedszkola.pl

 

 

animowanegifkijesiennemireczki: Animowane gify jesienne liscie          animowanegifkijesiennemireczki: Animowane gify jesienne liscie        animowanegifkijesiennemireczki: Animowane gify jesienne liscie

Opracowała: Magdalena M.