To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  GRUPA V
GRUPA V

 

GRUPA V

 

 

 

LISTOPAD

 

     

 

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

 

Zajęcia otwarte z Rodzicami

 

       Dnia 29 października odbyły się w naszej grupie zajęcia otwarte z udziałem Rodziców. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby wspólnie bawić się i ćwiczyć, bo jak  mówią słowa piosenki: "W zdrowym ciele zdrowy duch"...!

A jak ruch to i nie mogło zabraknąć  przyborów gimnastycznych: hula – hop, lasek gimnastycznych, piłek i chusty animacyjnej. Cieszymy się, że zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości, pozytywnych odczuć i emocji.

Dziękujemy  rodzicom za tak liczne przybycie, za zainteresowanie i docenianie tego, co robimy w przedszkolu. Dziękujemy za aktywne uczestnictwo w zajęciach pomimo zmęczenia i późnej pory.

 

Zajęcia te miały na celu:

 • integrację naszej „nowej” grupy;
 • poznanie siebie nawzajem (dzieci, rodziców, nauczycieli);
 • miłe spędzenie czasu w miłej atmosferze radości i zabawy.

 

Widać, że możemy na Was liczyć kochani Rodzice!

 

 

Opisała: Sylwia Ż., Anna K.

 

 

LEKCJA PATRIOTYCZNA w Niepołomicach

 

 

 

Izba leśna- Niepołomice

 

 

 

 

     17.10.2019 korzystając z cudownej pogody pojechaliśmy do Niepołomic. Odwiedziliśmy tam Izbę Leśną. Wystawa przybliżyła nam środowisko lasu a dokładniej Puszczę Niepołomicką.  Wędrując po ekspozycji razem z panem Michałem (leśnikiem) dzieci poczuły się jakby przeniosły się do prawdziwego lasu. Naturalnych rozmiarów eksponaty zwierząt zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Przecież nie codziennie możemy spotkać na swojej drodze ogromnego żubra,  jelenia z przepięknym porożem, czy też całą rodzinę sarenek i bobrów. Ponadto przedszkolaki poznały i zobaczyły eksponaty zwierząt takich jak: wilk, żubr, jeleń, sarna, tchórz, gronostaj, borsuk, kaczka, wiewiórka, lis, sowa, szakal (który pojawił się ok 4 lat temu) orzeł i wiele wiele innych. Pan Michał opowiadał w bardzo przystępny dla nas sposób o życiu tych zwierząt i ich zwyczajach. Dzieci miały okazję wysłuchać i rozpoznawać odgłosy różnych zwierząt leśnych i obejrzeć filmy edukacyjne, które pozwoliły  dowiedzieć się czegoś nowego i utrwalić zdobyte już wiadomości.
Pogoda nam dopisała więc odwiedziliśmy również Puszczę Niepołomicką i wędrowaliśmy ścieżką edukacyjną po lesie. Zapoznaliśmy się z  podstawowymi zasadami zachowania się w lesie. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat powstania lasu, jego znaczenia dla człowieka, środowiska i poznaliśmy piętra roślinności. 

 

A co najważniejsze mogliśmy doświadczyć piękna przyrody:
podziwiać las w niezwykłych jesiennych barwach,
usłyszeć śpiew ptaków i szelest liści pod stopami,
poczuć zapach lasu,
zrelaksować się spacerując leśnymi ścieżkami...

 

Złota polska jesień i  babie lato... w lesie jest cudowne ! 
Zachęcamy do spacerów i odpoczynku na łonie natury :-)

 

 

 

 

Wycieczka do Gruszowa

 

 

       W czwartek 8 października zaraz po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolne wyruszyły na wycieczkę do Gruszowa. Ranek był chłodny, ale słoneczko zachęcało nas do wyjazdu.

Tym razem braliśmy udział w programie „Od ziarenka do bochenka”.

 

Po przyjeździe na miejsce (podzieleni na grupy) przystąpiliśmy do zaplanowanych w programie czynności.  Mieliśmy okazję zobaczyć kłosy pszenicy oraz jak z jej ziaren  powstaje mąka. Pani Gospodyni w tradycyjny (a dla naszych milusińskich nieznany) sposób mieliła ziarna w żarnach. Formowaliśmy z przygotowanego ciasta bułeczki, które później były wypiekane w tradycyjnym piecu chlebowym.

Potem wyruszyliśmy na wykopki. Mieliśmy okazję zobaczyć rosnące na grządce warzywa: kapustę, buraki ćwikłowe, pastewne, okazałe dynie, marchewkę i rosnące w tunelu pod folią pomidory. Traktor z kopaczką wykopał ziemniaki a my mogliśmy je samodzielnie zbierać. Zajęło nam to dosłownie chwilkę- potem pan gospodarz upiekł je na palenisku- smakowały wybornie! Teraz już nikt z nas nie powie, że ziemniaki i  inne warzywa mamy ze… sklepu, ale tam... możemy je kupić.

Program naszej wycieczki był bardzo napięty- podzieleni na grupy wyruszyliśmy:

 • zwiedzać gospodarstwo i oglądać zwierzęta hodowlane;
 • na ścieżkę edukacyjną do lasu;
 • starsze grupy na przejażdżkę traktorem;

Mieliśmy też przerwę na wspaniałe naleśniki z dżemem lub serem, które smakowały przepysznie- dokładkom nie było końca…
Czas na wycieczce minął nam bardzo szybko. Zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni wróciliśmy do Krakowa.

 

opisała: Sylwia Ż., Ania K.

 

 

Lekcje biblioteczne 

 

 

 

 

       3 października rozpoczęliśmy cykl spotkań i pojechaliśmy na pierwszą lekcję biblioteczną do Biblioteki Kraków, która mieści się
w budynku Starego Dworca PKP. Dzieci poznały: bibliotekę, zasady korzystania z księgozbioru, 
zasady poszanowania książek a także ich rodzaje.

Zainspirowani humorystycznym wierszem Hanny Niewiadomskiej p.t. "Mole książkowe" na koniec zajęć również my zamieniliśmy się w te owady- wykonaliśmy maski moli i „buszowaliśmy” między kolorowymi regałami z książkami... 

 

Warto często książki czytać,
bo to bardzo ważna sprawa.
książka to dobry przyjaciel
i z nią super jest zabawa...

 

...Więc zachęcam do czytania
moi przyjaciele mili,
byście moc ciekawych rzeczy
dzięki książkom swym odkryli!

 

                                                                   (M. Próchniewicz)

 

Tematyka naszych kolejnych spotkań na lekcjach bibliotecznych będzie „krążyć” wokół wartości moralnych, które określają kim jesteśmy, jak żyjemy i jak traktujemy innych. Te właściwe zachowania pomagają nam w codziennym życiu i nie krzywdzą ludzi obok nas…

 

opisała: Sylwia Ż.

 

 

 

Jesień w parku

 

 

     2 października korzystając z ciepłego przedpołudnia wybraliśmy się do pobliskiego parku. Chcieliśmy zobaczyć czy zawitała tam „Złota Polska Jesień”. Niektóre drzewa i ich liście zmieniają już kolory a z każdym dniem jesiennych barw będzie przybywać.  Naszym zadaniem było rozpoznanie i nazwanie drzew, liści, owoców. Większość z nich udało nam się też odszukać w zielniku.
Musimy jednak przyznać, że  kasztanów niewiele udało nam się znaleźć... ale szczęście nam dopisało... ponieważ spotkaliśmy po drodze pana, który był na spacerze ze swoim psem. Miał zebrane kasztany dla swojego wnuka, którymi, postanowił się z nami podzielić :-).

Dziękujemy. 

 

Przynieśliśmy do przedszkola dary jesieni,

które ubogacą nasz kącik przyrody.

 

opisała: Sylwia Ż. Anna K.

 

 

 

WRZESIEŃ 2019

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 

    30 września świętowaliśmy w naszej grupie „Dzień Chłopaka”. Dziewczynki wykonały kolorowe laurki dla swoich kolegów z grupy. Osobiście wręczyły je wraz z życzeniami i upominkiem- kolorową lupą. Zaskoczenie i radość z niespodzianki była widoczna na  twarzach CHŁOPCÓW!

Po złożeniu życzeń nie zabrakło też słodkiego  poczęstunku (oczywiście pamiętamy o zdrowym odżywianiu, ale czasami przymykamy oko na słodkie szaleństwo :-).


Bardzo dziękujemy Trójce Grupowej za pomoc…

 

Geneza  Dnia Chłopaka:

 

 Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet . W tym dniu dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym to święto ma najdłuższą tradycję jest Japonia. 

Oprócz Dnia Chłopaka w kalendarzu znajdują się  jeszcze  inne pokrewne męskie święta:

 • Dzień Mężczyzn- obchodzony w Polsce 10 marca;
 • Dzień Ojca- obchodzony 23 czerwca;
 • Dzień Dziadka- obchodzony 22 stycznia

 

opisała: Sylwia Ż. Anna K.

 

 

 

Tauron Arena

 

 

 

 

 

 

      18 września rozpoczęliśmy cykl zajęć sportowo- rekreacyjnych w ramach programu „Akademia Przedszkolaka” w Tauron Arenie.

Wśród najważniejszych celów „Akademii Przedszkolaka” jest:

 • zainteresowanie najmłodszych aktywnością ruchową;;
 • sprzyjanie rozwojowi fizycznemu dzieci
 • wzmacnianie ich zdrowia;
 • podnoszenie sprawności fizycznej.

Ćwiczenia mają charakter ogólnorozwojowy, zabawowy, rekreacyjny z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu sportowego.


Na zajęciach pani trenerka zapoznała nas z obowiązującymi na sali zasadami i sygnałami, na które musimy reagować … Wiemy, że w sporcie bardzo ważna jest zasada fair play, dlatego obiecujemy, że wszystkich zasad będziemy przestrzegać.

 

Każdy z nas po zakończonych zajęciach był zmęczony,
ale bardzo zadowolony
i… już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
To naprawdę świetny sposób na

spędzenie czasu i ujście rozpierającej nas energii :-)

 

 

opisała: Sylwia Ż, Anna K.

 

 

 

 

Powitania nadszedł czas…

 

 

     Po wakacyjnej przerwie z nutą niepewności 2 września rozpoczęliśmy kolejny i zarazem ostatni rok naszej edukacji w przedszkolu… Trzeba przyznać, że początki nie są łatwe ponieważ do tej pory chodziliśmy do różnych przedszkoli.
Wszystko, z czym spotkaliśmy się tutaj jest dla nas nowe: otoczenie, szatnia, sala, koledzy, koleżanki i nasze panie. W pierwszych dniach poznawaliśmy swoje imiona, zasady, których będziemy przestrzegać, aby każdy Przedszkolak czuł się dobrze i bezpiecznie w Naszej grupie. Dołożymy wszelkich starań, aby tak było!

 

Przed nami wiele zmian i wyzwań- jako „Starszaki”, mamy już możliwość obserwować szkolne zwyczaje uczniów,
oswajać się ze szkolnymi korytarzami i dzwonkiem…

 

Powodzenia w nowym roku szkolnym,
miłego czasu i wesołej zabawy Przedszkolaki…!

 

 

opisała: Sylwia Ż, Ania K.


Ostatnia aktualizacja: 2019-11-03