To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 64
Strona głowna  /  GRUPA V
GRUPA V

 

GRUPA V

 

 

 

STYCZEŃ

 

 

 

GRUDZIEŃ

 

 

 

Pieczenie świątecznych pierników

 

 

     Grudzień jest miesiącem wyjątkowym- czuć już magie zbliżających się Świąt i krok po kroku przygotowujemy się do narodzenia Jezusa. W tym roku po wizycie św. Mikołaja, ubraniu choinki, warsztatach z panią Dianą, 12 grudnia z wielką ochotą zabraliśmy się do pieczenia pierników. Bardzo pomogła nam pani Małgosia czyli babcia Sandry i Nicoli. Dzięki dużemu doświadczeniu i korzystając ze sprawdzonego przepisu przygotowała dla nas ciasto na pierniki. Naszym zadaniem było wycinanie za pomocą foremek świątecznych pierników. Były śnieżynki, gwiazdki, aniołki, domki, bałwanki i wiele innych. Zapach świątecznych ciasteczek apatycznie rozchodził się po całym korytarzu…
W późniejszych dniach ozdabialiśmy pierniki kolorowym lukrem.

 

Bardzo dziękujemy pani Małgosi za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniu naszych pierniczków...

 

opisała: Sylwia Ż., Ania K.

 

 

 

 

Warsztaty bożonarodzeniowe z panią Dianą

 

 

9 grudnia braliśmy udział w  warsztatach z Panią Dianą. Poszerzaliśmy swoją wiedzę dotyczącą tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia- dzięki pięknej prezentacji dowiedzieliśmy się prawie wszystkiego o historii i metodologii powstawania  szopek krakowskich.

Szopka krakowska – jest wizytówką naszego miasta, a coroczny konkurs na szopkę krakowską, i towarzysząca mu wystawa pokonkursowa przyciągają rzesze turystów z całej Polski i świata.

Pani Diana opowiedziała nam za pomocą obrazów multimedialnych, o tym jak wyglądały pierwsze konkursy i pierwsze szopki, jak rozwinęła się ta tradycja budowania szopek i kto bierze w niej udział. Wspólnie znaleźliśmy elementy łączące wszystkie szopki ( postaci historyczne i legendarne, charakterystyczne budowle i zabytki naszego miasta). Oglądnęliśmy i nazywaliśmy najważniejsze zabytki Krakowa, w tym kilka znanych kościołów, po to by zestawić je na prezentacji z tymi występującymi w konkretnych szopkach –  było to bardzo ciekawe i edukacyjne.


Podczas warsztatów przystąpiliśmy do samodzielnego wykonania ozdób choinkowych.
Ozdoby, które zrobiliśmy to Święta Rodzina (każdą postać owinęliśmy staniolem- kolorowym sreberkiem) umieszczona w gwieździe z symboliczną szopką krakowską, kolorową rybkę i aniołka. Wykonamy jeszcze myszkę i dzwoneczek.
Każda z tych ozdób z pewnością ozdobi nasze domowe choinki.

 

Trochę ważnych informacji

 

Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Szopka krakowska jest bryłą symetryczną o nieparzystej liczbie wież (3 lub 5 rzadziej 7) i dwóch lub trzech kondygnacjach.

Iglice wież zwieńczone są albo wizerunkiem orła z godła Rzeczypospolitej, albo chorągwiami w barwach narodowych lub krakowskich biało-niebieskich. Kondygnacja parterowa najczęściej nawiązuje do fortyfikacji miejskich Krakowa: murów miejskichBramy Floriańskiej lub Barbakanu. Centralną część tej kondygnacji wypełnia nisza z figurkami świeckimi. Z kolei w środku pierwszej kondygnacji, która nawiązuje na ogół do Sukiennic, umiejscowiona jest nisza, w której przedstawiona jest scena Bożego Narodzenia.

Inne często spotykane motywy, to wieże kościoła Mariackiego i kopuły kaplicy Zygmuntowskiej na WaweluWieża ratuszowa i różne krakowskie kościoły (m.in. św. Andrzeja). Pojawiają się również nawiązania do Teatru Słowackiego.

Figurki są wystrugane z drewna bądź wykonane z drutu i szmatek. Postaci umieszczane w szopkach krakowskich podzielić można na kilka kategorii:

 

Zachęcam Państwa do wybrania się do CELSTATU 
i oglądnięcia w czasie świątecznym wystawy szopek. 

 

opisała: Sylwia Ż.

 

 

Warsztaty biblioteczne

 

 

 

 

 

      Na kolejnym spotkaniu w bibliotece mieliśmy okazję poznać i dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia sympatycznego torbacza- Koali. Jest to nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, aby przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach.  


Prawdziwy Koala był tyko pretekstem do dalszej części zajęć… ponieważ to leniwe zwierzę było bohaterem książki Rachel Bright p.t.: „Koala, który się trzymał”. Najbardziej na świecie lubił: spać, żuć, a ponad wszystko uwielbiał się TRZYMAĆ. Dlatego też niechętnie schodził ze swojego drzewa. Gdy jednak okoliczności niespodziewanie zmusiły go do opuszczenia ulubionego miejsca, okazało się, że świat nie jest aż tak straszny, jak mu się do tej pory wydawało. Przecież można zrobić tyle fascynujących rzeczy, kiedy nic cię nie trzyma…!


Przesłaniem tej zabawnej historii jest to, że nie powinniśmy bać się nowych rzeczy, odważnie kroczyć do przodu podejmując nowe wyzwania. Nie możemy tkwić w jednym miejscu (lenić się, osiadać na laurach) tylko dążyć do własnego rozwoju- poznawać, eksplorować i działać. Jest to oczywiście dużo łatwiejsze, kiedy mamy obok siebie życzliwe osoby, które w razie niepowodzenia będą nas wspierać.

Jest to zabawna historia dla każdego, kto (nie) lubi odpuszczać!

 

opisała: Sylwia Ż.

 

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja

 

 

       5 grudnia do naszego przedszkola przybył wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci Gość- Mikołaj. Wszyscy odświętnie ubrani udaliśmy się do sali numer 8. Tam czekali już koledzy i koleżanki z grupy III, którzy przenieśli nas na chwilę do pokoju dziecięcego. Przedstawili krótką inscenizację  pt.: "W noc Świętego Mikołaja", której bohaterami były dzieci (rodzeństwo) oraz ich zabawki. Starszaki z grupy III przypomniały nam o tym, że należy szanować i dbać o zabawki oraz słuchać dorosłych. Każda z grup zatańczyła i zaśpiewała piosenkę, która była muzycznym upominkiem dla Mikołaja. Nasz Gość zachwycony występami dzieci każdemu wręczył upragniony prezent i zrobił z nami pamiątkowe zdjęcie.
 

Na salach czekała na nas kolejna niespodzianka-
worek pełen prezentów-  
gry, układanki i zabawki, które wzbogaciły nasze kąciki.

Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za wszystkie dary!
Obiecujemy poprawić trochę nasze zachowanie,
być dobrymi kolegami i koleżankami,
pomagać Rodzicom a przede wszystkim okazywać wszystkim
dobre serce i szacunek.

Możesz na nas liczyć- nie zawiedziemy Cię!!!

 

opisała: Sylwia Ż., Ania K.

 

 

LISTOPAD

 

     

 

 

Wróżby andrzejkowe

 

 

 

W ciągu roku szkolnego przybliżamy zwyczaje, które od wielu lat są obecne w polskiej kulturze. Taką okazją są także Andrzejki, które teraz mają formę zabawową i są traktowane „z przymrużeniem oka… ;-) ”

 

Kiedyś wierzono, że w wigilie świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice - w noc Andrzejkową matrymonialne. Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze. 


Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Wg przysłowia, że " w święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" ale potem zwyczaj urządzania Katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano Andrzejki. Również my chcieliśmy poznać  to, co nas czeka w przyszłości za pomocą wielu wróżb: pantofelek (wiemy, która koleżanka pierwsza wyjdzie za mąż), zawody, kolory, imiona wybranków- serca, studnia- nasze marzenia, cień z lanego wosku.

 

To była świetna zabawa, ale wiemy, że wszystkie wróżby należy traktować z przymrużeniem oka…
kto wie, kto wie może część z nich się spełni???

Wiele rzeczy zależy od nas samych, warto marzyć i robić wszystko,
aby dążyć do ich spełnienia.

 

opisała: Sylwia Ż., Ania K.

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

 

 

 

 

 

        Miękki, puchaty i taki z łatką- 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

 

Pomimo, że dzień ten w tym roku przypadł w poniedziałek większość z nas przyszła do przedszkola ze swoim Przyjacielem- Misiem lub innym pluszakiem. Wszystkie Przytulanki zajęły specjalnie przygotowane- honorowe miejsce.

Święto rozpoczęliśmy od przedstawienia naszych gości: jak mają na imię i skąd wzięły się pod naszą opieką. Była Różyczka, Mimi, Zizi, Leon, Zuzia, Dominik, Lewandowski J, Lili, Nikoś, Lucek, Paula, Kukusia, Kubuś Puchatek, Pysia, Bartek i wiele innych.

By dowiedzieć się kiedy „narodził” się pluszowy miś obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która przybliżyła nam historię naszych ulubieńców. Okazało się, że jest On już bardzo leciwą zabawką bo ma już ponad 100 lat!!! Przypomnieliśmy sobie, w których bajkach misie są głównymi bohaterami- oj nazbierała się niezła kolekcja...

 • Miś Uszatek;
 • Miś Puchatek;
 • Yogi;
 • Baloo;
 • Troskliwe Misie;
 • Gumisie;
 • Coralgol;
 • Mój brat niedźwiedź

 

Tego dnia rozpoczęliśmy również pieczenie ciasteczek- imbirowych misiów. Początkiem naszych warsztatów było odczytanie słowno- obrazkowego przepisu. Musieliśmy rozszyfrować (zakodowane) informacje tzn. ile to jest szczypta, pół łyżeczki (łyżki) czy dekagramy. Trzeba przyznać, że poradziliśmy sobie świetnie. Bardzo sprawnie wysinaliśmy foremkami kolejne misiowe pyszności.

Głównym składnikiem naszych ciasteczek był rozgrzewający imbir. U niektórych właśnie ten składnik wywołał „dziwną reakcję…” - której już nie było widać podczas degustacji :-). Wielką radość sprawiło nam ozdabianie misiowych ciasteczek Każdy był inny i niepowtarzalny…

Zapach pieczonych ciastek rozchodził się po całej szkole… Palce lizać! Wszystkim ciasteczka bardzo smakowały...pomimo imbiru :-)

 

Garść misiowych faktów:

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

 

Opisała: Sylwia Ż., Ania K.

 

 

Warsztaty biblioteczne

 

 

 

 

 

      21 listopada pojechaliśmy na kolejne warsztaty do biblioteki. Tematem zajęć była wartość uniwersalna jaką jest dobro oferowane drugiemu.
Prowadząca zajęcia pani Asia, realizując temat dzisiejszych zajęć - posłużyła się znaną i lubianą bajką   „O Szewczyku Dratewce” autorstwa Janiny Porazińskiej.
Zaprosiła  nas do  japońskiego teatrzyku KAMISHIBAI.

 

Czym jest teatr kamishibai?
- wyglądem przypomina magiczną drewnianą skrzyneczkę, która po otwarciu zamienia się w  teatrzyk, wygląda jak prawdziwa scena teatralna, tylko zamiast marionetek, lalek  w okienku scenicznym pojawiają się plansze z obrazkami, w ten sposób opowiadane są  kolejne fragmenty bajki.
Po oglądnięciu i omówieniu treści, była oczywiście puenta „warto pomagać sobie nawzajem – to czyni z nas wartościowych ludzi, i daje powód do satysfakcji”.

Następnie pani Asia zaproponowała nam uwspółcześnienie tej historii. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że trudno byłoby spotkać wędrującego po świecie chłopca, który zajmuje się naprawianiem butów.

 Po „ burzy mózgów”, na temat kto mógłby zastąpić współcześnie szewczyka,  dzieci wybrały – zawód WETERYNARZA i to nim ułożyliśmy nową bajkę, oczywiście na motywach tej poprzedniej, zatytułowaliśmy ją „Bajka o Weterynarzu Mateuszu”. Nasz weterynarz podobnie jak szewczyk ma dobre serce i pomaga napotkanym zwierzętom.

Do naszej bajki każde dziecko wykonało jeden rysunek, który  ilustruje konkretne wydarzenie z bajki – tak powstała nasza wspólna bajka, współczesna wersja „ Szewczyka Dratewki”

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nią – znajduje się w naszym „Kąciku książki”

 

Już 5 grudnia kolejne spotkanie z książką, i z jej przekazem!
Pamiętajmy książka uczy, bawi, i wychowuje!

 

 

"Ojczyźnie śpiewamy..."

 

    6 listopada uczciliśmy 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez uroczystość z udziałem Przedszkolaków i zaproszonych gości. Tym razem nasza uroczystość przybrała postać przeglądu znanych, tradycyjnych pieśni patriotycznych p.t.:  „Ojczyźnie śpiewamy”.

 

Dziś usłyszymy w naszej mowie, piękne pieśni narodowe
Które w Polsce nie zginęły i dotąd przetrwały
Dzięki komu- my wiemy i wiedzieć powinien każdy Polak mały!

- Dzięki matkom i babciom, które dzieciom je nuciły
- Dzięki nauczycielom, którzy potajemnie je uczyli,
- Dzięki żołnierzom, co o Ojczyznę naszą walczyli!

Niech teraz płyną nuty i pieśni słowa
I niech każdy z Was w sercu je zachowa!

 

Wiemy, że od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się szacunku do symboli narodowych, mowy i uczyć się jak być prawdziwym Patriotą… A przede wszystkim pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie żeby walczyć w obronie Ojczyzny i dzięki którym możemy się cieszyć wolną Polską.

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami !!!

(odsyłamy do przeczytania relacji w wydarzeniach ogólnych)
opisała: Sylwia Ż. Ania K.

 

 

Warsztaty "Niepodległość"

 

 

 

Niepodległość- trudne słowo,

jeśli słuchać umiesz to na pewno już niedługo

łatwo je zrozumiesz.

 

Zrozumieć to słowo próbowaliśmy na różne sposoby:

- przygotowując się do przedstawienia z okazji Dnia Niepodległości,

- śpiewając pieśni patriotyczne,

- słuchając opowieści nauczycielek i rodziców

- a także uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez pracownika Muzeum Historycznego.

 

Pani Diana opowiedziała nam historię godła Rzeczpospolitej Polskiej. Przypomniała legendę o Lechu, Czechu i Rusie, pokazała rycinę wizerunku orła w koronie na denarach Bolesława Chrobregoktórą traktujemy jako jego najwcześniejszy zachowany wizerunek. Jest to najprawdopodobniej bielik zwyczajny. Zobaczyliśmy, jak zmieniało się nasze godło poprzez herb dynastii Piastów, herb Polski z lat 1919-1927, Godło PRL aż po dzień dzisiejszy czyli Godło Polski zalegalizowane w 2005 roku.

Powiedzieliśmy sobie, jak należy okazywać szacunek naszym symbolom narodowym. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy order niepodległościowy.

 

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

 

Zajęcia otwarte z Rodzicami

 

       Dnia 29 października odbyły się w naszej grupie zajęcia otwarte z udziałem Rodziców. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby wspólnie bawić się i ćwiczyć, bo jak  mówią słowa piosenki: "W zdrowym ciele zdrowy duch"...!

A jak ruch to i nie mogło zabraknąć  przyborów gimnastycznych: hula – hop, lasek gimnastycznych, piłek i chusty animacyjnej. Cieszymy się, że zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości, pozytywnych odczuć i emocji.

Dziękujemy  rodzicom za tak liczne przybycie, za zainteresowanie i docenianie tego, co robimy w przedszkolu. Dziękujemy za aktywne uczestnictwo w zajęciach pomimo zmęczenia i późnej pory.

 

Zajęcia te miały na celu:

 • integrację naszej „nowej” grupy;
 • poznanie siebie nawzajem (dzieci, rodziców, nauczycieli);
 • spędzenie czasu w miłej atmosferze radości i zabawy.

 

Widać, że możemy na Was liczyć kochani Rodzice!

 

 

Opisała: Sylwia Ż., Anna K.

 

 

LEKCJA PATRIOTYCZNA w Niepołomicach

     29 października przygotowując się do nadchodzącego święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości pojechaliśmy do Zamku Królewskiego
w Niepołomicach. W pięknych okolicznościach  braliśmy udział w interaktywnej lekcji patriotycznej z elementami historii p.t.
„Kto Ty jesteś? Polak mały”. Przypomnieliśmy legendę o postaniu Państwa polskiego, symbole narodowe a na koniec warsztatów wykonaliśmy kotyliony.
Mieliśmy też możliwość zwiedzenia Zamku w Niepołomicach. Przepiękna budowla została stworzona na podobieństwo Zamku Królewskiego na Wawelu. Zgromadzone w kilku salach obrazy i rzeźby pochodzą z najważniejszej narodowej kolekcji- Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie. Spacerując wraz z przewodnikiem zagłębiliśmy się także w historię Niepołomic oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek ;-) np. skąd wzięła się nazwa miasta, jaki wyglądały Niepołomice 100 lat temu,  co produkowano w fabryce znajdującej się w pobliżu, jakie tajniki kryje Puszcza Niepołomicka. Zwiedziliśmy ,,Sale portretową”  oraz ,, Dawne Niepołomice”. W nawiązaniu do tradycji królewskich polowań w zamkowym muzeum powstała ekspozycja myśliwska- oglądaliśmy też Wystawę Trofeów Myśliwskich i Zwierząt Świata.

 

opisała: Sylwia Ż.

 

 

 

Izba leśna- Niepołomice

 

 

 

 

     17.10.2019 korzystając z cudownej pogody pojechaliśmy do Niepołomic. Odwiedziliśmy tam Izbę Leśną. Wystawa przybliżyła nam środowisko lasu a dokładniej Puszczę Niepołomicką.  Wędrując po ekspozycji razem z panem Michałem (leśnikiem) dzieci poczuły się jakby przeniosły się do prawdziwego lasu. Naturalnych rozmiarów eksponaty zwierząt zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Przecież nie codziennie możemy spotkać na swojej drodze ogromnego żubra,  jelenia z przepięknym porożem, czy też całą rodzinę sarenek i bobrów. Ponadto przedszkolaki poznały i zobaczyły eksponaty zwierząt takich jak: wilk, żubr, jeleń, sarna, tchórz, gronostaj, borsuk, kaczka, wiewiórka, lis, sowa, szakal (który pojawił się ok 4 lat temu) orzeł i wiele wiele innych. Pan Michał opowiadał w bardzo przystępny dla nas sposób o życiu tych zwierząt i ich zwyczajach. Dzieci miały okazję wysłuchać i rozpoznawać odgłosy różnych zwierząt leśnych i obejrzeć filmy edukacyjne, które pozwoliły  dowiedzieć się czegoś nowego i utrwalić zdobyte już wiadomości.
Pogoda nam dopisała więc odwiedziliśmy również Puszczę Niepołomicką i wędrowaliśmy ścieżką edukacyjną po lesie. Zapoznaliśmy się z  podstawowymi zasadami zachowania się w lesie. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat powstania lasu, jego znaczenia dla człowieka, środowiska i poznaliśmy piętra roślinności. 

 

A co najważniejsze mogliśmy doświadczyć piękna przyrody:
podziwiać las w niezwykłych jesiennych barwach,
usłyszeć śpiew ptaków i szelest liści pod stopami,
poczuć zapach lasu,
zrelaksować się spacerując leśnymi ścieżkami...

 

Złota polska jesień i  babie lato... w lesie jest cudowne ! 
Zachęcamy do spacerów i odpoczynku na łonie natury :-)

 

 

 

 

Wycieczka do Gruszowa

 

 

       W czwartek 8 października zaraz po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolne wyruszyły na wycieczkę do Gruszowa. Ranek był chłodny, ale słoneczko zachęcało nas do wyjazdu.

Tym razem braliśmy udział w programie „Od ziarenka do bochenka”.

 

Po przyjeździe na miejsce (podzieleni na grupy) przystąpiliśmy do zaplanowanych w programie czynności.  Mieliśmy okazję zobaczyć kłosy pszenicy oraz jak z jej ziaren  powstaje mąka. Pani Gospodyni w tradycyjny (a dla naszych milusińskich nieznany) sposób mieliła ziarna w żarnach. Formowaliśmy z przygotowanego ciasta bułeczki, które później były wypiekane w tradycyjnym piecu chlebowym.

Potem wyruszyliśmy na wykopki. Mieliśmy okazję zobaczyć rosnące na grządce warzywa: kapustę, buraki ćwikłowe, pastewne, okazałe dynie, marchewkę i rosnące w tunelu pod folią pomidory. Traktor z kopaczką wykopał ziemniaki a my mogliśmy je samodzielnie zbierać. Zajęło nam to dosłownie chwilkę- potem pan gospodarz upiekł je na palenisku- smakowały wybornie! Teraz już nikt z nas nie powie, że ziemniaki i  inne warzywa mamy ze… sklepu, ale tam... możemy je kupić.

Program naszej wycieczki był bardzo napięty- podzieleni na grupy wyruszyliśmy:

 • zwiedzać gospodarstwo i oglądać zwierzęta hodowlane;
 • na ścieżkę edukacyjną do lasu;
 • starsze grupy na przejażdżkę traktorem;

Mieliśmy też przerwę na wspaniałe naleśniki z dżemem lub serem, które smakowały przepysznie- dokładkom nie było końca…
Czas na wycieczce minął nam bardzo szybko. Zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni wróciliśmy do Krakowa.

 

opisała: Sylwia Ż., Ania K.

 

 

Lekcje biblioteczne 

 

 

 

 

       3 października rozpoczęliśmy cykl spotkań i pojechaliśmy na pierwszą lekcję biblioteczną do Biblioteki Kraków, która mieści się
w budynku Starego Dworca PKP. Dzieci poznały: bibliotekę, zasady korzystania z księgozbioru, 
zasady poszanowania książek a także ich rodzaje.

Zainspirowani humorystycznym wierszem Hanny Niewiadomskiej p.t. "Mole książkowe" na koniec zajęć również my zamieniliśmy się w te owady- wykonaliśmy maski moli i „buszowaliśmy” między kolorowymi regałami z książkami... 

 

Warto często książki czytać,
bo to bardzo ważna sprawa.
książka to dobry przyjaciel
i z nią super jest zabawa...

 

...Więc zachęcam do czytania
moi przyjaciele mili,
byście moc ciekawych rzeczy
dzięki książkom swym odkryli!

 

                                                                   (M. Próchniewicz)

 

Tematyka naszych kolejnych spotkań na lekcjach bibliotecznych będzie „krążyć” wokół wartości moralnych, które określają kim jesteśmy, jak żyjemy i jak traktujemy innych. Te właściwe zachowania pomagają nam w codziennym życiu i nie krzywdzą ludzi obok nas…

 

opisała: Sylwia Ż.

 

 

 

Jesień w parku

 

 

     2 października korzystając z ciepłego przedpołudnia wybraliśmy się do pobliskiego parku. Chcieliśmy zobaczyć czy zawitała tam „Złota Polska Jesień”. Niektóre drzewa i ich liście zmieniają już kolory a z każdym dniem jesiennych barw będzie przybywać.  Naszym zadaniem było rozpoznanie i nazwanie drzew, liści, owoców. Większość z nich udało nam się też odszukać w zielniku.
Musimy jednak przyznać, że  kasztanów niewiele udało nam się znaleźć... ale szczęście nam dopisało... ponieważ spotkaliśmy po drodze pana, który był na spacerze ze swoim psem. Miał zebrane kasztany dla swojego wnuka, którymi, postanowił się z nami podzielić :-).

Dziękujemy. 

 

Przynieśliśmy do przedszkola dary jesieni,

które ubogacą nasz kącik przyrody.

 

opisała: Sylwia Ż. Anna K.

 

 

 

WRZESIEŃ 2019

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 

    30 września świętowaliśmy w naszej grupie „Dzień Chłopaka”. Dziewczynki wykonały kolorowe laurki dla swoich kolegów z grupy. Osobiście wręczyły je wraz z życzeniami i upominkiem- kolorową lupą. Zaskoczenie i radość z niespodzianki była widoczna na  twarzach CHŁOPCÓW!

Po złożeniu życzeń nie zabrakło też słodkiego  poczęstunku (oczywiście pamiętamy o zdrowym odżywianiu, ale czasami przymykamy oko na słodkie szaleństwo :-).


Bardzo dziękujemy Trójce Grupowej za pomoc…

 

Geneza  Dnia Chłopaka:

 

 Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet . W tym dniu dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym to święto ma najdłuższą tradycję jest Japonia. 

Oprócz Dnia Chłopaka w kalendarzu znajdują się  jeszcze  inne pokrewne męskie święta:

 • Dzień Mężczyzn- obchodzony w Polsce 10 marca;
 • Dzień Ojca- obchodzony 23 czerwca;
 • Dzień Dziadka- obchodzony 22 stycznia

 

opisała: Sylwia Ż. Anna K.

 

 

 

Tauron Arena

 

 

 

 

 

 

      18 września rozpoczęliśmy cykl zajęć sportowo- rekreacyjnych w ramach programu „Akademia Przedszkolaka” w Tauron Arenie.

Wśród najważniejszych celów „Akademii Przedszkolaka” jest:

 • zainteresowanie najmłodszych aktywnością ruchową;;
 • sprzyjanie rozwojowi fizycznemu dzieci
 • wzmacnianie ich zdrowia;
 • podnoszenie sprawności fizycznej.

Ćwiczenia mają charakter ogólnorozwojowy, zabawowy, rekreacyjny z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu sportowego.


Na zajęciach pani trenerka zapoznała nas z obowiązującymi na sali zasadami i sygnałami, na które musimy reagować … Wiemy, że w sporcie bardzo ważna jest zasada fair play, dlatego obiecujemy, że wszystkich zasad będziemy przestrzegać.

 

Każdy z nas po zakończonych zajęciach był zmęczony,
ale bardzo zadowolony
i… już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
To naprawdę świetny sposób na

spędzenie czasu i ujście rozpierającej nas energii :-)

 

 

opisała: Sylwia Ż, Anna K.

 

 

 

 

Powitania nadszedł czas…

 

 

     Po wakacyjnej przerwie z nutą niepewności 2 września rozpoczęliśmy kolejny i zarazem ostatni rok naszej edukacji w przedszkolu… Trzeba przyznać, że początki nie są łatwe ponieważ do tej pory chodziliśmy do różnych przedszkoli.
Wszystko, z czym spotkaliśmy się tutaj jest dla nas nowe: otoczenie, szatnia, sala, koledzy, koleżanki i nasze panie. W pierwszych dniach poznawaliśmy swoje imiona, zasady, których będziemy przestrzegać, aby każdy Przedszkolak czuł się dobrze i bezpiecznie w Naszej grupie. Dołożymy wszelkich starań, aby tak było!

 

Przed nami wiele zmian i wyzwań- jako „Starszaki”, mamy już możliwość obserwować szkolne zwyczaje uczniów,
oswajać się ze szkolnymi korytarzami i dzwonkiem…

 

Powodzenia w nowym roku szkolnym,
miłego czasu i wesołej zabawy Przedszkolaki…!

 

 

opisała: Sylwia Ż, Ania K.


Ostatnia aktualizacja: 2020-01-13