Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA I

GRUPA I
 

Idziemy do przedszkola
przedszkole już nas woła.

Lalki, misie, klocki lego,
a więc rękę daj kolego!
Poskaczemy, pośpiewamy,
dobry humor tutaj mamy...

 

 

LISTOPAD 2024

PAŻDZIERNIK 2024

Wycieczka na SKRZYŻOWANIE

„Na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym wzrokiem,
skieruj w prawo wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.
 Jezdnia wolna, więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie”

W dniu 30.10.2024 r. dzieci z grupy I wzięły udział w swojej pierwszej przedszkolnej wycieczce. Celem wycieczki było poznanie  zasad  ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Maluszki ostrożnie i prawidłowo przechodziły przez ulicę z  uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe.
Zanim wyruszyliśmy z przedszkola dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały piosenkę pt.: ,,Bezpieczne przejście”, która zawierała  podstawowe zasady bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Z wykorzystaniem lizaka zielono-czerwonego w rytm piosenki uczyliśmy się przechodzić po pasach na drugą stronę jezdni. Następnie maluszki założyły kamizelki odblaskowe, poćwiczyły w sali poruszanie się parami z wykorzystaniem wierszyka "Para za parą". Tak przygotowani wyruszyliśmy na wycieczkę.

Na wycieczce przedszkolaki zwróciły
szczególną uwagę na:

  • prawidłowe poruszanie się w parach
  • sposób oznakowania przejścia dla pieszych (pasy),
  • wybrane znaki drogowe,
  • poruszające się po ulicach różnego rodzaju pojazdy,
  • zachowania innych pieszych,
  • bezpieczne przechodzenie przez ulicę na pasach z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji (spojrzenie w lewą, prawą i jeszcze raz w lewą stronę, uniesienie ręki do góry).

Po powrocie do przedszkola dzieci opowiedziały o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach z wycieczki. Na zakończenie maluszki  wykonały zadanie graficzne "Sygnalizator", aby pamiętały, że zawsze przechodzimy przez ulicę na zielonym świetle.

    To była bardzo udana i pouczająca wycieczka!    

Opracowała: Agnieszka Wójtowiec

ŚWIĘTUJEMY kolejne URODZINY!

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie.
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zajączek i dzieci z uśmiechniętą miną wołają:

SZCZAPANKU...! Dziś jest twoje święto!
Prezenty czekają!

W dniu 22 października 2024 r. obchodziliśmy w naszej grupie kolejne urodziny. Tym razem Szczepana. Od rana nie mógł doczekać się wspólnego świętowania jego urodzin. Tradycyjnie dzieci upiekły wspólny tort dla Szczepana - wybrał sobie czekoladowy. Solenizant w urodzinowej koronie, umieścił na torcie 3 świeczki, pomyślał życzenie i je zdmuchnął:). Koleżanki i koledzy zaśpiewali sto lat i złożyli piękne życzenia. Następnie wręczyliśmy Szczepankowi prezencik i wsiedliśmy do urodzinowego pociągu. Przejeżdżaliśmy przez tunele i zatrzymywaliśmy się na różnych  stacjach. Na zakończenie solenizant poczęstował  dzieci pysznymi cukierkami, które z wielkim apetytem zjadły.

Wszystkiego najlepszego życzą: Dzieci i Panie z grupy I

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

ŚWIĘTUJEMY kolejne URODZINY!

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie.
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zajączek i dzieci z uśmiechniętą miną wołają:

ZOSIU...! Dziś jest twoje święto!
Prezenty czekają!

W dniu 21 października 2024 r. świętowaliśmy w naszej grupie kolejne urodziny. Tym razem Zosi. Solenizantka przyszła do przedszkola pięknie ubrana i była bardzo radosna, gdyż wiedziała, że jest to dla niej dzień wyjątkowy. Tradycyjnie został dla niej upieczony torty - wybrała sobie truskawkowy. Zosia w urodzinowej koronie umieściła na torcie 3 świeczki, pomyślała życzenie i je zdmuchnęła:). Koleżanki i koledzy zaśpiewali sto lat i złożyli piękne życzenia. Następnie wręczyliśmy Zosi prezencik i wsiedliśmy do urodzinowego pociągu. Przejeżdżaliśmy przez tunele i zatrzymywaliśmy się na różnych  stacjach. Ale było śmiechu! Na zakończenie solenizantka poczęstowała  dzieci pysznymi cukierkami, które z wielkim smakiem zjadły.

Wszystkiego najlepszego życzą: Dzieci i Panie z grupy I

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

Zajęcia sportowe w ramach akcji
,,Zdrowo i sportowo"

pt.:OWOCE

Korzystając z pięknej pogody za oknem wybraliśmy się z dziećmi na duże boisko aby trochę się poruszać i poćwiczyć. Tam uczestniczyliśmy w wielu zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych z różnymi przyborami. Temat przewodni to ,,Owoce” które jesienią zbieramy w sadzie aby przygotować pyszne zimowe zapasy.

  • Pokonywaliśmy drabinkę koordynacyjną w różny sposób - przejście po szczeblach, między szczeblami, ćwicząc skoczność.
  • Przenosiliśmy pień drzewa-  w postaci makaronów w wyznaczone miejsca, wzmacniając mięśnie rąk, nóg i ćwicząc prawidłową postawę ciała- proste plecy;-)
  • Doskonaliliśmy koordynację wzrokowo - ruchową w zabawie polegającej na toczeniu piłki z wykorzystaniem ,,makaronu”
  • Przedszkolaki bawiły się też  z małymi piłeczkami – symbolizującymi jabłka: zbierały, je, podrzucały- ćwicząc zręczność.
  • W zabawie ,,Winogrono” – uczyliśmy się szybkiego organizowania w grupę.
  • Ćwiczyliśmy zwinność i szybkość uczestnicząc w zabawach bieżnych z dużymi kołami  hula- hop

Były to niełatwe wyzwania, ale każdy przedszkolak uczestniczył we wspólnych zabawach i wykonywał ćwiczenia tak jak najlepiej potrafił ;-)

W zdrowym ciele zdrowy duch, wiec podstawa to ruch ;-)

Opisała: Marta P.

W dniu 14 października 2024 r. spotkała nas bardzo miła niespodziana z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Już od rana pozytywne emocje towarzyszyły Dzieciom, Rodzicom, Nauczycielom i  Pracownikom obsługi Samorządowego Przedszkola nr 64.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za piękne życzenia, upominki, uśmiech oraz okazany szacunek.  Obdarzanie nas zaufaniem, docenianie naszej pracy, którą wykonujemy z zaangażowaniem, poświeceniem i ogromną radością. Musimy przyznać, że dzieci w tym dniu były bardzo grzeczne.:).Czuły, że ten Dzień jest dla nas wyjątkowy. To był od nich prezent:)
Dziękujemy za atmosferę którą tworzycie każdego dnia, nie tylko w Dniu Edukacji Narodowej.

Z wdzięcznością - Panie z grupy I (p. Agnieszka, p. Marta, p. Krysia, p. Jola)

W październiku w naszej grupie obchodziliśmy ,,Dzień drzewa” jest to jedno z wielu nietypowych świat związanych z realizacją Rocznego planu pracy i Projektu ekologicznego. Już o najmłodszych lat nabywamy świadomości, że jesteśmy częścią przyrody i uczymy się o nią dbać. W ,,Dniu drzewa" zgłębialiśmy tajemnice związane z różnymi gatunkami drzew. Podczas wspólnych zabaw na dywanie dzieci dowiedziały się z jakich części składa się drzewo i czego potrzebuje do wzrostu. Układaliśmy wspólne puzzle, rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy wybrane drzewa liściaste i owocowe.

Nie zabrakło też zabaw eksploracyjnych z liśćmi, korą, gałązkami i darami jesieni. Dodatkową atrakcją była zabawa  z ,,Wiatrakiem matematycznym” ćwicząca orientację w schemacie ciała i przestrzeni. Dzieci tworzyły improwizacje ruchowe z szyfonowymi chustkami do melodii – naśladując kołyszące się na wietrze drzewa. Wykonaliśmy również prace plastyczną ,,Jesienne drzewo”- odbijanie folią bąbelkową zamoczoną  w farbie. Wiele radości dostarczyła dzieciom zabawa ,,Spacer po ścieżce sensorycznej”- wykonanej z naturalnych okazów przyrodniczych oraz materiałów z recyklingu.

Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy i porównywaliśmy drzewa rosnące w naszym najbliższym otoczeniu. Kształtowaliśmy prawidłowe nawyki i utrwalaliśmy wiedzę, jak należy dbać i szanować drzewa.

Był to dzień pełen uśmiechów i spontanicznie okazywanej radości ;-) już nie możemy się doczekać kolejnych nietypowych świąt;-)

Opisała: Marta P.

                                                                                                       

Człowiek od najmłodszych lat ma ogromną potrzebę zdobywania wiedzy o otaczającym go świecie. Poprzez zmysły obserwuje, nasłuchuje, czuje i smakuje - poznaje świat przyrody ożywionej i nieożywionej. Rolą nauczyciela przedszkola jest rozbudzanie i podtrzymywanie  ciekawości oraz wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, która jest zmienna, barwna i ciekawa.
Podczas spacerów po najbliższej okolicy, wycieczek do parku, lasu, na łąkę, działkę dzieci mogą bezpośrednio zobaczyć i dotknąć darów przyrody, zaobserwować zmieniającą się przyrodę w różnych porach roku. Jednak czasami zła pogoda lub duża odległość, uniemożliwiają zorganizowanie wycieczki. Dlatego też ważnym ogniwem w poznawaniu przyrody jest "kącik przyrody".

Najważniejsze funkcje, jakie posiada właściwie każdy przedszkolny kącik przyrody to:

  • dekoracyjna – stanowi tematyczny wystrój sali o każdej porze roku! Doskonale sprawdzą się tu zarówno dekoracje świąteczne, jak i typowo przyrodnicze, uniwersalne dla każdej pory roku.
  • edukacyjna – odpowiednio dobierając elementy dekoracji można poszerzyć wiedzę dzieci na tematy przyrodnicze. Obserwacje i eksperymenty przeprowadzane w kąciku przyrodniczym to świetny sposób na zapoznanie maluchów nawet z niełatwymi tematami.
  • poznawcza – dzieci, które mają do czynienia z roślinami a nawet z małymi zwierzątkami (np. rybki) poznają świat i pielęgnują w sobie szacunek do przyrody. Idealny kącik przyrody to miejsce, do którego maluchy zaglądają z ciekawością i w życiu której mają aktywny udział.

W naszym kąciku znajdują się:

  • rośliny doniczkowe
  • okazy przyrodnicze: kasztany, szyszki, żołędzie, dynie ozdobne,  liście, orzechy, kamyki, kora drzew itp.
  • owoce, warzywa

Zgromadzone skarby wykorzystujemy do zajęć i zabaw:

  • zabawy tematyczne w kąciku lalek np. kasztany - to ciasteczka, ziemniaczki
  • zabawy dydaktyczne - liczmany do przeliczania, segregowania, klasyfikowania wg różnych cech
  • zabawy konstrukcyjne - tworzenie ludzików, zwierzątek z szyszek, kasztanów, orzechów, żołędzi, patyczków; tworzenie rysunków na dywanie wg wzoru lub własnego pomysłu
  • prace plastyczne - łączenie tworzywa przyrodniczego z innymi materiałami plastycznymi (prace płaskie i przestrzenne)
  • warsztaty kulinarne - z owoców robienie zdrowych chipsów i soków

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w naszym przedszkolu. Dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Wzbogacają  wiedzę, słownictwo oraz zaspakajają własną ciekawość. Uczą się opiekuńczości, systematyczności, odpowiedzialności i szacunku wobec przyrody.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wzbogacanie naszego kącika przyrody poprzez przynoszenie różnych skarbów przyrody znalezionych podczas spacerów i wycieczek rodzinnych.

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

JESIENNE WARSZTATY CERAMICZNE

       

Dnia 7.10.2024 w naszej grupie odbyły się warsztaty ceramiczne. Zajęcia prowadziła pani Ewa z pracowni ceramicznej JUMART.  Prace wykonywane są etapami według instruktażu prowadzącego. Wymagają uważnego słuchania poleceń i wykonywania ich w określonej kolejności i tempie.

Przedszkolaki uwielbiają zabawy z gliną. Zgniatanie, formowanie wałeczków, ślimaczków oraz kuleczek sprawia im wiele radości. Ozdabianie wzorami rysowanymi patyczkami i malowanie farbami  jest również frajdą. Łączenie elementów za pomocą wody i pędzla to również atrakcja dla przedszkolaków.

Podczas warsztatów wykonaliśmy ,,Jesienne drzewo”, które musi jeszcze pojechać do pracowni i się wysuszyć w specjalnym piecu;-) Za kilka tygodni kiedy prace wrócą do nas każdy przedszkolak będzie mógł sobie zabrać do domu to ,,małe arcydzieło”

Zabawy z gliną mają na celu rozwijanie sprawności manualnej dziecka oraz wyobraźni.

Opisała: M.P

DZIEŃ PTAKÓW

W październiku w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Ptaków. Podczas wspólnych zabaw na dywanie poznaliśmy różne gatunki ptaków, wzbogaciliśmy wiedzę o ciekawostki na ich temat, odkryliśmy ich rolę w przyrodzie i sposoby ochrony. Dzieci brały udział w zabawie dydaktycznej z obrazkami- nazywały ptaki, próbowały opisać jak wyglądają, zwracając uwagę na charakterystyczne elementy np. kolor piór, dziobów itp. Przedszkolaki uczestniczyły w wielu zabawach naśladując sposoby poruszania się i dźwięki wydawane przez: sowy, kukułki, wróbelki, kurki itp… Przebieraliśmy się w stroje ptaszków i wspólnie tańczyliśmy ,,taniec ptaków”. Uczyliśmy się zwinnego i szybkiego poruszania w  trakcie zabawy ,,znajdź swoje gniazdo” Na sam koniec wykonaliśmy pracę plastyczną ,,Sówka”

Był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek w którym staliśmy  się przyjaciółmi ,, ptaszków” i zamieniliśmy się w ,,małych obserwatorów przyrody” . Zachęcamy do wspólnych jesiennych spacerów z dziećmi i podziwiania otaczającej nas przyrody ;-)

Opisała: M. P.

WRZESIEŃ 2024

ŚWIĘTUJEMY URODZINY!

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie.
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zajączek i dzieci z uśmiechniętą miną wołają:

IGNASIU...! Dziś jest twoje święto!
Prezenty czekają!

W naszym przedszkolu pielęgnujemy tradycję składania Życzeń Urodzinowych. W naszej grupie w centralnym miejscu umieszczony jest Urodzinowy Pociąg z kolorowymi wagonikami (cztery pory roku: niebieskie, zielone, żółte i  czerwone). To wesołe wydarzenie, które cieszy każde dziecko.  Jest to bardzo wyjątkowy dzień w szczególności dla solenizanta. To właśnie tego dnia dziecko czuje się wyróżnione  i znajduje się  w centrum uwagi.

Dodatkowo przedszkolaki:

  • poznają zasady wspólnego świętowania urodzin
  • stosują formy grzecznościowe
  • kulturalnie zachowują się podczas składania życzeń
  • uczą się umiejętności składania życzeń, przełamują barierę nieśmiałości, prawidłowo konstruują zdania
  • okazują wzajemny  szacunek
  • integrują się, odczuwają przynależność do grupy

W naszej grupie jako pierwszy  obchodził urodziny: Ignaś.

Uroczystość  zaczynamy od pieczenia tortu: dziecko wybiera sobie tort malinowy lub czekoladowy. W rytm muzyki (zabawa muzyczno-ruchowa Klanzy "Ciasto") wykonujemy różne czynności. Następnie solenizant wybiera odpowiednią ilość świeczek i umieszcza je na swoim torcie. Potem  zakładamy dziecku koronę urodzinową i zapraszamy je do koła, aby czuło się wyróżnione. Wspólnie lub indywidualnie składamy życzenia, odczytujemy wierszyk umieszczony w lokomotywie pociągu i wskazujemy wagonik w którym jedzie solenizant.  Uroczyście wręczamy miły upominek i śpiewamy Sto lat! Następnie ustawiamy sie w urodzinowy pociąg i w rytm piosenki "Jedzie pociąg z daleka" poruszamy się po całej sali. Solenizant częstuje dzieci poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców – symbolicznym czekoladowym cukierkiem.  



Wszystkiego najlepszego życzą: Dzieci i Panie z grupy I

Opracowała: Agnieszka Wójtowiec

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

19 września w naszej sali zrobiło się wyjątkowo kolorowa, a to za sprawą balonowych dekoracji, które zostały przygotowane specjalnie na to święto. W tym dniu nie zabrakło głośnych śmiechów, wybuchów radości i niespodzianek ;-) Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach proponowanych przez nauczycieli oraz ,,Misia Zysia” ;-) Przedszkolaki wyjmowały z ,,magicznego pudełka” obrazki, które podpowiadały nam w co się będziemy bawić. Rozpoczęliśmy od wysłuchania listu, który napisał do nas ,,Miś Zyś”- było to zaproszenie do wspólnego świętowania. Potem już atrakcji co niemiara: zabawa muzyczno- ruchowa ,,Cześć, cześć„ – z różnymi minkami, śpiew piosenki ,,Do przedszkola idzie maluch” wraz z ilustracją ruchowa, zabawa taneczna z balonikami, łapanie baniek mydlanych, zabawy z kolorową  chustą animacyjną, podróże ,,grupowym” pociągiem po sali…

Na sam koniec maluszki złożyły przyrzeczenie, że będą dzielnie chodzić do przedszkola i przestrzegać ustalonych zasad ;-) ,,Miś Zyś” nagradzając trud dzieci wręczył im upominki – książeczkę, coś pysznego;-) i odznakę przypominającą o dzisiejszym święcie ;-)

Jeszcze raz życzymy naszym kochanym maluszkom ,,Wszystkiego najlepszego” z okazji Dnia Przedszkolaka, aby Wasze serduszka były pełne radości a buźki zawsze uśmiechnięte ;-)

           Panie z grupy I  ;-)

Opracowała: M. P. 

DZIEŃ JABŁUSZKA

We wrześniu w naszej grupie obchodziliśmy ,,Dzień jabłuszka”  W tematykę wprowadził nas wiersz J. Brzechwy ,,Entliczek Pentliczek”  ilustrowany rekwizytami. Poznaliśmy różne rodzaje smacznych dań zrobionych z wykorzystaniem jabłek. Później odsłanialiśmy fragmenty jabłuszka, pod którym były ukryte różne propozycje zabaw. Wśród nich znalazła się zabawa eksploracjna z jabłkami- dotykanie, wąchanie, oglądanie w środku i na zewnątrz oraz  smakowanie. Była też zabawa taneczna z opaskami, na których jabłuszka miały różne miny: wesoła, smutna, zła, zakończona rozweseleniem wszystkich złych humorów. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawie dydaktycznej ,,Drzewa w sadzie”- dobierając owoce – jabłko, gruszka, śliwka do właściwych sylwet drzew. Na sam koniec odbyły się ,,mini warsztaty kulinarne” na których maluszki samodzielnie wykonały kompot z jabłek.

Był to dzień pełen wrażeń i pracy. Maluszki dowiedziały się, że należy jeść owoce, nie tylko dla tego, że są smaczne ale zawierają wiele cennych dla organizmu składników. Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki ;-)

Opisała: M.P

Kochane Dzieci
Drodzy Rodzice

Zbliża się czas naszego spotkania, na który nie możemy się już doczekać. Niektórych z was poznałyśmy w czerwcu podczas zajęć adaptacyjnych. A niektórych zobaczymy pierwszy raz.:)

Pewnie początek roku będzie dla Was trudny, ale zrobimy wszystko, abyście poczuli się w NASZYM przedszkolu jak w domu. Zapewne w Waszej adaptacji pomogą również kochani Rodzice!

PAMIĘTAJCIE!!!

..... gdy w poniedziałek do nas przyjdziecie:

-  półeczki w szatni znajdziecie

szybko rodziców pożegnacie - mocnego buziaka Im dacie

na salę z uśmiechem wejdziecie i we wspólnej zabawie chętnie udział weźmiecie

Dajemy Wam słowo, że w przedszkolu będzie wesoło.

Pozdrawiamy Was  bardzo serdecznie

- panie z GRUPY I (p. Agnieszka, p. Marta, p. Krysia, p. Jola)

DZIECIĘCE ZABAWY

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Pojawia się ona już bardzo wcześnie, bo w okresie niemowlęcym. To dzięki zabawie dzieci w przyjemny sposób poznają otaczający je świat. Zabawa pomaga im rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo i duchowo. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi. Wyrabia w dziecku charakter i nastawienie do świata. Zabawa powinna być kreatywna, by wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

Wyróżniamy zabawy:

1. Manipulacyjne

Uczą panowania nad własnym ciałem. Pojawiają się najwcześniej. Polegają na manipulowaniu przedmiotem w różny sposób, oglądaniu, lizaniu, ssaniu, przekładaniu z ręki do ręki, wkładaniu i wyjmowaniu, turlaniu itp. Tego typu zabawy mają na celu poznawanie właściwości przedmiotów: kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Dziecko manipulując przedmiotami angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe oraz złożone ruchy rąk. Ten etap stanowi podstawę dla późniejszych, bardziej skomplikowanych zabaw.

2. Konstrukcyjne

Pobudzają wyobraźnię. Zabawy konstrukcyjne ćwiczą sprawność manualną dziecka oraz rozbudzają jego kreatywność. Polegają na budowaniu, wytwarzaniu czegoś nowego.  Zabawy tego typu doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy. Wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi, uczą obserwacji. Najpopularniejszą zabawką konstrukcyjną są klocki. Przy ich pomocy dziecko buduje swoją własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię oraz w znacznym stopniu wspiera rozwój poznawczy. Każda konstrukcja jest niepowtarzalna i daje dziecku wiele radości.
W połowie 3. roku życia dziecko potrafi zbudować już wieżę z 8 klocków. Gdy kończy 3 lata, buduje trójwymiarowe budowle wykorzystując do tego co najmniej 10 klocków. Natomiast dziecko 4–letnie tworzy już niezwykle pomysłowe i oryginalne konstrukcje.

3. Tematyczne

Uspołeczniające. W tego rodzaju zabawach dziecko naśladuje czynności zaobserwowane w swoim otoczeniu. Często nie potrzebuje nawet do tego zabawek, bogata wyobraźnia pozwala dzieciom na dokładne udawanie wykonywania pewnych charakterystycznych dla danej roli czynności. Najistotniejszą cechą tej zabawy jest jej temat, dzieci bawią się w coś: dom, sklep. U najmłodszych dzieci często tematyka ogranicza się do jednego elementu, np. gotowania obiadu. Ważnym składnikiem zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi lub dialogi, podejmując dwie role jednocześnie. Zabawy tego typu są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, gdyż scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne. Tego typu zabawy dzieci z reguły inicjują same.

4. Rytmiczno-ruchowe

Ćwiczą sprawność i wzmacniają siłę. Zabawy te są naturalną aktywnością każdego dziecka i zaspokajają potrzebę ruchu. Dzieci ćwiczą swoją sprawność, zręczność, siłę, szybkość, poczucie rytmu. Jeśli zabawa przyjmuje formę zawodów sportowych, uczy dzieci zdrowej i przyjemnej rywalizacji oraz wzmacnia wiarę w siebie. Najpopularniejszymi zabawami ruchowymi są gry w piłkę, taniec, skakanie, wspinanie się czy berek.

5. Badawcze

Zaspokajają naturalną ciekawość świata. Zabawy tego typu są wynikiem naturalnej dziecięcej potrzeby poznawania otaczającego je świata. Dzieci wykonują rozmaite doświadczenia na różnych materiałach czy zabawkach. Te zabawy pozwalają dziecku w przyjemny sposób odkrywać i uczyć się.

6. Dydaktyczne

Mają wartości kształcące. Tego typu zabawy są celowo organizowane przez dorosłych w celu wpojenia dzieciom nowych umiejętności i przekazania wiedzy o świecie. Dzieci starają się skoncentrować uwagę na postawionych im zadaniach, usiłując poprawnie rozumować, dokonując analizy i syntezy, wyróżniają i porównują cechy różnych przedmiotów.

Musimy pamiętać, że każe dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dla dzieci w tym samym wieku różne zabawy mogą być atrakcyjne, łatwe bądź trudne. Zawsze starajmy się dopasować gry do upodobań i zdolności naszego dziecka i pamiętajmy, że nauka poprzez zabawę ma być przede wszystkim przyjemna dla dziecka.

Patrycja Łuszcz-Dajerling
http://dziecisawazne.pl/6-typow-zabaw-jak-poprzez-zabawe-wspierac-rozwoj-dziecka/

KĄCIK LOGOPEDYCZNY

TRZYLATEK - MOWA

  • Dziecko trzyletnie – to mały człowiek, który komunikuje się werbalnie.
  • Wypowiada ok 1500 słów, buduje zdania proste, dwu- trzy – wyrazowe
  • Próbuje też powtórzyć i zapamiętać proste wierszyki oraz piosenki.
  • Wypowiada samogłoski : [a o e u i y ] oraz spółgłoski  [m   n   ń   b   p   t  d   k   g    l ł  ś  ź   ć  dź   f   w  h ]
  • Mowa trzylatka powinna być już rozumiana przez osoby trzecie – spoza najbliższego otoczenia dziecka. To najbardziej miarodajny test – czy nasza pociecha wymaga wsparcia logopedycznego.
  • Trzylatek to również dziecko, które potrafi również wykonać podstawowe czynności higieniczne, samodzielnie je i pije z kubka.
  • Jeździ na rowerku trzykołowym; stoi przez chwilę na jednej nodze; buduje wieżę z 8 – 9 klocków; rysuje koło i krzyżyk; rozpoznaje kilka kolorów.
  • Trzylatek jest gotowy na podjęcie próby rozłąki na czas pobytu w przedszkolu, zabawy i integracji z innymi dziećmi. To człowiek, z którym "można pogadać".

Małgorzata Rucka - logopeda