GRUPA II
GRUPA II
Przyjaźnie i wesoło
żegnamy rzekę i las.
Ach! Witaj, witaj przedszkole
już czas do pracy czas.
MARZEC 2025
WIELKANOC NA WESOŁO – DAWNE GRY I ZABAWY WIELKANOCNE
WARSZTATY Z PANIĄ DIANĄ
Wielkanoc się zbliża,
mam koszyczek mały,
zielonym bukszpanem
przystrojony cały.
W koszyczku jajeczka
i baranek biały,
będzie na Wielkanoc
stroik doskonały.
Jajeczka kraszone
różnymi barwami
na świątecznym stole
wśród ciast będą stały.
Będzie baba z lukrem
i mazurek pyszny,
przy świątecznym stole
zbierzemy się wszyscy.
Święta Wielkanocne są radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Choć do świąt jest jeszcze sporo dni, to my korzystając z możliwości spotkania się z Panią Dianą zaprosiliśmy ją do siebie w dniu 26 marca.
Nasze przedszkolaki za pomocą różnych form i metod poznały tradycje i symbole wielkanocne, o których opowiedziała im Pani Diana - ekspert w dziedzinie polskiej historii, sztuki i zwyczajów ludowych. Zorganizowane spotkanie dotyczyło nie tylko tradycji ale także dawnych gier i zabaw związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Dodatkowo przedszkolaki wykonały ozdobę wielkanocną – świąteczny koszyczek.
Kolejnym punktem warsztatów było obejrzenie prezentacji multimedialnej o wielkanocnych tradycjach i zabawach. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji nt. Świąt Wielkanocnych oraz zwyczajów z nimi związanych np. zdobienie jajek, święcenie pokarmów, czy miło kojarzące się szukanie zajączka, a raczej pozostawionych przez niego darów. Zapoznały się z różnymi już zapomnianymi zabawami, które kiedyś były ważnym elementem Świąt Wielkanocnych.
Druga część spotkania poświęcona była tradycyjnym wielkanocnym zabawom. Dzieci wzięły udział w takich zabawach jak:
- Wybitka- stukaniu jajkami o siebie, tak aby strącić jajko drugiej osoby
- Wyścigi z jajkiem na łyżce
- Puszczanie drewnianych bączków
- Udział w zawodach, kto potoczy najdalej jajko
Przygotowane przez panią Dianę zajęcia przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy dzieci nt. zbliżających się świąt. Dodatkowo warsztatowa forma zajęć sprawiła, że dzieci z wielkim zaangażowaniem aktywnie w nich uczestniczyły. Samodzielnie wykonana świąteczna ozdoba oraz udział w tradycyjnych zabawach dały dzieciom wiele radości i satysfakcji.
Pani Dianie dziękujemy za przeprowadzone warsztaty, a Rodzicom za możliwość ich zorganizowania.
Opracowała: M.M.
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
W dniu 21 marca obchodziliśmy nie tylko powitanie nowej pory roku – wiosny, ale również Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia przedszkolaki miały założone dwie różne skarpetki na znak akceptacji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Dzień Kolorowej Skarpetki - to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21. 03. jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.
Dzień Kolorowej Skarpetki był doskonałym pretekstem do poruszenia tematu rozmów na temat „odmienności”, a także tolerancji, która jest bardzo istotna w codziennym życiu. Dzieci w sposób bardzo naturalny wypowiadały się na temat osób niepełnosprawnych, doskonale wiedziały, że każdemu należy się szacunek i akceptacja. Podczas poruszanego tematu zauważyć można było dziecięcą wrażliwość, dobre serce oraz chęć okazywania pomocy osobom słabszym. Warto z dziećmi rozmawiać na różne tematy, również te trudniejsze wówczas kształtujemy w nich postawę godną naśladowania, umiejętność zatrzymania się i spojrzenia na świat z innej perspektywy, docenienia wartości zdrowia oraz rozwijamy empatię w stosunku do osób potrzebujących wsparcia.
Przedszkolaki tego dnia uczestniczyły w różnych zabawach związanych z kolorowymi skarpetkami, obejrzały bajkę edukacyjną na poruszany temat oraz wzbogaciły wiedzę dotyczącą odmienności i niepełnosprawności. Natomiast skarpety „nie do pary” uświadomiły nam, że niezależnie od ilości posiadanych chromosomów można mieć piękne, kolorowe i szczęśliwe życie.
Opracowała: M.M.
POWITANIE WIOSNY
„Leci wiosna na bocianie:
Niebo robi wielkie pranie-
Przegoniło szare chmury,
Zmyło z ziemi śnieżek bury.
Już maluje kwiaty tęczą,
Kroplą rosy sieć pajęczą.
W stawie żaby koncertują,
Kosy dzielnie im wtórują,
A skowronek nad polami
Tańczy razem z biedronkami”.
21 marca (w piątek) uroczyście witaliśmy wiosnę. Przedszkolaki na początek uczestniczyły w zabawie muzyczno-ruchowej na powitanie „Cześć, daj mi rękę”. Następnie wysłuchały „List od Pani Wiosny”. Po odczytaniu listu od Pani Wiosny, odbyła się krótka pogadanka o obrzędach i zwyczajach ludowych oraz nauka rymowanki:
„Zimę, zimę żegnamy. Wiosnę, wiosnę witamy. Marzannę przegonimy – wiośnie się pokłonimy!
Marzanno! Marzanno! Ty zimowa panno! Zimę tu żegnamy – Ciebie przeganiamy!”.
Potem wysłuchały wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”. Uczestniczyły w zabawie ruchowo-naśladowczej „Czym przyjechała do nas wiosna” oraz rozwiązywały zagadki słowne dotyczące wiosny. Dzieci również otrzymały do domu karty pracy z wiosennymi zadaniami do wykonania.
Następnie udały się na Wiosenny pochód z zielonym gaikiem, aby całkowicie pożegnać zimę i powitać wiosnę. W czasie spaceru do parku dzieci miały odszukać zwiastuny wiosny: kwitnące krokusy, pąki na krzewach forsycji, kiełkujące żonkile, zieloną trawę, ptaki, gniazdo, itp.. Po dotarciu do parku zaśpiewały wokół gaika poznaną wcześniej piosenkę „Daj, rękę wiosenko”, głośno przywołały wiosnę. A także zaznaczaliśmy na naszej liście – „Wiosenne poszukiwania”, wszystkie odnalezione po drodze oznaki. Na koniec rysowaliśmy kredą po chodniku oznaki wiosny.
Wszyscy mamy nadzieję, iż nasze zabiegi okażą się skuteczne i już wkrótce zieleń i słońce będą gościły na stałe nie tylko w naszych sercach, ale również w przyrodzie. Czego wszystkim życzymy.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
WIZYTA W BIBLIOTECE
6 marca nasza grupa wybrała się z wizytą do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – Filia Nr 49 na os. Tysiąclecia. Wiosna coraz bliżej, dlatego motywem przewodnim naszej wizyty była właśnie ta piękna i radosna pora roku. Nie można było lepiej zaplanować tego spotkania, ponieważ za oknem świeciło słońce i czuć było prawdziwą wiosnę.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jakie są jej pierwsze oznaki. Poznały wczesnowiosenne kwiaty, a także ptaki przylatujące wczesną wiosną do Polski. Rozmawialiśmy również o owadach oraz zwierzętach które budzą się z zimowego snu.
Po wiosennej rozmowie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki. Na koniec Pani Bibliotekarka przeczytała nam opowiadanie z serii, pt. „Wiosna w ogrodzie - Przygody Fenka”.
Spotkanie w bibliotece było bardzo miłe. Dziękujemy!
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z Rodzicami do odwiedzenia biblioteki i wypożyczania książek.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
WIELKANOCNE WARSZTATY CERAMICZNE
4 marca kolejny raz odbyły się warsztaty ceramiczne, które prowadzone były przez instruktora pracowni ceramicznej Jum Art. Tym razem podczas spotkania przedszkolaki wykonały Wielkanocną pracę - „Zajączka”. Celem warsztatów oprócz dobrej zabawy jest rozwijanie u dzieci sprawności manualnej, wyobraźni przestrzennej oraz kreatywności.
Na początku spotkania dzieci przywitały się z instruktorką w wybrany przez siebie sposób: przybiły piątkę, puściły oczko lub masaż pleców. Następnie przystąpiły do praktycznego działania: toczyły kulki, wałkowały, zgniatały czy ubijały placki z gliny. Z przygotowanych elementów lepiły wielkanocnego zajączka. Na koniec wszystko malowały specjalnymi farbkami. Wykonane prace pojechały do pracowni ceramicznej, gdzie zostaną wysuszone i wypalone w specjalnym piecu w temp. 1600 C.
Bardzo dziękujemy instruktorowi za ciekawe warsztaty i z niecierpliwością oczekujemy na nasze prace.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
LUTY 2025
PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
,,Jest takie miejsce w szkole,
gdzie przebywają szkolne mole.
Gdzie księgi, książki, książeczki
uczniowie wkładają do szkolnej teczki.
Niby to pokój, w pokoju regały,
na regałach książki, a w nich – świat cały.
Mądrość i życie, przygody, powieści.
Tych wszystkich książek nikt nam nie streści.”
Już od najmłodszych lat warto rozwijać u dzieci różnego rodzaju zainteresowania. Jednym z nich jest zamiłowanie do książek. Wszyscy wiemy, ile korzyści płynie z codziennego czytania dziecku, wspólnego pochylenia się nad wybraną lekturą i zaproszenia go, choć na chwilę, w świat niezwykły, w którym wszystko jest możliwe…
W związku z tym, iż dzieci w naszej grupie chętnie sięgają po książki i z dużym zainteresowaniem słuchają różnych wierszy, bajek i opowieści zaproszone zostały w nowe, magiczne dla nich miejsce jakim jest biblioteka szkolna. Zanim jednak wybraliśmy się na zajęcia to wspólnie zastanowiliśmy się jak należy zachowywać się w bibliotece oraz w jaki sposób należy korzystać z jej dobrodziejstw. Następnie wyruszyliśmy do biblioteki szkolnej. Po przybyciu przedszkolaki przywitała przemiła Pani Jola – bibliotekarka oraz uczennice, które zaangażowały się do pomocy.
Na początku przedszkolaki zobaczyły jak wygląda pomieszczenie biblioteki znajdującej się w naszej szkole, zwróciły uwagę na regały i ilość książek. Wysłuchały również ważnych i ciekawych informacji nt. tego, po co jest biblioteka oraz w jaki sposób wypożycza się w niej książki.
Tematem zajęć bibliotecznych były zwierzęta egzotyczne. Przedszkolaki chętnie dzieliły się swoją wiedzą, rozwiązywały różnego rodzaju zagadki oraz zadania. Na zakończenie zajęć Pani Jola wypożyczyła nam zaproponowane przez siebie książeczki, żebyśmy mogli utrwalić zdobyte wiadomości dotyczące dzikich zwierząt.
Po powrocie do sali dzieci opowiedziały o swoich wrażeniach, wymieniły się swoimi spostrzeżeniami oraz z dużym zainteresowaniem przystąpiły do przeglądania i czytania wypożyczonych książeczek.
Opracowała: Magdalena M.
,,LEKARZ”
SPOTKANIE Z CYKLU RODZIC Z PASJĄ
W dniu 25 lutego mieliśmy przyjemność gościć mamę Zosi, która jest lekarzem. Pani Marta w przystępny dla dzieci sposób opowiedziała, na czym polega jej praca. Przedszkolaki biorąc udział w rozmowie chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, wracały wspomnieniami do sytuacji, gdy same były chore i musiały skorzystać z pomocy specjalisty. Po wprowadzeniu dzieci w temat, pani Marta uchyliła dzieciom rąbek tajemnicy co może kryć się w torbie lekarskiej i zaprezentowała przedmioty, które są niezbędne w pracy lekarza.
Przedszkolaki obejrzały i dowiedziały się do czego służy:
- stetoskop
- pulsykometr
- otoskop
- ciśnieniomierz
- latarka
Dzieci z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w bicie serca oraz sprawdzały jak działa pulsykometr. Przedszkolaki miały także możliwość obejrzenia migdałków oraz dowiedziały się w sposób praktyczny czym różni się ucho zdrowe od chorego. Do tego zadania wykorzystane zostały pomoce dydaktyczne przygotowane przez mamę Zosi. Następnie dzieci wzięły udział w ,,burzy mózgów” i wspólnie zastanawiały się co można zrobić, aby nie chorować. Po zbadaniu przez przedszkolaki gardła i ucha przyszedł czas na brzuszek. Dzieci dowiedziały się jak bada się brzuch (wykorzystując do tego pluszaki) i czym różni się brzuch zdrowy od chorego. Dodatkowo uczyły się na misiu w jaki sposób zakłada się opatrunek, kiedy przykłada się zimny okład oraz co to jest kroplówka. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz niezbędnik małego lekarza do kontynuowania zabawy w domu. To był bardzo ciekawy i pouczający dzień. Mamie Zosi bardzo dziękujemy za przygotowanie tak świetnych zajęć i pomocy dydaktycznych, które doskonale się sprawdziły i wywołały uśmiech na dziecięcych twarzach. Dzięki Pani Marcie żaden biały fartuch nam nie straszny! Dziękujemy za poświęcony czas, podzielenie się swoją wiedzą oraz okiełznaniem strachu przed tym co nieznane. Kto wie, może i wśród nas jest przyszły pan lub pani doktor.
Opracowała: Magdalena M.
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA
,,NA ŁOWICKĄ NUTĘ”
Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.
Babcia i Dziadziuś to osoby, które dla każdego kojarzą się z miłością, bezpieczeństwem i ciepłem rodzinnym. W związku z tym, iż Dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w życiu dziecka, warto a nawet należy pielęgnować więź między nimi. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu organizowana jest uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka podczas której, dzieci mogą wyrazić własne uczucia. Tak było również i tym razem. W dniu 20 lutego dzieci z naszej grupy gościły swoich najważniejszych gości – ukochane Babcie i Dziadziusiów.
Dla zacnych gości mali organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny pod hasłem: ,,NA ŁOWICKĄ NUTĘ”. Tego dnia przedszkolaki ubrane były w przepiękne, ludowe stroje z obszaru Mazowsza. Warto dodać, iż strój łowicki, który jako nieliczny wśród innych strojów jest wyjątkowo kolorowy i bardzo bogato zdobiony. Możemy go rozpoznać po charakterystycznych pasiastych, wielobarwnych tkaninach oraz kwiatowych haftach. Dzieci w tych strojach prezentowały się przepięknie. I tak, w zimowym nastroju, przedszkolaki powitały Babcie i Dziadziusiów prezentując im wiązankę przyśpiewek i zabaw łowickich. Na wstępie chłopcy zaprezentowali utwór ,,Pojadę ja do Łowicza" z wykorzystaniem koników a dziewczynki ,,Łowiczankę" z układem tanecznym. Nie zabrakło również tańców ludowych takich jak: ,,Polka Tramblanka" czy ,,Szot". Następnie dzieci przedstawiły swoim gościom zabawę ludową ze śpiewem ,,Tańcowały Ulijanki". Podczas uroczystości przedszkolaki zamieniły się również w muzyków i przepięknie zagrały na instrumentach w takt melodii do piosenki o Babci i Dziadku. Były wiersze dla naszych gości a na koniec życzenia. Ostatnim punktem naszego występu było wręczenie przygotowanych przez dzieci upominków oraz wspólny udział w poczęstunku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Natomiast wzruszone twarze Babć i Dziadków pokazały jak bardzo ważne są takie spotkania.
Wszystkim Babciom i Dziadziusiom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia
a Rodzicom podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak wyjątkowej uroczystości.
Dzieci i Panie z grupy II
Opracowała: Magdalena M.
https://www.naffy.io/jestem-sara/post...
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się.
Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne.
Kto? Oczywiście koty.
We wtorek 18 lutego obchodziliśmy niezwykłe święto – „Światowy Dzień Kota”. Tego dnia wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół. Poprzez wymalowanie na swoich twarzach pięknych nosków, długich wąsów oraz opasek z uszami, nie sposób było tego nie zauważyć.
Na zajęciach dzieci rozwiązywały zagadkę, poznały zachowania kotów. Oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka i wysłuchały wielu ciekawostek na ich temat. Przedszkolaki omówiły również części ciała kota. Dowiedziały się czym je karmić i w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami. Dzieci poznały również najbardziej popularne rasy kotów oraz dzikie koty. Rozpoznawały, jakie koty występują w bajkach i książkach. Dzieci ćwiczyły spostrzegawczość, wyszukiwały różnice czy określały położenie kotka w stosunku do krzesła. Była oczywiście kocia gimnastyka i kocia yoga w których przedszkolaki mogły naśladować: koci grzbiet, przeciągającego się kotka czy mruczenie. Nie zabrakło też wesołej „kociej zabawy" przy muzyce „Uciekaj myszko do dziury”. Na koniec wykonano kocią pracę plastyczną.
„Dzień kota” był również okazją do podkreślenia roli kotów w życiu człowieka - dzieci obejrzały filmy edukacyjne przypominając sobie zasady dbania o to wyjątkowe zwierzę .
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
ANTONI GAUDI - KOLOROWA ARCHITEKTURA
Warsztaty konstrukcyjno-plastyczno-architektoniczne z cyklu "Miasto"
https://blog.eurocamp.pl/kultura-i-historia/budowle-gaudiego-w-barcelonie/
W dniu 11 lutego po raz kolejny uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w budynku Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Tematem zajęć był ,,ANTONI GAUDI – KOLOROWA ARCHITEKTURA”. Tym razem przenieśliśmy się do pięknej i gorącej Hiszpani, gdzie żył architekt Antoni Gaudi.
Zajęcia zaczęliśmy od wyszukiwania elementów puzzli z właściwym symbolem, które następnie układaliśmy w małych grupach. Po ułożeniu spacerowaliśmy między obrazkami, oglądając co przedstawiają. Następnie na ilustracjach przedstawionych przez p. Ewę, wyszukiwaliśmy ułożone obiekty. Próbowaliśmy też zauważyć na nich charakterystyczne cechy architektury Antoniego Gaudiego. Dowiedzieliśmy się, że duża ilość jego budowli ma kształt fal. Są bardzo kolorowe, ale przeważa kolor niebieski, który szczególnie lubił. Udało nam się też zauważyć że w jego budowlach przewija się motyw roślin i zwierząt.
Za inspirowani Antonim Gaudim i kolorową architekturą Hiszpani przedszkolaki próbowały swoich sił jako konstruktorzy. Budując z klocków przestrzenne konstrukcje dzieci kolejny raz wykazywały się samodzielnością, pomysłowością i kreatywnością.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
STYCZEŃ 2025
ŚNIEGOWE SZALEŃSTWA
Realizacja wyzwania z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy w zielone”
,,Hu-hu-ha, hu-hu-ha nasza zima zła.
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy Zimy,
Niech pamiątkę ma.
Nasza zima zła, nasza zima zła”
Z wielką radością informujemy, iż w styczniu udało nam się zrealizować kolejne wyzwanie pt. ,,Śniegowe szaleństwa” z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy w zielone”! Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi przyrody! Żaden mrozik nam nie straszny! Niemniej jednak, korzystając z pięknej zimowej aury oraz wykorzystując przy tym najlepszą pogodę jaka była z możliwych wybraliśmy się na zaśnieżone boisko by tam radośnie pobawić się na śniegu.
Dzieci ubrane w ciepłe kombinezony chętnie korzystały z uroków zimy:
- rzucały się śnieżkami
- wykonywały aniołki na śniegu
- lepiły i toczyły śniegowe kule
- odbijały ślady i porównywały je na śniegu
- szukały śladów ptaków
- lepiły bałwanka
- prowadziły obserwacje związane ze zjawiskiem śniegu
- przyglądały się i porównywały budowę śnieżynek
Zabawom i harcom nie było końca. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy na pyszny podwieczorek do przedszkola.
Opracowała: Magdalena M.
ARCHITEKT, KONSTRUKTOR…
Warsztaty konstrukcyjno-plastyczno-architektoniczne z cyklu "Miasto"
W dniu 9 stycznia po raz pierwszy uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w budynku Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Warsztaty prowadziła pani Ewa Paluch. Tematem zajęć był ,,ARCHITEKT, KONSTRUKTOR… - gry i zabawy”, który wprowadziły dzieci w tajemnice budowli i architektury.
Zajęcia były bardzo interesujące. Dzieci dowiedziały się kim są i czym się zajmują: architekt, konstruktor, projektant. Szukały odpowiedzi na pytania: Co robimy na plastyce? Co to znaczy konstruować? Czym różni się architektura duża od małej architektury? Poznały także różnice między budynkiem a budowlą. Następnie każde dziecko rysowało trzy budowle. Na koniec miały okazję do zabawy w konstruktorów tworząc z klocków różnego rodzaju konstrukcje przestrzenne. Wykazały się przy tym samodzielnością i kreatywnością.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
GRUDZIEŃ 2024
KULINARNE WARSZTATY ŚWIATECZNE - ZDOBIENIE PIERNICZKÓW
Święta bez pierniczków to Święta stracone;) Kierując się tym przesłaniem nasza grupa postanowiło zadośćuczynić tej tradycji. W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania w dniu 11 grudnia wybraliśmy się do restauracji Rodzinna Siesta w Parku Wodnym.
Warsztaty prowadzone przez Szefa Kuchni rozpoczęły się wykonaniem pizzowej choinki, którą dzieci dekorowały według własnego smaku. Do wyboru miały sos pomidorowym, ser mozzarella, salami, paprykę, oliwki, kukurydzę. Gotowe choinki pizzowe trafiły do pieca. Kolejnym punktem zajęć było ozdabianie świątecznych pierniczków oraz dużej bombki piernikowej. Do dyspozycji przedszkolaki miały polewę, pisaki lukrowe, najróżniejsze posypki i bakalie. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom, słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki.
Oprócz ciężkiej pracy był też czas na degustację wykonanej pizzowej choinki. Ozdobione pierniczki przedszkolaki mogły zabrać ze sobą do domu, by móc poczęstować najbliższych. Dzieci były zachwycone zajęciami, a zabawa była naprawdę świetna.
Dziękujemy pani Adriannie, mamie Julki z grupy IV, za zaproszenie i zorganizowanie warsztatów.
Opisała: Elżbieta R-N
OZDOBY CHOINKOWE - warsztaty z p. Dianą
9 grudnia braliśmy udział w Świątecznych warsztatach z Panią Dianą. Podczas spotkania obejrzeliśmy także prezentację, która przybliżyła nam zwyczaje Bożego Narodzenia, a w szczególności skupiliśmy się na choince i jej ozdobach, które zmieniały się na przestrzeni czasów.
Podczas prezentacji przedszkolaki dowiedziały się, że kilkaset lat temu w Polsce nie było zwyczaju dekorowania drzewek. Zanim pojawiła się choinka, jej funkcję pełniły:
- snopy zboża stawiane w czterech kątach izby a na podłodze kładziono siano- na pamiątkę stajenki (dziś kładziemy siano pod obrus);
- pająki- ozdoby ze słomy, bibuły wieszane pod sufitem- aby w domu panował dobrobyt a rodzina trzymała się razem jak opleciona pajęczyną.
- podłaźniczka- jodła zawieszona u sufitu wierzchołkiem w dół lub gałęzie. Gospodarz, który pierwszy wniósł ją do izby, mógł liczyć na wczesne i obfite plony.
Zwyczaj ubierania choinki pojawi się w Polsce dopiero na początku XIX w. i przywędrował do nas z Niemiec. Pierwsze bombki choinkowe, w Małopolsce zwane bańkami, pojawiły się w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy. Z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i żołnierzy.
Na warsztatach wykonaliśmy: harmonijkową ozdobę, aniołka z papierowej serwetki, przestrzenną żabkę z papieru oraz brokatową śnieżynkę ozdobioną kryształkami. Ozdoby dzieci wykonały samodzielnie i mam nadzieję, że zawisną one na ich domowych choinkach.
Pamiętajmy, że w Polsce jest wiele ważnych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, które mają symboliczne znaczenie. Takich jak: ubieranie choinki, pierwsza gwiazdka, wigilijna wieczerza, dwanaście potraw, sianko pod obrusem, łamanie się opłatkiem czy pozostawianie wolnego miejsca przy wigilijnym stole.
Szanowni Rodzice pamiętajcie o naszych zwyczajach i przekazujcie je swoim dzieciom!
Boże Narodzenie to najpiękniejsze święto, dlatego dbajmy o to, aby podczas niego panowała w domu atmosfera świątecznego ciepła, miłości i wzajemnego zrozumienia.
Opisała: E. Rosa-Nowak
LISTOPAD 2024
https://jesienmireczki.blogspot.com/2015/09/animowane-gify-jesienne-liscie.html
„ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ,
CO SIĘ BĘDZIE Z NAMI DZIAĆ”
W dniu 29 listopada 2024 w naszej grupie zrobiło się bardzo tajemniczo, ponieważ odbyły się wróżby andrzejkowe.
W niezwykły nastrój wprowadziło nas krótkie opowiadanie, dzięki któremu poznaliśmy tradycje związane ze świętem św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Po tym krótkim wstępie przedszkolaki zostały zaproszone do lania wosku przez ucho od klucza, który zamyka wszystkie sekrety i tajemnice. Aby wróżba się udała każde dziecko musiało wypowiedzieć specjalne zaklęcie:
„CZARY – MARY WOSKU LANIE,
CO MA SIĘ STAĆ, NIECH SIĘ STANIE”
Chcąc poznać, co nas czeka w przyszłości wykonaliśmy też wielu różnych wróżb: kolorowe piórka – jaki mam dar, herbaciane wróżby, kim będę - zawody, wróżbę z butami – układanie jeden za drugim, który pierwszy dotknie drzwi, ten pierwszy znajdzie swoją sympatię, zagadki czarodziejki.
To była świetna zabawa, ale wiemy, że wszystkie wróżby należy
traktować z przymrużeniem oka… kto wie, kto wie może część z nich się spełni???
Wiele rzeczy zależy od nas samych, warto marzyć i robić wszystko,
aby dążyć do ich spełnienia.
Opisała: E. Rosa-Nowak
25 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od 122 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Oczywiste jest, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
Z tej okazji w dniu 25.11.2024 r. przedszkolaki z naszej grupy uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, białe, kremowe, szare itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej zabawy ze swoimi misiami, następnie przedstawienia swojego pluszowego przyjaciela. Poznały również historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. W tym wesołym dniu dla dzieci przygotowano wiele atrakcji tj. zabawy dydaktyczne, ruchowe, muzyczne i plastyczne, misiowe tańce, zgadywanki, gimnastykę z misiami.
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były zadowolone, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Ale chyba najwięcej radości sprawiło im to, że mogły pokazać swojego misia koleżankom i kolegom z grupy.
Opisała: E. Rosa-Nowak
ZIMOWE LAMPIONY
WARSZTATY CERAMICZNE
https://pl.freepik.com/wektory/glina-ceramika
W dniu 5 listopada odbyły się warsztaty z ceramiki. Zaproszona do przedszkola Pani (z pracowni ceramicznej Juma - Art) na wstępie objaśniła dzieciom, co to jest ceramika, z czego i w jaki sposób powstaje. Następnie dzieci zapoznały się z właściwością gliny i przystąpiły do pracy. Tego dnia, przedszkolaki z wielkim zapałem ulepiły zimowe lampiony.
Zajęcia ceramiczne są dla dzieci ciekawą alternatywą spośród wielu technik plastycznych, z którą nie mają kontaktu na co dzień. W związku z tym, są one dla dzieci bardzo atrakcyjne. Każdy przedszkolak zawsze bardzo chętnie bierze w nich udział. Zajęcia wyrabiają zdolności manualne: współdziałanie obu rąk, wykorzystanie całej dłoni wraz z opuszkami palców. Celem zajęć ceramicznych jest także rozbudzenie u dzieci zainteresowania kształtem i fakturą.
Wykonane przez dzieci prace zostały zabrane do pracowni ceramicznej. Po wysuszeniu i wypaleniu gliny powstałe prace, trafią znowu do rąk dzieci. Zimowe lampiony bez wątpienia sprawią radość oraz wywołają miłe wspomnienia na dziecięcych twarzach za kilka lat. Mogą być nie tylko piękną ozdobą na świątecznym stole, ale także uroczą pamiątką.
Opracowała: M.M.
PAŹDZIERNIK 2024
https://gifyagusi.pl/obrazek/jesien/myszki-z-jesiennymi-liscmi/
ZDROWE KANAPKI - zajęcia kulinarne
Dnia 18 października dzieci z naszej grupy podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem "Robimy zdrowe kanapki". Zanim jednak przystąpiły do zadania dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa. Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzykach: chleb, szynkę, ser, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, szczypiorek, rzodkiewkę oraz rukolę. Po starannym umyciu rączek przedszkolaki przystąpiły do przygotowania kanapek. Z małą pomocą smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Kanapki nie tylko były smaczne, bardzo zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane samodzielnie. Dlatego nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z wielkim apetytem.
Głównym celem zajęć było:
- poznanie kolejności działań przygotowania kanapki,
- kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania,
- dbałość o higienę podczas spożywania posiłku oraz
- rozwijanie kreatywności
- doskonalenie samodzielności.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
,,W POSZUKIWANIU PANI JESIENI”
– wycieczka do parku
https://pl.freepik.com/wektory/jesien-dzieci
17 października 2024r. (czwartek) przedszkolaki z grupy II wybrały się na wycieczkę do parku. W przedszkolu dzieci mają wiele okazji do rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowania odpowiedniej postawy opiekuńczej w stosunku do roślin i zwierząt. Uwrażliwienie dzieci na piękno i konieczność ochrony przyrody sprawia , że czują się oni odpowiedzialni za otaczające środowisko.
Poprzez kontakt z przyrodą dzieci mają możliwość :
- wzbogacenia wiadomości,
- przeżywania nowych doznań,
- rozwijania poczucia estetyki,
- odczuwania i podziwiania piękna przyrody,
- uzewnętrzniania własnych uczuć
Podstawowym zadaniem nauczyciela jest dostarczenie dzieciom możliwości poznawania przyrody w różnych porach roku umożliwiając im aktywny i bezpośredni kontakt z nią oraz różnymi jej zjawiskami atmosferycznymi.
Przygotowując się do wyjścia przedszkolaki zwróciły uwagę na:
- cel wycieczki: obserwacja przyrody jesienią
- bezpieczeństwo w trakcie wycieczki: poruszanie się po chodniku, przechodzenie przez jezdnię oraz odpowiednie zachowanie się w parku;
- właściwy strój: ciepłe ubranie
W parku wszystkie dzieci:
- obserwowały jak wygląda przyroda jesienią i swobodnie wypowiadały się na dany temat
- zwróciły uwagę na warunki atmosferyczne
- przyglądały się nielicznym zwierzątkom
- karmiły wiewióreczki orzechami
- nadsłuchiwały różnych odgłosów
- zbierały szyszki, liście, żołędzie do kącika przyrody
- oglądały jesienne drzewa, krzewy – porównywały ich budowę
- obserwowały przyrodę przez lupy
- spacerowały alejkami parku
Dodatkowo, dzieci wykonały drugie wyzwanie na październik (z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy w zielone”) - zabawy z liśćmi. Po bezpiecznym powrocie do przedszkola, dzieci podsumowały zdobyte wiadomości, opisały własne wrażenia jakie towarzyszyły im podczas wyjścia oraz obejrzały nazbierane jesienne dary i umieściły je w kąciku przyrody na sali.
Opracowała: M.M.
DZIEŃ DRZEWA
W dniu 10 października w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Drzewa. Był to dla nas szczególny dzień, ponieważ związany był z ekologią, która tak bliska jest naszemu sercu. To ważne święto przypomina nam o znaczeniu drzew nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale również dla całej planety. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach.
Na początku przedszkolaki zastanawiały się z czym kojarzy im się las, rozwiązywały zagadki na temat drzew, zapoznały się z budową drzewa oraz z jego wyglądem podczas różnych pór roku. Następnie dzieci wysłuchały ciekawostek dotyczących tego, jak zachowywać się w lesie, co nam daje las oraz związanych z ochroną przyrody. Kolejnym zadaniem przedszkolaków było dokonanie podziału drzew na liściaste, iglaste i owocowe. Dzieci zapoznały się w wyglądem wybranych drzew oraz ich nazwami. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się jak wygląda plaster drewna i dokonywały opisu własnych wrażeń. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawach z listkami; dmuchały na nie, segregowały je i przeliczały. Dużo radości sprawiła im ścieżka sensoryczna z wykorzystaniem darów jesieni przygotowana przez Mamę Gabrysi. Kasztany i żołędzie posłużyły nam także do układania rytmów matematycznych. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną pt. ,,Jesienne drzewka” oraz zrobiliśmy grupowe zdjęcie.
Zajęcia związane z Dniem Drzewa okazały się dla każdego wspaniałą lekcją przyrody. Na pamiątkę tego dnia, dzieci otrzymały jesienną wyszukiwankę, którą następnie zabrały do domu.
Warto wspomnieć, iż Święto Drzewa obchodziliśmy nie tylko biorąc udział w zajęciach prowadzonych na terenie przedszkola, ale także poza nim. Nawet najpiękniejsze fotografie drzew, wysłuchiwanie najróżniejszych ciekawostek na ich temat w żaden sposób nie zastąpią nam tej wiedzy, którą czerpiemy z własnych obserwacji i doświadczeń. Dlatego też, z wielką przyjemnością na kolejną lekcję przyrody wybraliśmy się do parku, ale to już jest inna historia…
Opracowała: M.M.
DZIEŃ ZWIERZĄT
https://www.printoteka.pl/pl/materials/item/5778
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – w dzień św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Został on ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie przedszkolakom, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania, a poza tym mają za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachować wobec naszych mniejszych przyjaciół.
Dzieci z naszej grupy włączyły się do obchodów Światowego Dnia Zwierząt. W tym dniu dzieci uczestniczyły wielu ciekawych zabawach. Obchodzenie święta dzieci zaczęły od powitanki „Zwierzątka się witają”, rozpoznawania odgłosów różnych zwierząt. Uczestniczyły w zabawach „Stary niedźwiedź”, „Na dywanie siedzi jeż…”. Wysłuchały wiersza pt. „Zwierzę to nie zabawka” Dagmary Molińskiej, poznały prawa zwierząt z wykorzystaniem ilustracji. Oglądały prezentacje na temat „Wszyscy jesteśmy zwierzętami” ilustrowaną obrazkami. Dzięki której, dzieci dowiedziały się, że człowiek jest bardzo podobny do zwierząt: jemy, pijemy, śpimy, myjemy się, kichamy, ziewamy, śpiewamy, bawimy się, lubimy ładnie wyglądać, denerwujemy się, smucimy się, cieszymy się, boimy się, budujemy swoje domy, w których potem mieszkamy, biegamy, skaczemy, pływamy, latamy, KOCHAMY. Rozpoznawały oraz nazywały zwierzęta z różnych środowisk przyrodniczych. Oglądały pacynki zwierząt oraz naśladowały ich odgłos. Wspólnie grały w karty „Ja mam… Kto ma…”. Kolorowały i wyklejały jeża kolorowymi paskami papieru. Na koniec oglądały jeszcze filmy edukacyjne: „Mieszkańcy lasu”, „Las jest nie tylko nasz” (Edusie o przyrodzie – Przyrodnisie).
Wszystkie te działania sprawiały dzieciom radość co widać było na ich twarzach. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co oswoiliśmy – ta parafraza z „Małego Księcia” idealnie obrazuje ducha Światowego Dnia Zwierząt. Dlatego być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.
https://pl.pinterest.com/dagmaramoliska/
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
DZIEŃ PTAKÓW
https://szkolnenaklejki.pl/pl/p/Dekoracja-wiosenna-na-okna-Ptaszki-dwustronna
1 października w całej Europie obchodzony jest Dzień Ptaków. Zajęcia organizowane w tym dniu mają na celu uświadamiać istotną rolę ptactwa w życiu człowieka oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków.
Nasze przedszkolaki dołączyły do obchodów tego nietypowego dnia. Podczas zajęć dzieci witały się jak ptaszki, słuchały zagadek słownych, naśladowały odgłosy różnych gatunków ptaków. Oglądały filmy edukacyjne o ptakach, dzięki którym wzbogacały wiedze na ich temat. Nazywały wybrane gatunki, poznawały ich budowę i charakterystyczne cechy: dziub, ciało pokryte piórami, znoszenie jajek. Słuchały opowiadania o szpaku, który chciał wynająć swoje mieszkanie na zimę. Dowiedziały się które ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a które u nas pozostają. Rozpoznawały niektóre ślady ptaków. Dzieci zrozumiały również jak można ptakom pomagać: budowaniem budek lęgowych, dokarmianiem i wystawianiem pojemników z wodą. Na koniec wykonały prace plastyczną, których tematem przewodnim był ptaszek.
Dzień ptaków jest czasem, aby się zatrzymać, zauważyć i docenić żyjące obok nas ptaki, które tak pięknie śpiewają, wyglądają. Niektóre muszą pokonać długą drogę, by do nas dotrzeć i w Polsce wiosną założyć gniazda, wychować pisklęta przedłużając swój gatunek.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
WRZESIEŃ 2024
SAŁATKA OWOCOWA - Warsztaty kulinarne
Dzieci z grupy II doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Z myślą o witaminkach w czwartek 26 września postanowiliśmy zrobić sałatkę owocową.
Najlepszym sposobem na to, żeby nawet największe niejadki spróbowały różnych owoców, to włączenie ich do wspólnego przygotowania sałatki. Przed rozpoczęciem pracy przypomnieliśmy sobie jak ważna jest higiena pracy podczas wykonywania sałatki (dokładne mycie rąk i owoców). Następnie dzieci samodzielnie kroiły owoce i łączyły wszystkie składniki. Efektem końcowym warsztatów była wspólna degustacja sałatki.
Wszystkim bardzo smakowała, ponieważ wykonana była przez nich samych, bez dodatku cukru i bez konserwantów.
Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale, a umiejętność robienia sałatek przyda się zwłaszcza w okresie zimowym. Przez naturalne, zdrowe i smaczne żywienie dzieci, budujemy świadomość zdrowego stylu życia.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE
,,Gdy zamierzasz przejść ulicę,
musisz poznać tajemnicę:
Na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym okiem,
skieruj w prawo wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.
jezdnia wolna – więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie”
Wrzesień to miesiąc, w którym poznajemy i utrwalamy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu jak i na drodze. W związku z realizowanym tematem kompleksowym BEZPIECZNY SPACER - w środę 25 września wybraliśmy się na pierwszą naszą wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie.
Ażeby było nas bardzo dobrze widać każdy z nas miał założoną kamizelkę, która nawet z daleka jest bardzo dobrze widoczna. W czasie spaceru obserwowaliśmy z uwagą ruch uliczny, napotkane znaki drogowe i z zainteresowaniem odgadywaliśmy ich znaczenie. Ćwiczyliśmy prawidłowe poruszanie się po chodniku, przechodzenie przez jezdnię z sygnalizacją świetlną oraz w oznakowanych miejscach bez sygnalizacji. Podczas wycieczki dzieci zwróciły szczególną uwagę na sposób oznakowania przejścia dla pieszych (pasy). Pamiętały o słowach wierszyka i uważnie rozglądały się na boki zanim wkroczyły na jezdnię.
Nawet kierowcy wykazali się dużą cierpliwością, ponieważ spokojnie i z uśmiechem czekali aż przedszkolaki przejdą przez przejście dla pieszych.
Wszystkie dzieci na wycieczce spisały się wzorowo!
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Piątek 20 września był wyjątkowym dniem dla dzieci, ponieważ obchodziliśmy
„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”.
Dzieci bardzo się ucieszyły z faktu, że będą mogły obchodzić swoje święto, poczuły się wyjątkowe i chętnie brały udział we wszystkich przygotowanych zabawach.
A w tym dniu było wiele atrakcji. Na początek zabawa muzyczno-ruchowa na powitanie „Cześć, daj mi rękę” (wg. Klanzy), „Ludzie do ludzi” - witanie się różnymi częściami ciała, a następnie rozmowa pt. „Jakie mamy dzisiaj święto?” oraz zaśpiewanie piosenki „Każdy jest inny”. Potem opowieść ruchowa „Dzień Przedszkolaka” z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zabawa „Wypowiedz moje imię” - kto szybciej wypowie imie kolegi/koleżanki z naprzeciwka.
Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do różnych zabaw ruchowych – „Limbo” – przejście pod liną w różny sposób, „Magiczne pudełko” – wykonywanie wylosowanych zadań, czyli naśladowanie osoby przedstawionej na obrazku, „Latający balon” – odbijanie tak balonu żeby nie spad na podłogę oraz „Stopy- dłonie” – pokonywanie toru dotykając tylko wskazanymi częściami ciała. Dzieci wykonały również swój własny „Order Przedszkolaka”.
Obchody Dnia Przedszkolaka zakończyły się złożeniem życzeń dzieciom oraz wręczeniem im przygotowanych specjalnie na tę okazje upominków: Kolorowanki, Odznaki Przedszkolaka, balonika, czekoladki oraz lizaka.
Nie zabrakło także zdjęć, do których dzieci bardzo chętnie pozowały.
Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak
DZIEŃ KROPKI
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się ona tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.
Nasza grupa Dzień Kropki obchodziła 13 września w piątek. Tego dnia nasze ubrania oraz zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami
Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie oglądnęły film animacyjny „The Dot – Kropka”, który pokazał, im jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej „Kropkowe karty Ruchu” – wykonywały wskazane ćwiczenia gimnastyczne, według kolejności ułożyły historyjkę obrazkową „Historia Kropki”. Uczestniczyły zabawie ruchowej „Odszukaj swoją połówkę”, w ćwiczeniach logopedycznych „Artykulacyjne kropeczki”. Na koniec za pomocą patyczków do uszu malowały farbami na czarnej kartce "Kropy, kropki, kropeczki" rozwijając swoją kreatywność i twórczość. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom oraz naklejkę z uśmiechem od naszego kolegi Huberta. Tego dnia było bardzo kolorowo i wesoło.
Bardzo dziękujemy Hubertowi i jego rodzicom za podarowanie dzieciom kolorowych naklejek.
Opisał: Elżbieta Rosa-Nowak