GRUPA III
GRUPA III
LISTOPAD
ABECADŁO NIEPODLEGŁOŚCI-
warsztaty w Muzeum Krzysztofory
7 listopada po raz kolejny pojechaliśmy do Pałacu Krzysztofory Muzeum Miasta Krakowa. Tym razem dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „ABECADŁO NIEPODLEGŁOŚCI”. Dla każdego Polaka 11 Listopada to bardzo ważna data. Ale dlaczego? Co się tego dnia wydarzyło? Podczas warsztatów w muzeum dzieci szukały odpowiedzi na pytania: czym jest NIEPODLEGŁOŚĆ, jakie ma dla nas znaczenie i co to znaczy być PATRIOTĄ?
Na początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat powstania państwa polskiego, dowiedzieliśmy się, skąd się wzięły nasze barwy narodowe, hymn i dlaczego w naszym godle jest dumny, odważny orzeł - biały na czerwonym tle. Mogliśmy też zobaczyć, jak wyglądał orzeł, gdy nosili go dawniej rycerze, później żołnierze w I wojnie światowej i porównać z tym, jak wygląda obecnie. Prawdziwą atrakcją dla nas była możliwość przymierzenia munduru ułana i żołnierza piechoty. Pozowaliśmy do zdjęcia w tych mundurach na tle portretu marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ciekawostką dla nas- Krakowian okazało się, że Święto Niepodległości rozpoczyna się w Krakowie już 31 października, bo właśnie tego dnia w 1918 roku Kraków został wyzwolony! Ludzie wyszli wówczas tłumnie na rynek, powieszono flagi polskie na budynkach i przypinano sobie do czapek kokardy narodowe. Był to dzień wielkiej radości i szczęścia!
My, podczas warsztatów, zrobiliśmy kokardy narodowe, które będą ozdobą na nadchodzące święto. Wyszły bardzo pięknie. Na zakończenie zwiedziliśmy fragment wystawy poświęcony naszym symbolom narodowym i Dniowi Niepodległości, a w sali balowej oglądaliśmy na multimedialnych ekranach bal z kotylionami.
To była bardzo ciekawa lekcja patriotyzmu.
Jesteśmy dumni z tego,że jesteśmy Polakami
i wdzięczni żołnierzom, którzy walczyli
o niepodległość Polski - naszej Ojczyzny.
Kochani, życzymy Wam pięknego świętowania...
p.Zosia, p.Sylwia
ZIMOWY LAMPION
warsztaty z ceramiki artystycznej
Dnia 5 listopada 2024r. odbyły się w naszej grupie pierwsze zajęcia z ceramiki artystycznej. Poprowadziła je dla dzieci bardzo miła artystka plastyk p. Ewa. Na początku przywitała się "kocurkowo" z dziećmi, po czym roześmiane przedszkolaki zaprosiła do stolików. I właśnie teraz zaczęła się nasza przygoda z gliną. Na poczatku zbadaliśmy materiał, z którego mieliśmy ulepić zimowy lampion. Dzieciaki dotykały, oglądały, wąchały bryły gliny artystycznej. Okazała się miła w dotyku i bardzo plastyczna. P. Ewa w ciekawy sposób zachęcała dzieci do tworzenia kolejnych elementów lampionu, który składał się z podstawy, drzewa choinkowego i domku. Przedszkolaki z ogromnym zapałem ugniatały, wałkowały, rzeźbiły w glinie. Następnie pomalowały swoje zimowe lampiony specjalnymi farbami do ceramiki. Tak przygotowane prace zostaną wypalone w piecu, a potem wrócą do naszych małych artystów. Trzeba tylko poczekać około trzech tygodni.
Oprócz dobrej i twórczej zabawy praca z gliną przyniosła dzieciom wiele korzyści- rozwijała ich małą motorykę (dłonie), wyciszała, zrelaksowała, ćwiczyła dziecięcą cierpliwość i koncentrację uwagi.
A barwne zimowe lampiony będą piękną ozdobą dziecięcych pokoików w długie zimowe wieczory!
p. Zosia i p. Sylwia :)
PAŹDZIERNIK
https://depositphotos.com/pl/vector/basket-with-vegetables-78951774.html
ZDROWE KANAPKI
Jesień obfituje w piękne kolory, smaki i witaminy. Dlatego postanowiliśmy przygotować zdrowe drugie śniadanie. Każdy miał do wyboru sporo produktów, które miały znaleźć się na kanapce. Nie wszyscy optymistycznie przystąpili do pracy, ale entuzjazm innych i radość z komponowania apetycznej kanapki udzieliła się i również przystąpili do pracy.
Do wyboru były: różne rodzaje pieczywa pieczywa, biały i żółty ser, szynka, jajka. Nie zapomnieliśmy o warzywach bogatych w witaminy – dobrym dodatkiem do kanapki były pomidory, sałata lodowa, kolorowa, pokrojona w paseczki papryka, ogórek, rzodkiewka, szczypiorek. Dla niektórych wyzwaniem było spróbowanie kiełków, ale nie zabrakło odważnych przedszkolaków ;-). Dekorowanie kanapek poszło nam bardzo sprawnie... potem wszyscy delektowaliśmy się wspólnie drugim śniadaniem i herbatką z miodem i cytryną. W takim gronie naprawdę wszystko smakuje lepiej. Niektórzy sięgnęli nawet po dokładki...
Życzymy Wam chęci i odwagi w próbowaniu i przygotowywaniu wspólnych posiłków.
p.Sylwia, p.Zosia
DZIEŃ DYNI
Październik to czas, kiedy zbieramy warzywa z naszych przydomowych ogródków, czy działek. W warzywniakach spotkać możemy największe warzywo, które barwą przypomina złoto-rude liście czyli... DYNIĘ - niekwestionowaną KRÓLOWĄ JESIENI.
W środę 23 października oraz w piątek 25 października obchodziliśmy w naszej grupie Święto Dyni. Dzieciaki dowiedziały się, że chociaż w Polsce dynię uważa się za warzywo, to jednak z botanicznego punktu widzenia dynia jest owocem! A jaki smak ma jej miąższ, przedszkolaki dowiedziały się na zajęciach kulinarnych. Przecinaliśmy dynię, aby zobaczyć jak wygląda w środku, jak pachnie. Dzieciaki oglądały, dotykały dynie o różnych kolorach, kształtach, szacowały ich ciężar. Porównywały kształty dyni do znanych sobie przedmiotów. Poznały także warunki potrzebne do uprawy dyni oraz etapy jej wzrostu. Były zabawy z dynią w roli głównej, a także dyniowe zawody. Przedszkolaki poznały właściwości zdrowotne dyni. Wielką atrakcją Dnia Dyni były warsztaty kulinarne, podczas których dzieciaki spróbowały upieczonej dyni i przygotowały muffinki dyniowe z kawałkami czekolady. Smakowały wybornie! Nasze stoły udekorowaliśmy uroczymi, kolorowymi i leciutkimi dyniami wydzierganymi z włóczki na szydełku przez babcię Joasi- Panią Stenię. Dziękujemy za taką piękną dekorację:)
Bardzo zależy mi, aby w tym artykule przekazać Państwu, jaką moc ma dynia :
„Największą zaletą dyni jest to, że posiada wiele składników odżywczych. Jest warzywem lekkostrawnym i niskokalorycznym, przez co poleca się ją w różnych dietach. W 100g tego warzywa znajdziemy jedynie 34kcal.
Warto spożywać dynie najbardziej pomarańczowe. Są one źródłem białka i błonnika, który pozwala zachować uczucie sytości i zapobiega zaparciom jelitowym. Obniża także stężenie cholesterolu i zapobiega cukrzycy. Dynia posiada wiele składników mineralnych takich jak: wapń, magnez, selen, potas czy cynk oraz witamin: A, C i E, a także kwasu foliowego, niacyny i beta-karotenu, który zapobiega nowotworom. Wszystkie te składniki możemy znaleźć w miąższu. Ponadto dynia ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wpływa na poprawę ogólnego układu odpornościowego.
Kolejnym bogactwem jaki dynia w sobie skrywa są jej pestki. Pestki dyni możemy spożywać w ich postaci lub jako stworzony z nich olej. Pestki posiadają wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są bogatym źródłem cynku. Polecane są szczególnie dla mężczyzn gdyż zapobiegają powstaniu zapalenia i przerostu prostaty. Spożywanie oleju działa przeciwnowotworowo, obniża ciśnienie tętnicze, a także poprawia profil lipidowy krwi.
Badania wykazują, że częste spożywanie dyni pod różnymi postaciami zapobiega nowotworom żołądka, raka piersi, raka płuc i raka jelita grubego.
Znając już wartości prozdrowotne płynące ze spożywania dyni, sprawmy by częściej gościła na naszych stołach”.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kielcach
p. Zosia i p. Sylwia :)
GUSTAVE EIFFEL I JEGO KONSTRUKCJE
24 października 2024r. dzieci z naszej grupy wzięły udział w warsztatach architektonicznych projektu MIASTO
Mali
Inteligentni
Architekci
Szukają
Tworzą
Oglądają.
Tym razem p. Ewa rozdała dzieciom kartki z geometrycznym kształtem i oznajmiła, że jest to fragment jakiejś większej całości. Poprosiła dzieci, aby narysowały swoje wyobrażenia. I chociaż na każdej kartce był taki sam geometryczny kształt, to rysunki dzieci były niewiarygodnie różne. Z pomocą P. Ewy uzgadnialiśmy, które rysunki dzieci przedstawiają budowle. Szczególną uwagę mieliśmy zwrócić na element konstrukcyjny jakim jest kratownica. Zastanawialiśmy się, gdzie widzieliśmy lub gdzie moglibyśmy zobaczyć kratownicę. To od niej rozpoczęliśmy poznawanie konstrukcji G. Eiffla. Dzieciaki oglądały na zdjęciach budowle z różnych stron świata:
Francja – wieża Eiffla 324 m
– wiadukt Garabit
Polska – most kolejowy na rzece San w Przemyślu
Portugalia – most Maria Pia nad rzeką Duero w Porto
Węgry – hala dworca w Budapeszcie
Afryka – Żelazny Dom w Mozambiku
I jak zawsze przyszedł moment, aby zdobytą wiedzę utrwalić w praktyce. Tym razem zadaniem dzieci było wybudowanie z klocków mostu, który będzie miał w swojej konstrukcji kratownice. Dzieciaki pracowały w małych zespołach. To była świetna zabawa! Powstały niepowtarzalne, piękne konstrukcje. Ciekawe, gdzie w rzeczywistości mogłyby stanąć takie mosty?
Na dzisiejszych warsztatach poznaliśmy kolejny element architektury. Mam nadzieję, że rozbudzi to dziecięcą ciekawość i spostrzegawczość, aby w naszym mieście Krakowie dostrzegać piękno architektury. Ja chętnie sprawdzę, kto był konstruktorem mostów w Krakowie...
p. Zosia i p. Sylwia :)
DZIEŃ DRZEWA
W czwartek 10 października świętowaliśmy Dzień Drzewa. To ważne święto przypomina nam o znaczeniu drzew dla życia ludzi, zwierząt, przyrody i dla całej naszej planety. W tym dniu odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały ich budowę, etapy wzrastania drzewa, gatunki drzew liściastych i iglastych. Wspólny spacer pozwolił wszystkim ciekawskim przedszkolakom obserwować przez lupy korę drzew, gałązki i liście oraz dotknąć, powąchać i przytulić drzewa rosnące niedaleko przedszkola. Z takimi bogatymi doświadczeniami przedszkolaki ułożyły w naszej sali ogromne drzewo z materiału przyrodniczego.
Dzień Drzewa był również okazją, by podziękować drzewom za to, co dają nam i zwierzętom. Przedszkolaki wycięły liście, pokolorowały na jesienne barwy i sformułowały drzewom niezwykłe i szczere podziękowania. Makietę drzewa z wpisami dzieci można zobaczyć w przedszkolnej szatni.
Dzień Drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że "inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje na przyszłość".
A nasze dzieciaki i my chcemy przyszłości, w której będą drzewa!
p. Zosia i p. Sylwia :)
LEGENDY KRAKOWSKIE
11 października pojechaliśmy do Pałacu Krzysztofory na warsztaty teatralne „Legendy krakowskie”. Siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. Szczepańskiej na rogu Rynku Głównego. Wchodząc tam przekroczyliśmy bramę, która symbolicznie „przeniosła nas w czasie” a tuż za progiem osobiście powitał nas legendarny, ale współcześnie multimedialny Lajkonik…
Już w samej sali, w której odbywały się warsztaty można było poczuć klimat tajemniczości i odległych lat… tron, piękne stroje i rekwizyty. Spośród nich losowaliśmy elementy i próbowaliśmy dopasować je do znanych nam legend, które tworzą magiczny obraz naszego miasta. Poznaliśmy legendę: o smoku wawelskim, o hejnale, o skarbach krzysztoforskich i o Panu Twardowskim. Razem z panią Justyną omówiliśmy występujące w nich postaci historyczne i te, które są wymyślone- fikcyjne. W aktywny i twórczy sposób uczestniczyliśmy w warsztatach poprzez udział w scenkach teatralnych- wcielaliśmy się w role bohaterów omawianych legend. W drugiej części zajęć zwiedzaliśmy wystawę „Kraków od początku, bez końca” i eksponaty, które związane są z krakowskimi legendami…
Korzystając z wizyty na Rynku próbowaliśmy tradycyjnych obwarzanków… Każdy mieszkaniec Krakowa, a także turysta zna ich wyjątkowy smak i cudowny, kuszący zapach… zwłaszcza gdy są świeże i chrupiące!!
Mali Krakowianie!
Zachęcamy Was do poznawania legend naszego cudownego miasta...
p. Sylwia, p.Zosia
SPACER DO PARKU
Jesień to bardzo kolorowa pora roku, dlatego korzystając z pięknego jesiennego słoneczka we wtorek (8 października) wybraliśmy się na spacer do parku. Na miejscu odszukaliśmy wskazane drzewa liściaste tj. klon, dąb, jarzębinę, brzozę i te, które są zielone przez cały rok czyli drzewa iglaste (z wyjątkiem modrzewia, ale z zapamiętaniem jego nazwy ciągle mamy problem…). Wielką niespodzianką były znalezione przez nas… piękne, kolorowe ale baaaaardzo trujące muchomory… kuszą wyglądem, ale Starszaki wiedzą, że można je tylko podziwiać a nie spożywać. Mieliśmy szczęście zaobserwować kilka wiewiórek, które krzątają się w poszukiwaniu zapasów. Znaleźliśmy też miejsce, w którym jeże znajdują schronienie na zimowe chłody, mnóstwo jesiennych skarbów, które z pewnością wykorzystamy w przedszkolu. Na koniec oddaliśmy się miłemu szaleństwu na placu zabaw. Park wyglądał jak zawsze uroczo, ale na „Złotą polską jesień” trzeba jeszcze trochę poczekać…
DZIEŃ ZWIERZĄT
https://es.pinterest.com/pin/522558363029404719/
„Zwierzaki”
Słoń ma trąbę, zebra pasy
Małpka robi wygibasy.
Wielbłąd garba ma, rak- szczypce,
Płetwy są potrzebne rybce.
Ptak ma skrzydła, baran rogi,
A wąż nie ma nawet nogi.
Lis jest rudy, czarny kruk,
Zaś stonoga ma… sto nóg!
Takie różne, tak ich wiele,
To są nasi przyjaciele.
Lekcja prosta wyciągnięta:
Dbajmy wszyscy o ZWIERZĘTA!
Wiersz Grzegorza Podgórskiego był pretekstem do rozmowy na temat zwierząt małych, dużych, dzikich, hodowlanych, pływających i skrzydlatych… Ten dzień miał zwrócić uwagę na ich potrzeby, prawa, ale też podobieństwa do człowieka… Tak, tak- znaleźliśmy ich CAŁKIEM SPORO- tak jak ONE: jemy, pijemy, śpimy, myjemy się, kichamy, ziewamy, bawimy się, lubimy ładnie wyglądać, czasem się denerwujemy, smucimy, cieszymy się, boimy się, budujemy swoje domy, w których mieszkamy, biegamy, skaczemy, pływamy, latamy…i KOCHAMY!
Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone 4 października w dzień wspominania w Kościele św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Musimy przyznać, że dzieciaki mają wiele empatii i życzliwości wobec zwierząt. A ci, którzy są ich właścicielami dbają o swoich domowych przyjaciół!
(….) Powiem Wam dziś szczerze,
Że zabawką nie jest zwierzę!
Trzeba o nie dbać, szanować,
Szczerze kochać- nie próżnować.
Zawsze o nich pamiętajmy,
A gdy trzeba- spokój dajmy...
(autor nieznany)
Każdy tego dnia zasłużył na medal „Przyjaciela zwierząt”
p. Sylwia, p.Zosia
DZIEŃ PTAKÓW
https://www.naklejkascienna.pl/a-naklejka-cienna-dla-dzieci-gal-zka-i-ptaki-7054.htm
We wtorek i środę obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ptaków. W tych dniach dzieci oglądały zdjęcia i filmiki edukacyjne, nazywały wybrane gatunki, słuchały wydawanych przez nie odgłosów. Poznały budowę i charakterystyczne cechy: dziub, nogi, ciało pokryte piórami. Oglądaliśmy jajka, które znoszą- które różnią się wielkością i kolorem w zależności od gatunku. Dowiedzieliśmy się, jakie są ich ulubione przysmaki i to, czego powinny unikać w swojej diecie. Podczas eksperymentów z kurzym jajkiem poznaliśmy sposób jak rozpoznać surowe i ugotowane jajko, obserwowaliśmy jak jajko zachowuje się w solance i jak oddzielić białko od żółtka... Wcieliliśmy się też w rolę Ornitologów, którzy z ukrycia poznają życie i zwyczaje skrzydlatych przyjaciół. Każdy wykazał się dużą uwagą i cierpliwością podczas poszukiwania ukrytego w sali ptaszka…
Z okazji obchodzonego Dnia Ptaków na naszych zajęciach rozmawialiśmy o tym, jaką rolę pełnią ptaki w życiu człowieka oraz zwróciliśmy uwagę na konieczność ochrony zagrożonych gatunków.
Zachęcamy Was podczas spacerów do obserwacji ptaków.
Wystarczy odrobina ciekawości, szczypta cierpliwości
i oczy szeroko otwarte, a może się okazać,
że w naszym sąsiedztwie żyją naprawdę ciekawe ptaki…
Życzymy owocnych spacerów mali ornitolodzy ;-)
p. Sylwia, p.Zosia
WRZESIEŃ 2024
https://pl.pngtree.com/so/s%C5%82oneczniki
MALOWANIE KAMYCZKÓW-
wyzwanie z ekologicznego projektu
OWOCOWE SZASZŁYKI
Początek jesieni to czas, kiedy dojrzewają w sadach nasze polskie owoce. I właśnie w tym czasie smakują najlepiej. 26 września rozmawialiśmy o tym, dlaczego owoce są tak ważne w naszej diecie. Chciałyśmy zachęcić dzieci do ich kosztowania i pokazać, że owoce można podać w atrakcyjny sposób. Zaproponowałyśmy dzieciom zrobienie kolorowych owocowych szaszłyków z polewą cytrynowo- miodową z dodatkiem syropu z agawy. Dzieciaki same myły owoce, dzielnie kroiły je na cząstki lub plasterki, nabijały owoce na patyki. Nawet same wyciskały cytrynę, z której zrobiliśmy słodko- kwaśną polewę do szaszłyków. Nasz owocowy deser wzbogaciliśmy owocami cytrusowymi. Wiele dzieci przyznało, że próbowało ich po raz pierwszy. Bardzo się z tego cieszymy, że wraz z nami przedszkolaki próbują nowych smaków! Brawo! Szaszłyki owocowe zjedzone zostały do ostatniego kęsa!
Na zdrowie dzieciaki!
p. Zosia i p. Sylwia:)
WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE
25 września po zajęciach na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, aby z bliska obserwować ruch uliczny. Do wyjścia przygotowaliśmy się zgodnie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach, tzn. dzieciaki ubrane były w kamizelki odblaskowe. Przedszkolaki miały okazję obserwować ruch pojazdów, rowerzystów i pieszych, próbowały rozpoznać znaczenie znaków drogowych, które obowiązują pieszych i kierowców. Oczywiście w praktyce wykorzystaliśmy naszą wiedzę i z uwagą przeszliśmy przez przejścia dla pieszych. Przedszkolaki obiecały, że zawsze będą uważni podczas poruszania się po drodze.
W końcu bezpieczeństwo to podstawa!
Bądźmy uważni i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego.
p.Zosia i p. Sylwia :)
ARCHITEKT, KONSTRUKTOR - warsztaty architektoniczne MIASTO
24 września 2024r. nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach "Architektek, konstruktor, urbanista". Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu:
Mali
Inteligentni
Architekci
Szukają
Tworzą
Oglądają.
Pani Ewa, która prowadzi te zajęcia, w bardzo ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła dzieciom hasła architektoniczne m. in. mała architektura i architektura zieleni. Dzieciaki dowiedziały się, z czego składa się budynek. Posiada on ściany, podłogę, sufit, dach, jest zbudowany z trwałych materiałów i trwale przylega do ziemi. Oprócz murów budynek może mieć piękne tarasy, na których hodowane są rośliny. Następnie dzieci miały za zadanie wymienić budynki, które widziały- budynki mieszkalne, np. domy, bloki oraz budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoła, przychodnia, kościół, biblioteka, basen, etc. Nadszedł czas, aby dzieciaki wykorzystały nowe wiadomości w praktyce. Super wyzwaniem okazało się konstruowanie budowli budynków z klocków konstrukcyjnych. Dzieciaki wykazały się ogromną kreatywnością. Budowle wyszły naprawdę pięknie. Każdy zaprezentował swoje dzieło, a z pomocą p. Ewy rozstrzygaliśmy czy dana budowla jest budynkiem.
Po takich zajęciach każdy przedszkolak już będzie wiedział kim jest architekt i konstruktor.
Ciekawe, co będzie na następnych zajęciach...?
p. Zosia i p. Sylwia :)
WIWAT PRZEDSZKOLAKI !!!
Źródło: Stockfresh
Piątek 20 września to był z pewnością wyjątkowy dzień w naszym przedszkolu. Tego dnia obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka!
Nasze Kochane Przedszkolaki miały dzień pełen atrakcji: zabawy przy piosenkach, quiz wiedzy o naszym przedszkolu, zabawę chustą animacyjną, pantomimę „Co potrafią przedszkolaki?”. Każde dziecko miało okazję powiedzieć o tym, czego nauczyło się w przedszkolu i jak lubi spędzać tutaj czas. Przedszkolaki malowały ordery i rysowały na nich swoje umiejętności, które są dla Nich najważniejsze. Na dzieciaki czekały też drobne upominki, które sprawiły dzieciom dużo radości oraz pamiątkowych medali, aby każdy przedszkolak poczuł się dumny oraz ważny w naszej przedszkolnej drużynie!
Jeszcze „Sto lat!” od Kochanych Pań i życzenia do spełnienia:
Moi Drodzy, rzecz jest taka:
Mamy dziś Dzień Przedszkolaka !
Zdrowia, szczęscia Wam życzymy,
„Sto lat, sto lat” – zanucimy.
Niech Wam zawsze świeci słońce!
Życzą Panie kochające:
p. Zosia :) p. Sylwia :) p. Ula :)
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI KOCHANE PRZEDSZKOLAKI !
ZAJĘCIA SPORTOWE NA TAURON ARENIE
Źródło: MOS Zachód
18 września dzieciaki z naszej grupy rozpoczęły cykliczne zajęcia sportowe na Tauron Arenie Kraków w ramach programu „Akademia Przedszkolaka”.
Jest to już kolejna edycja zajęć dla przedszkoli, którą realizuje MOS Kraków Zachód. Głównym celem programu jest kształtowanie i rozwijanie od najmłodszych lat zainteresowania systematyczną aktywnością ruchową. Zajęcia służą podnoszeniu poziomu sprawności fizycznej dzieci oraz kształtowaniu w nich postaw pro-zdrowotnych.
Na pierwszych zajęciach przedszkolaki poznały panią trenerkę, która opowiedziała dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas zajęć sportowych, zawarła umowy dotyczące reagowania na sygnały. Przypomniała też o ważnej w sporcie zasadzie fair play.
Następnie dzieciaki wzięły udział w zabawach i grach ruchowych pod okiem swojej trenerki. Było sportowo, czasami szybko, czasami wolno, wesoło i z emocjami.
Zajęcia sportowe w takim miejscu, z profesjonalną kadrą to prawdziwy akademicki poziom! A jeśli ktoś zastanawia się, czemu takie zajęcia dla przedszkolaków… to warto przytoczyć stare polskie przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” Kto wie, może udział w zajęciach Akademii Przedszkolaka rozbudzi w naszych dzieciakach sportową pasję, która przerodzi się w miłość do sportu na całe życie?
Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia...
p. Zosia i p. Sylwia :)
PIKNIK SPORTOWO- REKREACYJNY
DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Źródło: Przedszkole Publiczne nr 6 w Rzeszowie
Dnia 17 września korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczestniczyliśmy w ,,Pikniku dla przedszkolaków” zorganizowanym przez MOS Kraków Wschód. Piknik odbył się na obiektach Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków niedaleko Zalewu w Nowej Hucie. W spotkaniu tym brały udział najstarsze grupy z naszej placówki- GR II, IV i V. Wykwalifikowana kadra trenerska oraz animatorzy zapewnili nam wiele atrakcji i znakomitą zabawę sportową. Były elementy piłki nożnej, tor przeszkód z rywalizacją sportową, strzelanie z łuku pod okiem p.Ewy, muzyczny aerobik z p. Agnieszką do znanych nam piosenek oraz ulubione przez dzieci dmuchuńce. Wszystkie aktywności odbywały się na świeżym powietrzu. Tego dnia towarzyszyła nam świetna zabawa, radosna atmosfera i sportowy duch.
To była pierwsza nasza wyprawa w takim składzie
tzn. GRUPIE i musimy przyznać,
że jesteśmy DUMNE z NASZYCH POCIECH!
Byli zdyscyplinowani, czujni na umówione sygnały,
a w komunikacji miejskiej dali przykład kulturalnego zachowania!
Noooo KOCHANI-
wiemy, że spokojnie możemy ruszać na kolejne wycieczki ;-)
Brawo WY !!!
p.Sylwia, p.Zosia
Dzień K.R.O.P.K.I.
Źródło: Przedszkole w Trzeboszu
16 września obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Kropki. Brzmi bardzo banalnie, ale ma dużo głębsze przesłanie … To święto kreatywności, odwagi, zabawy i wiary we własne możliwości. Od rana do naszej sali przychodziły dzieci ubrane w kropkowane ubrania- gotowe lub samodzielnie przygotowane- za co bardzo dziękujemy drodzy Rodzice.
Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talent. Zajęcia miały pomóc dzieciom poznać ich mocne strony. Jak się okazało, nie jest łatwo na forum całej grupy powiedzieć coś pozytywnego o sobie i zaprezentować to, co umiemy najlepiej!
Ten dzień był bardzo intensywny i pełen wrażeń. Mieliśmy dużo zabaw i zadań do wykonania, których przewodnim elementem oczywiście były…kropki. Jak przystało na kreatywne i chętne do działania przedszkolaki- wszystkim poszło znakomicie!!!
Kochane dzieciaki, każde z Was jest wspaniałe i wyjątkowe!
Życzymy Wam głowy pełnej pomysłów, odwagi do ich realizacji
i dziecięcej radości każdego dnia.
Rodzice- pielęgnujcie zainteresowania swoich Pociech,
pokazujcie ciekawe, wartościowe rzeczy,
pozwólcie im działać i rozwijać skrzydła…
nawet, kiedy będzie temu towarzyszył
duży bałagan... a właściwie... artystyczny nieład ;-)
Dzieciaki - MACIE SUPER MOCE!!!
p.Sylwia, p.Zosia
Źródło: Przedszkole 173 w Warszawie
KOCHANE PRZEDSZKOLAKI I DRODZY RODZICE!
Cieszymy się,że jesteście z nami:)
Chcielibyśmy stworzyć z Wami zgraną drużynę!
Rozpoczynając wspólny rok szkolny
wszystkim Przedszkolakom życzymy powodzenia-
bezpiecznego pobytu w przedszkolu,
miłej, koleżeńskiej atmosfery,
niezapomnianych chwil
i wesołej zabawy!
Rodzicom życzymy dużo spokoju, zadowolenia
i poczucia, że Wasze dzieci są w dobrych rękach.
p. Zosia, p. Sylwia, p. Ula:)