GRUPA IV
GRUPA IV
LISTOPAD 2024
MIASTO PRZYSZŁOŚCI - DRAPACZE CHMUR
Warsztaty z cyklu "Miasto"
PAŹDZIERNIK 2024
SZASZŁYKOWA UCZTA
ZAJĘCIA KULINARNE
To, że należy zjadać owoce dzieci dobrze wiedzą i potrafią uargumentować dlaczego. A jak jest z warzywami? – no cóż trochę gorzej! Obserwujemy to każdego dnia podczas posiłków. Z kanapek zdejmują paprykę, pomidora, rzodkiewkę… Nie wszystkich udało się też przekonać do surówek (na szczęście nasza grupa najlepiej w przedszkolu zjada zupy) - ale wróćmy do dzisiejszych zajęć kulinarnych.
Dzieci bardzo je lubią, mogą robić rzeczy, na które w domu z powodu braku czasu, rodzice nie pozwalają.
Podczas dzisiejszych zajęć dzieci samodzielnie:
- Myły warzywa i owoce
- Oddzielały jedne od drugich (tworząc również podzbiory)
- Sami je obierali
- Sami je kroili ( ta czynność sprawiła im tyle radości, że większość warzyw nie nadawała się ze względu na mikroskopijną wielkość, do nabicia na patyczek szaszłykowy :) )
- Sami dzieli na te, które będzie łatwo nabić na patyk, oddzielając od tych które będziemy podjadać podczas pracy (np. marchewka, rzodkiewka)
- I w końcu sami decydowali o tym, jak będą wyglądać i smakować ich szaszłyki.
Ponieważ zajęcia nazwaliśmy szaszłykową ucztą, to zrobiliśmy dwa rodzaje szaszłyków:
Szaszłyki numer 1 – nazwane przez nas ZDROWYM ROZSĄDKIEM, to szaszłyki warzywne ( większość dzieci próbowała je po raz pierwszy)
Szaszłyki numer 2 – nazwane przez nas RADOŚCIĄ dla PODNIEBIENIA, to oczywiście szaszłyki owocowe ( te zniknęły w „oka mgnieniu”)
Do pierwszych przygotowaliśmy wg przepisu sos słodko- kwaśny, na bazie oliwy z oliwek, cytryny, czosnku, miodu, ziół i z odrobiną sosu sojowego – wszystkie produkty Bio.
Drugie po prostu skropiliśmy sokiem z cytryny i nabiliśmy na jabłuszka, by stanowiły smaczną dekorację naszego stoły.
A oto rezultat naszej pracy:
Podsumowując: najprościej byłoby pewnie zrobić ciasto marchewkowe lub dyniowe mufinki – ale w przedszkole ma swoje zadania, i jednym z nich jest wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych - dlatego dzisiejsze zajęcia to był kolejny krok w przełamywaniu uprzedzeń, poznawaniu nowych smaków w myśl zasady „ Kropla drąży kamień”.
A ponieważ udało się przekonać dzieci do przedszkolnych zupek –próbujemy dalej.
Elżbieta Smalewska
DZIEŃ DRZEWA
10 października przypada kolejne ważne święto związane z przyrodą - Święto Drzewa, które ma na celu podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia.
Zajęcia w przedszkolu rozpoczęliśmy od rozmowy kierowanej dotyczącej roli drzew w przyrodzie. Dzieci dowiedziały się jak bardzo ważne są drzewa - dla nas, zwierząt i roślin, co nam dają i dlaczego warto o nie dbać. Wspólny spacer do pobliskiego parku pozwolił przedszkolakom z bliska zaobserwować różnorodne drzewa - dotknąć, powąchać i przytulić. Dzieci rozpoznawały i nazywały poszczególne drzewa, przyglądały się korze drzew, a następnie odbijały na kartce.
Zajęcia w terenie umożliwiły dzieciom nie tylko utrwalenie informacji na temat drzew ale również dostarczyły niezapomnianych wrażeń podziwiania piękna natury i obcowania z nią. Również nasz kącik przyrodniczy został wzbogacony zebranymi skarbami w trakcie spaceru do parku.
Magdalena Sowa
ANTONIO GAUDI - ARCHITEKTURA HISZPAŃSKA
Warsztaty architektoniczne - MIASTO
4 października dzieci wzięły udział w pierwszych w tym roku szkolnym warsztatach z cyklu MIASTO. Tym razem p. Ewa zaprosiła nas do słonecznej Hiszpanii, aby poznać wybitnego architekta, którym był Antoni Gaudi.
Na początek w małych zespołach przeszkolaki miały za zadanie ułożyć obrazek z wielu drobnych elementów. Następnie w przygotowanej galerii zdjęć wybierały fotografie, które przedstawiały ułożone przez nich budowle. Budynki na zdjęciach wyglądały nietypowo. Okazało się, że budowane były według projektu sławnego hiszpańskiego architekta. Z pomocą Pani Ewy dzieci określiły ważne cechy architektury Gaudiego. Zwróciły uwagę na bogatą kolorystykę, motywy roślin, zwierząt, budynki w kształcie fal, zawierające witraże i mozaiki.
Dzieciom bardzo spodobały się projekty tego znakomitego architekta. Zainspirowani poznaną architekturą na koniec zajęć w swoich zespołach konstruowały z klocków przestrzenne budowle. Włożyły w to wiele staranności i pomysłów. Brawo! Powstały fantazyjne budowle.
Może ktoś z nas pojedzie kiedyś do słonecznej Hiszpanii i zobaczy te słynne budowle?
Dzięki takim zajęciom dzieci coraz więcej wiedzą o architekturze miasta, uczą się dostrzegać jej piękno i różnorodność, kształtują zmysł estetyki, wyrabiają sobie gust, rozwijają wyobraźnię przestrzenną i uczą się współpracy.
Magdalena Sowa
ŚWIATOWY DZIEŃ PTAKÓW
Ptaki nie tylko pięknie śpiewają, ale przede wszystkim są ważnym elementem naszego ekosystemu.
Są sprzymierzeńcami człowieka, to one tępią szkodnikizjadają nadmiar owadów oraz rozsiewają wiele gatunków drzew i krzewów.
Dzień Ptaków to właśnie jest czas, aby zatrzymać się, zauważyć je wokół nas oraz poznać też te, które są gdzieś na drugim końcu świata, a fascynują nas swoim pięknem.
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od zagadki sensorycznej, w zaczarowanym woreczku, znajdowały się piórka ptasie, które w spontaniczny sposób wykorzystaliśmy do zabawy (zdmuchiwania, gilgotania kolegi,wirowania z pórkiem na dłoni w tańcu).
Następnie padły trudne pytania:
- Co to są ptaki?
- Czy ptaki to zwierzęta?
- Jakie ptaki znacie ?
- Co sprawia, że ptaki potrafią latać? (czyli jak zbudowany jest ptak?)
Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas zajęć – korzystając z książek, encyklopedii dla dzieci, filmów edukacyjnych (m.in. „ Karolek poznaje ptaki”)
Oczywiście nie zbrakło też:
- zagadek o ptakach, które sześciolatki już powinny znać (np., łabądź kukułka, wróbelek, bocian, sroka, dzięcioł, gołąb)
- zabawy ortofonicznej pt „ Rozmowy ptaków”
- „Ptasiej matematyki” (przeliczanie piskląt w gniazdach, rozwiązywania prostych zadań tekstowych)
- oraz nauki tańca „ Ptaszki” Klanza
- wyodrębnienia ptaków nielotów, najmniejszych i tych z najdziwniejszymi dziobami
Wyposażeni w taką dawkę wiedzy o ptakach, słuchając kojącego śpiewu ptaków w tle - przystąpiliśmy do wykonania pracy plastycznej pt. „ ŚWIAT PTAKÓW”
W tym roku szkolnym, będziemy realizować wiele podobnych zagadnień, których celem będzie pogłębienie wiedzy przyrodniczej – ŚWIATOWY DZIEŃ PTAKÓW, był początkiem tego cyklu.
Elżbieta Smalewska
WRZESIEŃ 2024
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po STARSZAKA,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
To wierszyk, którym witamy się tego dnia już od czterech lat, ponieważ w pełni oddaje to, kto tego dnia jest najważniejszy.
Dzień Przedszkolaka – to okazja, do czerpania radości z bycia razem, do wykazania się pomysłowością, umiejętnością współpracy i zabawy w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Nasz plan na ten dzień, był tak skrojony, aby nie zabrakło: zaskoczenia, uśmiechu, i chęci do wzięcia udziału w dobrej zabawie. A to, że przy okazji panie przemycają trochę treści edukacyjnych (utrwalania i doskonalenia potrzebnych sześciolatkom umiejętności) – to już takie nasze „czary- mary” :)
A oto fotorelacja…………..
PIKNIK SPORTOWO – REKREACYJNY
DLA PRZEDSZKOLAKÓW
17 września 2024 r. po wcześniejszym śniadanku, czyli z samego rana wyruszyliśmy autobusem MPK do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód znajdującego się na os. Szkolnym 39 – odpowiadając w ten sposób na zaproszenie do wzięcia udziału w Pikniku Sportowo- Rekreacyjnym dla Przedszkolaków.
Dopisała nam pogoda, więc zaplanowane przez organizatora dwie godziny zabaw ruchowych mogły i odbyły się na świeżym powietrzu. Poza słoneczną pogodą na miejscu czekała na nas również wykwalifikowana kadra trenerska, która zapewniła nam znakomitą zabawę.
My rozpoczęliśmy od rozgrzewki muzyczno – ruchowej pod okiem trenerki Hip Hopu. W rytm muzyki dzieci naśladowały ruchy, taniec i ciekawe figury Pani Agnieszki, było przy tym trochę śmiechu, ale też chęć dorównania, i wiernego naśladowania. Następnego punktu programu nie muszę w żaden sposób opisywać – oczywiście mam na myśli tzw. DMUCHAŃCE , w tym przypadku była to zjeżdżalni i dmuchana trampolina – istne szaleństwo, ale pod okiem dwóch panów trenerów, którzy bardzo przestrzegali ustalonych zasad bezpieczeństwa. Po „dmuchańcowym” zawrocie głowy, czekała na nas ( zanana dziewczynkom z gimnastyki artystycznej ) p. Ewa, która uczyła nas strzelania z łuku – był to czas wyciszenia i koncentracji – dobrze wykonane zadanie owocowało strzelaniem w sam środek tarczy. Uwieńczeniem sportowej zabawy tego dnia był - tor przeszkód, czyli to, co dzieci bardzo lubią - rywalizacja drużyn, dopingowanie swojej drużyny i pilnowanie, by przeciwnik wykonał uczciwie wszystkie zadania.
Na zakończenie podziękowaliśmy sobie nawzajem, czyli my Trenerom, a oni nam i kolegom z grupy V i III. Za zabawę i wspaniałą sportową postawę otrzymaliśmy małe niespodzianki :) !
Zadowoleni, posileni, ponownie udaliśmy w drogę powrotną do przedszkola.
I tu muszę się zatrzymać i powiedzieć coś bardzo ważnego, Brawo Dzieciaki - za kulturalne zachowanie w autobusie, przestrzeganie i stosowanie się do wszystkich zawartych wcześniej umów odnośnie bezpieczeństwa, odpowiedzialność za kolegę z pary, reagowanie na wszystkie ustalone sygnały! Cieszy nas to niezmiernie, ponieważ przed nami wiele takich w wypraw w tym roku szkolnym !
A teraz UŚMIECH i podziękowanie dla mamy Basi. Pani Uli dziękujemy, że znalazła czas, by towarzyszyć nam w tej pierwszej podróży autobusem MPK.
Elżbieta Smalewska
WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE
W drugim tygodniu września realizowaliśmy bardzo ważny temat kompleksowy pt. Droga do przedszkola, dlatego też wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, aby z bliska obserwować ruch uliczny i utrwalić wiadomości zdobyte podczas zajeć. Skupiliśmy się na znakach, sygnalizacji, ruchu pieszych i pojazdów. Po drodze mijaliśmy wiele znaków drogowych, które już znamy, a innych znaczenie staraliśmy się od razu rozszyfrować. Uczyliśmy się w praktyce jak dbać o swoje bezpieczeństwo i na co należy zwracać uwagę, gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego.
Wiemy już, żę na drodze musimy być bardzo ostrożni i uważni!
Magdalena Sowa
ZAJĘCIA SPORTOWE NA TAURON ARENIE
10 września rozpoczęliśmy cykl zajęć sportowych w ramach programu „Akademia Przedszkolaka” organizowanych przez MOS - Zachód
Program Akademii Przedszkolaka realizowany jest w Małej Hali TAURON ARENA KRAKÓW przy ul. Stanisława Lema 7 od września do czerwca.
Głównym celem programu jest: kształtowanie i rozwijanie od najmłodszych lat zainteresowania systematyczną aktywnością ruchową.
Już sama ARENA jest dla dzieci dużą atrakcją, miejscem magicznym. Trenerzy prowadzą zajęcia z rozmachem, uatrakcyjniając je ciekawym sprzętem sportowym, dużo w nich ruchu, dobrej zabawy, ale też rywalizacji i mierzenia się ze swoimi ograniczeniami.
Trenerzy to fachowcy, którzy wiedzą, że po pierwsze nawyki kształtujemy teraz gdy dzieci są małe, po drugie ruch, trening, celowa aktywność poprawiają pamięć, koncentrację, uczą współpracy, rywalizacji, zwiększają odporność całego organizmu dziecka.
To tyle tytułem wstępu i dla tak zwanego porządku ;), a teraz najważniejsze !
Dzieci polubiły Panią TRENER i to miejsce - były to pierwsze zajęcia organizacyjne, zapoznanie z zasadami, nauka reagowania na sygnały i zabawy na dobry początek …. czyli nie wiedzą, za na kolejnych zajęciach będzie jeszcze fajniej :) !
Dzieci wyszły zmęczone, z rumieńcami na buziach - była to jednak krótka chwila – kilka łyków wody i energia wróciła ;), a razem z nią pytanie : „ Czy jutro też tu przyjedziemy?"
p. Ela i p. Madzia
Do przedszkola powracają dzieci,
Wciąż jest lato i słoneczko nadal świeci,
Lecz już wiemy, że niedługo będzie jesień,
Bo wakacje się skończyły, już jest wrzesień.
KOCHANI WITAMY WAS po wakacjach…
Wszystko co dobre szybko się kończy, ale chyba mówię za siebie i panią Madzię, bo słyszałyśmy od Waszych Rodziców, że już tęskniliście za przedszkolem, kolegami, wspólnymi zabawami.
To bardzo miłe i zobowiązujące – postaramy się zrobić wszystko, by zorganizować dobrze nadchodzący rok szkolny…
Początek był pełen nowości – opuściliście zaciszne przedszkole, by stać się prawdziwymi STARSZAKAMI – tu na terenie szkoły mamy dużą salę, daleko na stołówkę, ale widzimy, że polubiliście te wędrówki szkolnymi korytarzami i świetnie się odnaleźliście w nowych okolicznościach.
Na koniec najważniejsze: do naszej wesołej i zgranej gromadki dołączyli nowi KOLEDZY: Emilka, Emma i Franio – życzymy im szybkiego odnalezienia się w naszej grupie, zawiązania przyjaźni – a Wy obiecajcie, że dacie im szansę być częścią tej fantastycznej GRUPY jaką stanowimy od trzech lat.
p. Ela, p.Madzia i p. Beatka