Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA I

GRUPA I
 

Idziemy do przedszkola
przedszkole już nas woła.

Lalki, misie, klocki lego,
a więc rękę daj kolego!
Poskaczemy, pośpiewamy,
dobry humor tutaj mamy...

 

MARZEC 2023

POWITANIE WIOSNY

W dniu 22 marca 2023 r. dzieci z grupy I uczestniczyły w imprezie przedszkolnej POWITANIE WIOSNY. W pięknych - wiosennych strojach udały się na salę nr 8, na której miało się odbyć przedstawienie w wykonaniu kolegów i koleżanek z grupy V pt.: "Zimę żegnamy, Wiosnę witamy! - wiosenne porządki".  Piękna dekoracja, kolorowe stroje, taniec, śpiew i  gra aktorska wprowadziły nas w świat wiosennej przyrody. Po przedstawieniu każda grupa zaprezentowała własną piosenkę wraz z interpretacją ruchową. Nasze maluszki i średniaczki zaśpiewały piosenkę pt.: "Wiosna" wraz z instrumentacją:

1. Bociany już przyleciały,
a żabki w stawie kumkały,
bociany się ucieszyły,
że żabki zobaczyły.

Ref. Kle, kle, kle, kle,
ja chętnie żabkę zjem.
Kum, kum, kum, kum,
ucieknę ci co tchu.

2. Niedźwiadki się przebudziły,
do lasu po miód ruszyły,
wdrapują się już na drzewo,
lecz pszczółki miodku strzegą.

Ref. Mniam, mniam, mniam, mniam,
jak wiele miodku tam.
Bzyk, bzyk, bzyk, bzyk,
użądlę misia w mig.

3. Już słonko mocno przygrzewa,
zielona trawka urosła,
ach, po co kłócić się, gniewać,
gdy przyszła do nas wiosna.

Ref. Kum, kum, kum, kum,
tak śpiewa żabek tłum.
Kle, kle, kle, kle,
bociany śmieją się.
Bzyk, bzyk, mniam, mniam,
misiowi miodku dam,
niech miś miód zje,
podzielę z misiem się.

Na zakończenie otrzymaliśmy od Pani Wiosny książeczki z wiosennymi  zadaniami i zrobiliśmy  wspólne zdjęcie na pamiątkę tego uroczystego spotkania.
Po  imprezie udaliśmy się do naszej sali, gdzie wspólnie wykonaliśmy suknię dla Pani Wiosny. Każdy z nas pokolorował wiosenne dekory (kwiaty, listki, motyle), które stały się ozdobą wiosennej sukni.

...Bo wiosną
kwiatuszki w polu rosną.
Zielenią się listki
fruwają motyle.

Kochamy cię, wiosno, i tyle!...

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

Zabawy i ćwiczenia ruchowe
w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO

Temat: Koordynacja oko-ręka.

Cele zajęć:

Ogólne: ćwiczenia wzmacniające ogólną siłę i wytrzymałość, koordynacja oko-ręka.

Operacyjne (szczegółowe). Dziecko:

- wzmacnia siłę mięśni;
- kształtuje koordynację oko-ręka;
- kształtuje skoczność i zwinność;
- podnosi ogólną sprawność i wydolność organizmu;
- rzuca do celu.

Przebieg zajęć:

Powitanie – przypomnienie zasad bezpieczeństwa i poinformowanie o temacie zajęć.
Przypomnienie kiedy jest pierwszy dzień wiosny oraz co związane jest z tą porą roku.

Rozgrzewka

1. "Słońce świeci - deszczyk pada" - zabawa orientacyjno-porządkowa. Bieganie w luźnej gromadce, na hasło słońce - zatrzymanie się i uniesienie ręki do góry, na hasło deszczyk pada -  stanie przy ścianie z przyklejonymi do niej plecami
2. "
Ptaszki do gniazd" - zabawa orientacyjno-porządkowa z wykorzystaniem obręczy. Bieganie w luźnej gromadce bez potrąceń, na hasło ptaszki do gniazd wskakiwanie do wolnego gniazdka (kółka)

3. „Berek – ogrodnik- wersja murarza (refleks, zwinność, wytrzymałość)
Ogrodnik (nauczyciel) próbuje złapać robaczki/szkodniki, czyli przebiegające dzieci. Kto zostanie złapany musi usiąść na grządce (na linii w poprzek trasy biegu). Ostatnie dziecko, które nie zostanie złapane może być w nagrodę ogrodnikiem w kolejnej turze. UWAGA: w trudniejszej wersji, dzieci – robaczki zamiast przebiegać, mogą skakać na jednej nodze, skakać obunóż, bokiem, tyłem itp.

Wszystkie złapane robaczki – dzieci wykonują zadania: skok, przysiad, pajacyk

Część główna

4. „Sadzimy kwiatki (koordynacja oko-ręka, siła mięśni, ogólna sprawność)
Każde dziecko pomaga teraz ogrodnikowi czyli prowadzącemu. Przygotowujemy płaskie znaczniki i ustawiamy je w 2 liniach/rzędach (parami naprzeciwko siebie). Dodatkowo potrzebne będą małe piłki. Dzieci przenoszą (przesadzają kwiatki) z jednej strony na drugą.
a. Najpierw przenoszą piłkę tylko prawą ręką;
b. Następna runda to lewa ręka;
c. Najtrudniejsze: przenosimy piłkę i przekładamy ją z jednej np. z prawej do drugiej czyli do lewej ręki lub podnosimy i kładziemy po drugiej stronie używając 2 rąk.

UWAGA: za jednym razem można przenieść tylko jedną piłkę. Podnosimy piłkę z jednej strony
linii/rzędu/grządki i przekładamy na drugą po przeciwnej stronie. Dla utrudnienia można zwiększać odległość pomiędzy znacznikami. Uwaga! Aby podnieść piłkę nie schylamy się ani nie klękamy, tylko uginamy lekko kolana.

5. „Wiatr Łobuziak” (refleks, wytrzymałość, koordynacja oko-ręka)
Prowadzący lub dziecko (może to być również grupa dzieci) jest wiatrem, który przewraca kwiatki – znaczniki tzn. odwraca je do góry nogami. Pozostałe dzieci – pomocnicy ogrodnika naprawiają szkody wiatru i odwracają znaczniki na prawidłową (wyjściową) pozycję.

UWAGA: Zabawa kończy się na sygnał prowadzącego lub gdy wszystkie znaczniki są albo prawidłowo położone (wygrali ogrodnicy), albo wszystkie są odwrócone (wygrał wiatr). Można też ustalić określony czas zabawy i głośno odliczać.

6. „Pszczółki (celność, refleks, koordynacja oko-ręka, kontrola lotu piłki)
Dzieci trzymają w rączkach odwrócone znaczniki i próbują złapać na kwiatek (do znacznika) pszczółkę czyli piłkę. W większych grupach dzieci mogą stać w rzędzie – linii (kwiatki na grządkach).
UWAGA: Dzieci mogą parami rzucać do siebie piłkę – pszczółkę i próbować ją złapać, raz jedno dziecko rzuca a drugie łapie, a potem zmiana.

Zakończenie – ćwiczenia rozciągające
7. „Porządki w
ogrodzie Ogród trzeba posprzątać. Ogrodnicy (dzieci) wykonują następujące zadania:

 • Chodzimy dookoła sali i robimy długie kroki – omijamy kałuże po wiosennym deszczu. Idziemy przodem, bokiem i tyłem, powoli i dokładnie rozciągamy nogi
 • chodzenie na palcach i obcinanie sekatorem gałęzi
 • Skłony – dotykamy rączkami podłogi – zamiatamy liście
 • „motylek” – dzieci siedzą i mają złączone stopy, machają kolankami w górę i w dół – do pięknego i czystego ogrodu przyleciały motyle.

Scenariusz wg materiałów udostępnianych w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone oraz wg pomysłu nauczyciela

LUTY 2023

Baranek Wielkanocny -
warsztaty ceramiczne

24 lutego po raz kolejny dzieci uczestniczyły w warsztatach ceramicznych - tym razem zajęcia  poprowadzone zostały przez panią Elżbietę Midurę z Pracowni ceramiki artystycznej Angoba.

Dzieci wykonały  BARANKA WIELKANOCNEGO, który mamy nadzieję będzie ozdobą świątecznego stołu.

Praca jak zwykle wykonana została etapami, ściśle według wskazówek pani prowadzącej.

Zadanie takie wymaga od dzieci koncentracji, uważnego  wsłuchiwania się i  obserwowania osoby prowadzącej warsztaty. Wykonywanie wszystkich tych czynności angażuje  wiele zmysłów,  kontakt z gliną działa kojąco, rozładowuje napięcia, rozwija wyobraźnię, a efekt końcowy daje dziecku ogromną satysfakcję – bo choć baranki wyglądają podobnie, to jednak każdy jest inny, po prostu niepowtarzalny !

Opisała: Elżbieta Smalewska

WALENTYNKI
dzień sympatii

Walentynki - nie sposób nie zwrócić uwagi na  komercyjne święto, które dość nachalnie wkroczyło również do naszej kultury. Skoro już jest z nami warto je przedstawić i zaprezentować dzieciom w odpowiedniej formie – dla nas był to dzień miłych zabaw i rozmów o przyjaźni i  koleżeństwie z jasnym zaznaczeniem tej istotnej różnicy kogo kochamy, a kogo lubimy.

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy zabawą  z rymowanką (zapożyczoną z piosenki Śpiewających Brzdąców)

W kształcie serduszka, po błękitnym niebie
czerwony balonik płynie do Ciebie.
Bo ja Cię lubię, bardzo szanuję
i musisz wiedzieć, że Cię potrzebuję.

Rozmawialiśmy o symbolu walentynek czyli o sercu, dzieci doświadczyły, tego, że serce możemy usłyszeć, serce możemy poczuć. Dowiedziały się, że jako bardzo ważny organ schowane jest w klatce piersiowej, która chroni je przed uszkodzeniem.

Serce nigdy nie odpoczywa, a bije zanim pojawimy się na świecie, bo już w brzuszku mamy spodziewającej się dziecka. W trakcie słuchania bicia serca – ułożyliśmy rytm w jakim bije serce.

Zastanawialiśmy się wspólnie, co to znaczy  kochać kogoś ?…. padały piękne odpowiedzi… opiekować się, tulić, przytulać, pocieszać, całować, lulać… Ustaliliśmy takze kogo kochamy ( mamę, tatę, babcie, dziadka, rodzeństwo), oraz to,  z kim się lubimy, przyjaźnimy.

Czas wspólnych zabaw („Gra muzyka”, „Odszukaj drugą połówkę"  "Ile serc?"- ) był okazją do okazywania sobie życzliwości  i radości z przebywania razem.

 Na zakończenie zajęć dzieci usłyszały krótką historię o św. Walentym i wykonały walentynkę, dla swoich rodziców – by wręczając ją powiedzieć Kocham Cię Mamo, Kocham Cię Tato.

Uwieńczeniem tego dnia były rozdane przez Panią Dyrektor sercowe lizaczki – dowód sympatii i jeden z symboli  tego święta.

Opisała: Elżbieta Smalewska

Zabawy i ćwiczenia ruchowe
w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO

DINOZAURY

Temat: Koordynacja „ręka-oko”.

Cele zajęć:

Ogólne: nauka gry w bule, koordynacja oko-ręka.

Operacyjne (szczegółowe): Dziecko:

- Celuje piłką do wyznaczonego miejsca
- Współpracuje w grupie
- Kontroluje siłę i kierunek rzuconej/turlanej piłki/kuli
- Wzmacnia siłę mięśni nóg
- Poprawia szybkość i zwinność.

Przebieg zajęć:

Powitanie – przypomnienie zasad bezpieczeństwa i poinformowanie o temacie zajęć.

Rozgrzewka

1. „Dino-berek” – prowadzący (trener) udaje dinozaura diplodoka, który za pomocą swojej długiej szyi (np. basenowy „makaron”) stara się złapać dzieci, które nie tylko uciekają, ale mogą też schować się, robiąc przysiad (kucając). Złapane dziecko na chwilę zamienia się w dinozaura i krzycząc „Raz, dwa, trzy! Dinozaurem jesteś ty!” robi trzy ćwiczenia typu „pajacyk” (podskoki z równoczesnym klaśnięciem dłońmi nad głową). Następnie wraca do zabawy i znów ucieka przed dinozaurem.

2. „Spacer dinozaurów” – dzieci (dinozaury) wyruszają na spacer przez jurajski, gęsty las. Muszą pokonywać seriami przeszkody na swojej drodze:

a. - przejście nad leżącymi gałęziami – kolana wysoko do góry;

b. - po zwalonym pniu nad rwącym strumieniem – utrzymanie równowagi podczas przejścia po wyznaczonej linii (np. ułożony sznurek, narysowana lub naklejona linia);
c. - przeskok nad kałużami – przeskok z miejsca na miejsce (np. z kółka wyznaczonego szarfą, do następnego kółka);
d. - skubanie liści – chód na palcach z wysoko uniesionymi ramionami (sięgając jak najwyżej);

Ćwiczenia główne

3. „Jajo dinozaura” – układanie jaj w gnieździe dinozaura – turlamy z odległości piłki / bule w stronę wyznaczonego miejsca (gniazda).

4. „Wyścigi dinozaurów” – dzielimy dzieci na zespoły (od 3 do 6 osób) i ustawiamy je „w pociąg” czyli gęsiego. Każde dziecko (oprócz pierwszego) trzyma kolejne dziecko przed sobą za biodra lub ramiona. Pierwsze jest „głową” dinozaura, a ostatnie ogonem. - zespoły ścigają się na wybranym dystansie, na torze przeszkód, itp.;

5. „Ogonek dinozaura” – ogon tworzymy za pomocą szarfy, sznurka, chusteczki, itp., wetkniętych (tak, by dało się łatwo i bezpiecznie i dość łatwo wyjąć / wyszarpnąć) na placach za spodenki lub kołnierzyk koszulki. Następnie małe dinozaury uciekają, a duży próbuje im zabrać na chwilę ogonek. Ostatni dinozaur, który zachował ogonek, w nagrodę zostaje „dużym” dinozaurem i w kolejnej rundzie, to on „gania”.

Zakończenie, wycieczenie i rozciąganie

6. „Dinozaury wracają do jaskini” – dzieci w parach. Na zmianę, jedno powoli i jak najdokładniej, przechodzi pomiędzy nogami (wejściem do jaskini) drugiego dziecka w parze.
Uwaga!
7. Wejściem do jaskini może być też trzymane przez jedno dziecko (na różnej wysokości) „hula-hop”;

8. „dinozaurze pary” – trzymając się za ręce, dzieci przechodzą po wyznaczonej linii lub skaczą równocześnie na jednej nodze;
9. „Dinozaury szykują się do snu” – dinozaury (dzieci) czyszczą z piasku przed snem wszystkie „części” swojego dinozaurzego ciała. Zaczynamy rozciąganie od skłonów i sprawdzania czy nie ma piasku między palcami, kończymy na skrętach szukając swojego ogona.

Materiały udostępniane w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone.

STYCZEŃ 2023

"Na łowicką nutę"

Pojadę ja do Łowicza
Kupię sobie kawał bicza
Będę trzaskał, będę pukał
Będę sobie konia szukał. 

Łowiczanka jestem  dana moja dana
Mogę śpiewać tańczyć, do białego rana.
Łowiczanka jestem z samego Łowicza
Od innych panienek wianka nie pożyczam.
Każda Łowiczanka ma jak gwiazdy oczy
Każdego chłopaka nimi zauroczy.

W dniu 26 stycznia 2023 r. w naszej grupie odbyła się uroczystość rodzinna z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. Od samego rana dzieci były bardzo przejęte tym, że dzisiaj wystąpią przed tak ważnymi dla nich Osobami. Gdy nadeszła upragniona chwila, przedszkolaki pięknie się ubrały i z wielką radością  do sali nr 8 się udały. Gdy tylko drzwi się otworzyły rozległy się ogromne brawa, którymi  Babcie i Dziadkowie przywitali wnuczęta.  
Dzieci przed tak szeroką publicznością pokazały swoje umiejętności artystyczne. Zaprezentowały przyśpiewki, tańce i zabawy łowickie, zaśpiewały piosenki, wiersze wyrecytowały , a na koniec pięknie zagrały.  I znów rozległy się gromkie brawa!!! Głośne i długie! A na twarzach babć i dziadziusiów było widać wielkie wzruszenie oraz dumę ze swoich wnucząt.

Na zakończenie maluszki i średniaki złożyły najbliższym życzenia, wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty, mocno  ucałowały Babcie i dziadziusiów  i zaprosiły na słodki poczęstunek.

       Dziś słoneczko jasno świeci, zima biała śpiewa.   
A w przedszkolu przedszkolaki składają życzenia.

Wszystkim babciom, wszystkim dziadkom   
zdrowia pomyślności, uśmiechów na co dzień i dużo radości.

My swoje babcie i dziadków bardzo kochamy
i o ich święcie zawsze pamiętamy.

Bardzo was doceniamy i bardzo szanujemy,            
A dzisiaj po prostu bardzo dziękujemy.

Z wami jest piękniejszy świat,                    
Babciu, dziadku: Żyjcie sto lat!

Bardzo serdecznie dziękujemy Babciom i Dziadziusiom za przybycie do naszego przedszkola. Za serdeczny uśmiech, wspólne rozmowy i wzruszenia. Rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości i przygotowanie pysznego poczęstunku. Panu Pawłowi, jak zwykle dziękujemy za piękne zdjęcia, które przypominać nam będą cudownie spędzone chwile z ważnymi osobami dla dzieci w rodzinie.

Obchodzenie uroczystości rodzinnych w przedszkolu:

 • Wzmacnia więzi emocjonalne z członkami rodziny,
 • Pokazuje dzieciom, jak ważną rolę odgrywają: babcia i dziadek w rodzinie,
 • Uczy dzieci szacunku dla starszych,
 • Uczy dzieci umiejętności podejmowania gości i sprawiania im przyjemności (tańce, wiersze, piosenki, własnoręcznie przygotowane prezenty,
 • Daje możliwość zaprezentowania swoich talentów i zdolności oraz stwarza sytuacje, w których dzieci mogą przełamywać swoje bariery np. nieśmiałość, tremę.

Opisały: Agnieszka W., Elżbieta S.

Zabawy i ćwiczenia ruchowe
w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO

Temat: Trening siłowo-wytrzymałościowy - crossfit.

Cele zajęć:

Ogólne: ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała, kształtowanie wytrzymałości i kondycji, poprawa ogólnej sprawności fizycznej.

Operacyjne (szczegółowe): Dziecko:
- wzmacnia siłę mięśni i stawy;
- poprawia wytrzymałość i kondycję;
- wzmacnia wydolność oddechową.

Przebieg zajęć:

Powitanie – przypomnienie zasad bezpieczeństwa i poinformowanie o temacie zajęć; przypominamy aktualną porę roku - zima.

Rozgrzewka

1. Budujemy bałwana

W ograniczonej przestrzeni rozrzucamy woreczki gimnastyczne. Dzieci biegają pomiędzy woreczkami i na sygnał „budują bałwana”. Pojedynczo lub np. w grupach 3-4 osobowych układają na sobie 3 woreczki. W zależności od liczebności grupy i kolorów woreczków można zadanie utrudnić i „lepić bałwana” z:

a. 5 lub więcej woreczków
b. woreczków w różnych kolorach
c. woreczków w tym samym kolorze,
d. 3 woreczków, ale każda grupa musi ułożyć 2 lub więcej bałwanków.

2. Zamrożony berek

Wybieramy jedną osobę (berek) - pozostałe dzieci otrzymują szarfy i trzymając je w ręku uciekają przed berkiem. Jeśli berek kogoś złapie przymarza do tej osoby – łapie za szarfę i w ten sposób 2 dzieci trzymając razem szarfę próbuje łapać innych. Jako berek mogą razem biegać maksymalnie 3 dzieci. Jeśli taka trójka złapie kolejne dziecko, to dzielą się na 2 pary i jako dwa berki łapią kolejne dzieci.

Część główna – ćwiczenia wzmacniające ogólną siłę, wydolność i sprawność organizmu (crossfit)

3. Kula śnieżna (wzmacnianie mięśni nóg)

Dzieci muszą podawać sobie wielką kulę śnieżną, muszą to robić bardzo dokładnie i ostrożnie inaczej kula może wywołać lawinę. Najpierw dzieci ustawiają się tyłem do ściany, przyklejają plecy do ściany i „siadają” tzn. uginają kolana, które muszą być pod kątem prostym i tak utrzymując pozycję, podaja sobie dużą piłkę z rąk do rąk. Raz na wysokości kolan, a raz wysoko nad głową.
W kolejnym ataku „ śnieżnej kuli” dzieci kładą się na podłodze, blisko ściany i opierają stopy o ścianę. Tym razem dużą piłkę podają do siebie nogami, starając się zrobić to tak, aby piłka cały czas była dociskana do ściany i żeby nie upadła na podłogę.

4. Zimowy tor przeszkód (wzmacnianie mięśni, wydolności oddechowej i ogólnej wytrzymałości)

Ustawiamy duży tor przeszkód, dookoła sali, w której są zajęcia. Mogą w nim być różne elementy np. pachołki, drabinka koordynacyjna itp. Ważne, aby ćwiczenia bieżno-skoczne były na przemian z siłowymi:

a. 5 pajacyków,
b. 5 pompek
c. 5 przysiadów
d. 5 burpee.

Bieg slalomem – przysiady – skoki na drabince – pajacyki – bieg – pompki – przejście w równowadze po linii lub po ławeczce – burpee. Tor przeszkód powtarzamy kilka razy w zależności od liczebności grupy i wieku dzieci.

5. Sanki (wzmacnianie siły mięśni rąk oraz ogólnej wytrzymałości)

Dzieci ustawiamy w grupach/drużynach, w każdej drużynie dzieci stoją parami. Wyznaczamy trasę dla każdej drużyny: odległość kilku kroków między dwoma pachołkami. Drużyny ustawiają się przy swoich trasach. Para ma koc, czyli sanki i jedno dziecko siedzi na kocu. Na sygnał prowadzącego rozpoczynają się wyścigi sanek i drugie dziecko ciągnie sanki czyli ciągnie koc, na którym jest drugie dziecko z pary.

6. Odśnieżanie (wzmacnianie wytrzymałości, kondycji i siły)

Duży przedmiot/obiekt np. materac, piłka lekarska stara opona samochodowa, to nasz zalegający śnieg, który trzeba usunąć. Dzieci muszą po kolei lub w grupach (w zależności od obiektu i jego wagi) przesunąć, przeturlać je w określone miejsce. Jeśli jest to piłka lekarska należy ja przetoczyć np. do wyznaczonego miejsca przez pachołki. Jeśli to materac to trzeba najpierw materac podnieść.


Zakończenie – ćwiczenia rozciągające/rozluźniające:

 • chwyt i przytrzymanie stopy z tyłu
 • chwyt ręki nad głową, ugiętej i przytrzymanie (na wysokości łokcia) (prawa i lewa)
 • chwyt ręki wyprostowanej z przodu za łokieć i lekkie dociskanie
 • wypady na boki z ugiętą nogą, lekkie dociskanie
 • w siadzie dotykanie dłońmi palców stóp (proste nogi, jedna noga ugięta)
 • w leżeniu dociskanie kolana do klatki piersiowej
 • w staniu rolowanie - skłon w przód powrót do pozycji prostej

Materiały udostępniane w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone.

GRUDZIEŃ 2022

MALEŃKA MIŁOŚĆ

Spotkanie Wigilijne z Rodzicami

Dnia 14.12.2022 r. (środa) o godzinie 15.30 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne z udziałem Rodziców dzieci z grupy I, II i III. Czekaliśmy na ten wyjątkowy czas 3 lata. Ostatnia wigilia z udziałem rodziców odbyła się w grudniu 2019 r. Powód wszystkim nam znany - pandemia.
W pięknie przystrojonej sali przedszkolaki z każdej grupy zaprezentowały swoim najbliższym świąteczny program artystyczny. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnej piosenki "Wigilijna noc". Dzieci z grupy III jako pierwsze zaprezentowały uroczy taniec gwiazdek ze wstążkami. Następnie wszyscy zaśpiewaliśmy wesołą pastorałkę "Najpiękniejsze w świecie" wraz z interpretacją ruchową. Maluszki i średniaczki z naszej grupy wcieliły się w rolę dzieci i zatańczyły piękny taniec z
sercami, które potem złożyły przy szopce w darze dla Pana Jezusa. Kolejny występ należał do aniołków -  dzieci z grupy II. Taniec ze światełkami wprowadził nas w cudowny nastój. W ich blasku zaśpiewaliśmy kolejną pastorałkę "Święta cisza" (dzieci bardzo ją polubiły  i chętnie śpiewały):

1. Leż na sianku mój Baranku,
Leż na sianku, leż.
Zmruż  już oczka, bo jest nocka,
Zmruż już oczka, zmruż.

Niech Cię uśpi śpiew mamusi,
Niech Cię uśpi  śpiew.

Ref.: Dlaczego tu? Dlaczego tak?
Syn Boży na świat przyszedł?
Co będzie jak zerwie się wiatr
I zburzy świętą ciszę?

2. Aniołeczku śpij w żłóbeczku,
Mój syneczku śpij.
Zmruż powieki w sen daleki
Płyń po niebie, płyń.

Ref.:  Dlaczego tu….

Następnie zaprezentowaliśmy znaną kolędę "Jezus Malusieńki" w formie instrumentacji. Wszystkie dzieci zagrały na instrumentach perkusyjnych. Każdy pełnił ważną rolę w świątecznej orkiestrze.  Przy dźwiękach gitary, na której zagrała pani Zosia, dzieci zaśpiewały ostatnią pastorałkę „Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie ”.   Pomiędzy prezentacjami wokalnymi i tanecznymi dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały świąteczne wierszyki, które podkreślały radosny i ważny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

         Podzielić się opłatkiem…
        My wiemy co to znaczy-
        To dobrze życzyć innym
        I wszystko im wybaczyć.

Na zakończenie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia, symboliczne podzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie z Rodzicami zaśpiewaliśmy kolędę "Wśród nocnej ciszy".

W tej świątecznej atmosferze radości, nadziei i życzliwości udaliśmy się na jadalnię i  zasiedliśmy do wspólnego wigilijnego poczęstunku.  Nie zabrakło pachnącego świętami barszczu czerwonego, kapuśniaczków, pysznych ciast, babeczek i cynamonowych ciasteczek.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje międzyludzkie. Tą ciepłą atmosferę nasze dzieci zaniosą do swoich domów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli do naszego przedszkola na Spotkanie Wigilijne.  Bardzo dziękujemy Rodzicom za ogromne zaangażowanie się w naszą uroczystość - upieczenie pysznych ciast, zakup artykułów spożywczych. Szczególnie dziękujemy panu Pawłowi (tacie Adasia), który uwiecznił naszą cudowną uroczystość na fotografii i filmikach.

Życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

p. Agnieszka W, p. Ela S.

LINK DO NAGRANIA TAŃCA Z SERDUSZKAMI:

https://drive.google.com/file/d/1aywXvowGteTCJc4SGEiu7MYPJMSut9nh/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1PL3tncCu0vUG-OFUhCAfcZoDugkAFiK_/view?usp=sharing


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Przyszedłeś dziś do nas
Święty Mikołaju
zmęczony z długiej drogi.
Taki radosny, uśmiechnięty,
choć bolą Cię pewnie nogi.

Usiądź sobie między nami.
Obdarz dzieci prezentami.
Wszyscy Cię dzisiaj
serdecznie witamy.
Tobie też wesołą piosenkę
zaraz zaśpiewamy.

W dniu 5 grudnia 2022 r. dzieci z grupy I po raz drugi miały powitać w naszym przedszkolu ważnego Gościa - ŚWIETEGO MIKOŁAJA z dalekiego kraju.  
Od samego rana nie mogliśmy doczekać się tego ważnego spotkania. Dzieci odświętnie ubrane udały się  do sali numer 8, gdzie czekał już na nich Mikołaj. Siedział na wyjątkowym tronie i odpoczywał po długiej podróży. Dzieci powitały go z wielką radością i  zaprezentowały niespodziankę artystyczną: taniec z dzwoneczkami, wierszyk oraz piosenkę wraz z interpretacją ruchową "Święty Mikołaju" autorstwa  pani Renatki, która prowadzi w naszym przedszkolu zajęcia umuzykalniające:

Święty Mikołaju
co w tym worku masz?
jakie upominki
grzecznym dzieciom dasz? (bis)

Mam w tym worku misia,
farby kredki mam.
Wszystkie te prezenty
grzecznym dzieciom dam.

Dla dziewczynki lala,
a dla chłopca miś.
Wszystkie te prezenty,
ktoś dostanie dziś.  (bis)

Mikołaj nasz występ nagrodził gromkimi brawami oraz słownymi pochwałami. Na zakończenie  podziękował  za piękną prezentację artystyczną, zadał kilka ciekawych zagadek oraz porozmawiał chwilkę z nami. Wręczył dzieciom upominki, zaprosił do wspólnego zdjęcia na którym były same wesołe minki.

Okazało się, że to nie był koniec niespodzianek. Gdy wróciliśmy do naszej sali zobaczyliśmy duży prezent na środku dywanu. Kiedy ten Mikołaj go zostawił? Wszyscy się zastanawiali. Pani Ela otworzyła czerwony worek i dzieci po kolei wyciągały z niego kolorowe zabawki, które na dobre zamieszkają w naszej sali. Mikołaju! Obiecujemy, że będziemy je szanowali i po skończonej zabawie na półeczki odkładali.

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

LISTOPAD 2022

Andrzejki to magiczny dzień.
Czas zabawy i wróżenia.
Święty Andrzeju powiedz nam:
Co nas w przyszłości czeka?
Czy spełnią się nasze marzenia?

W  dniu 30 listopada 2022 r. w naszej grupie pojawił się tajemniczy kot - a raczej kotka o imieniu Szarlotka. Szybko została przez dzieci zdemaskowana. Mimo to była wspaniała zabawa! Na początek serduszkowa wróżka ukryła w sali czerwone serduszka. Każde dziecko musiało odszukać jedno, nakleić na nim swoje imię  i podarować koledze lub koleżance. Gdy serduszka potańczyły i sobą nacieszyły, na dywanie w dużym sercu się spotkały i trochę miłych słów do siebie powiedziały. Nagle dzieci zobaczyły wiklinowy koszyk, a w nim sznurek. Pomyślały - czyżby to makaron?:). Okazało się, że to wróżki przepowiednia. Kto wyciągnie najdłuższy sznurek najszybciej urośnie. Będzie taki wysoki, że dosięgnie szyszek na sośnie.:)

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dzieci przy pięknie przystrojonym stole mogły nabrać siły i energii do dalszej zabawy.

Tego dnia niespodziankę przygotowała dla nas również pani Renia, która na tą okazje ułożyła andrzejkową piosenkę.  Zajęcia rytmiczne  zamieniły się w wesołą zabawę taneczną, pełną humoru śpiewu i zabaw rytmiczno – ruchowych. Wraz z grupą II i III bawiliśmy się tańcząc w parach, kółeczkach i wężykach, śpiewając dziecięce przeboje. Między innymi:
Dwóm tańczyć się zachciało, Krasnoludek, Jedzie pociąg, Magiczna liczba siedem, Przyszła do nas dzisiaj Kasia, Kaczuszki, Grozik, Jaki to taniec? (krakowiak, walczyk, poleczka), Masażyk, Budujemy ciszę.

Dzieci z naszej grupy aktywnie uczestniczyły we wszystkich proponowanych zabawach.. Były bardzo radosne i spontaniczne. Pięknie prezentowały się w andrzejkowych strojach. A co ciekawe, nikt nie bał się czarownic, czarnych kotów i nietoperzy mieszkających w zamkowej wieży.;)

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY
,,
ZWIERZĘTA z JESIENNEGO LASU lub PARKU

  WYNIKI:

    I MIEJSCE:
    Julia Słonina

    II MIEJSCE:
    Basia Zagata
    Klaudia Szczygieł

 
  
 III MIEJSCE:
    Julia Zaród

    WYRÓŻNIENIA:
    Milenka Kołodziej
    Szymon Banduła
    Dominik Winiarski
    Pola Garzeł
    Gloria Żak-Naderi

    
  
 ZA UDZIAŁ:
    Ewa Gierlach
    Gabrysia Uchacz

Serdecznie dziękujemy za udział w grupowym konkursie plastycznym. Za wspólne, rodzinne zaangażowanie,  pomysłowość, wykorzystanie w dużym stopniu materiałów przyrodniczych i różnorodnych technik plastycznych, duży wkład dziecka, oraz zadbanie o estetykę prac.

Oceniając prace, jury wzięło pod uwagę powyższe kryteria. Miało niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie prace miały swój  niepowtarzalny urok.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Dzieciaki, nie najważniejszy w konkursie jest wynik,
ale podjęty trud i wspólne, rodzinne działanie!!!Wręczenie nagród odbędzie się 21 listopada 2022 r. (tj. poniedziałek).

Część nagród dodatkowo ufundowała pani Katarzyna Żak .
Serdecznie dziękujemy!

Wystawa prac konkursowych znajduje się w szatni przedszkolnej. Miłego oglądania:)

Opisały: pani Agnieszka i pani Ela

ŚWIĄTECZNE

WARSZTATY CERAMICZNE

W dniu 17 listopada 2022 r. odbyły się w naszej grupie świąteczne warsztaty ceramiczne, również prowadzone przez panią Ewę - pracownika firmy Juma Art z Krakowa. Dzieci tym razem wykonały CHOINKĘ.
Po przywitaniu się z panią prowadzącą w zabawny sposób, dzieci zdobyły wiedzę na temat drzew. Dokonały porównania dwóch obrazków przedstawiających  drzewo liściaste i iglaste. Szybko wychwyciły różnice i podobieństwa. Brawo!

Przedszkolaki rozpoczęły pracę od zrobienia dużej kuli, oczywiście przy piosence:

Kto ma glinę toczy kulę, toczy kulę toczy kulę
Kto ma glinę toczy kulę, wznosi ją hej w górę...


Następnie wykonały z kuli tzw. marcheweczkę, którą troszkę spłaszczyły, nadając kształt choinki. Palcami zaznaczyły gałązki a patyczkiem igły. Nakleiły przy pomocy wody małe kuleczki - bombki  oraz na szczycie umieściły gwiazdę betlejemską. Żeby rączki się nie zmęczyły, pani Ewa wprowadziła dzieciom ciekawą zabawę "Lampa, nos". Ale przy tym było śmiechu! Wykonane prace zostały również samodzielnie pomalowane przez dzieci. Przepiękne dzieła zostały zabrane do pracowni, gdzie będą wypalone i szkliwione. Gotowe choineczki powrócą do nas przed Świętami Bożego Narodzenia. Zostaną zabrane przez dzieci do domu i staną się dekoracją przy świątecznym stole.

 Opisała: Agnieszka Wójtowiec

Zabawy i ćwiczenia ruchowe
w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO

Temat: Zajęcia ogólnorozwojowe.
Cele zajęć:
Ogólne: ćwiczenia wzmacniające mięśnie postawne, sprawność ogólną, balans ciała, siłę, szybkość i sprawność ogólną.

Przebieg zajęć:
Powitanie – przypomnienie zasad bezpieczeństwa i poinformowanie o temacie zajęć, przypomnienie kilku najpopularniejszych legend polskich.

Rozgrzewka

1. „Smok Wawelski”
Wyznaczona osoba, np. prowadzący zajęcia, jest smokiem. Dzieci są owieczkami. Dodatkowo wyznaczamy również szewczyka Dratewkę, który będzie ratował owieczki. Smok, czyli berek próbuje złapać jak najwięcej owieczek. Złapana osoba przechodzi do jaskini smoka (wyznaczone miejsce, np. koło hula hop). Tam czeka na ratunek. Szewczyk, żeby uratować owieczkę, musi podbiec do jaskini, podać owieczce „makaron” i trzymając go wspólnie z „ratowanym” wykonać 2 przysiady. Wtedy owieczka jest gotowa do powrotu do zabawy.

Część główna

2. „Bazyliszek”
Inna wersja zabawy „Baba Jaga patrzy”. Tym razem mamy Bazyliszka, który wzrokiem zamienia w kamień. Wybrana osoba jest Bazyliszkiem. W dużej odległości od Bazyliszka w szeregu stoją pozostałe dzieci. Bazyliszek zaczyna mówić: „1, 2, 3 Bazyliszek patrzy!” i odwraca się w stronę dzieci. W tym czasie dzieci starają się jak najbliżej podbiec do Bazyliszka. Kiedy Bazyliszek się odwróci, dzieci stoją nieruchomo. Jeśli ktoś się poruszy, musi cofnąć się o 2-3 kroki. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do Bazyliszka.

3. „Złota Kaczka”
Każde dziecko pokonuje przygotowany tor przeszkód. Dzieci – kaczuszki, mają na głowie korony (płaskie znaczniki) i w pozycji kucznej, trzymając się za pięty, próbują wykonać slalom między pachołkami. Następnie wstają (z koroną na głowie cały czas) i poruszając się wzdłuż liny – rzeczki, przeskakują z jednej strony na drugą.

4. „Kwiat paproci”
Prowadzący lub dziecko (może to być również grupa dzieci) jest wiatrem, który przewraca kwiaty paproci – znaczniki, tzn. odwraca je do góry nogami. Pozostałe dzieci – poszukiwacze kwiatów, naprawiają szkody wiatru i odwracają znaczniki na prawidłową (wyjściową) pozycję.

5. „Pan Twardowski”
Przygotowujemy koła hula hop lub małe obręcze rozkładamy je na podłodze w dolnych miejscach. Koło to Księżyc. Dzieci biegają dowolnie dookoła i na sygnał prowadzącego muszą jak najszybciej wskoczyć na Księżyc, czyli do hula hop. Jako utrudnienie można przy każdej kolejnej rundzie zabierać jedno koło, wtedy ktoś nie zdąży wskoczyć do środka i taka osoba musi wykonać zadanie lub odpada z gry na jedną rundę.


6. Zakończenie – Ćwiczenia rozciągające i wyciszające:
- smok i owieczki - ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg
- lustro - ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu
- zadowolenie - ćwiczenie relaksacyjne

Materiały udostępniane w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone.

Uroczystość z okazji

DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem.
Kochamy Polskę z całych sił
chcemy byś również kochał JĄ i TY.  

W dniu 9 listopada 2022 r. dzieci z grupy I po raz drugi uczestniczyły w  uroczystości z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI pod hasłem: Jestem Polką i Polakiem!. Dzieci w tym ważnym dniu, ubrane były bardzo elegancko  z elementami stroju krakowskiego.  Na piersi widniała kokarda narodowa w naszych ojczystych barwach. Przedszkolaki z  zaangażowaniem i powagą przeżyły ten DZIEŃ, który był pełen wzruszeń, zadumy i dumy!
Poprzez podróż po Polsce - od Zakopanego aż do Gdańska, poprzez piosenki i pieśni patriotyczne, hymn, wiersze i taniec, dzieci miały możliwość zrozumieć doniosłość święta państwowego oraz wydarzeń historycznych z nim związanych.

Nasza grupa  przedstawiła miasto - KRAKÓW. Na melodię hejnału krakowskiego wyszliśmy na scenę tworząc koło. Cwałem w prawo i cwałem w lewo pokazaliśmy element tańca krakowskiego. Reprezentująca nas para krakowska - Klaudia i Kamil, wspólnie powiedzieli wierszyk:

Jestem Polakiem, lat niewiele mam.
Ale wyznam szczerze, kocham ten mój kraj.
Kraków moim miastem,
od najmłodszych lat.
Lubię moje miasto,
każdy mi tu brat.

Następnie obudziliśmy Smoka Wawelskiego, w którego rolę wcielił się Szymon G. Podczas tańca pt.: Wejście smoka, zielony gad przeleciał nad naszymi głowami i postraszył nas trochę. Zmęczył się jednak i zasnął w swojej jaskini. By całkowicie go uśpić, zaśpiewaliśmy mu piosenkę "O Smoku wawelskim" wraz z interpretacją ruchową. Smok jednak nie pospał długo. Okrzykiem: Wstawaj smoku! Dołączył do naszego koła i wraz z parą krakowską cwałem opuścił scenę. Dostaliśmy gromkie brawa!:)

Jednym z celów wychowania młodego człowieka jest kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie poczucia przynależności narodowej, poszerzanie wiedzy na temat własnej Ojczyzny oraz rozumienie doniosłości świąt państwowych.

Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały w prezencie flagi, kolorowanki z symbolami narodowymi i obrazkami charakteryzującymi dane miasto oraz kokardy narodowe.

Bardzo fajną niespodziankę zrobiła nam pani Marta Piotrowska z grupy IV. Zaprosiła nas do swojej sali na multimedialne zabawy patriotyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci utrwaliły sobie wiedzę o naszym kraju poprzez puzzle, memory (EduZabawy.com), filmik, piosenkę animowaną. Ależ to był super prezent od starszaków i świetna zabawa!.

Bardzo dziękujemy pani Marcie.

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

LINKI do gier online (puzzle, momory):

https://eduzabawy.com/gry-online/polacz-obrazki/patriotyczne/

https://eduzabawy.com/gry-online/memory/patriotyczne/

PAŹDZIERNIK 2022


 

RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY
,,
ZWIERZĘTA z JESIENNEGO LASU lub PARKU

     

                                              
     Cele konkursu:

 • uwrażliwienie na piękno przyrody jesienią,
 • kształtowanie odpowiedniego stosunku do zwierząt oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, 
 • utrwalenie i poszerzenie wiedzy przyrodniczej, dotyczącej leśnych zwierząt (w miesiącu październiku została zrealizowana tematyka Idzie jesień...do zwierząt),
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz uzdolnień plastycznych,
 • rozwijanie inwencji twórczej przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych 
 • aktywne spędzanie czasu z najbliższymi (rodzice, rodzeństwo...).

    Regulamin konkursu:

 1. Konkurs adresowany jest do dzieci uczęszczających do grupy I oraz ich rodziców.
 2. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej pt. Zwierzęta z jesiennego lasu lub parku.
 3. Format pracy  – A4 lub A3. Technika wykonania pracy dowolna.
 4. Na odwrotnej stronie pracy należy umieścić dane: imię i nazwisko dziecka oraz innych autorów.
 5. Prace konkursowe można składać u wychowawców grupy I w terminie do 14.11.2022 r.  Po tym  terminie prace nie będą przyjmowane.
 6. Komisja powołana przez organizatora oceniać będzie: interpretację tematu, pomysłowość, wkład pracy dziecka i estetykę wykonania.
 7. Werdykt komisji jest ostateczny.
 8. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród oraz dyplomów odbędzie się pod koniec listopada.
 9. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na gazetce przedszkolnej oraz stronie internetowej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI  Z GRUPY I WRAZ Z RODZICAMI
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE RODZINNYM.
CZEKAJĄ
NAGRODY!!!

Nauczycielki z grupy I: pani Agnieszka Wójtowiec, pani Elżbieta Smalewska

Spotkanie z POLICJANTKĄ

W dniu 20.10.2022 r.   dzieci z grupy I  uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym prowadzonym przez panią policjantkę z wydziału Ruchu Drogowego. Głównym celem zajęć było utrwalenie wiadomości z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicy.

 Przedszkolaki wiedzą:

 • na jakim świetle należy przechodzić przez jezdnię,
 • czego nie należy robić na ulicy,
 • do czego wykorzystuje się czerwony lizak,
 • jak wygląda strój policjanta z wydziału ruchu drogowego,
 • kiedy i dlaczego należy nosić kamizelki i światła odblaskowe
 • gdzie i jak należy bawić się bezpiecznie,
 • o  zachowaniu ostrożności w kontaktach z obcymi,
 • do kogo muszą się zgłosić kiedy się zgubią w sklepi e lub na festynie
 • znaczenie gestów  policjanta kierującego ruchem drogowym
 • jakie są  numery telefonów ratunkowych

Dzieci  brały czynny udział w spotkaniu. Słuchały, odpowiadały na zadawane  pytania przez panią Paulinę, przymierzały elementy stroju policyjnego. Na zakończenie dzieci podziękowały policjantce za ciekawe zajęcia i zaśpiewały znaną im dobrze piosenkę pt.: Na skrzyżowaniu. Pani Paulina pochwaliła nas za dobre zachowanie, uważne słuchanie oraz dużą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Bardzo dobrze czuła się w naszym towarzystwie. Obiecała, że niebawem znowu nas odwiedzi i być może będziemy mogli wsiąść do samochodu policyjnego i włączyć syrenę. Czekamy na tą wizytę z niecierpliwością:)

Tematyka bezpieczeństwa jest bardzo ważna w wychowaniu przedszkolnym. Poświęcamy jej wiele uwagi, dlatego co roku staramy się organizować spotkania z policją lub ze strażą miejską.

KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE, JAK BEZPIECZNIE ZACHOWAĆ SIĘ!!!

PIOSENKA: ”NA SKRZYŻOWANIU” ( sł. i muz. B. Forma)

1. Zielone światło jak liść zielone,
teraz przejść mogę na drugą stronę,
i trzymam mocno mamę za rękę,
nucąc wesoło swoją piosenkę.

Ref: Światła drogowe znaki nam dają,
światła drogowe do nas mrugają,
i teraz głośno powiem wam:
nigdy przez ulicę nie przechodzę sam.

2. Czerwone światło, jak mak czerwone.
Stop! Nie przechodzę na drugą stronę.
Cierpliwie czekam i mamy rękę,
wciąż mocno trzymam nucąc piosenkę.

Polecamy również piosenkę ŚWIATŁA DROGOWE.
Prosty teks, bardzo fajny teledysk, świetna muzyka, której rytmy zapraszają do tańca.

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

ŻYCZENIA

W dniu 14 października 2022 r. kolejny raz spotkała nas bardzo miła niespodziana z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Już od rana pozytywne emocje towarzyszyły Dzieciom, Rodzicom, Nauczycielom i  Pracownikom obsługi Samorządowego Przedszkola nr 64.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za życzenia, upominki, uśmiech oraz okazany szacunek.  Docenianie naszej pracy, którą wykonujemy z zaangażowaniem, poświeceniem i ogromną radością. Dziękujemy za atmosferę którą tworzycie każdego dnia, nie tylko w Dniu Edukacji Narodowej.

Z wdzięcznością - Panie z grupy I (p. Agnieszka, p. Ela, p. Krysia, p. Beatka)

Nauczyciel widzi więcej
niż tylko
twarze dzieci
 
stara się zobaczyć

ich dusze.
(B. Cage)

JESIENNE

WARSZTATY CERAMICZNE

W dniu 13 października 2022 r. odbyły się w naszej grupie jesienne warsztaty ceramiczne, prowadzone przez panią Ewę - pracownika firmy Juma Art z Krakowa. Dzieci wykonały pracę przestrzenną - jeżyka z grzybkiem borowikiem. Jednak zanim podjęły działania przywitały się z panią w bardzo ciekawy sposób. Miały sobie wybrać sposób przywitania się zapisany w postaci piktogramów. Następnie dowiedziały się kilka ciekawostek z życia jeża: mieszka w lesie i w parku; ma bardzo słaby wzrok ale bardzo dobry słuch; żeruje w nocy - szukając smakołyków; lubi ślimaki, dżdżownice, owady, gryzonie, owoce, grzyby; zwija się w kulkę , gdy wyczuje zagrożenie...

Przedszkolaki wykonywały swoje prace w skupieniu, z wielką dokładnością i radością. Słuchały ciekawych poleceń (winda, rakieta, karuzela, odkręcamy buteleczki...),  i piosenek śpiewanych przez panią prowadzącą, które ułatwiały pracę i umilały czas. np.:

Kto ma glinę toczy kulę, toczy kulę toczy kulę
Kto ma glinę toczy kulę, wznosi ją hej w górę...


Wykonane prace zostały również samodzielnie pomalowane przez dzieci. Przepiękne dzieła zostały zabrane do Pracowni, gdzie zostaną wypalone i szkliwione. Dzięki tym procesom prace będą utwardzone i błyszczące. Na ich powrót do przedszkola będziemy czekać około miesiąca. Gdy już do nas dotrą, zostaną zabrane przez dzieci do domu i wyeksponowane w  wyjątkowym miejscu.

Zachęcamy   do gromadzenia takich kolekcji.

Warsztaty ceramiczne, w których uczestniczą dzieci z naszego przedszkola,  pozwalają przedszkolakom na kontakt z materią jaką jest glina, a swobodne ugniatanie, ściskanie, wałkowanie świetnie wpływa na rozwój małej motoryki – tak ważnej dla przyszłego pisania, rysowania, trzymania przedmiotów, wycinania.
Często  warsztaty sprowadzają się do czystej zabawy materią, możliwością pobrudzenia rąk, co sprawia dzieciom niesamowitą radość i wprawia je w dobry nastrój.

 Opisała: Agnieszka Wójtowiec

Człowiek od najmłodszych lat ma ogromną potrzebę zdobywania wiedzy o otaczającym go świecie. Poprzez zmysły obserwuje, nasłuchuje, czuje i smakuje - poznaje świat przyrody ożywionej i nieożywionej. Rolą nauczyciela przedszkola jest rozbudzanie i podtrzymywanie  ciekawości oraz wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, która jest zmienna, barwna i ciekawa.
Podczas spacerów po najbliższej okolicy, wycieczek do parku, lasu, na łąkę, działkę dzieci mogą bezpośrednio zobaczyć i dotknąć darów przyrody, zaobserwować zmieniającą się przyrodę w różnych porach roku. Jednak czasami zła pogoda lub duża odległość, uniemożliwiają zorganizowanie wycieczki. Dlatego też ważnym ogniwem w poznawaniu przyrody jest "kącik przyrody".

Najważniejsze funkcje, jakie posiada właściwie każdy przedszkolny kącik przyrody to:

 • dekoracyjna – stanowi tematyczny wystrój sali o każdej porze roku! Doskonale sprawdzą się tu zarówno dekoracje świąteczne, jak i typowo przyrodnicze, uniwersalne dla każdej pory roku.
 • edukacyjna – odpowiednio dobierając elementy dekoracji można poszerzyć wiedzę dzieci na tematy przyrodnicze. Obserwacje i eksperymenty przeprowadzane w kąciku przyrodniczym to świetny sposób na zapoznanie maluchów nawet z niełatwymi tematami.
 • poznawcza – dzieci, które mają do czynienia z roślinami a nawet z małymi zwierzątkami (np. rybki) poznają świat i pielęgnują w sobie szacunek do przyrody. Idealny kącik przyrody to miejsce, do którego maluchy zaglądają z ciekawością i w życiu której mają aktywny udział.

W naszym kąciku znajdują się:
- rośliny doniczkowe
- okazy przyrodnicze: kasztany, szyszki, żołędzie, dynie ozdobne,  liście, orzechy itp.
- owoce, warzywa, suszone grzyby (prawdziwki)
- kompoty

Zgromadzone
skarby wykorzystujemy do zajęć i zabaw:

 • zabawy tematyczne w kąciku lalek np. kasztany - to ciasteczka, ziemniaczki
 • zabawy dydaktyczne - liczmany do przeliczania, segregowania, klasyfikowania wg różnych cech
 • zabawy konstrukcyjne - tworzenie ludzików, zwierzątek z szyszek, kasztanów, orzechów, żołędzi, patyczków; tworzenie rysunków na dywanie wg wzoru lub własnego pomysłu
 • prace plastyczne - łączenie tworzywa przyrodniczego z innymi materiałami plastycznymi (prace płaskie i przestrzenne)
 • warsztaty kulinarne - z owoców i warzyw robienie sałatek, surówek, kompotów, zdrowych chipsów, soków, koktajli, ciast, ciasteczek i pysznych deserów

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w naszym przedszkolu. Dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Wzbogacają  wiedzę, słownictwo oraz zaspakajają własną ciekawość. Uczą się opiekuńczości, systematyczności, odpowiedzialności i szacunku wobec przyrody.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za wzbogacanie naszego kącika przyrody poprzez przynoszenie różnych skarbów przyrody znalezionych podczas spacerów i wycieczek rodzinnych. Bardzo dziękujemy tatusiowi Julii S., który nawiercił nam otworki w kasztanach, z których to powstały piękne korale dla Pani Jesieni:)

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

 

OWOCE

Zabawy i ćwiczenia ruchowe
w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWO

Temat: Wzmacnianie i rozciąganie mięśni stóp.

Przebieg zajęć:

Rozgrzewka
1. Berek „Banan”
Dzieci maszerują/biegają/skaczą dookoła sali, prowadzący/trener to tzw. berek, który po dotknięciu/złapaniu dziecka „zamienia je” w banana tzn. dziecko zatrzymuje się, podnosi ręce wysoko nad głowę i złącza dłonie. Inne dzieci mogą „odczarować” złapanego „banana” poprzez „obranie go ze skórki”, tzn. chwytają za dłonie złapanego dziecka i opuszczają je na dół. Uwolnione/odczarowane dziecko ponownie włącza się do zabawy.

2. Ćwiczenie „Zbieramy owoce” - Dzieci maszerują/biegają dookoła sali i wykonują ćwiczenia:

 • „zrywają” jabłka z drzew czyli biegnąc, na zmianę podnoszą ręce do góry, raz prawa, raz lewa ręka. W trudniejszej wersji dodatkowo podskakują raz na prawej, raz na lewej nodze (wysoko podnosząc kolano raz prawe, raz lewe).
 • „zbierają” jagody czyli w czasie biegu schylają się i raz prawą, a raz lewą dłonią, zbierają owoce, dotykając dłonią podłogi
 • maszerują na palcach – zrywając wysoko rosnące gruszki i potem na piętach, omijając te gruszki, które już spadły, kilka razy powtarzamy marsz na palcach i na piętach.

Część główna – ćwiczenia gimnastyczne, wzmacnianie mięśni stóp oraz podnoszenie ogólnej sprawności

1. „Farma truskawek” (balans ciała, wzmacnianie mięśni stóp) – prowadzący układa tor przeszkód wykorzystując sznurki, liny lub „makarony” z gąbki. Te elementy to ścieżki pomiędzy grządkami truskawek. Dzieci ustawione w kolejce, pojedynczo pokonują tor, czyli przechodzą, utrzymując równowagę, wąskimi ścieżkami - liniami po farmie truskawek:
a. Na palcach przodem
b. Na palcach bokiem lub tyłem
c. Na piętach
d. Na krawędziach stóp
e. Przodem i/lub tyłem ustawiając stopę przy stopie (bez przerw)
f. „chód gąsienicy” – bez odrywania stóp od podłoża podkurczanie i prostowanie palców i w ten sposób przesuwanie się do przodu
g. Podskoki na jednej nodze,
h. Bokiem po „makaronie” z asekuracją prowadzącego.

2. „Lemoniada” (zwinność, siła mięśni stóp) – rozsypujemy na podłodze małe, miękkie, np. tenisowe, piłki. W zabawie są to cytryny, z których dzieci przygotują lemoniadę.
a. Zbieramy cytryny – dzieci znajdują dla siebie jedna piłkę i trzymając ją między stopami podskakują tak, aby piłka nie wypadła
b. W siadzie prostym, podpartym unoszą jedną stopę i kładą ją na piłce. Uniesioną stopą turlamy piłkę – cytrynę po podłodze, cały czas dotykając
stopa piłki. Piłka – cytryna masuje stopę od palców aż do pięty. Zadanie wykonujemy powoli i dokładnie kilkakrotnie powtarzając czynność i zmieniając nogę-stopę, tzn. raz prawa, raz lewa.
c. Wyciskamy cytrynę – siedząc w siadzie prostym podpartym lub stojąc (wersja trudniejsza), dzieci podnoszą jedną nogę i uciskają piłkę – wyciskają sok z cytryny. Najpierw naciskamy piłkę kilkukrotnie palcami stopy, potem piętą. Raz prawa stopa, raz lewa.
d. Stojąc przekładamy piłkę z prawej dłoni do lewej dookoła ciała – mieszamy lemoniadę. Zmieniamy kierunek i tempo „mieszania”.
e. Przekładamy piłkę pod uniesionym kolanem, raz pod prawym, raz pod lewym kolanem... lemoniada gotowa!

3. „Winogrona” (zwinność, szybkość) – każde dziecko trzyma małą piłkę tenisową lub piłkę z gąbki. Dzieci biegają i na sygnał prowadzącego: „Winogrono” dzieci muszą jak najszybciej utworzyć winogrono czyli połączyć swoje piłki (trzymając piłkę w ręku dotykają inne piłki). Dziecko, które nie zdąży dołączyć do winogrona musi wykonać zadanie: przysiady, podskoki, pajacyki itp.

4. „Arbuzy” – każde dziecko leżąc na podłodze zwija się w kulkę – jest arbuzem. Arbuzy toczą się/turlają w różnych kierunkach ale nie mogą na siebie wpaść, jeśli jakieś „arbuzy” się zderzą te dzieci muszą wykonać zadanie: wspólny „rowerek” czyli kładą się na podłodze, podnoszą nogi, opierają/dotykają się nawzajem stopami i kręcą kółka (w taki sposób żeby stopy cały czas się stykały).


5. Zakończenie: (wg pomysłu n-la)
a. zabawa muzyczno-rytmiczna "W sadzie"
b. rozciąganie  -  przysiady z jednej nogi na drugą
c. rozciąganie - przytrzymaj rękę
d. rozciąganie - złap stopę z tyłu

Materiały udostępniane w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone

WRZESIEŃ 2022

W roku szkolnym 2022/2023
będziemy pracować na kartach pracy wyd. MacEdukacja z serii OLEK i ADA.
Jest to rodzeństwo. Olek ma 4 latka, a Ada 3 latka.
Razem poznają świat. Przez caly rok będziemy poznawać ich przygody.

Nasza piosenka - "OLEK I ADA", będzie nam towarzyszyć przez cały rok.
Przez dzieci bardzo lubiana i czesto śpiewana!

Ref.: To jest Ada, a to Olek, siostra i brat
Małe przedszkolaki, które odkrywają świat
Z przyjaciółmi przygód wiele mają co dnia
I wesoło uśmiechają się, o tak.
Z przyjaciółmi przygód wiele mają co dnia
I wesoło uśmiechają się, o tak.

1. Jedźmy dziś do domu dziadków – prosi Ada
Dziadek cudnie tak o ptakach opowiada
Na wycieczkę – niespodziankę z nim pójdziemy
A od babci pyszne lody dostaniemy.

Ref.: To jest Ada, a to Olek, siostra i brat...

2. Tata często na rowery dzieci bierze
Mówi, jak najlepiej jeździć na rowerze
Na wypadek, gdyby zranił ktoś kolana
Razem z nimi jedzie lekarz, czyli mama.

Ref.: To jest Ada, a to Olek, siostra i brat...

3. – Podaj rękę - prosi Olek małą Adę
Brat i siostra muszą dawać sobie radę!
Zawsze razem, z mamą, tatą i dziadkami
Wędrujemy warszawskimi ulicami.

Ref.: To jest Ada, a to Olek, siostra i brat...

Zabawy i ćwiczenia ruchowe
w ramach Ogólnopolskiej Akcji

ZDROWO i SPORTOWONasze przedszkole w roku szkolnym 2022/23 bierze udział w kolejnej
akcji Zdrowo i Sportowo
.

Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci.

Cele akcji :

 • Aktywne dzieci to zdrowsi dorośli.
 • Aktywność fizyczna zmniejsza otyłość, zapobiega wielu chorobom i poprawia odporność organizmu.
 • Zdrowe nawyki trwają przez całe życie.
 • Aktywizacja ruchowa dzieci to zwiększenie ich pewności siebie, poprawa pamięci i koncentracji.
 • Zajęcia sportowe uczą zasad fair play oraz współpracy w grupie.

W ramach akcji, będziemy cyklicznie realizować zajęcia sportowe, zaproponowane przez organizatora, a są to  ciekawe scenariusze z propozycjami zabaw i ćwiczeń o charakterze ogólnorozwojowym z zachowaniem wszelkich zasad wychowania fizycznego małych dzieci.

Zależy nam na tym, aby dzieci od najmłodszych lat nabierały ochoty i apetytu na zdrowie, żeby ruch i ćwiczenia kojarzyły się z zabawą i przyjemnością.

Ćwiczymy w czwartki na dużej sali na terenie szkoły, co daje nam szerokie możliwości realizacji ciekawych zajęć!

Temat: Kształtowanie orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo - ruchowej
Cele zajęć:
Ogólne: doskonalenie sprawności ogólnej, ćwiczenia kształtujące orientację przestrzenną, wzmacnianie mięśni ramion i obręczy barkowej, rozwijanie szybkości reakcji i zwinności.

Przebieg zajęć:
Powitanie – poinformowanie o zasadach bezpieczeństwa i zachowaniu fair play oraz o temacie zajęć czyli wzajemnym poznawaniu się.

Rozgrzewka

1. „Powitanie”

Dzieci dowolnie poruszają się, mogą maszerować, skakać obunóż, biegać itp. Na sygnał prowadzącego, każde dziecko wita się z osobą stojącą najbliżej. Ustalamy wcześniej jak powitanie ma wyglądać:
• Mówimy „cześć” i podajemy sobie rękę,
• Przybijamy „piątkę”,
• Machamy do siebie prawą lub lewą ręką. Zabawę powtarzamy kilka razy, tak, aby każde dziecko miało szansę przywitać się z jak największą liczbą innych dzieci.

Część główna

2. „Jeżyk” (wzmacnianie mięśni ramion, spostrzegawczość, zwinność)
Dzieci ustawiają się w kole. Jedno z dzieci lub prowadzący rozpoczyna zabawę podając stojącemu obok dziecku piłkę tzw. „jeżyka”, mówiąc przy tym głośno swoje imię. Kolejne dziecko odbiera „jeżyka” i mówiąc swoje imię podaje piłkę dalej. W ten sposób „jeżyk” porusza się dookoła, aż dotrze do osoby, która zaczynała. Zabawę można utrudnić podając piłkę w różny sposób:

• Wysoko nad głową,
• Na dole między nogami,
• Z tyłu, za plecami.

Dodatkowo możemy wprowadzić utrudnienie tzn. inaczej się ustawiając:
• Siadamy w kole i podajemy piłkę stopami, turlając do siebie
• Siadamy lub stoimy w kolejce (jedna osoba za drugą) i podajemy piłkę górą, nad głową lub dołem pod nogami. Cały czas staramy się nie „zgubić” piłki i za każdym razem mówić swoje imię w czasie podawania piłki do kolejnej osoby.

3. „Chmurki” (spostrzegawczość, wzmacnianie mięśni postawnych i mięśni ramion, orientacja w przestrzeni, współpraca w grupie)Dzieci poruszają się dowolnie i na sygnał „Chmurka” łączą się w grupy. Po pierwszym sygnale dobierają się w pary, przy kolejnym w trójki, kolejny – czwórki, itd. Tworzą w ten sposób coraz większe chmurki. „Chmurki” muszą mocno trzymać się za ręce i w czasie dobierania kolejnych osób starać się nie rozerwać. Jednak jeśli prowadzący wypowie hasło „wiatr”, oznacza to, że wiatr rozdziela chmurki i dzieci muszą jak najszybciej puścić ręce i znowu poruszają się pojedynczo.

4. „Wiewiórki” (zwinność, refleks, koordynacja)Na środku sali ustawiamy 2-3 koła hula hop (w zależności od ilości dzieci biorący chudział w zajęciach). Dzieci - wiewiórki biegają dookoła hula hop. Prowadzący mówi imiona dzieci (dwóch lub trzech – tyle ile jest naszykowanych kółek). Dzieci, których imiona zostały wypowiedziane, muszą jak najszybciej wskoczyć do dziupli, czyli do hula hop. Zabawę powtarzamy tyle razy, aby każde dziecko wskoczyło do koła.

5. „Pociąg” (współpraca w grupie, zwinność, siła mięśni rąk)Drabinka koordynacyjna to tory kolejowe. Wszystkie dzieci razem z nauczycielem budują pociąg. Każde dziecko, będąc wew. koła, trzyma hula hop na wysokości bioder, w taki sposób dzieci ustawiają się w kolejce i przekładają ręce w taki sposób, aby trzymać hula hop osoby przed sobą, w ten sposób wagony pociągu są połączone i pociąg może ruszać. Nauczyciel jest lokomotywą i prowadzi cały pociąg przez tory, czyli przez drabinkę.

6. Zabawy chustą animacyjną Klanza:

- poruszanie sie po kole, trzymając chustę jedną ręką za uchwyt, śpiewając piosenkę "Tęcza, tęcza, cza cza cza..."
- wahlowanie chustą, na sygnał (imię dziecka), obieganie chusty dookoła
- wiatr, wichura: na sygnał słowny poruszanie wolne i szybkie chustą
- usypiamy jeżyka: bardzo wolne turlanie piłki umieszczonej na chuście wraz ze śpiewem - znana kołysanka

Zakończenie – ćwiczenia rozciągające/rozluźniające

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

Materiały udostępniane w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone

  

Pokazowe zajęcia TANECZNE

z panią Agatką

W dniu 8 września 2022 r. do naszej grupy zawitała pani Agatka ze Studia Tańca Kdance. Dzieci naśladowały zabawy taneczne prezentowane przez panią Agatkę. Były bardzo zainteresowane, sponatniczne, radosne..

Korzyści płynące z zajęć tanecznych:

 • doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
 • Rozwijanie sprawności fizycznej i kondycji
 • Rozwijanie poczucia rytmu, płynności i estetyki ruchu
 • Kształtowanie wrażliwości muzycznej i ekspresji twórczej
 • poznanie podstawowych kroków tanecznych (np. walczyk, cza-cza, polka...)
 • rozwijanie umiejętności współpracy z partnerem i w grupie
 • kształtowanie postaw moralnych i społecznych: wytrwałości, systematyczności, szacunku, wyrozumiałości, umiejętności właściwego zachowania się w sytuacji sukcesu i niepowodzeń

Drodzy Rodzice serdecznie zachęcamy do zapisywania dzieci na zajęcia taneczne, organizowane na terenie naszego zespołu. Przy naszej sali znajduje się lista, na którą można wpisać dziecko.
Zajęcia taneczne ruszają już od 3 października 2022 r.

Opisała: Agnieszka Wójtowiec

Kochane Dzieci
Drodzy Rodzice

Zbliża się czas naszego ponownego spotkania, na który nie możemy się już doczekać. Rok tak szybko minął! Teraz jesteście już średniakami. Wiele potraficie

Pewnie początek roku będzie dla Was trudny, ale zrobimy wszystko, abyście poczuli się w NASZYM przedszkolu jak w domu. Zapewne w Waszej adaptacji pomogą również kochani Rodzice!

PAMIĘTAJCIE!!!

..... gdy w czwartek ponownie do nas przyjdziecie:

-  półeczki w szatni znajdziecie

szybko rodziców pożegnacie- mocnego buziaka Im dacie

na salę z uśmiechem wejdziecie i we wspólnej zabawie chętnie udział weźmiecie

Dajemy Wam słowo, że w przedszkolu będzie wesoło.

Pozdrawiamy Was  bardzo serdecznie

- panie z GRUPY I (p. Agnieszka, p. Ela, p. Krysia, p. Beatka)

DZIECIĘCE ZABAWY

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Pojawia się ona już bardzo wcześnie, bo w okresie niemowlęcym. To dzięki zabawie dzieci w przyjemny sposób poznają otaczający je świat. Zabawa pomaga im rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo i duchowo. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie i relacji z innymi. Wyrabia w dziecku charakter i nastawienie do świata. Zabawa powinna być kreatywna, by wspierać dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

Wyróżniamy zabawy:

1. Manipulacyjne

Uczą panowania nad własnym ciałem. Pojawiają się najwcześniej. Polegają na manipulowaniu przedmiotem w różny sposób, oglądaniu, lizaniu, ssaniu, przekładaniu z ręki do ręki, wkładaniu i wyjmowaniu, turlaniu itp. Tego typu zabawy mają na celu poznawanie właściwości przedmiotów: kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Dziecko manipulując przedmiotami angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe oraz złożone ruchy rąk. Ten etap stanowi podstawę dla późniejszych, bardziej skomplikowanych zabaw.

2. Konstrukcyjne

Pobudzają wyobraźnię. Zabawy konstrukcyjne ćwiczą sprawność manualną dziecka oraz rozbudzają jego kreatywność. Polegają na budowaniu, wytwarzaniu czegoś nowego.  Zabawy tego typu doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy. Wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi, uczą obserwacji. Najpopularniejszą zabawką konstrukcyjną są klocki. Przy ich pomocy dziecko buduje swoją własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię oraz w znacznym stopniu wspiera rozwój poznawczy. Każda konstrukcja jest niepowtarzalna i daje dziecku wiele radości.
W połowie 3. roku życia dziecko potrafi zbudować już wieżę z 8 klocków. Gdy kończy 3 lata, buduje trójwymiarowe budowle wykorzystując do tego co najmniej 10 klocków. Natomiast dziecko 4–letnie tworzy już niezwykle pomysłowe i oryginalne konstrukcje.

3. Tematyczne

Uspołeczniające. W tego rodzaju zabawach dziecko naśladuje czynności zaobserwowane w swoim otoczeniu. Często nie potrzebuje nawet do tego zabawek, bogata wyobraźnia pozwala dzieciom na dokładne udawanie wykonywania pewnych charakterystycznych dla danej roli czynności. Najistotniejszą cechą tej zabawy jest jej temat, dzieci bawią się w coś: dom, sklep. U najmłodszych dzieci często tematyka ogranicza się do jednego elementu, np. gotowania obiadu. Ważnym składnikiem zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi monologi lub dialogi, podejmując dwie role jednocześnie. Zabawy tego typu są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, gdyż scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne. Tego typu zabawy dzieci z reguły inicjują same.

4. Rytmiczno-ruchowe

Ćwiczą sprawność i wzmacniają siłę. Zabawy te są naturalną aktywnością każdego dziecka i zaspokajają potrzebę ruchu. Dzieci ćwiczą swoją sprawność, zręczność, siłę, szybkość, poczucie rytmu. Jeśli zabawa przyjmuje formę zawodów sportowych, uczy dzieci zdrowej i przyjemnej rywalizacji oraz wzmacnia wiarę w siebie. Najpopularniejszymi zabawami ruchowymi są gry w piłkę, taniec, skakanie, wspinanie się czy berek.

5. Badawcze

Zaspokajają naturalną ciekawość świata. Zabawy tego typu są wynikiem naturalnej dziecięcej potrzeby poznawania otaczającego je świata. Dzieci wykonują rozmaite doświadczenia na różnych materiałach czy zabawkach. Te zabawy pozwalają dziecku w przyjemny sposób odkrywać i uczyć się.

6. Dydaktyczne

Mają wartości kształcące. Tego typu zabawy są celowo organizowane przez dorosłych w celu wpojenia dzieciom nowych umiejętności i przekazania wiedzy o świecie. Dzieci starają się skoncentrować uwagę na postawionych im zadaniach, usiłując poprawnie rozumować, dokonując analizy i syntezy, wyróżniają i porównują cechy różnych przedmiotów.

Musimy pamiętać, że każe dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Dla dzieci w tym samym wieku różne zabawy mogą być atrakcyjne, łatwe bądź trudne. Zawsze starajmy się dopasować gry do upodobań i zdolności naszego dziecka i pamiętajmy, że nauka poprzez zabawę ma być przede wszystkim przyjemna dla dziecka.

Patrycja Łuszcz-Dajerling
http://dziecisawazne.pl/6-typow-zabaw-jak-poprzez-zabawe-wspierac-rozwoj-dziecka/

KĄCIK LOGOPEDYCZNY

TRZYLATEK - MOWA

 • Dziecko trzyletnie – to mały człowiek, który komunikuje się werbalnie.
 • Wypowiada ok 1500 słów, buduje zdania proste, dwu- trzy – wyrazowe
 • Próbuje też powtórzyć i zapamiętać proste wierszyki oraz piosenki.
 • Wypowiada samogłoski : [a o e u i y ] oraz spółgłoski  [m   n   ń   b   p   t  d   k   g    l ł  ś  ź   ć  dź   f   w  h ]
 • Mowa trzylatka powinna być już rozumiana przez osoby trzecie – spoza najbliższego otoczenia dziecka. To najbardziej miarodajny test – czy nasza pociecha wymaga wsparcia logopedycznego.
 • Trzylatek to również dziecko, które potrafi również wykonać podstawowe czynności higieniczne, samodzielnie je i pije z kubka.
 • Jeździ na rowerku trzykołowym; stoi przez chwilę na jednej nodze; buduje wieżę z 8 – 9 klocków; rysuje koło i krzyżyk; rozpoznaje kilka kolorów.
 • Trzylatek jest gotowy na podjęcie próby rozłąki na czas pobytu w przedszkolu, zabawy i integracji z innymi dziećmi. To człowiek, z którym "można pogadać".

Małgorzata Rucka - logopeda