Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA II


GRUPA II

 

 

MARZEC 2023

 

WIOSENNE PRACE

W KĄCIKU PRZYRODY

Zbliża się wiosna. Zanim wszystko rozkwitnie i zazieleni się, postanowiliśmy założyć wiosenny ogródek w kąciku przyrody w naszej sali. Przygotowaliśmy nasiona oraz cebulki kwiatowe i szczypiorku, a także inne potrzebne akcesoria: ziemię, doniczki, skrzyneczki, łopatkę, konewkę. Po zgromadzeniu i obejrzeniu nasion i cebulek zaplanowaliśmy kolejność pracy. Każde dziecko wyszukiwało swoją podpisaną doniczkę, do której kolejno wsypywało ziemię, wsadzało cebulki, na koniec podlewało wodą, która potrzebna jest roślinom do życia. Wszystkie sadzonki ułożyliśmy w nasłonecznionym miejscu. Teraz będziemy mogli obserwować, jak rosną nasze roślinki.  Czekamy na efekty!!!

Opisała: Elżbieta B.

 

WARSZTATY EDUKACYJNE

MIASTO - ARCHITEKTURA

Rozpoczęliśmy cykl zająć MIASTO organizowanych w Radzie Dzielnicy XV pod patronatem Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Opis zajęć:
Zajęcia MIASTO = Mali Inteligentni Architekci Szukają Tworzą Oglądają. Są to zajęcia konstrukcyjno-plastyczno-architektoniczne. Łącząc zabawę i edukację uwrażliwiają dzieci na przestrzeń miejską, zabytki oraz nowoczesne rozwiązania budowlane.

Zajęcia MIASTO:
- poszerzają wiadomości z zakresu architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego
- rozwijają umiejętności współpracy w grupie
- rozwijają wyobraźnię przestrzenną
- rozwijają umiejętności manualne
- pozwalają na realizację własnych pomysłów/projektów
- kreują świadomość planowania przestrzennego oraz poczucia estetyki
- dają możliwość kreatywnego spędzenia czasu ze swoimi koleżankami, kolegami

W dniu 14 marca przedszkolaki z naszej grupy uczestniczyły w pierwszych zajęciach o tematyce MIASTO (Mali Inteligentni Architekci Szukają Tworzą Oglądają) na temat „Architekt, konstruktor, urbanista – kim są i czym się zajmują?” Podczas spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z pojęciem słowa dom, dowiedziały się czym zajmuje konstruktor i architekt. Poznały elementy architektury  budynków, architektury wnętrz oraz architektury zieleni. Po zapoznaniu się z tymi pojęciami dzieci miały za zadanie narysować trzy wybrane elementy architektoniczne. Rysowały domy, bloki, budę, stoły, szafy, krzesła, drzewa, kwiaty … Świetnie radziły sobie też z zagadkami typu: Co znajduje się w salonie? Co znajduje się w kuchni? Co znajduje się w parku? itp. Dużą atrakcją dla przedszkolaków były zabawy konstrukcyjne klockami Toy Bricks. Dzieci wyczarowały rozmaite przestrzenne elementy architektoniczne, z których na koniec powstała wystawa. Przedszkolaki na forum całej grupy nazywały i opisywały swoje budowle, były bardzo dumne ze swoich projektów.

Opisała: Elżbieta B.

 

RODZIC Z PASJĄ -

SPOTKANIE Z PANIĄ DOKTOR

W marcu mieliśmy okazję gościć w naszej grupie kolejnego Rodzica z Pasją. Tym razem odwiedziła nas mama Szymona. Pani Joanna jest lekarką, specjalistką w dziedzinie laryngologii.

Zajęcia rozpoczęły się od inscenizacji, w której miś, w związku ze swoim złym samopoczuciem, musiał udać się do lekarza. Pani doktor zaprezentowała dzieciom jak wygląda badanie małego pacjenta. Przedszkolaki miały możliwość obserwować z bliska sprzęty lekarskie, takie jak stetoskop, otoskop, pulsoksymetr, same również „badały” misia. Chętne dzieci mierzyły pacjentowi temperaturę, czy zakrapiały bolące ucho. Pani Joasia pokazała również dzieciom jak postępuje się w przypadku skaleczenia. W ciekawy sposób mama Szymona zaprezentowała w jaki sposób przenoszone są bakterie, podając kolejno dzieciom rękę posmarowaną brokatem. Dzięki temu można było dostrzec jak z ręki na rękę przekazujemy sobie różne mikroorganizmy. Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki i karty pracy związane z tematyką zajęć.

Zajęcia z Panią Doktor były dla dzieci niezwykle atrakcyjne, a możliwość obserwacji i bezpośredniego działania wpłynęły nie tylko na poszerzenie wiadomości, ale również na przełamywanie lęku i niechęci wobec lekarza i zabiegów medycznych.

Pięknie dziękujemy Pani Joannie za poświęcony czas i wspaniałe zajęcia :)

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

WIEM CO JEŚĆ! -

SPOTKANIE Z PANIĄ INTENDENTKĄ

W tygodniu poznawania różnych zawodów zaprosiliśmy do naszej grupy panią Asię, specjalistę dietetyki i planowania żywienia w przedszkolu. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega praca dietetyka, co oznacza słowo „dieta” oraz poznały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania. Pani Asia tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw. Jakie składniki pożywienia są ważne dla przedszkolaka i w jakich produktach spożywczych występują. Czyli dlaczego w diecie dziecka w wieku przedszkolnym należy uwzględniać mleko i jego przetwory, jaja, chude mięso, wysokogatunkowe wędliny, produkty zbożowe z pełnego przemiału, ziarna oraz tłuszcze (masło, oleje).

Następnie razem przygotowaliśmy „Zdrowy deser”. Każde dziecko, pod nadzorem specjalistki planowania żywienia, samodzielnie wykonało deser zgodnie z przepisem
i zasadami higieny. Do deseru wykorzystaliśmy owoce przyniesione przez  panią Asią w wielkiej misie, jogurt, sezam, płatki zbożowe oraz dla osłody trochę miodu dla chętnych.

Kiedy w miseczkach zrobiło się kolorowo, od razu nastąpiła degustacja. Deser smakował wyśmienicie - szybko znikał z miseczki. A niektórzy robili sobie dokładki. 

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla pani Joanny, za interesujące spotkanie i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania oraz poświęcony nam czas.

Opisała: Elżbieta B.

 

LUTY 2023

DOMOWA FABRYKA INSTRUMENTÓW

W ostatnich dniach lutego realizowaliśmy w naszej grupie temat „Muzyka wokół nas”. Jednym z pomysłów na przybliżanie świata dźwięków było zaproszenie przedszkolaków wraz z ich najbliższymi do zabawy pod hasłem Domowa Fabryka Instrumentów. Zadaniem uczestników zabawy było przygotowanie w domu instrumentów wykonanych z materiałów recyklingowych. Zaangażowanie w akcję przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Powstało mnóstwo pięknych, pomysłowych i świetnie brzmiących instrumentów.

Były wśród nich między innymi gitary, bębenki, marakasy, czy kołatki. Oczywiście zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i w poniedziałek 27 lutego odbył się wspaniały koncert.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zabawy świetnych pomysłów i bardzo dziękujemy za tak liczny udział :)

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

ZABAWY I ĆWICZENIA

W RAMACH AKCJI

ZDROWO I SPORTOWO

W lutym w ramach akcji Zdrowo i Sportowo przeprowadzono w naszej grupie zajęcia na podstawie scenariusza „Zamek rycerski. Doskonalenie celności, refleksu i równowagi ciała”.

W ramach rozgrzewki dzieci zamieniły się w „Smoki i owieczki”. W tej zabawie typu berek smoki, czyli wyznaczone dzieci starały się złapać jak najwięcej owieczek. Drugą zabawą na rozgrzewkę była „Księżniczki na zamku”, w której ćwiczący dobrani w trójki tworzyli zamki z księżniczkami, przebywającymi w środku zamku. Na odpowiednie komendy wybiegały i zmieniały zamek księżniczki, bądź zamek zmieniał miejsce i szukał kolejnej księżniczki.

W głównej części zajęć odbyła się zabawa „Bal u króla” doskonaląca równowagę ciała oraz wzmacniająca mięśnie postawne. Dzieci w znacznikach – koronach położonych na głowach bawiły się na balu. Utrzymując równowagę ciała, trzymając prosto plecy starały się nie zrzucić „korony z głowy” i jednocześnie wykonywać różne zadania; obroty, ukłony itp. Następnie odbyła się zabawa w formie prostego toru przeszkód „Turniej rycerski”. Rycerze i rycerki trzymając włócznię, czyli tzw. basenowy makaron z gąbki, przechodzili po ławeczce gimnastycznej, na której stały pachołki. Na koniec starały się trafić włócznią do celu. W zabawie „Walka rycerzy” dzieci – rycerze parami walczyli ze sobą, ich mieczem był basenowy makaron. Aby wygrać walkę należało delikatnie trafić przeciwnika w kolano lub stopę. „Obrona zamku” to zabawa doskonaląca refleks, szybkość i celność. Zadaniem trzyosobowych drużyn była tutaj obrona zamku, który symbolizowały pachołki. Równocześnie każda z drużyn próbowała zbić wieże zamku przeciwników. Amunicją były małe piłeczki.

Na zakończenie odbyły się ćwiczenia rozluźniające, rozciągające ramiona, nogi, itd.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

 

UDZIAŁ W KONKURSIE

„MAM TALENT – ŚPIEWAM W JĘZYKU OBCYM”

 

Dnia 21.02.2023 r. po raz kolejny braliśmy udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wokalno – Językowym „MAM TALENT – ŚPIEWAM W JĘZYKU OBCYM” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 82 w Krakowie.

W tym roku Przedszkole nr 64 reprezentowały nasza grupa oraz oddział V. Przedszkolaki z grupy II wystąpiły w siedmioosobowym zespole z piosenką „My Teddy Bear”, natomiast grupa starszaków zaprezentowała utwór „This is the way We Make Friends”. Podczas obu występów dzieci samodzielnie śpiewały w języku angielskim, ilustrowały ruchem treści piosenek, na atrakcyjność prezentacji wpłynęły również rekwizyty i  stroje. Jury konkursu oceniało znajomość tekstu wykonywanej piosenki, dobór repertuaru, poprawność muzyczną, poprawność językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Występy obu naszych grup zostały ocenione bardzo wysoko. Dzieci z grup II oraz V zdobyły  bowiem ex aequo I miejsce za najlepsze występy tegorocznego konkursu. Wykonawcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, między innymi takie, które uatrakcyjnią naukę języka angielskiego.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w konkursie, a naszym młodym artystom serdecznie gratulujemy!!!

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

RODZIC Z PASJĄ -

SPORTY ZIMOWE

20 lutego odbyło się w naszej grupie kolejne spotkanie z cyklu „Rodzic z Pasją”. Tym razem naszym gościem był tata Franka. Pan Mariusz przybliżył dzieciom tematykę sportów zimowych, przede wszystkim narciarstwo, które jest mu szczególnie bliskie.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat dyscyplin sportowych kojarzących się z zimą. Dzieci dzieliły się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniami w tym zakresie. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki związane z zimą. Najciekawszym punktem spotkania była możliwość obejrzenia, a nawet przymierzenia narciarskiego sprzętu. Pan Mariusz odpowiadał też dzieciom na pytania dotyczące poszczególnych elementów wyposażenia narciarza. Dodatkowo przedszkolaki miały możliwość obejrzeć krótkie filmiki ze zjeżdżającym na nartach Frankiem.

Na zakończenie spotkania wspólnie zastanawialiśmy się, w jakim celu uprawia się zimowe dyscypliny sportowe. Nie zapominając o jakże ważnym aspekcie zdrowotnym. Nawet przedszkolaki wiedzą przecież doskonale, że sport to zdrowie!

Bardzo dziękujemy panu Mariuszowi za wizytę w naszym przedszkolu. Za poświęcony czas, ciekawe zabawy i zachęcanie dzieciaków do sportowej aktywności. 

Życzymy wszystkim uprawiającym sporty zimowe przedszkolakom i ich Rodzicom wielu udanych i bezpiecznych przygód na śniegu, jeśli nie tej to następnej zimy!

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

WALENTYNKI

- DZIEŃ PRZYJAŹNI

14 lutego świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Przyjaciela, który stał się okazją do ciekawych rozmów dotyczących koleżeństwa i przyjaźni. Dzieci zastanawiały się jak ważne są relacje z innymi ludźmi, jak cenne jest mieć dobrych kolegów oraz jak samemu być dobrym przyjacielem. Pomocną literaturą w zrozumieniu tej ważnej kwestii było opowiadanie „Kolczasta przyjaźń” oraz wykonanie „Kwiatka przyjaźni”, na płatkach którego zapisywaliśmy cechy prawdziwego przyjaciela.  Przedszkolaki w tym dniu integrowały się podczas różnych wspólnych zabaw, których głównym motywem były serduszka: „Serca do pary”, „Logopedyczne serduszka”, „Liczymy serca”.

Szczególnym momentem było tworzenie "Laurki przyjaźni". Dzieci wcześniej wycinały różne walentynkowe obrazki, a potem każdy dostał kartkę w wybranym przez siebie kolorze. I rozpoczęła się zabawa, którą umilała radosna muzyka. Przedszkolaki miały za zadanie nakleić wybrany obrazek i przekazać kartkę dalej do następnego kolegi, koleżanki. Zabawa toczyła się do momentu, aż kartka wróciła do właściciela. Efektem było otrzymanie kartki – laurki, do której wykonania każdy się przyczynił. „Laurka przyjaźni” stała się „Walentynką”.

Taki Dzień to też dobry moment, aby sprawić niespodziankę najbliższym. Dzieci wiele czasu poświęciły na ozdabianie różnymi wzorami szablonu serca, aby po wyjściu z przedszkola wręczyć Rodzicom piękną Walentynkę.

Opisała: Elżbieta B.

 

STYCZEŃ 2023

WĘDRÓWKI KROPELKI

- ZAJĘCIA INTERAKTYWNE

W CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Zakład Wodociągów Miasta Krakowa uwrażliwia dzieci na konieczność ochrony środowiska i propaguje wśród najmłodszych prawidłowe postawy ekologiczne. W Centrum Edukacji Ekologicznej organizowane są w tym celu zajęcia warsztatowe „Wędrówki kropelki”, w czasie których dzieci wprowadzane są w zagadnienia związane z ochroną akwenów wodnych i ich otoczenia.

Nasza grupa wzięła udział w tych zajęciach 23 stycznia. Dzieci poznały tam sympatycznego Dziadka Tadka i jego ciekawskiego wnuczka Olka, którzy byli przewodnikami po złożonym świecie wodociągowym. Przedszkolaki przebrane za kropelki wody brały aktywny udział w przedstawieniu. W zabawie przeszły cały złożony cykl uzdatniania wody: dodawanie soli glinu, osadzanie, przepływanie przez filtr węglowy oraz dezynfekcję. Dzięki bezpośredniemu udziałowi w kolejnych etapach uzdatniania, dzieci przekonały się jak złożonym procesom poddawana jest woda. Po usunięciu nieczystości „dzieci - kropelki jako rwąca rzeczka „przepłynęły” przez imitację plątaniny rur i trafiły do mieszkań. Na tym etapie dowiedziały się, jak człowiek brudzi wodę różnymi chemikaliami. Poprzez wierszyki, piosenki oraz aktywny udział w zabawie „Kropelki” pokonały po raz kolejny bardzo trudny proces, tym razem oczyszczania wody.

Przedszkolaki przechodząc przez złożony cykl uzdatniania i oczyszczania wody przekonały się jak ważne dla ochrony środowiska jest racjonalne korzystanie z niej. Bezpośredni udział w przedstawieniu poprzez wcielanie się w role zanieczyszczonej wody spowodował, że bardzo trudne zagadnienia stały się zrozumiałe. Zabawie dodatkowo towarzyszyły dźwięki akordeonu grane na żywo oraz wesołe piosenki napisane specjalnie na potrzeby przedstawienia „Wędrówek Kropelki”.

Działania kierowane do dzieci miały na celu bogacenie wiedzy o najbliższym środowisku, rozumienia jego ochrony oraz wyrabianie nawyków dotyczących odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.

Opisała: Elżbieta B.

 

 

ZIMOWY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

- UROCZYSTOŚĆ

W zimowy styczeń wpisane są dwa szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadzia. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo pełniejszym, udanym i szczęśliwym.

W podzięce za ich wielkie serce, w dniu 19 stycznia odbyło się w naszej grupie uroczyste spotkanie, na które licznie przybyli Babcie i Dziadziusiowie. Wnuki i wnuczki przygotowały dla swoich najukochańszych wiele niespodzianek. Program artystyczny, który wykonały nosił tytuł „Zimowy Dzień Babci i Dziadka”. I mimo tej chłodnej pory roku, odbyło się najcieplejsze święto – Dzień Babci i Dziadka.

Przedszkolaki przebrane za śnieżynki i bałwanki, radośnie grały, śpiewały i tańczyły. Na początku przedstawiciele naszej grupy serdecznie powitali wszystkich gości, a następnie wszyscy wykonali instrumentację do utworu „Sanna” L. Mozarta. W tej zimowej aurze dzieci przedstawiły inscenizację taneczne do piosenek „Zima biała” i „Tupu, tup po śniegu”, chłopcy zatańczyli „Taniec bałwanków” , a dziewczynki „Taniec śnieżynek z szyfonowymi chusteczkami”. „Bałwanki” wraz ze „Śnieżynkami” zaprezentowały kolejny układ taneczny do piosenki „Śnieżynki”. W piosenkach „Zimowe słonko” i „Babciu, Dziadku” wnuczęta wyśpiewały, jak bardzo kochają swoich dziadków. Goście mogli podziwiać również umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze. Każdy z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzał swoją rolę. Mali artyści w ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Przedstawienie zakończyło się układem tanecznym z pomponami do piosenki „Sto lat babciu, sto lat dziadku” , w który dzieci włożyły całe swoje serce.

Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Pani dyrektor złożyła gościom serdeczne życzenia, a wnuczęta obdarowały swoich ukochanych upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to mydełka dla babci i zimowa zakładka dla dziadka.  Dopełnieniem spotkania był słodki poczęstunek, w przygotowaniu którego pomogli rodzice.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Był też okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.

Opisała: Elżbieta B.

 

ZABAWY I ĆWICZENIA

W RAMACH AKCJI

ZDROWO I SPORTOWO

W styczniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zdrowo i Sportowo przeprowadzono w naszej grupie dwa zestawy ćwiczeń. Pierwszy z nich na podstawie scenariusza „Zima”. Zajęcia miały formę treningu siłowo-wytrzymałościowego z elementami crossfitu. 

W ramach zajęć w zabawach bieżnych dzieci „budowały bałwany” z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych, a także bawiły się w „Zamrożonego berka”. W zabawie Kula śnieżna” przedszkolaki przekazywały sobie z rąk do rąk piłkę lekarską. Aby „kula” nie rozpadła się musiały wykonywać ćwiczenie bardzo starannie i ostrożnie. W ramach ćwiczeń odbył się również „Zimowy tor przeszkód”, w którym dzieci wykonując zadania w kolejnych stacjach  wzmacniały mięśnie, wydolność oddechową oraz ogólną wytrzymałość. W zimowym zestawie ćwiczeń nie mogło zabraknąć również jazdy saneczkami, kiedy to dzieci w parach, na przemian ciągnęły się po podłodze za nogi.

Umiejętnością współdziałania przedszkolaki wykazały się w zabawie „Odśnieżanie”, w której w kilkuosobowych zespołach przesuwały po podłodze materace. Wzmacniały tutaj wytrzymałość, kondycję i siłę.

Drugi zestaw ćwiczeń przeprowadzono według  scenariusza „Zmysły”. Były to zajęcia ogólnorozwojowe.  

Na początek odbyła się zabawa ze znaną dzieciom piosenką „Głowa, ramiona, kolana…”, podczas której rozgrzały się dotykając poszczególnych części ciała wymienionych w piosence.

W części głównej zajęć, w kolejnych ćwiczeniach dzieci angażowały poszczególne zmysły. Dodatkowo rozwijały umiejętność współdziałania, gdyż większość ćwiczeń wykonywały w parach. W zabawie „1-2-3” zadaniem ćwiczących było szybkie i sprawne reagowanie na sygnał dźwiękowy. Dzieci doskonaliły tutaj słuch. W kolejnej zabawie „Cieńangażującej zmysł wzroku zadaniem ćwiczących par było wspólne naśladowanie czynności. Następnie przedszkolaki wykonywały zadania w torze przeszkód doskonaląc w poszczególnych ćwiczeniach zmysł dotyku. W zabawie „Smakdzieci przebiegały z jednej strony sali na drugą pod warunkiem, że lubią wymienioną potrawę. Ze zmysłem węchu powiązana była natomiast zabawa, w której dzieci smażyły, przenosiły i podawały naleśniki, czyli woraczki leżące na krążkach gimnastycznych. 

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

 

RODZIC Z PASJĄ -

WARSZTATY ROBIENIA MYDŁA

W pierwszych dniach stycznia ponownie gościliśmy w naszej grupie mamę Amelki. Tym razem, w ramach spotkania z cyklu Rodzic z Pasją Pani Paulina zaproponowała nam wykonanie ozdobnych, pachnących mydełek. Na początek dzieci poznały procedurę przygotowania mydła, dowiedziały się co jest do ich stworzenia potrzebne i jakie dodatki można wykorzystać. Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć i powąchać materiały, z których będą tworzyć. Każdy wybrał sobie również dwie foremki – silikonowe kokilki, w których umieścił wybrane dodatki, na przykład kwiaty suszonej lawendy, kilka kropel olejku zapachowego, czy muszelkę. Kolejnym krokiem było zalanie foremek rozpuszczoną gliceryną i tu rozpoczął się najtrudniejszy etap – oczekiwanie. Mydełka musiały bowiem zastygnąć, a na efekt końcowy dzieci musiały zaczekać kilka godzin. A było warto, mydełka przerosły nasze oczekiwania. Wyszły przepiękne i obłędnie pachnące. Będą cudownym prezentem z okazji Dnia Babci. A jeśli dzieci chciałyby wykonać więcej egzemplarzy w domu, chętnie podzielimy się wskazówkami :)

Pięknie dziękujemy mamusi Amelki. Po raz kolejny nasze przedszkolaki wspaniale bawiły się i stworzyły małe dzieła sztuki, tym razem będą one cieszyć kochane babcie.

Zapraszamy wszystkich chętnych Rodziców do podzielenia się swoją pasją, zainteresowaniami, czy ciekawym zawodem. Państwa dzieci bardzo lubią te spotkania.

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

GRUDZIEŃ 2022

REALIZACJA ZADAŃ

KALENDARZA ADWENTOWEGO

Wraz z początkiem grudnia rozpoczęliśmy w naszej grupie projekt związany z tradycją kalendarza adwentowego. Jest to zwyczaj, liczący sobie ponad sto lat, który polega na odliczaniu od pierwszego dnia adwentu do wigilii Bożego Narodzenia. Ideą kalendarza jest wprowadzenie radosnej atmosfery oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa.

Nasz kalendarz przybrał formę girlandy z ponumerowanymi bombkami, w których na każdy kolejny dzień ukryte były zadania.

Większość zadań realizowaliśmy w przedszkolu, były jednak takie, które dzieci wykonać miały w weekend. Należały do nich między innymi: zadzwoń do babci i dziadka, idź na rodzinny spacer, zrób coś miłego dla innych, czy zrób coś miłego dla siebie.

Jednymi z pierwszych wyzwań z kalendarza, które podjęliśmy w przedszkolu było ubieranie choinki oraz pieczenie pierniczków. Wśród zadań znalazły się różne aktywności przybliżające dzieciom ideę świąt Bożego Narodzenia, ich tradycje i zwyczaje. Do tych zadań należały; przeczytaj świąteczną książkę, porozmawiaj o tradycjach bożonarodzeniowych, naucz się świątecznej piosenki.

W przedszkolu zgodnie z zadaniami z kalendarza podjęliśmy też wiele działań plastycznych i konstrukcyjnych, jak; stwórz portret Mikołaja, zbuduj choinkę z klocków, zrób łańcuch na choinkę, narysuj świąteczny obrazek, czy stwórz kartkę świąteczną. Robiliśmy także dekorację z pomarańczy i goździków, powiesiliśmy gałązkę jemioły, a nawet przygotowywaliśmy smakowitą czekoladę na gorąco z piankami.

Dzięki naszemu projektowi przedszkolaki poznały tradycję kalendarza adwentowego, podjęły ciekawe działania, a także uczyły się systematyczności i odpowiedzialności. Z ogromnym podekscytowaniem codzinnie oczekiwały na kolejne zadania i świetnie bawiły się wspólnie je realizując.

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

ZABAWY I ĆWICZENIA

W RAMACH AKCJI

ZDROWO I SPORTOWO

W grudniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zdrowo i Sportowo w naszej grupie zrealizowano dwa zajęcia.

Pierwsze z nich przeprowadzono w oparciu o scenariusz „Pomocnicy Świętego Mikołaja”. Był to zestaw ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie ciała, kształtujących celność, skoczność i zwinność.

W ramach zajęć dzieci wcieliły się między innymi w renifery Świętego Mikołaja ćwicząc sprawność, aby jak najlepiej podołać czekającym je zadaniom. Doskonaliły równowagę przechodząc po ławeczce gimnastycznej, trenowały skoki i bieganie. Były również elfami, ćwiczyły sprawne ładowanie prezentów do sań oraz wrzucanie ich do komina poprzez rzucanie piłką do celu. W zabawie „Szykujemy choinkę” dzieci w szybkim tempie układały małe piłeczki, symbolizujące choinkowe bombki. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały ćwiczenia w ramach „Świątecznej jogi”, naśladując świeczki, choinki, czy gwiazdy.

Głównym celem drugich zajęć, przeprowadzonych na podstawie scenariusza „Dinozaury” było ćwiczenie koordynacji „ręka-oko”.

W ramach rozgrzewki odbyła się zabawa „Dino-berek”, w której uczestnicy musieli uciekać przed wyznaczonym diplodokiem. W zabawie „Spacer dinozaurów” – dzieci (dinozaury) wyruszyły na spacer przez jurajski, gęsty las, w którym pokonywały różne przeszkody. W głównej części zajęć odbyła się zabawa „Jajo dinozaura”, w której dzieci turlały jaja (małe piłki) do gniazd (obręczy). W zabawie bieżnej „Ogonek dinozaura” małe dinozaury uciekały przed dużymi dinozaurami chroniąc swoje ogonki (szarfy). Na zakończenie odbyły się zabawy wyciszające „Dinozaury wracają do jaskini”, „Dinozaury szykują się do snu”.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

 

OZDOBY CHOINKOWE -

WARSZTATY Z PANIĄ DIANĄ

Dnia 15 grudnia odbyło się w naszej grupie spotkanie z panią Dianą, która jest prawdziwą znawczynią polskiej historii, sztuki i tradycji ludowych. Tematem warsztatów były bożonarodzeniowe zwyczaje związane z choinką i dekorowaniem domu na święta. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą prezentację, o tym jak kiedyś przygotowywano się do świąt Bożego Narodzenia. Dzieci poznały zwyczaj wieszania u sufitu podłaźniczki, który obowiązywał zanim w domach pojawiły się choinki. Dowiedzieliśmy się również jakie tradycyjne ozdoby tworzono w tym okresie na przykład tak zwane pająki. Ozdoby bożonarodzeniowe tworzone były z bibuły, czy papieru, ale często także ze słomy oraz opłatków. Powtarzające się motywy na bożonarodzeniowym drzewku związane były między innymi ze światem przyrody, były to zwierzęta, rośliny, ale także anioły, czy gwiazdy. Na choince nie mogło zabraknąć łakoci; słodyczy, orzechów, czy chociażby jabłek. Łańcuch, który oplatał choinkę symbolizował ochronę przed złem i zjednoczenie rodziny.

Jak nasi przodkowie my także podczas warsztatów stworzyliśmy własnoręcznie ozdoby na świąteczne drzewko. Były to papierowa gwiazda, pawie oczko oraz żabka. Podczas warsztatów powstały również figurki aniołów.

Działania podjęte podczas warsztatów przyniosły dzieciom wiele radości i satysfakcji. Z pewnością wykonane prace będą piekną ozdobą Państwa domów i zawisną na świątecznym drzewku.

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

SPOTKANIE WIGILIJNE

Tradycją naszego przedszkola są spotkania Wigilijne, które przeżywamy bardzo uroczyście. Już z początkiem grudnia widoczne były świąteczne przygotowania. Oprócz porządków, dekoracji sal  i wykonywania bożonarodzeniowych ozdób, nasze dzieci uczyły się okolicznościowych tańców, wierszy, piosenek i kolęd.
W tym roku, ten uroczysty i wzruszający
Wieczór Wigilijny, odbył się 14 grudnia. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na spotkanie z Rodzicami. Dzieci z naszej grupy przebrane za aniołki, wraz z kolegami i koleżankami z grupy I i III w podniosłym nastroju, przedstawiły przybyłym gościom świąteczny występ artystyczny pt. „Maleńka Miłość”. Zaprezentowały piosenki: „Wigilijna  noc”, „Najpiękniejsze w świecie”, „Święta cisza” z repertuaru Baśniowej Kapeli oraz „Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie” przy akompaniamencie gitarowym p. Zosi. Dzieci z grupy II przedstawiły z zapalonymi lampionami nastrojowy taniec aniołków. Dla leżącego w stajence dzieciątka, wszystkie przedszkolaki wykonały instrumentację kolędy „Jezus Malusieńki”.

Na zakończenie naszego występu Pani wicedyrektor Agnieszka Wójtowiec złożyła piękne bożonarodzeniowe życzenia i wszyscy symbolicznie podzielili się opłatkiem.

Oto Syn Boży!
Zbawiciel!
Od wieków zapowiadany
Świata
odkupiciel!
Nie potrzeba podarunków
Niepotrzebne jest złoto
Synowi Bożemu
Chodzi tylko o to
Żebyście
światu
Całemu głosili
Że jest z nami
Już teraz! W tej chwili!

Że przyszedł do nas takich
Jakimi jesteśmy
Biednych i bogatych
Grzecznych i niegrzecznych
A Jego
Ojciec
Jest twoim Ojcem, Ojcem człowieka
Który nieustannie

Wychodzi naprzeciw i czeka.

Na koniec przedszkolaki wspólnie z Rodzicami zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy". Po wyjątkowym występie zaproszono Dzieci i Rodziców na wspólny poczęstunek do jadalni szkolnej, przystrojonej na ten dzień bardzo świątecznie. Był tradycyjny  barszczyk, kapuśniaczki oraz dużo słodkości.


Dziękujemy Rodzicom za przemiłą atmosferę, zaangażowanie i przygotowany poczęstunek.

Spotkanie Wigilijne w przedszkolu to podniosła chwila, dzieci nie tylko utrwaliły sobie znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz co najważniejsze, wzmocniły bliskie i serdeczne relacje. Przeżyta uroczystość napełniła serca wszystkich niezwykłą radością i życzliwością.

Opisała: Elżbieta B.

 

ZAJĘCIA KULINARNE -

PIERNICZKI

Zwyczaj pieczenia pierników przed świętami należy już do tradycji w naszej grupie, więc i tym razem nie obyło się bez kulinarnych zmagań. Wspólne wyrabianie i wałkowanie ciasta, wykrawanie różnych kształtów pierniczków przy pomocy specjalnych foremek do ciastek, a potem pieczenie. W innym dniu dzieci przystąpiły do dekorowania  ich lukrem oraz innymi słodkimi ozdobami. Taka praca sprawiła im ogromną radość i frajdę. W sposób miły i praktyczny przedszkolaki przyczyniły się do utrwalenia staropolskiej tradycji bożonarodzeniowej. W końcu nastąpiła długo oczekiwana degustacja. Ciasteczka były słodkie, kruche, po prostu pyszne i same rozpływały się w ustach. Aromat pierników roznosił się po całym przedszkolu i niewątpliwie wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.


 

Opisała: Elżbieta B.

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 5 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z Mikołajem. Jego przyjazd przyniósł wiele uśmiechu. Nasz wspaniały Gość rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Zadawał im zagadki i opowiadał o swojej podróży oraz przyjaźni z reniferami. Przedszkolaki radośnie powitały Mikołaja i zaprezentowały przygotowany wcześniej krótki program artystyczny. Powiedziały rymowankę na powitanie, zaśpiewały piosenkę „Mikołaj dobry jest” wraz z układem tanecznym oraz zagrały na instrumentach perkusyjnych do piosenki „Sypie śnieżek”. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczył prezenty i zaprosił do wspólnego zdjęcia. Dzieci z wesołymi minami pożegnały Mikołaja recytując wiersz „Do zobaczenia za rok”.

Okazało się, że to nie był koniec niespodzianek. Gdy przedszkolaki wróciły do swojej sali, czekały na nich wielkie prezenty. Co było ukryte w workach? Oczywiście zabawki! Ileż radości i niecierpliwości było podczas ich rozpakowywania.

Drogi Mikołaju, bardzo dziękujemy za wszystkie otrzymane prezenty!
Obiecujemy: dbać o nasze zabawki, zgodnie się bawić, być dla siebie mili i koleżeńscy.

Do zobaczenia za rok!

Opisała: Elżbieta B.

 

LISTOPAD 2022

 

ANDRZEJKI

W ostatnich dniach listopada świętowaliśmy w naszej grupie Andrzejki. W pierwszym dniu realizacji tematu dzieci obejrzały filmik edukacyjny przybliżający im istotę tego święta. Dowiedziały się, że jest to święto znane w Polsce od bardzo dawna. Przed laty w wigilię świętego Andrzeja, w nocy z 29 na 30 listopada, panny próbowały poznać swoją przyszłość. Wróżby ich dotyczyły przede wszystkim przyszłego męża. Dziś to się zmieniło, a zabawy andrzejkowe odbywają się z udziałem zarówno chłopców i dziewcząt. Przedszkolaki poznały również najbardziej znane tradycje i wróżby. Po takim wstępie dzieci nie miały problemu ze wskazaniem symboli kojarzących się z andrzejkami, takich jak czarownica, klucz, czarny kot, czy ogień. To właśnie z tym żywiołem związane były nasze kolejne działania. Przeprowadziliśmy bowiem kilka eksperymentów, w których przedszkolaki badały właściwości ognia. Obserwowaliśmy co dzieje się z ogniem pod wpływem innych czynników, takich jak brak tlenu, czy podmuch powietrza. Zabawy badawcze wzbudziły jak zawsze duże zainteresowanie przedszkolaków.

W wigilię świętego Andrzeja w grupie zapanowała iście magiczna atmosfera, był to dzień wróżb. Przepowiednie dotyczyły oczywiście przyszłości, tej odległej, jak i tej bardzo bliskiej. Wśród zabaw była „Kubeczkowa wróżba”, czyli odkrywanie symbolu, który mówi nam o tym co wkrótce się zdarzy. Sprawdzaliśmy również, który but jako pierwszy wyjdzie za próg sali. Dzieci wróżyły sobie czym zajmować się będą w dorosłym życiu. Rzucaliśmy także grosiki do miednicy, która symbolizowała studnię, a czyj rzut był celny temu wróżby mają się spełnić. Najwięcej emocji tego dnia wywołało lanie wosku, najbardziej znana spośród andrzejkowych tradycji. W wielkim skupieniu i zachowaniem ostrożności każdy wykonał swój jedyny i niepowtarzalny odlew lejąc wosk, jak każe tradycja, przez dziurkę od klucza. Tego dnia dzieci wykonały również zabawny portret czarownicy.

W środę 30 listopada odbył się bal andrzejkowy, który poprowadziła Pani Renata. Na te okoliczność stworzyła nawet specjalną andrzejkową piosenkę. Na balu nasza grupa integrowała się we wspólnej zabawie z grupą I oraz III. Było oczywiście mnóstwo tańca, zabaw rytmicznych, naśladowczych, a przede wszystkim mnóstwo śmiechu i radości. A każdy przedszkolak wspaniale prezentował się na parkiecie w andrzejkowym przebraniu. Niespodzianką dla dzieci był słodki poczęstunek, który spożyły przy pięknie nakrytym stole, w blasku świec.

Zachęcamy Państwa do kultywowania naszych polskich tradycji, przekazywania wiedzy o nich dzieciom, tak aby przetrwały i nie zostały zapomniane.

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

ZABAWY I ĆWICZENIA

W RAMACH AKCJI

ZDROWO I SPORTOWO

W listopadzie w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zdrowo i Sportowo przeprowadzono w naszej grupie zestaw ćwiczeń na podstawie scenariusza „Polska”. Zajęcia miały formę ogólnorozwojową.

W zabawie na rozgrzewkę pt. „Berek Biało-Czerwony” zadaniem wybranego dziecka było złapać jak najwięcej osób, które „uratować” mogły się przed złapaniem dotykając koloru białego lub czerwonego.

W części głównej zajęć odbyła się zabawa „Bal u Króla Sobieskiego” w formie toru przeszkód, w którym poszczególne ćwiczenia należało wykonać w parach, trzymając się za ręce. W zabawie „Kopernik” część dzieci była słońcem, pozostałe były planetami (Ziemią). Słoneczka miały obracać się lub biegać wokół planet. Kolejnym punktem zajęć był tor przeszkód „Husaria” z wykorzystaniem makaronów i pachołków. Każde dziecko pokonywało tor przeszkód trzymając makaron czyli miecz. W zabawie „Orzeł Biały” dzieci wcielały się w role orłów i wykonywały kolejne polecania. Na koniec zajęć odbyły się ćwiczenia rozciągające i wyciszające.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W piątek 25 listopada nasze przedszkole odwiedziło wielu wspaniałych gości – najmilsi pluszowi przyjaciele przedszkolaków. Tego dnia świętowaliśmy bowiem Międzynarodowy Dzień Pluszowego MisiaAby upodobnić się do pluszowych niedźwiadków na początek dzieci założyły opaski z misiowymi uszami.

Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania kilku faktów dotyczących powstania pierwszych pluszowych misiów, co miało miejsce 120 lat temu. Następnie dzieci prezentowały swoje pluszaki. W tak ważnym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć muzycznych akcentów. Były więc tradycyjne piosenki, jak „Jadą, jadą misie”, czy „Dwa malutkie misie” oraz dowolne tańce z przytulankami. Były wierszyki i zabawy dydaktyczne, w których dzieci poszerzyły swoje wiadomości na temat niedźwiedzi.

Ważnym punktem dnia było stworzenie portretu „Pluszowego misia”, w które dzieci włożyły dużo serca. A popołudniu powstała jeszcze jedna praca plastyczno-konstrukcyjna „Miś i jego miodek”.

Ukochany pluszowy miś to nie tylko kolejna zabawka. To powiernik dziecięcych smuteczków, to bufor bezpieczeństwa, gdy dziecko się czegoś lęka. Dlatego dobrze, gdy kilkulatek ma swojego ulubionego pluszaka. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, z końcem listopada nasza sala znów pełna będzie dziecięcych przyjaciół. Kto wie, może będzie wśród nich jeszcze więcej misiów.

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Życzliwym być miło, każdy wam to powie.
Każdy się uśmiechnie, pogłaska po głowie.
Mówcie zawsze dziękuję, przepraszam i proszę,
A Dzień Życzliwości, będzie już na co dzień”.

Dnia 23.XI.2022 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Życzliwości. Rano po przyjściu do przedszkola każdemu dziecku został wręczony symbol życzliwości - wesołe serduszko, które miało przypominać o uśmiechu i uprzejmości przez cały dzień.

Miłego dzionka po bladym świcie, z całego serca tego Tobie życzę,
uśmiechu dużo no i radości na twarzy Twojej niech dzisiaj zagości”.

Również dorośli mogli się włączyć w akcję Dnia Życzliwości, losując karteczki z koszyczka „Weź miłe słowo i podaj dalej …” .

Zajęcia rozpoczęliśmy od ustalenia czym jest życzliwość oraz jak i komu należy ją okazywać. Następnie stworzyliśmy krąg życzliwości. „Iskierkę życzliwości puszczam w krąg, niech powróci do moich rąk”. Trzymając się za ręce w kole, dzieci ściskały kolejno dłonie osoby stojącej obok, aż „iskierka” powróci do prowadzącego. Podczas gry „Trening życzliwości” przedszkolaki wypowiadały wobec siebie miłe słowa. Nie zabrakło w naszym świętowaniu akcentu muzycznego, odtańczyliśmy taniec integracyjny Swing w uliczce. Taniec bardzo się przedszkolakom spodobał, było przy nim wiele uciechy. Kolejnym punktem naszych zajęć było wysłuchanie rymowanej bajki „Paw, co ogon miał z przyjaźni”. Opowieść o pawiu, który straciwszy swój piękny ogon zyskał o wiele więcej, uzmysłowiła dzieciom, że gest drobnej przyjacielskiej pomocy wynikającej z życzliwości ma wielką moc. Może nawet odmienić czyjeś życie. My też wykonaliśmy takiego pawia, który dzięki pomocy przedszkolaków zyskał nowy, oryginalny ogon, stworzony z piór wykonanych przez dzieci.

Tego dnia atmosfera w naszej grupie była szczególna, każdy starał się być dla innych wyjątkowo serdeczny i miły. Gestem, który pięknie podsumował tan niezwykły dzień było wykonanie orderu życzliwości – kwiatka, który dzieci zabrały ze sobą do domu wraz z broszurką „Znajdź się wśród życzliwych”.

Podjęte działania miały na celu ukazanie wartości bycia miłym i uczynnym wobec innych.

Opisała: Elżbieta B.

 

PAŹDZIERNIK 2022

 

  RODZIC Z PASJĄ

- LAS W SŁOIKU

We wtorek 25 października odbyło się w naszej grupie pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu Rodzic z Pasją. Tego dnia przedszkole odwiedziła mama Amelki. Pani Paulina pasjonuje się rękodziełem, tworzy piękne przedmioty korzystajac z różnych artystycznych technik. Tym razem, bo mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie, mama Amelki zaprosiła dzieci do stworzenia lasu w słoiku. Na tę okoliczność nasza sala zamieniła się w pracownię ogrodniczą. Na połączonych stołach, zabezpieczonych folią pojawiły się przedmioty niezbędne do wykonania tego ciekawego zadania. Przedszkolaki krok po kroku podejmowały poszczególne etapy działania. Na początek umieściły w wielkich słojach warstwę keramzytu i ziemi, następnie sypały ozdobny kolorowy piasek. Dalszym krokiem było umieszczenie w kolejnej warstwie ziemi sadzonki skrzydłokwiatu, a następnie włożenie do słoika elementów dekoracyjnych typu kamyczki, kora, czy szyszki. Najbardziej atrakcyjnym elementem pracy była możliwość umieszczenia w słoju zabawkowej figurki, które to uczyniły każdy las w słoiku wyjątkowym i niepowtarzalnym. Na koniec zasadzone rośliny zostały podlane.

Przedszkolaki wspaniale bawiły się podczas zajęć, może dlatego, że miały możliwość trochę się pobrudzić, a jak wiemy to dla dzieci prawdziwa frajda :) Dodatkowo miały okazję wzbogacić swoją wiedzę, a wykonane prace przyniosły każdemu ogromną satysfakcję.

Serdecznie dziękujemy pani Paulinie za ogromne zaangażowanie i piękne warsztaty. Zachęcamy również innych Rodziców do odwiedzenia nas i podzielenia się swoimi pasjami.

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

ZABAWY I ĆWICZENIA

W RAMACH AKCJI

ZDROWO I SPORTOWO

W październiku w ramach akcji Zdrowo i Sportowo zrealizowaliśmy w naszej grupie scenariusz „Wyprawa do lasu”. Głównym celem zajęć było rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koordynacji lewa prawa strona/ręka.

W ramach rozgrzewki odbyła się zabawy „Berek – drzewo” oraz „Spacer przez las”. W tej pierwszej złapane przez berka dziecko zamieniało się w drzewo. Pozostałe dzieci próbowały uratować (odczarować) drzewo, wykonując określony ruch. W zabawie „Spacer przez las”. dzieci wykonywały podczas marszu ruchy naśladujące różne czynności, np. schylały się i raz prawą a raz lewą ręką podnosiły liście lub zbierały jagody, szły bokiem (krokiem dostawnym) omijając krzaki i pokrzywy.

W części głównej, w zabawie „Zapasy na zimę” uczestnicy grupami zbierali piłki (zapasy) ćwicząc refleks i szybkość ruchu. Natomiast w zabawie „Grzybobranie” należało naprawiać kapelusze grzybków, czyli odwracać znaczniki. Tutaj dzieci ćwiczyły przede wszystkim koordynację prawej i lewej ręki oraz oka i ręki.

Na zakończenie zajęć odbyła się zabawa „Spadające liście”, w której dzieci podrzucały szarfy i próbowały je złapać oraz wykonywały ćwiczenia rozciągające.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

 

DZIEŃ CHLEBA

21 października przedszkolaki z naszej grupy obchodziły Dzień Chleba. Dzieci podczas zajęć poznały nazwy różnych zbóż. Dowiedziały się, skąd się bierze mąka, układając historyjkę „Od kłosa do chleba”. Następnie przyszedł czas na praktyczne jej poznawanie. Oglądaliśmy mąkę, dotykaliśmy, a najwięcej zabawy sprawiło dzieciom rysowanie w mące. Rysowanie ręką w materiałach sypkich to rodzaj relaksu, ale też możliwość rozwijania małej motoryki, dostarczanie wrażeń dotykowych oraz stymulowanie zakończeń nerwowych znajdujących się w opuszkach palców. To okazja do rozwijania pomysłowości i stymulowania mowy poprzez opowiadanie o swoim rysunku.

Po ciekawej zabawie z mąką obejrzeliśmy film edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”. Przedszkolaki dowiedziały się, jaką rolę w produkcji chleba odgrywa rolnik, młynarz i piekarz oraz ile trzeba włożyć wysiłku, aby przygotować pyszny bochenek.

Aby poznać tajniki wypieku chleba w praktyce dzieci zamieniły się w małych piekarzy. Najpierw uczestniczyły w przygotowaniu zaczynu, dowiadując się co to są drożdże i obserwując jak pracują. Następnie przyszła kolej na mieszanie z wyrośniętym zaczynem następnych składników: mąki, wody, soli oraz na wyrabianie ciasta. Każdy przedszkolak osobiście doświadczył tej ciężkiej pracy, kiedy próbował zagniatać chlebową masę. Potem tylko czekaliśmy na efekt końcowy. Zapach pieczonego chlebka był wspaniały, a jeszcze lepiej smakował!

Jak mówi przysłowie: „Chleb pracą nabyty, bywa smaczny i syty".

Opisała: Elżbieta B.

 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

20 października gościli w naszej grupie przedstawiciele Policji z wydziału Ruchu Drogowego. Na spotkaniu, w rozmowie z dziećmi,  poruszyli zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze oraz bezpieczną zabawą na powietrzu. Rozmawiano o ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, do kogo zgłaszać się o pomoc, przypomniane zostały numery alarmowe. Policjanci zaprezentowali przedszkolakom swoje wyposażenie i umundurowanie, które jest niezbędne do wykonywanej pracy. Dzieci mogły przymierzyć kamizelkę, obejrzeć lizak i odznakę policjanta. Spotkanie wywołało u dzieci duże zainteresowanie: z uwagą słuchały, odpowiadały na zadawane pytania wykazując się swoją wiedzą. Chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami związanymi z bezpieczeństwem i pracą policji. Na koniec spotkania przedszkolaki podziękowały gościom piosenką i laurką za przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa.

Opisała: Elżbieta B.

 

DZIEŃ DZIEWCZYNEK 

11 października obchodziliśmy w grupie Święto Dziewczynek. Dzień ten rozpoczęliśmy zabawami przy muzyce, które wprowadziły radosną atmosferę. Potem było poważniej, gdyż poznaliśmy bohaterki wierszy J Brzechwy: „Samochwałę”, „Kłamczuchę” i „Skarżypytę”. Po ocenie ich zachowania jednogłośnie stwierdziliśmy, że ich postępowanie nie jest godne naśladowania. Razem stworzyliśmy listę cech dobrej koleżanki „Księżniczki”. Na liście znalazły się między innymi takie określenia jak: dobra, pomaga innym, wrażliwa, mądra, elegancka, miła, uśmiechnięta, kulturalna, uczciwa, jest przyjaciółką. Po dyskusji na temat dziewczynek z grupy, ich cech charakteru, sposobu bycia, okazało się, że wszystkie zasługują na miano prawdziwej „księżniczki” i zostały udekorowane koroną. Następnie chłopcy z ukłonem, pamiętając o używaniu zwrotów grzecznościowych, zaprosili swoje koleżanki do zabaw tanecznych.

Obchody wyjątkowego Dnia zakończyły się składaniem życzeń i wręczeniem wcześniej przygotowanych upominków. Dzień Dziewczynek w naszej grupie był idealną okazją, by dziewczynki świetnie się bawiły, a chłopcy uczyli uprzejmych zachowań wobec koleżanek.

Opisała: Elżbieta B.

 

WYCIECZKA DO PARKU

Aby bezpośrednio obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, podziwiać piękno jesiennego krajobrazu i poszerzać wiedzę na temat różnych ekosystemów, w pierwszych dniach października przedszkolaki z grupy II udały się na wycieczkę do pobliskiego parku. Piękna słoneczna pogoda, sprzyjała pobytowi na świeżym powietrzu i zachwytom nad barwami polskiej złotej jesieni. Dzieci z zapałem zbierały kolorowe liście, gromadziły też inne skarby jesieni. Z zachwytem obserwowały skoki wiewiórki po gałęziach drzew.
Podczas spaceru alejkami parku dzieci
nazywały drzewa liściaste i iglaste. Poznawały ciekawostki o niektórych z nich. Między innymi dowiedziały się dlaczego modrzew jest niezwykłym drzewem iglastym.
Po powrocie do przedszkola przygotowaliśmy do suszenia przyniesione liście, a pozostałe jesienne skarby umieściliśmy w kąciku przyrody. Dary jesieni wykorzystamy do udekorowania sali, zajęć plastycznych oraz zabaw matematycznych.

Opisała: Elżbieta B.

 

WRZESIEŃ 2022

 

ZABAWY I ĆWICZENIA

W RAMACH AKCJI

ZDROWO I SPORTOWO

W tym roku szkolnym ponownie uczestniczymy w Ogólnopolskiej bezpłatnej Akcji Zdrowo i Sportowo. Akcja ma na celu promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych (3-10 lat).

We wrześniu w naszej grupie zrealizowano trzy zajęcia w ramach akcji. Pierwsze z nich oparte były na scenariuszu W przedszkolu”. Zajęcia miały kształtować sprawność ogólną, balans ciała i zdolności manualne. Na początek odbyła się zabawa „Schody”, w której dzieci ćwiczyły równowagę ciała i wzmacniały mięśnie postawne. Rolę schodów pełniła drabinka koordynacyjna, a zadaniem dzieci było „wchodzenie” po nich. W zabawie „Kuchnia” uczestnicy ćwiczyli zwinność i refleks rozkładając posiłki (piłeczki) na talerzach (znacznikach). W kolejnej zabawie dzieci przeniosły się na wyobrażony „Plac zabaw”. Huśtały się na huśtawce - leżąc na plecach, podkurczały nogi i łapały je rękami na wysokości piszczeli. Następnie próbowały się huśtać, robiąc tzw. kołyskę na plecach. Kręciły się także na karuzeli – turlały się po podłodze. Wykonywały również „skok do piaskownicy”. W kolejnej zabawie „Szatania” przedszkolaki ubierały czapeczkę, czyli znacznik i poruszały się po wyznaczonej trasie tak aby go nie zgubić. Natomiast w następnej zabawie „Łazienka”, dzieci ćwiczyły chwyt piłki dłonią naśladując czynność mydlenia i mycia mydłem rąk. Na zakończenie odbyły się ćwiczenia wyciszające i rozluźniające.

Kolejny przeprowadzony zestaw ćwiczeń pt „Witaj w grupie” miał na celu kształtowanie orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. W ramach rozgrzewki odbyła się zabawa „Powitanie”, podczas której dzieci na sygnał witały się z innymi w określony wcześniej sposób. W części głównej zajęć odbyła się między innymi zabawa „Jeżyk”. Rolę jeżyka pełniła piłka, którą dzieci podawały sobie w różny sposób. W zabawie „Chmurki” przedszkolaki poruszały się dowolnie i na sygnał „Chmurka” łączyły się w grupy. Po pierwszym sygnale dobierały się w pary, przy kolejnym w trójki, kolejnym – czwórki. Chmurki rozdzielały się na hasło „Wiatr”. W kolejnej zabawie ćwiczącej zwinność i refleks pt. „Wiewiórki” wybrane dzieci wskakiwały na sygnał do kół hulahop, czyli dziupli. Umiejętność współdziałania przedszkolaki doskonaliły w zabawie „Pociąg”. Tworzyły kilkuosobowe pociągi stojąc w wagonach z kół hulahop, musiały poruszać się tak, aby pociąg się nie rozpadł. Zajęcia zakończyły się ćwiczeniami rozluźniającymi.

We wrześniu odbyły się również zajęcia na podstawie scenariusza „Kolory”, których głównym założeniem było wzmacnianie mięśni posturalnych oraz rozwijanie szybkości reakcji. W zabawie na rozgrzewkę pt. „Kolory” dzieci wykonywały określone zadania widząc dany kolor. W części głównej zajęć odbyła się zabawa „Łowimy kolorowe rybki”, w której uczestnicy próbowali złowić rybki – woreczki w siadzie prostym podpartymi nogami oraz w drugiej wersji leżąc na brzuchu. W zabawie „Kolorowy pająk” dzieci ,,latały’’ po całej sali jak małe muchy. Na sygnał prowadzącego: „uwaga muchy, niebieski/zielony/... pająk idzie!’’ zadaniem dzieci było jak najszybsze dotknięcie palcem określonego koloru i znieruchomienie. Na zakończenie zajęć odbyła się zabawa „Podłoga parzy”, w której dzieci leżąc na brzuchach na sygnał podnosiły do góry ręce oraz nogi.

Opisały: Elżbieta B., Katarzyna M.-K.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Wszystkim chłopakom dużym i małym

życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.

Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości,

cudownych wrażeń i dużo miłości.

Dużo słodyczy, życia pięknego.

Wszystkiego najlepszego!

Tymi słowami wyrecytowanymi przez dziewczynki rozpoczęły się w piątek 30 września grupowe obchody Dnia Chłopaka, które ku uciesze naszych małych Mężczyzn w tym roku przebiegały pod znakiem superbohaterów. Na początek zastanowiliśmy się nad tym, kim jest superbohater, jakie cechy musi posiadać oraz czy bez nadludzkiej siły, umiejętności latania też można być bohaterem. Po teorii przyszedł czas na działania, na chłopców czekał egzamin sprawności. Był nim tor przeszkód, z różnymi zadaniami do wykonania. Przy dźwiękach dopingu i aplauzu wszyscy chłopcy pokazali, że są zwinni i szybcy, dlatego każdy z nich otrzymał maskę superbohatera. Następnie panowie mieli okazję wykazać się ogładą i umiejętnościami tanecznymi, gdy przy dźwiękach radosnej muzyki ruszyli w tany. Były popisy indywidualne oraz w parach. Tu również panowie błyszczęli. Wreszcie przyszedł czas na wyczekane prezenty. Każdy chłopiec otrzymał słodką niespodziankę zapakowaną, jakżeby inaczej w opakowanie z wizerunkiem superbohatera, które przygotowały dla kolegów dziewczynki. Drugim prezentem był samochód, bo jak wiadomo każdy bohater ma swój superpojazd. Ten radosny dzień zakończył się kolorowaniem specjalnych kart pracy oraz poczęstunkiem dla wszystkich, w postaci cukierków.

Chłopcy! Bądźcie zawsze tak szczęśliwi

i pewni swojej supermocy

jak w dniu Waszego święta!

Opisała: Katarzyna M.-K.

 

DZIEŃ OGÓRKA

Ogórek, ogórek, ogórek,
Zielony ma garniturek…”

W czwartek 29.09.2022 r. w naszej grupie w centrum uwagi znalazł się ogórek. Tego dnia przedszkolaki oraz panie przyszły ubrane na ogórkowy kolor. A na zajęciach nie zabrakło zielonych atrakcji! Dzieci poznawały różne ciekawostki o tym warzywie: skąd pochodzi (Azja – Indie), do jakiej rodziny należy (dyniowate) i jakie ma właściwości. Przedszkolaki samodzielnie kroiły ogórki i robiły pyszne kanapki.

Było zorganizowane również SPA – relaks – dzieci wykonywały maseczki ogórkowe, przy tym poznając jego dobroczynne właściwości dla urody. Odbyły się też wesołe pląsy przy piosence „Ogórek wąsaty”, zabawa integracyjna „Ogórkowy król” oraz muzyczna „Dotykam zielonego”. Na koniec przedszkolaki wykonały twórczą pracę plastyczną pt. „Ogórkowa moda”, podczas której nasze ogórki nabrały więcej kolorów niż tylko zielony.

To był bardzo wesoły i wyjątkowy dzień! Ogórek został pozytywnie przyjęty przez przedszkolaków.

Opisała: Elżbieta B.

 

BEZPIECZEŃSTWO - WAŻNA SPRAWA

 BEZPIECZNIE NA ULICY – wycieczka na skrzyżowanie

W tygodniu poświęconym bezpieczeństwu, wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, aby obserwować ruch uliczny, sygnalizatory świetlne i znaki drogowe. Przed wyjściem z przedszkola każdy otrzymał kamizelkę odblaskową. Przedszkolaki były widoczne z daleka i dzięki temu bezpiecznie poznawały zasady ruchu drogowego oraz uczyły się prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Wspólnie pokonywaliśmy różne przejścia dla pieszych, aby utrwalić sposoby przechodzenia na drugą stronę jezdni. Dzieci nauczyły się w praktyce jak dbać o swoje bezpieczeństwo i na co zwracać uwagę jako uczestnik pieszego ruchu drogowego.

Spotkanie z przedstawicielem STRAŻY MIEJSKIEJ

W środę 21 września 2022 r. w naszym przedszkolu mieliśmy okazję gościć pracownika Straży Miejskiej. Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy i w przedszkolu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Gość wyjaśnił dzieciom na czym polega jego praca oraz omówił elementy swego munduru. Korzystając z przygotowanych materiałów miasteczka "ruchu drogowego"  przypomniał przedszkolakom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wspólnie przećwiczył prawidłowe przechodzenie przez przejście dla pieszych, zarówno z sygnalizacją świetlną, jak i bez niej. Zaprezentował podstawowe znaki drogowe, które przedszkolaki mogą napotkać podczas codziennych spacerów. W myśl powiedzenia "widoczny bardziej bezpieczny" wyjaśnił dzieciom istotę noszenia elementów odblaskowych.

Lepiej dmuchać na zimne - UDZIAŁ W PRÓBNEJ EWAKUACJI

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w naszym przedszkolu w dniu 22.09.2022 r. zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola pod nadzorem Państwowej Straży Pożarnej. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Dzieci prawidłowo zareagowały na sygnał dźwiękowy. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie przedszkolaki bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek.

 

Opisała: Elżbieta B.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Dzień ten ma dostarczyć dzieciom wiele wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Z tej okazji w naszej grupie czekało na dzieci wiele atrakcji. Na początek wspólnie powiesiliśmy transparent z napisem „DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA” i po całym przedszkolu rozlegały się wesołe okrzyki: „Przedszkole! Przedszkole! Niech żyją przedszkolaki!”. Kolejnym elementem było odbicie dłoni dzieci w „Przedszkolnym sercu”. Odbył się też quiz, w którym dzieci wykazały się wiedzą o miejscu, do którego na co dzień uczęszczają. Przypominaliśmy sobie również jakie ważne zasady i umowy staramy się przestrzegać, by wszyscy czuli się z nami dobrze. Odbyły się także gry i zabawy z wykorzystaniem muzyki oraz pojawiły się inne niespodzianki. Zwieńczeniem dnia były ćwiczenia na wesoło w sali gimnastycznej z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz klocków rehabilitacyjnych.

Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia każde dziecko otrzymało odznakę i dyplom „Super przedszkolaka” oraz miłe upominki. Wszyscy bawili się znakomicie, a szczęście nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny czas na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka

.

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,
aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą
i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

Opisała: Elżbieta B.

 

WITAMY PO WAKACJACH

W naszym przedszkolu nikt się nie nudzi
Nikt nie narzeka i nie marudzi

Wszyscy tu chętnie przychodzą rano
i każdy buzię ma roześmianą

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Znów spotykamy się każdego dnia w dobrze znanej sali, choć w powiększonym składzie. Do naszej grupy dołączyły bowiem dwie koleżanki. Wiemy już, że w przedszkolu czeka nas mnóstwo świetnej zabawy, a każdy dzień niesie ze sobą nowe fascynujące przygody.