Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA IV

GRUPA IV  

 

STYCZEŃ

Blogs "Gifs et images", les meilleurs articles

,,JASEŁKA”

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą

Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.

A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło Babcią być i Dziadkiem.

Babcia i Dziadziuś to osoby, które dla każdego kojarzą się z miłością, bezpieczeństwem i ciepłem rodzinnym. W związku z tym, iż Dziadkowie to jedne z  najważniejszych osób w życiu dziecka, warto a nawet należy pielęgnować więź między nimi. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu organizowana jest uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka podczas której, dzieci mogą wyrazić własne uczucia. Tak było również i tym razem. W dniu 13 stycznia  dzieci z grupy IV gościły swoich najważniejszych gości – ukochane Babcie i Dziadziusiów.

Dla zacnych gości mali organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny pod hasłem: ,,Jasełka”. Przedszkolaki ubrane w przepiękne, kolorowe stroje, w zimowym nastroju powitały swoich najbliższych.

Pierwsza część występu związana była z narodzeniem Jezusa. Dzieci zamieniając się w aktorów przybliżyły historię tego ważnego  wydarzenia. Nie zabrakło takich postaci jak: Maryja, Józef, Trzej Królowie, pasterze, aniołki oraz górali. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności poprzez recytację wierszy, śpiewając znane kolędy i pastorałki oraz przytupując do muzyki góralskiej. Wiele radości i wzruszeń dostarczył naszym gościom taniec aniołków. 

Druga część występu poświęcona była Babciom i Dziadziusiom – o nich także były wiersze i piosenki.  Do ostatniego utworu wykorzystane zostały papierowe serduszka, które stały się symbolem  wyjątkowej miłości wnuka/wnuczki do Dziadków.

Po udanym występie dzieci złożyły Babciom i Dziadziusiom życzenia, odśpiewały ,,100 lat”, wręczyły im przygotowane przez siebie upominki, a następnie wspólnie z nimi zasiadły do stołu. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Natomiast wzruszone twarze Babć i Dziadków pokazały jak bardzo ważne są takie spotkania.

Wszystkim Babciom i Dziadziusiom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia

a zaangażowanym Rodzicom podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak wyjątkowej uroczystości.

Dzieci i Panie z grupy IV

GRUDZIEŃ 

  

,,ŚWIĄTECZNE OZDOBY”

WARSZTATY DLA DZIECI

13 grudnia braliśmy udział w Świątecznych Warsztatach z Panią Dianą. Swoją uwagę skupiliśmy na wykonaniu przepięknych świątecznych ozdób. Dzieci obejrzały dwie prezentacje multimedialne wprowadzające je w temat. Pierwsza z nich dotyczyła choinki i związanych z nią ozdób druga prezentacja przygotowana była nt. krakowskich szopek.

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Dawniej sama choinka była prezentem dla dzieci, a radością jej ubieranie. Jednak jeszcze kilkaset lat temu w Polsce nie było zwyczaju dekorowania choinek. Zanim pojawiła się choinka, jej funkcję pełniła podłaźniczka, czyli jodła zawieszona u sufitu wierzchołkiem w dół lub gałęzie które trzeba było ściąć wczesnym rankiem w dzień wigilijny.  Gospodarz, który pierwszy wniósł ją do izby, mógł liczyć na wczesne i obfite plony. Ozdoby z papieru pojawiły się dopiero pod koniec XV w. Były to własnoręcznie wykonywane zabawki z bibuły, kolorowych papierków oraz z  piórek, wydmuszek, słomy, kłosów zbóż itp.  Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki. W Polsce zwyczaj ubierania choinki pojawił się dopiero na początku XIXw. i przywędrował do nas z Niemiec. Pierwsze bombki choinkowe, w Małopolsce zwane bańkami, pojawiły się w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy. Z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i żołnierzy.

 

Tym razem i my przystąpiliśmy do samodzielnego wykonania świątecznych ozdób. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Efekt końcowy był niesamowity.  Powstały piękne : aniołki, zawieszki i lampiony. Te własnoręcznie wykonane cudeńka z pewnością ozdobią dziecięce domy.

Wesołych Świąt!

Opracowała: M. P i M. M

LISTOPAD 

 

WRÓŻBY I ZABAWA ANDRZEJKOWA

W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas…

Pod koniec listopada dzieci z grupy IV brały udział w zajęciach mających na celu poznanie naszej ludowej tradycji - ,,Andrzejek”. Na wstępie przedszkolaki dowiedziały się co to za tradycja i na czym ona polega oraz poznały znane przysłowia związane z dniem świętego Andrzeja. Należy również wspomnieć, iż dzieci biorąc udział w zajęciach miały jednocześnie świadomość tego, że wróżba to tylko zabawa i nie należy traktować jej poważnie. Kolejnym etapem zajęć była nauka na pamięć czarodziejskiego zaklęcia: ,,Hokus-pokus, czary-mary niech się spełnią andrzejkowe czary”.  Przedszkolaki wypowiadały dane zaklęcie przed różnymi wróżbami stosując przy tym różną intonację i tempo. 

Dzieci wzięły udział w takich wróżbach jak:

,,Lanie wosku” z pomocą osoby dorosłej – wspólne rozpoznawanie kształtów i odczytywanie tego co wyszło   

 

,,Wróżba z kapelusza” -  losowanie obrazeczków z przepowiedniami  

,,Buty za próg” – wspólne wróżenie; czyj pierwszy but dotrze do drzwi to ta osoba świetnie będzie się bawić na zabawie andrzejkowej

,,Studnia życzeń” – rzucanie grosików do czarodziejskiego pojemnika z ustalonej odległości  

,,Koło przeznaczenia” – kręcenie czarodziejską różdżką i losowanie obrazka kim będzie się w przyszłości

Podsumowując, dzieci biorąc udział w zajęciach dowiedziały się wielu ciekawych informacji nt. danej tradycji ludowej. Dodatkowo przedszkolaki z ogromną radością wzięły udział  w przygotowanych dla nich wróżbach jednocześnie zachowując przy tym zdrowy rozsądek.  Niezapomnianą atrakcją była również zabawa andrzejkowa połączona wraz z pysznym i pięknie przygotowanym poczęstunkiem.

Opracowała: M. M

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,

Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.

Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj

Dziś święto nad świętami:

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. 

W związku z tak ważnym dla każdego dziecka świętem - 25 listopada zorganizowany został DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA .To właśnie tego dnia dzieci z grupy IV przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie, które towarzyszyły im przez cały dzień.

Na początku zajęć przedszkolaki  wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta. Następnie każde dziecko zaprezentowało swojego misia i króciutko o nim opowiedziało. Dzieci wysłuchały również wiersz o misiach. Zwróciliśmy uwagę na to, że każdy miś jest inny, ale tak samo cenny i wyjątkowy. Kolejną zaproponowaną zabawą był taniec ze swoim ulubionym misiem. Dzieci dowiedziały się również różnych ciekawostek nt. prawdziwych niedźwiedzi. Następnie zabawiliśmy się w tradycyjną zabawę ,,Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz nauczyliśmy się, krótkiego wierszyka. Przedszkolaki poznały także znane misie  z bajek dla dzieci. Na zakończenie złożyliśmy życzenia misiom, zrelaksowaliśmy się do spokojnej muzyki i obejrzeliśmy bajkę ,,Miś Uszatek” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Ostatnim zajęciem była praca plastyczna pt. ,,Mój miś”.  

 

Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości i uśmiechu. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w dziecięcych wspomnieniach na długi czas.

Opracowała: M. M.

ZAJĄCZEK SPRAWIEDLIWY - ZAJĘCIA INTERAKTYWNE

24 listopada mieliśmy przyjemność gościć Pana Krystiana Truchalskiego, pedagoga, terapeute, opowiadacza. 

Warsztaty interaktywne nosiły tytuł: „Zajączek sprawiedliwy”. W tej baśni dowiedzieliśmy się, co to jest wdzięczność i sprawiedliwość.

Bohaterem jest Maciej który bezinteresownie pomógł przywalonemu przez sosnę  niedźwiedziowi. Kiedy kolejny raz spotkał w lesie tego samego niedźwiedzia, ten rozpoznał go, ale – zamiast oczekiwanej przez Maćka wdzięczności – chciał mu złem za dobro zapłacić i po prostu go zjeść. Udało mu się wynegocjować z niedźwiedziem, że da się zjeść, ale tylko wtedy, kiedy rację niedźwiedziowi przyzna niezależny sędzia, którego poszedł szukać. Niestety spotykane po drodze osoby i zwierzęta nie potrafiły pomóc Maćkowi w rozstrzygnięciu jego sprawy. Dopiero zajączek pomógł właściwie rozwiązać spór Maćka z niedźwiedziem.

Przedszkolaki z wielką uwagą i zaciekawieniem śledziły losy Maćka z baśni. Podczas spotkania Pan Krystian zaprosił nas do przestrzeni w której tkał swoją opowieść. Kontakt pomiędzy opowiadaczem, a przedszkolakami odbywał się na poziomie słowa, gestu, wzroku, ruchu ciała w którym budowane są obrazy. Poza tym każde dziecko podczas opowieści miało możliwość aktywnego uczestniczenia w baśni poprzez poruszanie się do rytmu granego na bębnie. Podczas warsztatów jak zwykle panowała wesoła i radosna a zarazem tajemnicza atmosfera.

Dziękujemy Panu Krystianowi za bardzo inspirujące zajęcia interaktywne i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania.  

Opracowała: E. Rosa-Nowak

,,Autochodzik”

program edukacyjny prowadzony przez Straż Miejską

W zeszłym tygodniu po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć funkcjonariusza Straży Miejskiej, który tym razem przyjechał do nas z ciekawą propozycją spotkania z wykorzystaniem ,,Autochodzika” tzn. Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Jest to bardzo ciekawa i atrakcyjna forma zajęć dla dzieci, podczas których mogą uczyć się bezpiecznych zachowań na drodze.

Przedszkolaki poprzez zabawę wieloelementowym zestawem edukacyjnym bardzo chętnie wchodziły w różne role stając się tym samym świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzieci poprzez symulację różnych sytuacji na drodze uczyły się prawidłowych nawyków oraz kształtowały właściwą postawę osoby dbającej o własne i cudze bezpieczeństwo. Dodatkowo próbowały rozpoznawać znaki drogowe, utrwalały znaczenie kolorów na sygnalizatorze świetlnym oraz zasady bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Kolejnym atutem zajęć było ćwiczenie koncentracji uwagi i skupienia się na rzeczach istotnych, rozwijanie spostrzegawczości oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji.

Udział w w/w programie edukacyjnym oraz możliwość ponownego spotkania się z funkcjonariuszem Straży Miejskiej sprawiło dzieciom wiele radości i satysfakcji. Założenie na siebie pluszowych samochodów, wejście w rolę policjanta stało się dużą motywacją do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Bezpieczeństwo nasze i innych  powinno być zawsze sprawą nadrzędną, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowe nawyki zaszczepiać już od najmłodszych lat. W imieniu wszystkich dzieci składamy serdecznie podziękowania za poświęcony nam czas i możliwość udziału w programie edukacyjnym - ,,Autochodzik”. 

DZIĘKUJEMY !

Opracowała: M. M.

ZAJĘCIA CERAMICZNE 

15 listopada braliśmy udział w zajęciach z ceramiki…

CERAMIKA - to znakomita zabawa podczas której dziecko czuje się prawdziwym artystą. Te niecodzienne zajęcia są dla dziecka ciekawym doświadczeniem, które  motywuje i angażuje dziecko do działania. Poprzez udział w zajęciach ceramicznych dziecko rozwija wyobraźnię oraz zdolności manualne. Przedszkolak staje się bardziej samodzielny, cierpliwy i wytrwały w pracy. Dodatkowo zajęcia są dobrym sposobem na rozładowanie nieprzyjemnych emocji. Praca z nowym materiałem jakim jest glina jest dla dziecka bardzo atrakcyjna.

Małe rączki wałkowały, turlały, ugniatały, odciskały, keiły i rysowały w glinie – w taki oto sposób powstały nasze wyjątkowe świąteczne prace - CHOINKI. Przed wypaleniem w specjalnym piecu dzieci dodatkowo pomalowały farbkami swoje choineczki, a teraz z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy!  Z pewnością każda praca będzie unikatowa i wyjątkowa!

Opracowała: M.M.

PAŹDZIERNIK

PINOKIO - Teatr Wrocławski IN-Art

17 października wszystkie przedszkolaki pojechały do Kina Kijów na przedstawienie teatralne "Pinokio" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru IN ART. Było to widowisko inspirowane powieścią Carlo Collodi'ego o takim samym tytule. Dzieci oglądnęły przygody drewnianego pajacyka, który w czarodziejski sposób zamienił się w żywego chłopca. Jednak zanim do tego doszło spotkało go wiele nie zawsze miłych przeżyć. Każda z przygód pajacyka uczyła i pozostawiała po sobie morał. Tak więc przedszkolaki zobaczyły na własne oczy bezwarunkową miłość ojca do syna, zachłanność na pieniądze, skutki kłamstwa, niechęci do nauki oraz samotność.


Duże wrażenie wywarły na małych widzach barwne kostiumy, rekwizyty oraz piękna muzyka. Przedszkolaki żywo reagowały na grę aktorów nagradzając ich gromkimi brawami.  

Opisała: Elżbieta B. 

 

LEKCJA MUZEALNA

,,Przygoda ze sztuką. Pierwsza wizyta w muzeum”

w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

20 października dzieci z grupy IV wybrały się do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Jest to najstarszy Oddział MNK. Stworzona tam Galeria jest jedną z największych stałych wystaw XIX – wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Podziwiać tu można dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, nagradzanych zarówno na wystawach polskich, jak i światowych.

Celem naszego wyjazdu był udział  w lekcji muzealnej pt. ,,Przygoda ze sztuką. Pierwsza wizyta w muzeum”. Przedszkolaki wprowadzone zostały w świat sztuki poprzez obserwację  i samodzielną twórczość. Na początku zajęć  dzieci dowiedziały się jakie zasady panują w muzeum. Następnie oprowadzone zostały po wystawie, gdzie zapoznały się z  malarstwem przedstawiającym różne wydarzenia historyczne,  pejzażowe i portretowe. Dowiedziały się również, co mogło być źródłem inspiracji dla malarzy. Dzieci podziwiały nie tylko obrazy ale także i rzeźby. Dodatkowo dowiedziały się z jakich narzędzi korzysta artysta tworząc swoje dzieło. W trakcie zwiedzania starszaki poszerzyły swoje słownictwo. Zrozumiały, co oznaczają takie słowa jak: wystawa, eksponat, galeria, konserwacja obrazów, konserwator obrazów, kolekcjoner.

Na zakończenie zajęć dzieci zamieniły się w artystów i wykorzystując zdobytą wiedzę samodzielnie stworzyły własne obrazy.

Opracowała: M.M.

 

WRZESIEŃ  

  

DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECI

Serdecznie witamy Was w nowym roku szkolnym, a w szczególności tych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze przedszkolne progi. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci odkryją w sobie nowe zainteresowania, zdobędą nowe umiejętności oraz nawiążą nowe, wspaniałe przyjaźnie. Obiecujemy, że czeka Was rok pełen wspólnych przygód, ciekawych zabaw i wrażeń. Życzymy, aby każdy dzień spędzony w naszym przedszkolu był radosny, pełen słońca oraz bogaty w różne ciekawe doświadczenia. Dzieciom życzymy wielu sukcesów, a Rodzicom owocnej współpracy i zadowolenia.

Panie: Magda, Marta i Jola 

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

30 września odchodziliśmy w grupie święto wszystkich chłopców. Przygotowaliśmy dla nich wiele niespodzianek, tak aby każdy poczuł się wyjątkowy.

Chłopcy zaś musieli udowodnić, że zasługują na miano ,,Wspaniałego chłopaka” podejmując rożne zadania. Wśród nich znalazły się:

Quiz – sprawdzający wiedzę ogólną oraz znajomość zasad dobrego wychowania

Test sprawności -  tor przeszkód, rzut do celu, kręgle

Mini mecz- zabawy z chustą animacyjną

Sprawdzian umiejętności tanecznych – taniec na gazecie w parach.

 

           

 

    

Każdy z chłopców doskonale poradził sobie z wyzwaniami a dobry humor i uśmiech nie znikał z ich twarzy przez cały dzień. Dziewczynki przygotowały również niespodzianki- stworzyły ,,Portrety chłopców” wraz z listą  komplementów i wręczyły drobne upominki (dyplom, krawat, breloczek ,,Super chłopaka”, czekoladki).

 

   

 Chłopcy zaś w podziękowaniu za wspaniałe atrakcje obdarowali nas pięknym uśmiechem.

Jeszcze raz składamy naszym chłopcom życzenia, aby byli zdrowi, uśmiechnięci a ich głowy pełne mądrości i ciekawych pomysłów ;-)

 

Opisała: Marta P.

 

 

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze!
Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!

20 września - to dzień ważny dla wszystkich Przedszkolaków w całej Polsce. Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.    

Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci z grupy IV świętowały ten dzień wspólną, radosną zabawą:

 • rozwiązały zagadkę muzyczną związaną z Dniem Przedszkolaka
 • odszukały ukryte w sali literki i wspólnie ułożyły z nich hasło
 • zapoznały się z treścią wiersza pt. ,,W przedszkolu” a następnie chętnie wypowiedziały się na temat własnych wrażeń i przeżyć  związanych z przedszkolem
 • zapoznały się również ze swoimi prawami – tak ważnymi w życiu każdego człowieka – oraz z obowiązkami, czyli „kodeksem dobrego zachowania się”
 • wzięły udział w zabawie ruchowej ,,Każdy przedszkolak wie, jak zachować się”  - dokonywały oceny kulturalnego i nieodpowiedniego zachowania
 • ,,pomocna dłoń” - pokonały tor przeszkód z pomocą przyjaciela
 • wzięły udział w wielu zabawach z chustą animacyjną oraz z balonami
 • wesoło bawiły się przy muzyce,  wspólnie tańczyły  
 • próbowały swoich sił w liczeniu, rozpoznawaniu literek, globalnym czytaniu
 • współpracowały w grupkach
 • wykonały grupową pracę plastyczną pt. ,,Nasze Przedszkole”

Na zakończenie panie złożyły wszystkim Przedszkolakom życzenia i wręczyły każdemu pamiątkowy medal, dyplom oraz miłą niespodziankę.  

Kochane Dzieci

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
Życzymy, aby każdy dzień był dla Was radosny i wesoły,
a pobyt w przedszkolu stał się wielką, niezapomnianą przygodą.

Panie: Magda, Marta i Jola

 

Opracowała: M.M.

SPOTKANIE ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM  

                                                        Strażnik Miejski  to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.
Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.

W dniu 22 września 2022 r.  w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie edukacyjne z Panem Jackiem – pracownikiem Straży Miejskiej. Przedszkolaki miały możliwość wzbogacenia swojej wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Podczas spotkania nasz gość przybliżył wszystkim przedszkolakom zadania jakie najczęściej wykonują pracownicy Straży Miejskiej. Dodatkowo Pan Jacek omówił zagadnienia związane z ruchem drogowym. Zwrócił uwagę dzieci na kolor umundurowania oraz odznaki.

Podczas wizyty dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przypomniały symbole kolorów świateł sygnalizatora, znaczenie charakterystycznych znaków drogowychoznakowanie przejścia dla pieszych. Zwróciły także uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych.

Na zakończenie spotkania dzieci serdecznie podziękowały Panu Jackowi za pouczającą lekcję oraz za przybliżenie zawodu Strażnika Miejskiego . W podziękowaniu za ciekawe spotkanie oraz za możliwość utrwalenia wiedzy na bardzo ważny temat jakim jest bezpieczeństwo przedszkolaki wręczyły drobny upominek.  

Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę z wykorzystaniem  „Autochodzika” – zestawu edukacyjnego przygotowującego dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym.   

DZIĘKUJEMY

Opracowała: M.M.

PRÓBNA EWAKUACJA PRZECIWPOŻAROWA 

W dniu 22.09.2022 w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa.  Były to tylko praktyczne ćwiczenia w ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola pod nadzorem Państwowej Straży Pożarnej. Mając na uwadze troskę i bezpieczeństwo dzieci  takie działania podejmowane są co roku.

Głównym celem akcji było:

-nabycie przez dzieci i pracowników placówki umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia,

-zapoznanie wszystkich osób z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki,

-zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku

Podsumowując, wszystkie dzieci  bardzo szybko i sprawnie zareagowały na ostrzegawczy sygnał alarmowy, ustawiły się w parach i w bezpieczny sposób, wraz z paniami opuściły budynek.  Na zakończenie akcji, po powrocie do sali dzieci podjęły rozmowę nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa. Przedszkolaki podsumowały wiadomości nt. odpowiedniego zachowania się w trakcie jakiegoś zagrożenia, przypomniały sobie wszystkie zasady gwarantujące bezpieczeństwo w przedszkolu i poza nim.

Drodzy Rodzice !

Przypominajcie często dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się w grupie przedszkolnej, dużo rozmawiajcie, czytajcie na wyżej wspomniany temat, konsekwentnie odnoście się do wspólnie ustalonych z dziećmi umów, próbujcie z dziećmi przewidywać skutki podejmowanych przez nie działań. Im więcej takich rozmów, tym większa gwarancja na bezpieczną aktywność  dzieci. 

Opracowała: M.M.

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

Wrzesień to miesiąc w którym przedszkolaki poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu jak i na drodze. W związku z realizowaną tematyką wybraliśmy się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie.

Celem wycieczki było obserwowanie ruchu drogowego, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, przejścia dla pieszych oraz poruszających się pojazdów. Dzieci ćwiczyły także umiejętność prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni. Wycieczka podsumowała wiedzę dzieci na temat ważnego dla wszystkich bezpieczeństwa.

Teraz każdy przedszkolak już wie jak prawidłowo przechodzić przez ulicę!

 

Opisała: Marta P.

ZAJĘCIA SPORTOWO-REKREACYJNE NA TAURON ARENIE

 W RAMACH PROGRAMU - ,,AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA”  

„Akademia przedszkolaka”  to bezpłatny projekt miejski, którego głównym celem jest zainteresowanie dzieci  systematyczną aktywnością ruchową.  Jest on przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców Krakowa, czyli przedszkolaków w wieku 5-6 lat . Jest to już kolejna edycja zajęć dla przedszkoli którą realizuje MOS Kraków Zachód. Program Akademii Przedszkolaka realizowany jest  w Małej Hali TAURON ARENA KRAKÓW przy ul. Stanisława Lema 7 od września do czerwca w cyklu zajęć roku szkolnego. Program ma zadanie sprzyjać rozwojowi fizycznemu dzieci, wzmacniać ich zdrowie oraz podnosić poziom sprawności fizycznej. Są to zajęcia profesjonalne prowadzone przez trenerów z ośrodka sportowego.  Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach, dzieci  wracają zmęczone ale bardzo zadowolone. Możliwość wzięcia udziału w różnorodnych zabawach i ćwiczeniach oraz korzystanie z atrakcyjnego dla dzieci sprzętu sportowego zachęca je do ponownego udziału w zajęciach.

Opracowała: M.M.