Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA V

 

GRUPA V

 

MARZEC 2023

Astronomiczna wiosna - Ozdoby: Wiosenne kwiaty 1 Marzec Ozdoby Święta i  pory roku Wiosna | Watering can, Spring flowers, Free flower clipart

 

POWITANIE WIOSNY 

 

 

RODZIC Z PASJĄ 

Poznajemy zawód PIELĘGNIARKI

17 marca mieliśmy okazję gościć w naszej grupie kolejnego Rodzica z Pasją. Po raz drugi odwiedziła nas mama Oleńki - Pani Katarzyna, która jest pielęgniarką.

Na początek Pani Kasia w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom historię pierwszej pielęgniarki – Florenc oraz wyjaśniła, na czym polega praca pielęgniarki.

Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła wielka torba z którą przybyła Pani Kasia. Dzieci kolejno wyciągały z niej sprzęty medyczne niezbędne w pracy każdej pielęgniarki: ciśnieniomierz, pulsoksymetr, stetoskop, maskę, wymazówkę strzykawki i bandaże. Następnie pani pielęgniarka zademonstrowała kilka prostych zabiegów: mierzenie ciśnienia, badanie pulsoksymetrem, jak również mini bilans 6- latka czyli badanie wzroku i słuchu.  Ważnym punktem spotkania było również uświadomienie małym pacjentom, że wizyty u lekarza lub u pielęgniarki nie należy się bać. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od pani pielęgniarki naklejki „Dzielnego pacjenta”, a następnie pięknie podziękowały za zajęcia, wręczając pani Kasi drobny upominek. 

Zajęcia z Panią Pielęgniarką były dla starszaków niezwykle atrakcyjne, a możliwość obserwacji i bezpośredniego działania wpłynęły nie tylko na poszerzenie wiadomości, ale również na przełamywanie lęku i niechęci wobec lekarza, pielęgniarki i zabiegów medycznych.

Pięknie dziękujemy Pani Katarzynie za poświęcony czas i wspaniałe zajęcia :)

Magdalena Sowa

POZNAJEMY NASZYCH PRZODKÓW

- Wycieczka do Muzeum Archeologicznego

7 marca nasza grupa uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej oraz warsztatach w Muzeum Archeologicznym. Na początku przedszkolaki oglądały wystawę stałą z której dowiedziały się jak wyglądał dzień powszedni dawnych mieszkańców Małopolski, czym się żywili, jak mieszkali i w co się ubierali. Ponadto podczas zwiedzania wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” dzieci obejrzały makiety osad i domostw, a także stroje i uzbrojenie prezentowane na figurach, od czasów epoki kamienia do późnego średniowiecza. Następnie zostaliśmy zaproszeni do udziału w części warsztatowej. W trakcie której w małych grupach układaliśmy  puzzle przedstawiające scenki z życia paleolitycznych łowców (70 000 lat p.n.e.) i neolitycznych rolników (5300 lat p.n.e.).

Wycieczka była bardzo udana, dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

 

LUTY 2023

 

MOJE ZAINTERESOWANIA

Cykl zajęć w grupie

26.10.2020 PRACA ZDALNA - MOJE HOBBY - Przedszkole Miejskie nr 1 Bajkowy  Świat w Czarnkowie

W trakcie realizacji zajęć dotyczących zawodów zrodził się w głowie pomysł na zajęcia pt. Moje zainteresowania.

Podczas rozmowy  z dziećmi na temat: Kim będę w przyszłości? pojawiły się różne odpowiedzi. Starszacy wymieniali różne zawody, które utożsamiają ze sobą w przyszłości. Ustaliliśmy również, że zdobycie zawodu wiąże się z nauką i zdobywaniem i doskonaleniem umiejętności w praktyce. Dzieci zostały również zachęcone do porozmawiania z Rodzicami o ich zawodach.

W trakcie tych zajęć dało się zauważyć, iż w naszej grupie są również dzieci, które już ujawniają swoje predyspozycje i zainteresowania zmierzające do osiągnięcia w przyszłości zawodu. I tu pojawił się pomysł! i pytanieA może zaprezentujesz swoje zainteresowanie, pasję przed całą grupę?... Od razu dało się zauważyć błysk w oku, radość i podekscytowanie wśród dzieci :)
Więc się zadziało i dzieje... 

Iluzjonista

Astronauta

Piłkarz  

Lego - Ninjago

    

RZEŹBA warsztaty architektoniczne MIASTO

Twórca: Aleksandra Dudziak, Copyright: ALEKSANDRA DUDZIAK FOTOGRAFIA

24 lutego nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych z cyklu MIASTO, zorganizowanych w budynku Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Warsztaty prowadziła pani Ewa Paluch. Tematem zajęć była „RZEŹBA”, która wprowadziła dzieci w świat sztuki. Podczas warsztatów ponadto dzieci rozwijały umiejętności współpracy w grupie, rozwijały wyobraźnie przestrzenną i umiejętności manualne.

Poprzez oglądanie fotografii i udział w burzy mózgów przedszkolaki szukały odpowiedzi na pytania: Co to jest rzeźba? Co może przedstawiać rzeźba? oraz Z jakiego materiału może być wykonana rzeźba? Dowiedziały się również czym różni się Rzeźba a Płaskorzeźba.

Następnie uczestniczyły w zabawie ruchowej w parach – „Ludzie do ludzi”, czyli dotykanie się różnymi częściami ciała. A także w zabawie Kalambury podczas, której każda drużyna musiała przedstawić inny przedmiot, a pozostałe dzieci miały odgadnąć hasło.

Potem przedszkolaki w małych grupkach miały za zadanie stworzyć własną rzeźbę. Do dyspozycji miały krążki styropianu, wykałaczki, druciki, patyczki szaszłykowe. Po wykonaniu nastąpiła prezentacja powstałych prac, podczas której każda grupka miała podać nazwę rzeźby i trochę o niej opowiedzieć. Wszystkie prace były bardzo ciekawe a przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością podczas tworzenia.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

    

 PIES CZY LIS ?

Zajęcia z cyklu "Baśnie Świata"

We wtorek 21 lutego po raz drugi odwiedził nas Pan Krystian Truchalski, który tym razem zaprezentował bajkę pt. Pies czy lis?. Dzieci dowiedziały się dlaczego nie warto się kłócić, czym jest zgoda i wzajemne słuchanie. Poznały, jakże ważne przysłowie przestrzegające nas przed wzajemnymi kłótniami, które mogą być tragiczne w skutkach: Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. W bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób aktywnie uczestniczyły w opowiadaniu bajki, której towarzyszyły również niecodzienne instrumenty i akcesoria. 
A jak się bawiliśmy? Zobaczcie Państwo sami! Zapraszamy do galerii!

Magdalena Sowa

     

Zabawy i ćwiczenia w ramach akcji

ZDROWO I SPORTOWO

ZAJĘCIA OGÓLNOROZWOJOWE :
  • ćwiczenia kształtujące szybkość i refleks, wzmacnianie siły mięśni postawnych,
  • ćwiczenia oddechowe i wydolnościowe,
  • koordynacja oko-ręka, koncentracja i spostrzegawczość.
Rozgrzewka
 
1. „Pary” (orientacja w przestrzeni, szybkość reakcji, spostrzegawczość)
Dzieci maszerują/biegają dookoła sali. Każde dziecko losuje połówkę serca (wcześniej przygotowujemy, wycięte z papieru serca i każde przecinamy w inny sposób, tak, aby stanowiły unikalną całość. Na określony sygnał nauczyciela dzieci muszą jak najszybciej znaleźć swoją parę! Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
 
2. „Miłosny wyścig” (szybkość, rywalizacja, wytrzymałość, wzmacnianie mięśni postawnych)
Dzieci dzielimy na drużyny. Drużyny ustawiają się w odległości kilku metrów od ściany. Każde dziecko trzyma jedną karteczkę samoprzylepną. Na sygnał zaczynamy wyścig. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze wyklejenie na ścianie kształtu serca. Dzieci biegną pojedynczo i naklejają swoja karteczkę na ścianę, tak, aby powstało serce. Drużyna, która pierwsza „narysuje” serce na ścianie wygrywa wyścig!
 
3. „Wyślij Kartkę Walentynkową” (rzuty do celu, koordynacja oko-ręka)

Konkurs rzutów do celu. Każde dziecko otrzymuje określoną ilość piłek lub woreczków gimnastycznych czyli kartek-walentynek do wysłania. W odstępnie kilku kroków umieszczamy przygotowaną tarczę-serca. Dzieci po kolei próbują celować – wysyłać swoje kartki. Kartka jest wysłana gdy:

  • Dziecko uzyska ustaloną liczbę punktów;
  • Dziecko trafi w określone miejsce np. środek tarczy;
  • Dzieci jako drużyny-pary trafią w to samo miejsce na tarczy
Część główna – ćwiczenia wzmacniające mięśnie postawne, wytrzymałościowe i szybkościowe
 
4. „Zdrowe i mądre serce” (wzmacnianie mięśni brzucha, rąk, mięśni postawnych)
Dzieci ustawiają się w rozsypce. Każdy powinien mieć dużo miejsca dla siebie. Nauczyciel mówi nazwy czynności lub potraw a dzieci musza ocenić czy jest to zdrowe dla serca (+) czy nie (-). Jeśli dana czynność jest zdrowa, dobra dla naszego serca np. „pływanie” dzieci musza wykonać ustalone wcześniej zadanie np. przysiady/podskoki, pompki itp. Jeśli dana czynność/jedzenie jest złe/niezdrowe wtedy dzieci stoją nieruchomo i czekają na kolejny sygnał nauczyciela.
 
5. „Berek Amor” (szybkość reakcji, koordynacja, refleks, wytrzymałość, współpraca w grupie)
Wybrana osoba jest Berkiem-Amorem, żeby była widoczna otrzymuje makaron piankowy – strzałę Amora i próbuje łapać innych. Złapane dziecko jest „zakochane” J Stoi nieruchomo i z dłoni układa znaczek serduszka (czeka na swoja parę). Jeśli inne dziecko też zostanie złapane, obie osoby próbują jak najszybciej złapać się za ręce i wtedy tworzą parę i uciekają razem (wracają do gry). Pary można tworzyć dowolnie, jednak dopóki nie ma się pary dziecko musi stać i czekać żeby móc włączyć się do zabawy. Para, która zostanie złapana przez berka, rozłącza się i dzieci znowu biegają/uciekają osobno.
 
Zakończenie – ćwiczenia rozciągające i oddechowe

 

Materiały udostępniane w ramach Rocznego Programu Wsparcia i Szkolenia dla Nauczycieli, autorstwa Kids&Sport (Tennis&Management Sp. z o.o.). Wszelkie prawa zastrzeżone.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

   

 

UDZIAŁ W KONKURSIE

"MAM TALENT - ŚPIEWAM W JĘZYKU OBCYM"

Dnia 21.02.2023 r. po raz kolejny wzieliśmy udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wokalno – Językowym „MAM TALENT – ŚPIEWAM W JĘZYKU OBCYM” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 82 w Krakowie.

W tym roku Przedszkole nr 64 reprezentowały nasza grupa oraz oddział II. Starszacy zaprezentowali piosenkę „This is the way We Make Friends”, natomiast dzieci z grupy II utwór „My Teddy Bear”. Podczas obu występów dzieci samodzielnie śpiewały w języku angielskim, ilustrowały ruchem treści piosenek, na atrakcyjność prezentacji wpłynęły również rekwizyty i  stroje. Jury konkursu oceniało znajomość tekstu wykonywanej piosenki, dobór repertuaru, poprawność muzyczną, poprawność językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Występy obu naszych grup zostały ocenione bardzo wysoko. Dzieci z grup II oraz V zdobyły  bowiem ex aequo I miejsce za najlepsze występy tegorocznego konkursu. Wykonawcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, między innymi takie, które uatrakcyjnią naukę języka angielskiego.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w konkursie, a naszym młodym artystom serdecznie gratulujemy!!!

 

Magdalena Sowa