Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA V

 

GRUPA V

 

PAŹDZIERNIK 2024

WIZYTA NA STRAGANIE

ZAJĘCIA KULINARNE - SAŁATKA JARZYNOWA

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy...”zainspirowani wierszem J. Brzechwy wyruszyliśmy na krótką wycieczkę na pobliski stragan warzywny, gdzie  przedszkolaki miały okazję obserwować warzywa i owoce. Dzieci nie tylko doskonale wymieniały nazwy warzyw, ale także określały ich jadalne części: korzeń, kwiat, owoc. Zastanawialiśmy się wspólnie, co można by było z nich zrobić. Po ustaleniu menu sałatki jarzynowej dzieci dokonały na straganie zakupu wybranych warzyw.  

Na następny dzień omówiliśmy sposób wykonania sałatki i wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Dokładnie umyliśmy ręce, każdy dostał deseczkę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci, z zachowaniem szczególnej ostrożności, samodzielnie kroiły, wsypywały do wspólnej miski pokrojone kawałki, a na koniec doprawiały sosem majonezowym. Przy każdym stoliczku powstała jednakowo pyszna, ale inna smakowo sałatka.

Pamiętać należy, że dzieciom najlepiej smakują potrawy wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale. Przedszkolaki nie mogły doczekać się degustacji, a posiłek z samodzielnie wykonanej sałatki jarzynowej smakował znakomicie, gdyż niektórzy nakładali sobie całkiem niemałą porcję dokładki. Zajęcie dostarczyło dzieciom mnóstwo wrażeń smakowych i dotykowych.

Opisała: Elżbieta B.

DZIEŃ DRZEWA

10 października obchodziliśmy w naszej grupie kolejne wyjątkowe święto - Światowy Dzień Drzewa. Jak zazwyczaj rozpoczęliśmy od zagadnień teoretycznych. Okazało się, że nasze starszaki doskonale orientują się w tematyce drzew. Wiedzą jak są one zbudowane, jak zmienia się ich wygląd w ciągu roku, a nawet jak ważną rolę pełnią dla środowiska i dla nas samych. Po takim wstępie przyszła pora na doświadczanie. Zaopatrzeni w niezbędny ekwipunek badaczy przyrody wyruszyliśmy do parku.

Podczas wycieczki przedszkolaki miały okazję obserwować wiele gatunków drzew, ich liści oraz owoców. Obcowały z nimi wykorzystując różne zmysły, a nawet stosowały sylwoterapię, przytulając się do drzew. W trakcie spaceru znaleźliśmy również ciekawe skarby do naszego kącika przyrody.

Po raz kolejny przedszkolaki udowodniły, że nie tylko posiadają wiedzę, ale również ciekawość, by poznać to, co jeszcze nie odkryte. Obcowanie z przyrodą sprawia im ogrom radości i zachwytu.  

Opisała: Katarzyna M.-K.

ANTONIO GAUDI - ARCHITEKTURA HISZPAŃSKA

WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE - MIASTO

4 października 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie warsztatowe z cyklu MIASTO:
Mali
Inteligentni
Architekci
Szukają
Tworzą
Oglądają.

Warsztaty architektoniczne prowadzi pani Ewa Paluch w budynku Rady Dzielnicy XV – Mistrzejowice. Są to zajęcia konstrukcyjno-plastyczno-architektoniczne, które łączą ze sobą zabawę i edukację oraz uwrażliwiają dzieci na przestrzeń miejską, zabytki i nowoczesne rozwiązania budowlane. Będziemy z nich korzystać systematycznie, przez cały rok szkolny.

Na październikowych zajęciach „udaliśmy się” do Hiszpanii. Dzieci dowiedziały się, że jest ciepłym, radosnym, słonecznym, pełnym intensywnych barw krajem, który bogaty jest w  piękne krajobrazy. W takim miejscu żył architekt Antoni Gaudi, projektując i tworząc budowle inspirowane tym co go otaczało.

Aby zapoznać się z tematem przedszkolaki w grupach układały z puzzli budowle hiszpańskie, a następnie odnajdywały na zdjęciach obiekty, które ułożyły. Próbowały również na podstawie swoich skojarzeń opisać budynki. Wspaniale udało im się określić ważne cechy architektury Gaudiego, zauważały w jego budowlach motywy roślin, zwierząt, dużą ilość budynków w kształcie fal. Zwróciły uwagę, że architekt posługiwał się dużą ilością kolorów, ale szczególnie lubił niebieski. Zapoznały się z formą witraży i mozaiki.

Pani Ewa rozbudziła ciekawość dzieci kolorową Hiszpanią. Inspirując się niezwykłą architekturą Gaudiego dzieci same próbowały realizować swoje pomysły konstruując z klocków przestrzenne budowle. Powstały bardzo ciekawe projekty godne Gaudiego.

Opisała: Elżbieta B.

DZIEŃ PTAKÓW

Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony już w 1906, powstał by zwrócić uwagę na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki oraz zachęcić ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.

Z tej okazji w naszej grupie 1 października, odbyły się różnorodne zajęcia, które miały na celu zachęcenie dzieci do uważnego przyjrzenia się ptakom. Na początku w zabawie „burza mózgów” przedszkolaki  wymieniły niektóre zagrożenia czyhające na te zwierzątka oraz sposoby pomocy naszym skrzydlatym przyjaciołom, następnie zapoznały się z listą „Zasad dokarmiania ptaków”. By lepiej zrozumieć ich zachowania dzieci wcieliły się w nie i poprzez zabawy poznawały trudności z jakimi borykają się te stworzenia. Zgadywanki, ciekawostki, gry, które odbyły się tego dnia pomogły  przedszkolakom poznać wygląd ptaków, zapoznać z różnymi gatunkami i ich nazwami.  Zajęcia plastyczne dopełniły obchody ptasiego święta. Starszaki komponowali ptaki z jesiennych liści oraz wykonali wisiorek „Gniazdko”.

Zachęcamy do obserwowania ptaków, nawet w mieście, wśród domów możemy rozpocząć swoją przygodę z nimi. Na terenach miejskich pozwalają się one łatwo obserwować, wystarczy tylko spojrzeć na świat trochę innym okiem – z odrobiną uwagi i cierpliwości.

Opisała: Elżbieta B.

WRZESIEŃ 2024

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września, jak co roku świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci czekały niespodzianki i mnóstwo zabawy. Na początek starszaki podzieliły się wiadomościami i doświadczeniami na temat przedszkola i bycia przedszkolakiem. Odbył się quiz, w którym dzieci wykazały się wiedzą o miejscu, do którego na co dzień uczęszczają. Przypominaliśmy sobie jakie ważne zasady obowiązują wszystkich, by w przedszkolu każdy czuł się bezpieczny i szczęśliwy. Oczywiście nie zabrakło wesołych zabaw z tańcem i ze śpiewem. A na angielskim tego dnia odbył się prawdziwy koncert życzeń. Ten ważny dla przedszkolaków dzień był również okazją do kształtowania rozumienia ich własnej indywidualności. Czego efektem była praca plastyczna, w której dzieci sportretowały siebie jako piękne i wyjątkowe kwiaty.

Wszystkie przedszkolaki w dniu swojego święta otrzymały upominek w postaci układanki.

Kochane Przedszkolaki bądźcie bardzo szczęśliwe, nie tylko od święta!!!

Opisała: Katarzyna M.-K.

PIKNIK SPORTOWO- REKREACYJNY
DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 17 września korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczestniczyliśmy w ,,Pikniku dla przedszkolaków” zorganizowanym przez MOS Kraków Wschód. Piknik odbył się na obiektach Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków, niedaleko Zalewu w Nowej Hucie. W spotkaniu tym brały udział najstarsze grupy z naszej placówki - GR III, IV i V. Wykwalifikowana kadra trenerska oraz animatorzy zapewnili nam wiele atrakcji i znakomitą zabawę sportową. Były elementy piłki nożnej, tor przeszkód z rywalizacją sportową, strzelanie z łuku pod okiem p.Ewy, muzyczny aerobik z p. Agnieszką do znanych nam piosenek oraz ulubione przez dzieci dmuchuńce. Wszystkie aktywności odbywały się na świeżym powietrzu. Tego dnia towarzyszyła nam świetna zabawa, radosna atmosfera i sportowy duch.

Opisała: Sylwia Ż.

ZAJĘCIA SPORTOWE

- AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA

    

Źródło: MOS Zachód

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy cykl zajęć w ramach projektu „Akademia Przedszkolaka”. Zajęcia te organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód oraz Wydział Sportu UMK odbywają się w Małej Hali TAURON ARENA KRAKÓW. Głównym celem programu jest kształtowanie i rozwijanie od najmłodszych lat zainteresowania systematyczną aktywnością ruchową.

Pierwsze zajęcia miały charakter wprowadzający. Przedszkolaki miały okazję poznać nowe miejsce, Pana trenera, która będzie prowadzić zajęcia oraz zasady dotyczące organizacji zajęć i bezpieczeństwa podczas pobytu w hali Tauron Arena.

Oczywiście poza teorią była również praktyka. Już na pierwszych zajęciach nasze starszaki miały okazję intensywnie poćwiczyć. Zajęcia mają bardzo atrakcyjną formę, ćwiczenia są ciekawe, dają dzieciom okazję wszechstronnego rozwoju ruchowego. Nasze pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, czekamy na kolejne wyjazdy do Tauron Arena.

Opisała: Katarzyna M.-K.

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

W tygodniu poświęconym bezpieczeństwu, wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, aby utrwalić zdobyte wiadomości oraz obserwować ruch uliczny, sygnalizatory świetlne i znaki drogowe. Przed wyjściem z przedszkola każdy otrzymał chustę odblaskową, aby być lepiej widocznym i bezpiecznym w pobliżu ulicy. Wspólnie pokonywaliśmy różne przejścia dla pieszych, utrwalając prawidłowy sposób przechodzenia na drugą stronę jezdni. Dzieci uczyły się w praktyce jak dbać o swoje bezpieczeństwo i na co należy zwracać uwagę, gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego.

Opisała: Katarzyna M.-K.

„Już wakacje się skończyły,

do przedszkola wracać czas.

A w przedszkolu wiele nowych

przygód czeka nas.

Witamy przedszkole – wesołe, uśmiechnięte,

dzisiaj w kole znowu podajemy ręce.

Witamy naszą panią, kolegów, koleżanki.

Witamy klocki, puzzle, pajace, misie, lalki…”

                                            (fragment piosenki „Witamy Przedszkole” sł. i muz. J. Kucharczyk)

 

Rozpoczął się nowy rok szkolny, podobno nie mogliście się już doczekać. Po wakacjach czekało na dzieci mnóstwo niespodzianek. Mamy nową, większą salę, a także nowych kolegów i koleżankę. Wiecie już, że czeka na Was mnóstwo świetnej zabawy, ale też wiedzy, a każdy dzień niesie ze sobą nowe fascynujące przygody.

Serdecznie Was Witamy!

p. Ela, p. Kasia i p. Anetka :)