Samorządowe Przedszkole nr 64

GRUPA II


GRUPA II

Przyjaźnie i wesoło
żegnamy rzekę i las.

Ach! Witaj, witaj przedszkole
już czas do pracy czas.

LISTOPAD 2024

https://jesienmireczki.blogspot.com/2015/09/animowane-gify-jesienne-liscie.html

ZIMOWE LAMPIONY

 WARSZTATY CERAMICZNE 

Glina Ceramika: wektory i ilustracje do darmowego pobrania | Freepik

               https://pl.freepik.com/wektory/glina-ceramika

W dniu 5 listopada odbyły się warsztaty z ceramiki. Zaproszona do przedszkola Pani (z pracowni ceramicznej Juma - Art) na wstępie objaśniła dzieciom,  co to  jest ceramika, z czego i w jaki sposób powstaje. Następnie dzieci zapoznały się z właściwością gliny i przystąpiły do pracy. Tego dnia, przedszkolaki z wielkim zapałem ulepiły zimowe lampiony.

Zajęcia ceramiczne są dla dzieci ciekawą alternatywą spośród wielu technik plastycznych, z którą nie mają kontaktu na co dzień. W związku z tym, są one dla dzieci bardzo atrakcyjne. Każdy przedszkolak zawsze bardzo chętnie bierze w nich udział. Zajęcia wyrabiają zdolności manualne: współdziałanie obu rąk, wykorzystanie całej dłoni wraz z opuszkami palców. Celem zajęć ceramicznych jest także rozbudzenie u dzieci zainteresowania kształtem i fakturą.

Wykonane przez dzieci prace zostały zabrane do pracowni ceramicznej. Po wysuszeniu i wypaleniu gliny powstałe prace, trafią znowu do rąk dzieci. Zimowe lampiony bez wątpienia  sprawią radość  oraz wywołają miłe wspomnienia na dziecięcych twarzach za kilka lat. Mogą być nie tylko piękną ozdobą na świątecznym stole, ale także uroczą pamiątką.

Opracowała: M.M.

PAŹDZIERNIK 2024

https://gifyagusi.pl/obrazek/jesien/myszki-z-jesiennymi-liscmi/

ZDROWE KANAPKI - zajęcia kulinarne

Dnia 18 października dzieci z naszej grupy podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem "Robimy zdrowe kanapki". Zanim jednak przystąpiły do zadania dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa. Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzykach: chleb, szynkę, ser, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, szczypiorek, rzodkiewkę oraz rukolę. Po starannym umyciu rączek przedszkolaki przystąpiły do przygotowania kanapek. Z małą pomocą smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Kanapki nie tylko były smaczne, bardzo zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane samodzielnie. Dlatego nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z wielkim apetytem.

Głównym celem zajęć było:

  • poznanie kolejności działań przygotowania kanapki,
  • kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania,
  • dbałość o higienę podczas spożywania posiłku oraz
  • rozwijanie kreatywności
  • doskonalenie samodzielności.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

,,W POSZUKIWANIU PANI JESIENI”

– wycieczka do parku

Jesien Dzieci: wektory i ilustracje do darmowego pobrania | Freepik

https://pl.freepik.com/wektory/jesien-dzieci

17 października 2024r. (czwartek) przedszkolaki z grupy II wybrały się na wycieczkę do parku. W przedszkolu dzieci mają wiele okazji do rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowania odpowiedniej postawy opiekuńczej w stosunku do roślin i zwierząt. Uwrażliwienie dzieci na piękno i konieczność ochrony przyrody sprawia , że czują się oni odpowiedzialni za otaczające środowisko.

Poprzez kontakt z przyrodą dzieci mają możliwość :

  • wzbogacenia wiadomości,
  • przeżywania nowych doznań,
  • rozwijania poczucia estetyki,
  • odczuwania i podziwiania piękna przyrody,
  • uzewnętrzniania własnych uczuć

Podstawowym zadaniem nauczyciela jest dostarczenie dzieciom możliwości poznawania przyrody w różnych porach roku umożliwiając im aktywny i bezpośredni kontakt z nią oraz różnymi jej zjawiskami atmosferycznymi.

Przygotowując się do wyjścia przedszkolaki zwróciły uwagę na:

  • cel wycieczki: obserwacja przyrody jesienią
  • bezpieczeństwo w trakcie wycieczki: poruszanie się po chodniku, przechodzenie przez jezdnię oraz odpowiednie zachowanie się w parku;
  • właściwy strój: ciepłe ubranie

W parku wszystkie dzieci:

  • obserwowały jak wygląda przyroda jesienią i swobodnie wypowiadały się na dany temat
  • zwróciły uwagę na warunki atmosferyczne
  • przyglądały się nielicznym zwierzątkom
  • karmiły wiewióreczki orzechami
  • nadsłuchiwały różnych odgłosów
  • zbierały szyszki, liście, żołędzie do kącika przyrody
  • oglądały jesienne drzewa, krzewy – porównywały ich budowę
  • obserwowały przyrodę przez lupy
  • spacerowały alejkami parku

Dodatkowo, dzieci wykonały drugie wyzwanie na październik (z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy w zielone”) -  zabawy z liśćmi. Po bezpiecznym powrocie do przedszkola, dzieci podsumowały zdobyte wiadomości, opisały własne wrażenia jakie towarzyszyły im podczas wyjścia oraz obejrzały nazbierane jesienne dary i umieściły je w kąciku przyrody na sali.  

 

Opracowała: M.M.

DZIEŃ DRZEWA 

W dniu 10 października w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Drzewa. Był to dla nas szczególny dzień, ponieważ związany był z ekologią, która tak bliska jest naszemu sercu. To ważne święto przypomina nam o znaczeniu drzew nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale również dla całej planety. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach.

Na początku przedszkolaki zastanawiały się z czym kojarzy im się las, rozwiązywały zagadki na temat drzew, zapoznały się z budową drzewa oraz z jego wyglądem podczas różnych pór roku. Następnie dzieci wysłuchały ciekawostek dotyczących tego, jak zachowywać się w lesie, co nam daje las oraz związanych z ochroną przyrody. Kolejnym zadaniem przedszkolaków było dokonanie podziału drzew na liściaste, iglaste i owocowe. Dzieci zapoznały się w wyglądem wybranych drzew oraz ich nazwami. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się jak wygląda plaster drewna i dokonywały opisu własnych wrażeń. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawach z listkami; dmuchały na nie, segregowały je i przeliczały. Dużo radości sprawiła im ścieżka sensoryczna z wykorzystaniem darów jesieni przygotowana przez Mamę Gabrysi. Kasztany i żołędzie posłużyły nam także do układania rytmów matematycznych. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną pt. ,,Jesienne drzewka” oraz zrobiliśmy grupowe zdjęcie.

Zajęcia związane z Dniem Drzewa okazały się dla każdego wspaniałą lekcją przyrody. Na pamiątkę tego dnia, dzieci otrzymały jesienną wyszukiwankę, którą następnie zabrały do domu.

Warto wspomnieć, iż Święto Drzewa obchodziliśmy nie tylko biorąc udział w zajęciach prowadzonych na terenie przedszkola, ale także poza nim. Nawet najpiękniejsze fotografie drzew, wysłuchiwanie najróżniejszych ciekawostek na ich temat w żaden sposób nie zastąpią nam tej wiedzy, którą czerpiemy z własnych obserwacji i doświadczeń. Dlatego też, z wielką przyjemnością na kolejną lekcję przyrody wybraliśmy się do parku, ale to już jest inna historia…

Opracowała: M.M.

DZIEŃ ZWIERZĄT 

https://www.printoteka.pl/pl/materials/item/5778

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – w dzień św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Został on ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie przedszkolakom, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania, a poza tym mają za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachować wobec naszych mniejszych przyjaciół.  

Dzieci z naszej grupy włączyły się do obchodów Światowego Dnia Zwierząt. W tym dniu dzieci uczestniczyły wielu ciekawych zabawach. Obchodzenie święta dzieci zaczęły od powitanki „Zwierzątka się witają”, rozpoznawania odgłosów różnych zwierząt. Uczestniczyły w zabawach „Stary niedźwiedź”, „Na dywanie siedzi jeż…”. Wysłuchały wiersza pt. „Zwierzę to nie zabawka” Dagmary Molińskiej, poznały prawa zwierząt z wykorzystaniem ilustracji. Oglądały prezentacje na temat „Wszyscy jesteśmy zwierzętami” ilustrowaną obrazkami. Dzięki której, dzieci dowiedziały się, że człowiek jest bardzo podobny do zwierząt: jemy, pijemy, śpimy, myjemy się, kichamy, ziewamy, śpiewamy, bawimy się, lubimy ładnie wyglądać, denerwujemy się, smucimy się, cieszymy się, boimy się, budujemy swoje domy, w których potem mieszkamy, biegamy, skaczemy, pływamy, latamy, KOCHAMY. Rozpoznawały oraz nazywały zwierzęta z różnych środowisk przyrodniczych. Oglądały pacynki zwierząt oraz naśladowały ich odgłos.  Wspólnie grały w karty „Ja mam… Kto ma…”. Kolorowały i wyklejały jeża kolorowymi paskami papieru. Na koniec oglądały jeszcze filmy edukacyjne: „Mieszkańcy lasu”, „Las jest nie tylko nasz” (Edusie o przyrodzie – Przyrodnisie).

Wszystkie te działania sprawiały dzieciom radość co widać było na ich twarzach. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co oswoiliśmy – ta parafraza z „Małego Księcia” idealnie obrazuje ducha Światowego Dnia Zwierząt. Dlatego być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.

https://pl.pinterest.com/dagmaramoliska/

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

DZIEŃ PTAKÓW 

https://szkolnenaklejki.pl/pl/p/Dekoracja-wiosenna-na-okna-Ptaszki-dwustronna

1 października w całej Europie obchodzony jest Dzień Ptaków. Zajęcia organizowane w tym dniu mają na celu uświadamiać istotną rolę ptactwa w życiu człowieka oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków.

Nasze przedszkolaki dołączyły do obchodów tego nietypowego dnia. Podczas zajęć dzieci witały się jak ptaszki, słuchały zagadek słownych, naśladowały odgłosy różnych gatunków ptaków. Oglądały filmy edukacyjne o ptakach, dzięki którym wzbogacały wiedze na ich temat. Nazywały wybrane gatunki, poznawały ich budowę i charakterystyczne cechy: dziub, ciało pokryte piórami, znoszenie jajek. Słuchały opowiadania o szpaku, który chciał wynająć swoje mieszkanie na zimę. Dowiedziały się które ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a które u nas pozostają. Rozpoznawały niektóre ślady ptaków. Dzieci zrozumiały również jak można ptakom pomagać: budowaniem budek lęgowych, dokarmianiem i wystawianiem pojemników z wodą. Na koniec wykonały prace plastyczną, których tematem przewodnim był ptaszek.

Dzień ptaków jest czasem, aby się zatrzymać, zauważyć i docenić żyjące obok nas ptaki, które tak pięknie śpiewają, wyglądają.  Niektóre muszą pokonać długą drogę, by do nas dotrzeć i w Polsce wiosną założyć gniazda, wychować pisklęta przedłużając swój gatunek.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

WRZESIEŃ 2024

SAŁATKA OWOCOWA - Warsztaty kulinarne

Dzieci z grupy II doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Z myślą o witaminkach w czwartek 26 września postanowiliśmy zrobić sałatkę owocową.

Najlepszym sposobem na to, żeby nawet największe niejadki spróbowały różnych owoców, to włączenie ich do wspólnego przygotowania sałatki. Przed rozpoczęciem pracy przypomnieliśmy sobie jak ważna jest higiena pracy podczas wykonywania sałatki (dokładne mycie rąk i owoców). Następnie dzieci samodzielnie kroiły owoce i łączyły wszystkie składniki. Efektem końcowym warsztatów była wspólna degustacja sałatki.

Wszystkim bardzo smakowała, ponieważ wykonana była przez nich samych, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale, a umiejętność robienia sałatek przyda się zwłaszcza w okresie zimowym. Przez naturalne, zdrowe i smaczne żywienie dzieci, budujemy świadomość zdrowego stylu życia.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

,,Gdy  zamierzasz przejść ulicę,
musisz poznać tajemnicę:

Na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym okiem,

skieruj w prawo wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.

jezdnia wolna – więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie”

Wrzesień to miesiąc, w którym poznajemy i utrwalamy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu jak i na drodze. W związku z realizowanym tematem kompleksowym BEZPIECZNY SPACER - w środę 25 września wybraliśmy się na pierwszą naszą wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie.

Ażeby było nas bardzo dobrze widać każdy z nas miał założoną kamizelkę, która nawet z daleka jest bardzo dobrze widoczna. W czasie spaceru obserwowaliśmy z uwagą ruch uliczny, napotkane znaki drogowe i z zainteresowaniem odgadywaliśmy ich znaczenie.  Ćwiczyliśmy prawidłowe poruszanie się po chodniku, przechodzenie przez jezdnię z sygnalizacją świetlną oraz w oznakowanych miejscach bez sygnalizacji. Podczas wycieczki dzieci zwróciły szczególną uwagę na sposób oznakowania przejścia dla pieszych (pasy). Pamiętały o słowach wierszyka i uważnie rozglądały się na boki zanim wkroczyły na jezdnię.

Nawet kierowcy wykazali się dużą cierpliwością, ponieważ spokojnie i z uśmiechem czekali aż przedszkolaki przejdą przez przejście dla pieszych.

Wszystkie dzieci na wycieczce spisały się wzorowo!

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Piątek 20 września był wyjątkowym dniem dla dzieci, ponieważ obchodziliśmy

„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”.

Dzieci bardzo się ucieszyły z faktu, że będą mogły obchodzić swoje święto, poczuły się wyjątkowe i chętnie brały udział we wszystkich przygotowanych zabawach.

A w tym dniu było wiele atrakcji. Na początek zabawa muzyczno-ruchowa na powitanie  „Cześć, daj mi rękę” (wg. Klanzy), „Ludzie do ludzi” - witanie się różnymi częściami ciała, a następnie rozmowa pt. „Jakie mamy dzisiaj święto?” oraz zaśpiewanie piosenki „Każdy jest inny”. Potem opowieść ruchowa „Dzień Przedszkolaka” z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zabawa „Wypowiedz moje imię” - kto szybciej wypowie imie kolegi/koleżanki z naprzeciwka.

Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do różnych zabaw ruchowych – „Limbo” – przejście pod liną w różny sposób, „Magiczne pudełko” – wykonywanie wylosowanych zadań, czyli naśladowanie osoby przedstawionej na obrazku, „Latający balon” – odbijanie tak balonu żeby nie spad na podłogę oraz „Stopy- dłonie” – pokonywanie toru dotykając tylko wskazanymi częściami ciała. Dzieci wykonały również swój własny „Order Przedszkolaka”.

Obchody Dnia Przedszkolaka zakończyły się złożeniem życzeń dzieciom oraz wręczeniem im przygotowanych specjalnie na tę okazje upominków: Kolorowanki, Odznaki Przedszkolaka, balonika, czekoladki oraz lizaka.

Nie zabrakło także zdjęć, do których dzieci bardzo chętnie pozowały.

Opisała: Elżbieta Rosa-Nowak

DZIEŃ KROPKI

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy.

Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się ona tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. 

Nasza grupa Dzień Kropki obchodziła 13 września w piątek. Tego dnia nasze ubrania oraz zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami

Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie oglądnęły film animacyjny „The Dot – Kropka”, który pokazał, im jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej „Kropkowe karty Ruchu” – wykonywały wskazane ćwiczenia gimnastyczne, według kolejności ułożyły historyjkę obrazkową „Historia Kropki”. Uczestniczyły zabawie ruchowej „Odszukaj swoją połówkę”, w ćwiczeniach logopedycznych „Artykulacyjne kropeczki”. Na koniec za pomocą patyczków do uszu malowały farbami na czarnej kartce "Kropy, kropki, kropeczki" rozwijając swoją kreatywność i twórczość. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom oraz naklejkę z uśmiechem od naszego kolegi Huberta. Tego dnia było bardzo kolorowo i wesoło.

Bardzo dziękujemy Hubertowi i jego rodzicom za podarowanie dzieciom kolorowych naklejek.

Opisał: Elżbieta Rosa-Nowak